Аспіринова тріада – це стан організму, при якому прийом нестероїдних протизапальних засобів викликає розвиток бронхіальної астми. З часу винаходу ацетилсаліцилової кислоти лікарі почали стикатися з проблемою виникнення бронхоспазму після прийому ліків. Згодом був описаний симптоматичний комплекс, що складається з трьох патологічних проявів цього виду бронхіальної астми: поліпозні запалення придаткових пазух носа, непереносимість нестероїдних протизапальних ліків і бронхоспазм. Поєднання цих симптомів отримало назву аспириновой бронхіальної астми (Асба).
Так що таке аспириновая астма і як з нею боротися?
<h2>Що відбувається в організмі
За останніми даними досліджень, аспіринова тріада зустрічається приблизно в 40% всіх епізодів бронхіальної астми, тому хворих хвилює питання, що ж це таке?
До сих пір не до кінця незрозуміло, чому виникає такий стан, як аспіринова тріада. Відомо, що розвитку захворювання сприяють речовини, що утворюються в процесі розпаду арахідонової кислоти.
При цьому порушується рівновага синтезу сполук розширюють просвіт бронхів і звужують його (простагландину Е і F). Також спазм бронхіальних м’язів викликає і цілий ряд інших речовин, що утворюються в процесі порушення розщеплення арахідонової кислоти.
Також нестероїдні протизапальні засоби підвищують активність гладких клітин бронхів, стимулюючи тим самим запальні процеси і алергічні реакції в слизових оболонках бронхіального дерева. Сила дії саліцилатів на організм залежить і від шляху, яким ці речовини потрапляють в організм. Так, найбільш потужна патологічна реакція організму спостерігається при парентеральному введенні ліків, а також після інгаляцій.
Аспіринова бронхіальна астма розвивається після прийому протизапальних і жарознижуючих саліцилатів:
- аспірину;
- ібупрофену;
- цитрамон;
- диклофенаку;
- Індометацину та ін.
Подібні реакції розвиваються не тільки після прийому медичних препаратів, а й при вживанні продуктів, що містять цей компонент в природному вигляді: деякі фрукти, овочі, насіння, горіхи, сухофрукти. Також захворювання провокується консервацією з використанням аспірину.
симптоми
Аспіринова астма – важке захворювання, яке важко піддається терапії.
Симптоми у дорослих проявляються в певній послідовності:
- Починається хвороба з різних порушень з боку ендокринної системи. Часто патологія починається зі змін функцій щитовидної залози. У жінок спостерігаються різні збої в менструальному циклі, проблеми з виношуванням вагітності. Також можлива рання менопауза.
- Потім приєднується риніт, виявляється закладенням носа або нежить. Ці прояви лікування практично не піддаються і турбують хворого цілий рік незалежно від дії зовнішніх подразників.
- Риніт може ускладнюватися запаленням придаткових пазух носа, головним болем, порушенням сприйняття запахів. З плином часу в носових ходах утворюються поліпи.
- Після прийому саліцилатів у хворих починаються приступи задухи.
- Астматична тріада також доповнюється іншими симптомами ідіосинкразії до нестероїдних протизапальних засобів: різними висипаннями, набряком Квінке, кон’юнктивітом, проявами з боку шлунково-кишкового тракту.
Аспіринова астма в рідкісних випадках може з’являтися і після прийому парацетамолу, але симптоми при цьому будуть такими ж, як після Аспірину.
діагностика
Постановка діагнозу починається з розпиту лікаря про історію хвороби. Слід мати на увазі, що хворі можуть і не відзначати у себе непереносимість протизапальних препаратів нестероїдного ряду. Це буває у випадках вкрай рідкісного застосування подібних ліків. Також, якщо пацієнт одночасно з саліцилатами пив антигістамінні ліки або медикаменти, що володіють бронхолітичних дією, спазм м’язів бронхів не спостерігається. Ще одним фактором непомітною для хворого непереносимості є уповільнена або знижена алергічна реакція.
Надалі лікар проводить огляд пацієнта, пальпує грудну клітку, слухає легені.
В якості додаткових методів обстеження призначаються:
- Загальний аналіз крові. При Асба відзначатиметься значне підвищення вмісту еозинофілів.
- Глюкозотолерантний тест також буде мати відхилення від норми.
- Проведення провокаційних проб з спірографію. Як провокаторів використовуються гістамін або метахоліном. У здорових людей при вдиханні цих препаратів показники зовнішнього дихання залишаться без змін. Якщо у хворого є аспириновая астма, то спирография покаже ознаки погіршення функції дихання.
Такі провокаційні проби вимагають попередньої підготовки. Для цього протягом доби перед обстеженням треба відмовитися від вживання продуктів і напоїв, що містять кофеїн або какао. Також цей час не слід палити і вдихати холодне повітря. Якщо хворий приймає будь-яку медикаментозну терапію, про це слід повідомити лікаря.
Найбільш достовірним методом діагностики Асба є провокаційна проба на Аспірин. Однак ця діагностична процедура переноситься важко і може становити небезпеку для життя хворого навіть в умовах стаціонару, оснащеного системами реанімації серця і легенів.
Аспіринову тріаду слід диференціювати з туберкульозом, онкологічними захворюваннями органів дихання, серцевої і атопічний астмою, обструктивними процесами в легенях.
медикаментозна терапія
Астматична тріада лікується за тим же принципом, що і інші форми астматичної хвороби. Такий підхід дозволяє контролювати перебіг хвороби і не допускати її розвитку з переходом в більш важкі форми.
Також базисне лікування запобігає появі нападів і розвиток різних ускладнень:
- Глюкокортикостероїдна терапія усуває розвиток запального процесу в бронхах, знижує прояв алергічних реакцій на нестероїдні протизапальні препарати, знижує вироблення в’язкого слизу і мокротиння в бронхах. Ці препарати мають більш високий ефект при внутрішньовенному введенні.
- Препарати для придушення продукування огрядними клітинами гістаміну, що є нейромедіатором гіперчутливій реакції негайного типу. Під дією ліків цієї групи аспириновая астма не розвивається.
- Лейкотріеновий антагоністи. Нове покоління ліків для терапії бронхіальної астми та попередження появи спазмів мускулатури бронхіального дерева.
Лікування астматичної тріади повинен призначати лікар. Для отримання позитивного ефекту хворий повинен строго дотримуватися всіх вказівок лікуючого лікаря. Самовільна зміна призначень може бути небезпечним для життя!
Додаткова терапія
Астматична тріада легше контролюється, якщо медикаментозну терапію посилити додатковими профілактичними заходами, а також лікуванням супутніх захворювань.
Необхідні консультації отоларинголога для призначення паралельної терапії синуситів і наполегливої риніту. У разі наявності в носових ходах поліпів лікар може рекомендувати оперативне втручання.
Повністю виключається прийом будь-яких препаратів, що відносяться до нестероїдних протизапальних засобів.
Велика увага приділяється регулюванню щоденного раціону хворого. Не слід вживати продукти, що містять природні саліцилати.
З ужитку виключаються:
- овочі – помідори, огірки, квасолю, редис, зелений перець, шпинат;
- фрукти і ягоди – абрикоси, вишні, дині, червоний виноград, мандарини;
- горіхи та насіння;
- трави і спеції.
Слід мати на увазі, що особливо багато саліцилатів міститься в сухофруктах. Тому слід відмовитися від будь-яких сухофруктів – як в цілісному вигляді, так і у вигляді добавок в різні страви і напої.
Аспіринова бронхіальна астма є невиліковним захворюванням. Але постійна терапія і профілактичні заходи знизять частоту і силу нападів ядухи.