Соляні кристали – мабуть, найвідоміший і найцінніший мінерал: його не тільки щодня вживають в їжу, але і досить успішно лікують їм багато захворювань, і сольовий компрес від кашлю є одним з найбільш поширених способів такого лікування. Крім того, що кристали кухонної солі є потужний природний антиоксидант, її роль як чудового консерванту передбачає також антибактеріальну дію. До того ж вона має здатність довго зберігати тепло, тому, крім компресів, як фізіотерапевтичної процедури використовується прогрівання сіллю при кашлі.
У чому сіль
Про те, що соляні кристали завжди грали в житті людства дуже велику роль, нам говорить сама історія. Недарма в мовах багатьох народів планети слову надано друге значення: найголовніше, найважливіше, сама суть. У давнину, коли соляні копальні існували далеко не в кожній країні, ця харчова приправа цінувалася на вагу золота.
Відомо кілька видів цієї речовини:
- Кам’яна – видобута в соляних шахтах. Її кристали мають сіруватий відтінок і включають безліч сторонніх домішок.
- Куховарська – та ж кам’яна, але пройшла процес очищення і відбілювання, повністю готова до вживання в їжу.
- Морська – витягується з води морів і океанів шляхом випарювання, і є найкориснішою різновидом, оскільки містить в собі велику кількість такого важливого для організму речовини, як йод. Штучне йодування кухонної різновиди, що застосовується зараз, наближає її до морської.
Спори про цю натуральної харчовій добавці, що виникли в минулому столітті, в тому числі завдяки книзі американського дієтолога Поля Брегга, який називав її «білою смертю», однозначно вирішені в позитивно плані.
Мінерал не тільки корисний, але життєво необхідний людині, його хронічний дефіцит здатний викликати патологічні зміни в організмі і навіть привести до летального результату.
Чому ж цього кристалічному порошку з характерним смаком надається таке значення?
У чому користь
Функції хлориду натрію різнопланові:
- Регулювання водного балансу: всі ми, як відомо, на 70 відсотків складаємося з води, і NaCl утримує вологу в тканинах, запобігаючи їх зневоднення. Саме тому при великій втраті крові людині вливають в вени так званий фізіологічний розчин – підсолену воду.
- Вироблення соляної кислоти – шлункового секрету, без якого неможливе нормальне переварювання їжі.
- Підтримка імунітету і боротьба з патогенною мікрофлорою – її розмноженню перешкоджає, в тому числі, наявність NaCl.
Тому він потрібен не тільки людині, але всім вищим живим істотам. Запевнення, ніби тварини прекрасно обходяться без цієї харчової добавки, в корені невірні. Хижаки отримують її з крові своїх жертв, а травоїдні інстинктивно знаходять на поверхні землі сольові брили або просто місця з солоною грунтом – так звані солончаки, біля яких фахівцям постійно доводиться спостерігати численні стада.
На споживання солі впливає і температура навколишнього повітря: чим вона вища, тим активніше проходить потовиділення, тим більше вологи виходить з організму, тому жителі Крайньої Півночі потребують NaCl набагато менше, ніж жителі півдня.
З іншого боку, як говорить народна мудрість, все добре в міру, і якщо недосол присутній тільки на столі, то пересіл може відбитися і на спині, – природно, мається на увазі спина недбайливого кухаря.
Добова норма солі для дорослої людини не повинна перевищувати 10 грамів, інакше можуть виникнути проблеми з нирками і артеріальним тиском, оскільки пересаліванія викликає спрагу, яка веде до надмірного споживання рідини.
Лікувальні властивості
Використання солі в лікувальних цілях засновано на її здатності знімати запалення слизових тканин і знищувати патогенну мікрофлору. Тому вона застосовується досить широко для боротьби з різними видами захворювань, від ангіни і зубного болю до харчових отруєнь.
Хлорид натрію допомагає впоратися і з таким поширеним симптомом застуди, як кашель.
Існує три основних способи противокашлевой сольової терапії:
- Інгаляції.
- Сольові компреси від кашлю.
- Прогрівання сіллю при кашлі.
Застосування таких прогрівають процедур від кашлю для дітей і дорослих дозволяє значно прискорити одужання.
Перш ніж приступати до накладання компресу, треба ознайомитися з нескладними правилами, дотримання яких необхідно:
- Соляний розчин, який використовується для компресу, повинен мати концентрацію не нижче і не вище 10% – це приблизно 100 – 90 грамів солі на літр води – і температуру 40-42 градуси за Цельсієм.
- Змочену в ньому марлю або бавовняну тканину слід злегка віджати, щоб вона не була занадто вологою, і згорнути в кілька шарів.
- Накладати її потрібно одночасно на груди і спину. Зверху покласти шматки поліетиленової плівки для запобігання занадто швидкого випаровування, потім махровий рушник і сховатися теплою ковдрою.
- Область шкіри, на яку накладається компрес, повинна бути чистою як в гігієнічному плані, так і в сенсі відсутності на ній висипань і мікротравм.
Компрес слід накладати перед сном і можна залишати на ніч.
Щоб добре прогріти груди при кашлі, необхідно розжарити соляні кристали до 80º С, висипавши на суху сковороду і поставивши її на вогонь. Потім потрібно пересипати їх в чистий вовняний носок, і, дочекавшись, поки температура стане досить комфортною (близько 60ºС), покласти його на хворе місце – таким чином вдасться поєднати два корисних ефекту: гаряча сіль буде гріти, а шерсть – подразнювати шкіру, посилюючи приплив крові.
При фарингіті або ларингіті прикладати слід до горла, при бронхіті – до грудей і спини. Це нормальне явище укутати.
Тривалість процедури для дорослого – 30-40 хвилин, дитині її тривалість регулюють залежно від самопочуття.
І, звичайно, не варто забувати про те, що, перш ніж приступати до такої домашньої фізіотерапії, слід обов’язково порадитися з лікарем.