Що робити, якщо вивихнув руку



У медицині є величезна кількість різновидів травм, але однією з найбільш поширених є вивих руки, при якому кістки в суглобах верхніх кінцівок зміщуються відносно один одного. При більш складних випадках травма супроводжується пошкодженням суглобової сумки, судин і нервів. Вивих може бути наслідком надмірного фізичного навантаження або сильного механічного впливу на зчленування. Вивихнути кінцівку можна вдома, в спортзалі або за будь-яких інших життєвих і професійних умовах і збіги обставин.

У дітей зв’язковий апарат дуже еластичний, тому вони дуже рідко отримують подібні травми, але чим старша людина, тим більша ймовірність при певному збігу обставин вивихнути кінцівку.

До групи ризику потрапляють спортсмени, які займаються активними видами спорту з високою ймовірністю падінь. Якщо людина отримала подібну травму, важливо не панікувати, а своєчасно надати першу допомогу і доставити його в травмпункт.

У цій статті буде докладно викладена інформація про вивиху верхньої кінцівки, про його причини, симптоми, методи лікування та про принципи надання долікарської допомоги.

Причини отримання травми

Причиною вивихнутих рук найчастіше стає падіння, тобто зміщення кісток у суглобі відбувається через розподіл на них ваги тіла при зігнутою або розігнути кінцівки.

Також спровокувати виникнення такої травми можуть і інші чинники:

  • неправильний захоплення і різкий підйом великих за масою предметів;
  • неправильна техніка виконання самомасажу або звернення за допомогою до малодосвідченому масажиста.

Дуже часто причиною вивиху верхньої кінцівки може стати прогресування різних патологій:

  • туберкульоз кісток;
  • артроз і артрит;
  • артропатия та інші захворювання, що змінюють будову суглобової капсули.

Симптоматика захворювання

Залежно від суглоба, в якому відбувається зміщення кісток, вивих в верхньої кінцівки може локалізуватися в пальцях, кисті, передпліччя, лікті або в плечі.

В якому б місці не володіємо травма, пацієнт в будь-якому випадку буде відчувати сильний біль з частковою або повною втратою рухливості руки.



Якщо при вивиху пошкоджується серединний нерв, то в нижній частині руки може пропасти чутливість. Пульс може бути як прискореним, так і уповільненим. Також може бути присутнім симптом пружної фіксації, при якому будь-які спроби зміни незвичайного положення кінцівки супроводжуються її поверненням у вихідне патологічне положення.

Найчастіше пошкодження локалізується в плечовому суглобі, при такій травмі є висока ймовірність розриву нервів і артеріальних судин, тому вивих верхньої кінцівки в цьому суглобі вимагає негайної госпіталізації. В цілому ж людина, вивіхнувшій руку, може відчувати такі симптоми:

  • сильний больовий синдром;
  • виникає синець в місці травми;
  • сильна набряклість;
  • порушення рухової активності в пошкодженої кінцівки;
  • змінюється частота серцевих скорочень;
  • виникає оніміння через порушення кровообігу.

У ситуації, коли вивих відкритий, спостерігається розрив поверхні шкіри і прилеглих тканин, в іншому випадку діагностується закритий вивих.

Перша допомога

Надання долікарської допомоги при вивиху верхньої кінцівки, в тому числі і у дитини, має бути базовим знанням для будь-якої людини, оскільки ця травма найчастіше зустрічається в повсякденному житті і професійній діяльності.

Спочатку дуже важливо відразу ж після отримання пошкодження прикласти до травмованої поверхні міхур з льодом або будь-який холодний компрес з підручних засобів. В ідеалі це грілка з льодом або холодною водою, але може підійти навіть будь-які заморожені продукти з морозилки. При наявності нетерпимості больових відчуттів слід обов’язково взяти анальгетики.

Вправляти руку самостійно не можна, при невмілому вправлении можна завдати ще більшої шкоди пацієнтові. Рекомендується зафіксувати травмовану кінцівку в вимушеному стані, використовуючи для цього підручні засоби, такі як дошки, палиці, ганчірки, шарфи і т.д. У такому положенні потерпілого потрібно негайно доставити в медустанову.

Діагностика

Коли людина отримує серйозну травму верхньої кінцівки, яка супроводжується сильними болями, слід в обов’язковому порядку звернутися за невідкладною медичною допомогою, особливо, якщо справа стосується дитини. У травмпункті лікар огляне травмовану кінцівку, проведе опитування пацієнта і пальпацію руки. При пальпації оцінюється чутливість шкіри в зоні ураження і рухова активність пошкодженої руки. При ретельному промацує можна виявити наявність пошкодження нервових волокон і судин, а також перевірити ритмічність пульсації артеріальних судин.

Основним методом діагностики при підозрі на вивих верхньої кінцівки є рентген. Знімок дозволяє визначити характер пошкодження і відрізнити вивих від перелому, тріщини в кістки та інших травм. Знімок потрібно робити в 2 проекціях. Результат даного обстеження зберігатися в медустанові, в якому його проводили, а при необхідності видається на руки пацієнту.

Якщо рентген виявив серйозні травми, пацієнта направляють до хірургії для невідкладного проведення операції. Часто така ситуація спостерігається при звичному вивиху, коли аналогічна травма діагностується в одному і тому ж суглобі більше трьох разів.

Якщо такого пацієнта проводиться оперативне втручання, найчастіше після закінчення реабілітаційного періоду йому присвоюється група інвалідності. Якщо такий діагноз встановлюється чоловікам, то їх звільняють від несення військової служби.

Якщо отриманий травматичний вивих, лікар в ході діагностичних заходів оцінює ступінь зміни форми суглоба. Також дуже важливо своєчасно виявити западання в місцях розташування суглобових закінчень. При вивиху верхньої кінцівки травматолог може відчувати пружинисте опір в деяких місцях суглоба під час пальпації.

Діагностику вивиху повинен проводити дипломований фахівець, оскільки дана травма може бути ускладнена надривами і розривами сухожиль, великим розривом суглобової сумки, передавлювання нервових закінчень, розривом судин і багатьма іншими наслідками.

Як лікувати?

Оскільки основним симптомом вивиху є біль, то першим медичним прийомом буде знеболювання, аж до застосування загальної анестезії при сильних травмах. Надалі такі пацієнти отримуватимуть сильнодіючими болезаспокійливі препарати, які відпускаються за рецептом, після чого їм вправляються вивихнуті елементи верхніх кінцівок. Важливо, щоб процес правління проводився досвідченим травматологом на тлі повного розслаблення мускулатури.

Руку треба вправляти акуратно, без різких і грубих рухів.


Виправлено плеча по Кохеру

Після цього її потрібно зафіксувати в правильному положенні за допомогою гіпсової пов’язки, яка носиться на протязі декількох тижнів.

Після зняття гіпсової пов’язки дуже важливо дотримуватися правил реабілітації, що допоможе швидко відновити рухливість і функціональні можливості кінцівки. Для цього можна вдатися до наступних видів процедур:

  • фізіотерапевтичні процедури;
  • ЛФК;
  • водолікування;
  • магнітотерапія;
  • масаж;
  • грязелікування;
  • механотерапія та ін.

В ході реабілітація проводяться процедури, спрямовані на відновлення нормального кровообігу в травмованої кінцівки, на усунення болю і т.д. При правильно підібраному комплексі реабілітаційних заходів пацієнтам вдається в найкоротші терміни підвищити еластичність м’язів.

Якщо пацієнт затягує зі зверненням до лікаря і призводить до того, що з моменту отримання вивиху проходить більше місяця, така травма вважається застарілою, і лікувати її потрібно в кілька етапів:

  • на травмовану кінцівку накладається дистракційний апарат для розтяжки пошкодженого суглоба;
  • коли суглоб розтягується, хірург вправляє вивих через відкриту рану, далі дистракційний апарат знімається. Залежно від складності травми на подібне втручання може піти від тижня до 10 днів;
  • фіксація пошкодженого суглоба проводиться за допомогою спиць;
  • після оперативного втручання в обов’язковому порядку пацієнт повинен пройти курс фізіотерапевтичних процедур.

Якщо вивих задавнив, а на додаток до нього розвивається деформуючий артроз, може бути призначено крім хірургічного лікування самої травми ще й артродезування суглоба, але для такого втручання характерною рисою є тривалий період реабілітації.

У разі отримання подібних травм дитиною принцип надання першої допомоги і методика лікування аналогічна усунення проблеми і у дорослих пацієнтів, за винятком того, що у дітей лікування відбувається набагато швидше через високого рівня еластичності тканин і їх швидкій регенерації.