Задишка при бронхіті є невід’ємним проявом захворювання і виникає по ряду причин, пов’язаних з механізмом розвитку недуги. Задишка – це різка, що виникає раптово, або постійна (хронічна) нестача повітря, що виявляється на різних етапах дихального руху. Відповідно до існуючої класифікації визначають кілька типів задишки, через яку хворому при бронхіті важко дихати. Супровідний бронхіт задишка значно утруднює дихання і стає причиною порушення його стабільного ритму.
Класифікація
Через спазму гладкої мускулатури бронхів значно звужується їх просвіт, і хворому при бронхіті важко дихати.
Залежно від того, в який момент дихання при бронхіті особливо явно утруднено, виділяють три види задишки:
- Інспіраторна, що виникає на вдиху, найчастіше спостерігається при гострому бронхіті у дорослого і викликана порушенням прохідності бронхів. Причина – набряк слизової і скупчення густої в’язкої мокроти. Нестача кисню, що надходить в кров, змушує всю дихальну систему працювати в інтенсивному режимі. Один з перших ознак – жорстке дихання.
- Основною причиною, по якій виникає експіраторнаязадишка при бронхіті, є звуження просвіту дрібних кровоносних судин. В результаті хворому важко видихнути надійшов при вдиху в легені повітря. Жорстке дихання, яке супроводжує напад експіраторной задишки при бронхіті, явно прослуховується навіть без використання фонендоскопа. Саме по ускладненого видиху відрізняють задишку при обструктивному бронхіті, яким найчастіше хворіють діти у віці до 5 років. Полегшити задишку при обструктивному бронхіті можна за допомогою медикаментозної терапії, а позбутися від нападу, що утрудняє дихання, не чекаючи приїзду лікарів, допоможе правильно проведена інгаляція або інші заходи, спрямовані на надання першої медичної допомоги.
- Виникнення змішаної задишки при бронхіті у дитини часто пов’язано з алергічною реакцією, а у дорослого пацієнта вона спостерігається при хронічному бронхіті і супроводжується болем у грудях. У хворого свистяче жорстке дихання. Ускладнюється не тільки вдих, але і видих. При загостренні розвивається приступ задухи.
У деяких особливо важких випадках зберігається задишка після бронхіту, напади якої проявляються при загостренні або повторному виникненні недуги і супроводжуються сильним задухою.
особливості терапії
Диспное – утруднення дихання, що виникає на тлі гострого або хронічного бронхіту у пацієнтів старшого і молодшого віку, як правило, переходить в задуха. При огляді у хворих визначається жорстке дихання і характерні хрипи, що є одним з основних діагностичних ознак недуги. Лікування, яке допоможе полегшити дихання хворого, призначає тільки досвідчений фахівець. Лікар після проведеного обстеження, визначивши вид бронхіту і тип задишки, підбере комплекс найбільш ефективних лікарських препаратів для боротьби з хворобою.
Кваліфікований терапевт підкаже:
- що робити, якщо пацієнту важко дихати;
- як зняти задишку;
- як усунути жорстке дихання і хрипи.
Яка саме терапія буде визнана адекватною і результативною, залежить від виду бронхіту і виявленого збудника хвороби. Вибираючи ліки, лікар бере до уваги особливості задишки і призначає ті таблетки, інгаляції або ін’єкції, які допоможуть в найкоротший термін домогтися розрідження та виведення слизу.
Правильно підібраний препарат знімає спазм гладкої мускулатури нижніх дихальних шляхів, усуває задишку, допомагає позбавити пацієнта від утрудненого дихання і повернути йому здатність дихати на повні груди.
Лікування бронхіту не може бути визнано ефективним, якщо крім лікарських препаратів, що збуджують дихання, надають відхаркувальний ефект, що не буде призначено спеціально підібране збалансоване харчування, проведені фізіотерапевтичні заходи.
Особливою ефективністю в ході терапії задишки при бронхіті відрізняється лікувальний дихання. Комплекс спеціальних дихальних вправ був розроблений для того, щоб полегшити утруднений вдих чи видих, пом’якшити жорстке дихання, активізувати кровообіг і поліпшити кровообіг. Це допоможе забезпечити повноцінне постачання всіх органів дихальної системи киснем.
Невідкладна екстрена допомога при задусі
Задишка при бронхіті виникає раптово, і часто нестача повітря, нездатність зробити повноцінний вдих або повністю видихнути повітря викликають у пацієнта панічний страх.
У цей момент важливо надати грамотну невідкладну допомогу, щоб зняти напад задухи до приїзду швидкої допомоги:
- В першу чергу потрібно постаратися заспокоїти хворого (іноді особливою ефективністю відрізняється відволікаюча терапія).
- Забезпечити доступ свіжого повітря і посадити людину так, щоб він міг розслабитися.
- Дозволяється до приїзду лікарів дати пацієнту спазмолітичний препарат, щоб полегшити дихання.
- Якщо задихається дитина, то напад завжди супроводжується панікою і плачем. Цього допустити не можна. Можна разом з малюком почати робити вправи для відновлення дихального ритму. Деякі з вправ дихальної гімнастики Стрельникової при бронхіті особливо ефективні.
- При инспираторной задишки допоможе гірчичник, який слід поставити на грудну клітку і на спину в області стовбура бронхіального дерева. Він надасть подразнюючу дію на рецептори шкіри, спровокує активізацію кровообігу, допоможе зняти спазм і полегшити дихання.
- Якщо диспное розвивається у дорослої людини, слід згадати про правила дихання і постаратися вирівняти його ще до того, як хворий почне задихатися. Дихайте уривчасто, немов принюхуючись до навколишнього повітря. Робіть поспіль 5-6 коротких уривчастих вдихів через ніс, а потім плавний вільний видих через рот.
Комплекс, розроблений Стрельниковой, містить вправи, за допомогою яких в найкоротший термін настає полегшення і відновлюється дихання у дітей і старших хворих.
Правильно лікувати хворого можна, зрозумівши:
- чому виникає задишка і утруднюється вдих або видих;
- як полегшити його дихання і загальний стан;
- яким чином і якими засобами купірувати напад задухи і відновити дихальний ритм.
Високу ефективність відрізняється лікування, спрямоване на усунення задишки при будь-якому вигляді запального процесу в бронхах.
Домогтися поставлених цілей можна, призначивши хворому дихальну гімнастику. Однак високою ефективністю відрізняється проведення інгаляцій. Такий пристрій також може бути використано для надання першої допомоги в самому початку нападу.