Планове щеплення дитині від туберкульозу вимагає певного відгуку від організму, проте деякі батьки стикаються з такою реакцією, коли немає реакції на БЦЖ. Відсутність ефекту від вакцини говорить про відсутність імунітету організму на туберкульоз, в результаті чого сам процес вакцинації можна вважати марним. Щоб оцінити, яка повинна з’явитися реакція і яка буде ознака робить вакцину ефективною, слід знати, який відгук вважається правильним.
Нормальна реакція на препарат
Процедура вакцинації показана для кожного немовляти, коли новонароджена дитина тільки з’явилася на світ. Планове проведення щеплення здійснюють на третій день після пологів. Основна мета процедури – прищеплювати вакцину для вироблення в крові дитини антитіл до туберкульозу. Зрозуміло, повного захисту від бактерій уникнути не вийде, проте за допомогою уколу серйозні ускладнення туберкульозу в разі зараження пройдуть стороною.
Звичайне місце локалізації уколу – ліве плече, іноді ін’єкція проводиться в стегно, заборонено в період вакцинації змінювати будь-які звичні речі в житті дитини, зокрема, переходити на інше харчування або вводити інші медикаменти.
Якщо після народження щеплення не була проведена, робити її доведеться в медичному закладі за місцем прописки. Важливо, щоб перед вакцинацією лікар провів повний огляд дитини на предмет виявлення можливих проблем зі здоров’ям.
На місці уколу при вакцинації залишається невелика папула, яка повинна розсмоктатися протягом двадцяти хвилин. Головна ж реакція на введений туберкулін повинна з’явитися через місяць у вигляді нагноєння ділянки ін’єкції. Ні в якому разі не рекомендується натискати вогнище нагноєння, а виділяється речовина можна лише акуратно промокати серветкою. Після загоєння ранки на її поверхні утворюється суха скориночка, яка з часом повинна буде відійти.
Підсумком загоєння місця уколу стане невеликий рубець, який залишиться на шкірному покриві протягом усього життя. Прояв папули і подальшу освіту рубця – звичайна реакція на виконану вакцинацію.
Таким чином, ознаками нормальної реакції на БЦЖ є:
- освіту папули білого кольору відразу ж після введення вакцини;
- почервоніння місця уколу через місяць;
- нагноєння в якості реакції на туберкулін, яке носить виключно зовнішній характер;
- утворення рубця діаметром близько 10 мм, що буде означати ефективність щеплення від туберкульозу.
У разі відсутності даних наслідків вакцинації, щеплення доведеться переробляти, однак повторна ін’єкція можлива тільки після перевірки реакції на Манту.
Неправильний слід після вакцинації
Головною ознакою, за яким слід від введеного туберкуліну буде приймати неправильні форми, полягає в келоїдних рубців. Відбувається це зазвичай через невірну техніки введення ліків медсестрою. Проявитися дане відхилення може не відразу, а через мінімум рік після уколу. Замість рівного рубця на поверхні шкірного покриву, спостерігається післяопікових вузлик, який може не тільки виділятися червоним кольором, але і доставляти певний дискомфорт.
Головні причини, за якими на місці уколу утворюється нестандартний слід:
- використання неякісного туберкуліну;
- порушення техніки введення препарату, частіше за все, це основна причина;
- генетична спадковість рубцювання неправильної форми;
- тривалий час заживання вогнища ін’єкції і сильне запалення.
Такий симптом, як зайве розростання рубця, може привести до різних проблем зі здоров’ям малюка. Даний синдром вимагає негайного звернення до лікаря, який допоможе зняти запалення і припинить збільшення шраму в розмірах. Взагалі, будь-яке відхилення від норми після щеплення БСЖ може виявитися небезпечним для здоров’я.
Важливим моментом є можливість відрізнити келоїдних рубець від вузла гипертрофического типу. В останньому випадку не виникає ніяких неприємних відчуттів, а сам рубець з часом поступово розсмоктується.
Немає рубчика від БЦЖ, а реакція манту позитивна
Правильна вакцинація запускає в організмі дитини процес формування імунітету проти туберкульозу. Якщо БЦЖ реакція не проявилася, не варто впадати в паніку, оскільки в деяких випадках відсутність реакції можна пояснити певною спадковістю. Вироблятися імунна система проти туберкульозу може протягом всього першого року життя дитини, після чого йому обов’язково слід пройти пробу на Манту.
При відсутності вираженої реакції, коли БЦЖ не з`явилася, питання, що це значить, можна задати фтизіатра, який запропонує повторну вакцинацію тільки після проведення проби на Манту.
Сигналом про достатній силі імунітету проти туберкульозу служить освіту рівного рубчика. Його відсутність часто говорить про неефективність поставленої вакцини.
При відсутності рубчика, а також при його наявності дитині показано проведення проби на Манту. У першому випадку – це обов’язкова умова перед ревакцинацією, у другому – планова перевірка сили імунітету.
Після уколу лікар оцінює стан папули через кілька днів, відповідно, результати щеплення наступні:
- Негативна – повна відсутність будь-яких змін в області ін’єкції.
- Сумнівна – при відсутності папули або її занадто маленьких розмірах, проте почервоніння при цьому присутні.
- Позитивна з слабовираженним характером, в цьому випадку розміри папули не перевищують 9 мм.
- Позитивна – до 16 мм.
- Надмірна реакція, звана гиперергической, при якій діаметр папули буде перевищувати 16 мм.
Не варто переживати, чому не виявилася поставлена щеплення БЦЖ, якщо проба на Манту виявилася позитивною. Це говорить про наявність достатнього імунітету проти туберкульозу в організмі маленького пацієнта, оскільки вакцинація, незважаючи на відсутність реакції, виявилася цілком ефективною. Однак такий випадок вважається менш поширеним, оскільки при відсутності реакції на вакцинацію подальша проба на Манту, як правило, негативна.
необхідність прищеплення
Більшість батьків намагаються прислухатися до думки сучасних лікарів, таких як доктор Комаровський чи інші фахівці в області педіатрії, мають широку популярність.
Проте, визначити для себе необхідність щеплення свого малюка від туберкульозу кожен батько зобов’язаний сам, спираючись на сучасні медичні думки кваліфікованих лікарів.
Вакцинація проти туберкульозу має наступні позитивні сторони:
- захист від патогенних бактерій туберкульозного типу;
- запобігання розвитків серйозних і ускладнених формах туберкульозу;
- при інфікуванні на тлі присутніх в організмі антитіл, захворювання пройде без ускладнень, швидко піддасться лікуванню, а також не приведе до летального результату;
- тривалість вакцинації становить не менше семи років без необхідності повторення.
Необхідність вакцинації проти туберкульозу є безсумнівною, оскільки захворювання на цю недугу носить по території всієї Росії епідеміологічний характер. Погодившись на щеплення, батьки зможуть захистити здоров’я свого малюка і забезпечити йому в подальшому життя без ускладнень на тлі перенесених захворювань.
Крім важливості проведення БЦЖ новонародженому малюкові, питання про ревакцинації встає у віці семи років. Провести це необхідно, щоб продовжити захист дитини від туберкульозу. Вакцинація не може дати стовідсоткового захисту дитини від недуги, однак здатна привести його форму менш небезпечну, незалежно від віку.
На думку більшості батьків, які відмовляються від проведення БЦЖ, дитині в сучасному світі заразитися туберкульозом абсолютно ніде. Однак збудник інфекції дуже стійкий до різних умов і здатний довго виживати в навколишньому середовищі. Спіймати підступний вірус малюк може в будь-якому громадському місці, а ось з’являтися належним чином він здатний тільки на пізній стадії розвитку.
Протипоказання до вакцинації
Як і будь-яка медична процедура, що відрізняється введенням того чи іншого препарату, БЦЖ має певні протипоказання. Отримати дозвіл на щеплення, а також відповісти на питання, якщо БЦЖ не виявилася, то що це означає, може тільки лікар після огляду. Не рекомендується намагатися самостійно приймати рішення щодо необхідності проведення вакцинації.
До основних протипоказань БЦЖ, з точки зору медицини, відносяться:
- Важкі спадкові хвороби, наприклад, синдром Дауна.
- Наявність імунодефіциту, який проявляє себе досить активно, потрібний рівень імунітету має певні межі.
- Малюкам, чиї старші брати або сестри мали негативну реакцію на проведену вакцинацію.
- Новонароджені діти, які мають вроджені патології, наприклад, ДЦП.
- Наявність захворювання будь-якого виду, контакт з мікобактеріями до проведення щеплення.
- Недоношені слабкі діти, чия вага не перевищує 2,5 кг.
- Вроджена ферментопатия.
Наявність хоча б одного з протипоказань є забороною для проведення ін’єкції БЦЖ, визначити даний момент може тільки педіатр. Отримати дозвіл або заборона на укол можна у педіатра в будь-якому віці. Особливо важливо провести дану процедуру в прикріпленому районному медичному закладі, якщо вакцинація не проводилася малюкові в пологовому будинку.
Кожен батько має право відмовитися від проведення щеплення БЦЖ, піддаючи тим самим свою дитину ризику заразитися туберкульозом. За допомогою наявності або відсутності реакції на вакцинацію виходить формування стійкого імунітету організму дитини до інфекції.