При тому, що вивих ноги є досить поширеним пошкодженням, його не можна віднести до розряду легких травм, оскільки він здатний на тривалий період позбавити людину від можливості займатися повсякденними справами. Отримати таку травму можна в будь-який час: вдома, на роботі, під час спортивних занять і навіть просто йдучи по тротуару під час дощу або ожеледиці.
Від отримання вивиху нижньої кінцівки не застрахований жоден чоловік. Найчастіше підвертається гомілковостопний суглоб, але можуть бути травмовані як колінний, так і тазостегновий суглоби, хоча подібні пошкодження зустрічаються рідше.
Щоб відрізнити вивих кінцівки від перелому і якомога швидше повернутися до повсякденного життя після отримання травми, важливо правильно надати першу допомогу при подворачіваніе ноги і швидко доставити потерпілого в медичний заклад.
У цій статті буде надана повна інформація про вивиху нижньої кінцівки в цілому і про те, що робити при подібних пошкодженнях в першу чергу.
Що таке вивих?
З медичної точки зору вивихом називається травма, викликана найчастіше різким механічним впливом на суглоб, при якому відбувається зміщення кісток, що утворюють зчленування, відносно один одного. Якщо відбувається повний вивих, кісткові елементи суглоба перестають стикатися, якщо ж є часткове зіткнення, діагностують підвивих або неповний вивих суглоба.
Дуже часто вивих супроводжується розривом суглобової сумки або зв’язок, що призводить до сильного крововиливу в місці пошкодження.
Класифікація
Найбільш часто подібні травми відбуваються в гомілковостопному суглобі, на них припадає близько 2% всіх зафіксованих вивихів. Оскільки стопа складається з 26 кісток, є кілька різновидів подворачіванія ноги в цій області, кожна з яких має власну симптоматику і методику лікування:
- зовнішній вивих голеностопа. Таким чином вивихнути ногу можна при внутрішньому або зовнішньому подворачіваніе стопи. У першому випадку зазвичай діагностують перелом, а при другому – розтягнення;
- задній вивих може статися внаслідок сильного удару по гомілковостопного суглоба або при його різкому згинанні;
- передній вивих відбувається через різке згинання ноги в будь-якому напрямку, а також при ударі по гомілці ззаду;
- верхнє подворачіваніе стопи відбувається найбільш рідко, найчастіше його причиною стає падіння з висоти.
Вивих коліна зустрічається дуже рідко, оскільки це дуже міцний суглоб, оповитий щільним плетивом зв’язок. Якщо вивихнули ногу в колінному суглобі, швидше за все, причиною стала серйозна аварія на дорозі або падіння з висоти. Такі ж причини можуть викликати вивих тазостегнового суглоба. При сильному і різкому згині стегна всередину діагностують задній, найбільш поширений вивих тазостегнового суглоба. Передня локалізація травми в цьому суглобі може бути викликана різким відведенням ноги в сторону і падінням з висоти. Вивих стегна може бути вродженим, його викликають внутрішньоутробні патології плода.
Симптоматика
У вивихів нижньої кінцівки незалежно від місця локалізації є загальні симптоми:
- під час отримання травми потерпілий може чути хрускіт або клацання;
- відчувається сильна і різкий біль, особливо під час спроб ворушіння кінцівкою;
- у пацієнта знижується рухова активність і йому дуже боляче наступати на ногу;
- в області ураженого суглоба розвивається набряк, який стрімко збільшується в розмірах;
- локально підвищується температура тіла;
- в області поразки може виникати синець у вигляді синіх або червоних плям;
- візуально суглоб виглядає деформованим.
Оскільки це неспецифічна симптоматика, вона характерна не тільки для вивиху, а й для перелому, слід відразу ж після отримання травми звернутися за медичною допомогою.
Перша допомога при вивиху ноги
Головним гаслом при наданні першої допомоги пацієнтам з вивихом нижньої кінцівки є «Не нашкодь!», Оскільки невміла долікарська допомога може спровокувати погіршення стану хворого аж на нанесення каліцтв, що тягнуть за собою інвалідизацію.
При підозрі на вивих ні в якому разі не можна вправляти елементи суглоба на місце самостійно, також не можна смикати ногу і намагатися повернути кістки в нормальне положення. Вправлення може займатися виключно професійний мануальний терапевт або травматолог після проведення ряду діагностичних процедур.
Перша допомога при вивиху ноги, яку можна надати самостійно до приїзду лікаря, це прикладання до ураженої ділянки холодного компресу. Це може бути пляшка з холодною водою, міхур або грілка з льодом, на крайній випадок можна прикласти будь-який пакет з продуктами з морозилки.
Травмована кінцівка може дуже сильно боліти, тому потерпілому може знадобитися знеболювання, їм може послужити анальгін або будь-який інший легкий анальгетик. Вивихнуту ногу потрібно не ворушити і тим більше не наступати на неї, по можливості хворому потрібно забезпечити максимально спокійні умови. Якщо має місце сильний вивих, кінцівку потрібно зафіксувати в вимушеному положенні за допомогою підручних засобів, це може бути еластичний або простий бинт і навіть шарф. На ногу накладається туга пов’язка, але без передавливания, щоб не допускати порушення кровообігу в кінцівки.
Травмовану ногу потрібно покласти на піднесення, підклавши під неї подушку або будь-який інший м’який предмет. В обов’язковому порядку потрібно викликати карету швидкої допомоги або власним транспортом доставити потерпілого в травмпункт для отримання кваліфікованої допомоги.
Чим небезпечний вивих?
У домашніх умовах без огляду травматолога лікувати підвернуту ногу не варто, оскільки травма може набути хронічного характеру, при цьому втрачається функціональність суглоба, і людина тривалий час не може повернутися до нормального життя.
Під час вивиху суглобів нижньої кінцівки пошкоджень піддається і суглобова сумка, заповнена синовіальною рідиною. При розриві цієї сумки відбувається крововилив, яке супроводжується виникненням гематоми в місці ураження. Излитие вмісту суглобової сумки викликає сильний біль і розвиток запального процесу, а розрив тканин провокує утворення рубця, який можна усунути тільки оперативним шляхом.
Якщо вивих переходить в хронічну форму, людина починає відчувати незручність навіть у звичних побутових умовах, він не може вести активний спосіб життя при цьому відчуває певний дискомфорт і навіть біль під час ходьби.
Лікування
Для того щоб оцінити тяжкість травми і визначити, як лікувати пацієнта з вивихом, травматолог спочатку проводить огляд ураженої кінцівки і вивчає рентгенівські знімки. У кожному конкретному випадку лікування підбирається індивідуально, і його тривалість також визначається, виходячи з тяжкості отриманого ушкодження. Але на першому етапі лікар під місцевим або загальним знеболювання вправляє суглоб.
Якщо має місце розрив зв’язок або суглобової капсули, травматолог може прийняти рішення про необхідність оперативного втручання. Операція також є єдиним методом лікування при діагностуванні звичного вивиху нижньої кінцівки.
Після операційного втручання на ногу накладається гіпс. Коли гіпс знімається, починається досить тривалий період реабілітації, головною метою якого є повернення нижньої кінцівки її первісної функціональності.
Важливо, щоб нога в початковий період реабілітації після вивиху більшу частину часу перебувала в підвішеному стані під кутом 30 градусів по відношенню до поверхні підлоги.
Цього можна домогтися шляхом підкладання під неї валиків. Спиратися на травмовану ногу можна не раніше, ніж дозволить лікуючий лікар, і робити це потрібно поступово.
Оскільки вивих стає причиною вимушеного перебування людини в малорухливому стані, слід в обов’язковому порядку знизити калорійність раціону, в меню повинна переважати легко засвоюється їжа, що складається з овочів і відвареного м’яса. Додатково лікар може призначити курс лікувальної фізкультури для запобігання атрофії м’язів і нормалізації циркуляції крові. Для поліпшення роботи мускулатури і посилення метаболізму в тканинах, а також для зміцнення зв’язкового апарату призначається масаж. Курс фізіотерапевтичних процедур допоможе впоратися з болем і зняти набряклість, а також запобіжить розвитку запального процесу в тканинах. Для полегшення стану лікар також може призначити пацієнтові втирання мазей і прийом препаратів, які зміцнюють зв’язки і суглоби. У рідкісних випадках призначається носіння ортопедичного взуття.
Використовуються при лікуванні вивиху і рецепти народної медицини, але їх застосування можливе лише після вправляння суглоба і тільки з дозволу лікаря:
- прискорити процес загоєння допоможе компрес з настою, який готується на основі кореня Бріоні. Цим зіллям змочується лляної відріз, який прикладається до ураженої ділянки;
- зняти біль можна свіжим листям полину, які ретельно подрібнюються і прикладаються до ушкодженому суглобу;
- щоб зняти запалення в області суглоба, потрібно пити відвар з кореня живокосту, арніки, стулок стручкової квасолі і листя брусниці. Перераховані компоненти відварюються на водяній бані і настоюють 30 хв. Приймається зілля перед їжею;
- для усунення дискомфортних відчуттів і для прискорення процесу загоєння при вивиху стопи можна робити теплі ванночки для ніг з додаванням хвойного відвару або настою з листя горіха.
Профілактика
Убезпечити себе від вивиху нижньої кінцівки досить складно, оскільки обережно поводитися починає тільки та людина, яка вже мав у минулому подібні пошкодження і розуміє їх серйозність.
Важливо пам’ятати, що подібні травми небезпечні можливістю хронізації і виникненням проблем з руховою активністю на все життя, а значить, по можливості потрібно дотримуватися наступних рекомендацій:
- взимку потрібно взувати зручне стійку взуття на неслизькою підошві;
- якщо жінка носить взуття на каблуках, хода повинна бути неспішною, при цьому слід звертати увагу на дорогу перед собою;
- не потрібно намагатися наздоганяти людини транспортні в режимі бігу, особливо це стосується людей, що ведуть малоактивний спосіб життя і далеких від спорту;
- спускаючись сходами, потрібно триматися за поручні і дивитися під ноги;
- не потрібно зістрибувати з високих місць, в побутових умовах таку травму можна отримати, стрибаючи з залізничної платформи;
- під час спортивних занять потрібно взувати зручне спеціалізовану під вид спорту взуття;
- для зміцнення зв’язкового апарату і кісткової тканини потрібно вживати в їжу продукти з високим вмістом кальцію, додатково можна приймати вітамінно-мінеральні комплекси.
Щоб в найкоротші терміни повернутися до нормального життя після вивиху нижньої кінцівки, потрібно відразу ж після отримання травми звертатися за допомогою до лікаря.