Що робити при вивиху ступні



Однією з найпоширеніших травм нижніх кінцівок є вивих стопи. Від такого пошкодження не застрахований ніхто, але в групу ризику потрапляють жінки, які носять взуття на високих підборах і люди, що ведуть малоактивний спосіб життя, крім того вивихнути ногу можна під час зимового ожеледі або просто послизнувшись на мокрій підлозі.

Вивих дуже часто може супроводжуватися розтягуванням або розривом зв’язок, м’язових волокон, а в більш важкому випадку навіть переломом кістки. Щоб людина могла відновитися в найкоротші терміни після отримання подібної травми, важливо правильно надати потерпілому першу допомогу і в обов’язковому порядку звернутися за медичною допомогою.

У даній статті буде представлена ​​повна інформація про вивиху стоп, про різновиди травми, її симптоми і методи лікування.

Класифікація вивихів стопи

Ступня людини має складну будову, оскільки до її складу входить 26 кісток, що утворюють 3 відділу: предплюсневие, плеснової і фаланговий. Перший відділ складається з таранної, п’яткової, човноподібної і кубовидної кісток, також включає 3 клиноподібних кістки. Всі кістки цього відділу сполучаються з 5-ю кістками плюсневого відділу, а ті в свою чергу з фалангами, що складаються з 14 кісток, що утворюють пальці. Стопа з’єднана з гомілкою, гомілковостопним суглобом, який утворюється з таранної, великої і малої гомілкових кісток.

Залежно від того, які кістки зміщуються під час травми розрізняють вивихи:

  • Передплесно – це найбільш рідкісний різновид пошкодження, яка може виникнути при різкому розгортанні стопи в неправильному напрямку;
  • плесна – при зміщенні всіх кісток діагностують повний вивих, якщо є часткове зіткнення кісткових елементів – неповний. При такій травмі явно помітна деформація стопи;
  • голеностопа – в цій області може бути таранний і подтаранний вивих;
  • фаланг – пальці можна вивихнути в результаті сильного удару ногою об твердий предмет або при падінні на ступню тяжкості.



Додаткову класифікацію має вивих гомілковостопного суглоба:

  • зовнішній. Відбувається при подворачіваніе нижньої кінцівки всередину з можливим переломом або назовні з високою ймовірністю розтягування;
  • задній. Можна отримати при ударі по суглобу ззаду або при різкому його згинанні;
  • передній. Причиною також є удар або різке згинання, але з іншого боку;
  • верхній. Діагностується рідко, в основному при падінні людини з висоти.

Симптоматика

У вивиху симптоми можуть бути схожими з розтягуванням або переломом, крім того ці травми можуть бути отримані потерпілим одночасно.

Відрізнити одне пошкодження від іншого може тільки досвідчений травматолог за результатами огляду та рентгена.

У вивиху можуть з’явитися такі ознаки:

  • безпосередньо в процесі отримання травми пацієнт чує клацання або хрускіт;
  • виникає біль, який посилюється при спробах поворухнути кінцівкою;
  • обмежується рухливість травмованого суглоба;
  • виникає набряклість в області ураження, яка швидко збільшується в розмірах;
  • локально піднімається температурний показник в області травми;
  • під шкірою розвивається синець.

Чим небезпечна травма?

Найнебезпечнішим наслідком, яким загрожує вивих ступні, є перехід травми в хронічну форму. При таких пошкодженнях людина може надовго втратити можливість вести не тільки активний спосіб життя, а й просто буде позбавлений можливості займатися навіть звичайними повсякденними справами, оскільки кінцівку перестає частково або навіть повністю виконувати свою рухову функцію.

Крім того є ймовірність розвитку гематом через розрив суглобової сумки, яка заповнена синовіальною рідиною.

Наслідком неправильного лікування і раннього накладення теплового компресу на пошкоджену ділянку може стати розвиток запального процесу, який призводить до загноения скупчився під шкірою ексудату. У разі приєднання до вивиху різних інфекцій може розвинутися вторинний артроз або артрит. Такі патології досить складно піддаються лікуванню.

Надання першої допомоги

Перша допомога при підозрі на вивих повинна полягати в іммобілізації постраждалої кінцівки і в доставці пацієнта найближчим травматологічне відділення.

Щоб не допустити погіршення стану потерпілого, потрібно здійснити такі заходи:

  • покласти кінцівку на подушку або валик, скручений з підручних засобів, забезпечити стопі спокій;
  • прикласти до ушкодженої ділянки холодний компрес. Для його приготування підійде лід, попередньо загорнутий в рушник, грілка з холодною водою, пакет продуктів з морозилки або пакет з молоком з холодильника. Охолодження пошкодженої ділянки допоможе запобігти виникненню синяка, і зніме набряклість. Важливо холодні предмети не прикладати безпосередньо до шкіри, щоб не допустити обмороження;
  • травмований суглоб потрібно зафіксувати в вимушеному патологічному положенні за допомогою спеціальної шини, якої можуть служити палиці, шматки пластика або дошки. Їх можна щільно примотати за допомогою бинтів, шарфів або інших підручних засобів. Пов’язка повинна бути накладена не дуже щільно, щоб не порушити кровообіг. Періодично потрібно доторкатися до ступні, якщо вона стає холодною і синюшної, потрібно послабити шину;
  • якщо потерпілий відчуває сильний біль, йому необхідно дати болезаспокійливе. Це може бути будь-який легкий анальгетик крім аспірину, оскільки цей препарат впливає на здатність крові до згортання, що провокує розвиток великих гематом;
  • потерпілому потрібно викликати карету швидкої допомоги або доставити його в травмпункт на власному автомобілі. Поїздка в громадському транспорті в таких випадках може тільки погіршити стан пацієнта.

При наданні першої допомоги дуже важливо пам’ятати, що вивих ні в якому разі не можна вправляти самостійно, це може привести до каліцтва потерпілого і навіть до його інвалідності.

При своєчасному наданні медичної допомоги істотно скорочується час, необхідний для повного одужання пацієнта.

Діагностика і лікування

Як лікувати вивих в стопі і що робити в кожному конкретному випадку після надання першої медичної допомоги, може вирішувати виключно лікар, тому дуже важливо якомога швидше доставити потерпілого до найближчого медичного закладу, в травмпункт або травматологічне відділення. Спеціаліст проведе візуальний огляд і призначить рентгенологічне обстеження пошкодженої області. На знімку чудово відображається стан всіх кісток, можна оцінити їх цілісність і побачити наявність не тільки переломів, але і тріщин. Але рентген буде непереливки розриву зв’язок, тому при необхідності лікар може направити пацієнта на проходження комп’ютерної томографії, де відображається стан зв’язкового апарату.

Якщо вивих підтверджується, лікар робить пацієнту місцеве знеболення і вправляє кісткові елементи суглоба назад в початкове положення. Щоб зафіксувати правильне положення кісток, поверх кінцівки накладається лангет або гіпсова пов’язка.

Додатково лікування вивиху передбачає прийом болезаспокійливих препаратів і засобів для усунення набряків.

Після зняття гіпсу починається реабілітаційний період, основною метою якого є повернення колишньої рухової активності ушкодженої ділянки нижньої кінцівки. В цей час лікар прописує курс фізіотерапевтичних процедур.

Найбільш ефективними методами лікування на цьому етапі є масаж, електрофорез, УВЧ і т.д. Особливу увагу потрібно приділяти виконанню спеціальних фізичних вправ.

Виконання цих призначень допоможе швидко покращити роботу мускулатури, не допустити її атрофію, нормалізує кровообіг і обмінні процеси в тканинах і зміцнить зв’язки ноги. Крім того, фізіотерапевтичні процедури допоможуть зняти набряклість і купірувати біль.

Після огляду травматолога при легкому ступені тяжкості травми може бути призначено лікування вивихнутою ступні в домашніх умовах.

Для купірування болю і усунення набряклості можна кілька разів на день прикладати до ноги холодні компреси. Робити це потрібно не більше ніж на 15 хвилин з перервами. Також потрібно щільно фіксувати ногу еластичним бинтом, не порушуючи при цьому кровообіг в пошкодженій кінцівки. Додатково в домашніх умовах можна використовувати спеціальні мазі, гелі та креми для зняття больового синдром, усунення набряклості і розсмоктування синців.

Використання подібних ліків потрібно в обов’язковому порядку погоджувати з лікарем. Прискорити процес відновлення допоможуть вправи по розробці рухової активності ступні і масаж нижньої частини ніг.

З дозволу травматолога можна також використовувати методи народної медицини, наприклад, позитивного ефекту можна досягти втиранням в стопу суміші з тертого часнику і яблучного оцту, крім того корисно робити теплі ножні ванни з морською сіллю, ромашковим відваром і йодом.

Профілактика

До вивиху ступні багато людей ставляться дуже несерйозно, в той час як подібна травма в занедбаному стані може істотно погіршити якість життя потерпілого. Щоб знизити ймовірність отримання подібних ушкоджень, слід брати до уваги такі рекомендації:

  • неквапливо ходити у взутті на високих підборах;
  • в зимову пору року не носити взуття зі слизькою підошвою;
  • при спуску по сходах триматися за поручні і не перескакувати ступені;
  • НЕ зістрибувати з високих платформ без навичок угруповання;
  • при занятті спортом потрібно взутися в взуття, розроблену під конкретний вид спорту;
  • меню має бути доповнене продуктами, що містять велику кількість кальцію, крім того потрібно доповнити раціон вітамінно-мінеральними добавками.

Щоб період відновлення після вивиху пройшов в найкоротші терміни, потрібно відразу ж після отримання травми звернутися за допомогою до фахівця.