Правила заготівлі та заварювання мати-й-мачухи від кашлю



Крім фармацевтичних протикашльових засобів, при лікуванні цієї недуги широко використовуються лікарські трави, і одне з найбільш відомих і популярних рослин такого плану – мати-й-мачуха від кашлю. Особливо часто воно застосовується при кашлі у дітей, оскільки володіє більш м’яким дією в порівнянні з таблетками і мікстурами. Але для того, щоб трава від кашлю принесла максимум користі, необхідно знати, як правильно збирати, заготовляти і використовувати це лікарська сировина.

Корисні властивості

Мати й мачуха

Сухий кашель – симптом, який свідчить про подразнення бронхіальних шляхів діяльністю «оселилися» там патологічних мікроорганізмів, які є причиною захворювання. Якщо він триває досить довго, то, прагнучи пом’якшити це роздратування, організм збільшує вироблення спеціального секрету – мокротиння. У здоровому стані вона виробляється в дуже невеликих кількостях, необхідних для «мастила» бронхів, і виводиться практично непомітно, з диханням і слиною. Але якщо людина захворює, вироблення мокротиння зростає в рази – така захисна реакція. Її в’язкість збільшується настільки, що це стає перешкодою для дихання. До того ж даний секрет перетворюється в живильне середовище для хвороботворної мікрофлори.

Таким чином, і сухий, і вологий, мокротинні кашльовий симптом однаково неприємний і небажаний. Зняти обидва цих симптому допомагає мати-й-мачуха, що служить прекрасним засобом від кашлю для дітей і дорослих.

Її основні лікувальні властивості полягають в наступному:

  1. Пом’якшення сухості і роздратування в горлі і бронхах.
  2. Розрідження мокротиння і полегшення виведення її назовні.
  3. Антибактеріальний ефект.

Все це забезпечується присутністю в її кольорах і листі органічних кислот, ароматичних масел і вітамінів. Крім того, відвари знімають бронхіальні спазми і підсилюють потовиділення, сприяючи виведенню з організму патогенних агентів і прискорюючи одужання.

Лікувальні властивості цієї рослини були помічені людьми дуже давно, задовго до появи фармацевтики як науки, коли травна терапія була єдиним засобом позбутися від недуги. Але і в наші дні лікарі зазвичай рекомендують, поряд із застосуванням традиційних ліків, лікувати недугу трав’яним відваром.

Правила збору і заготівлі

Щоб зелена поросль стала ліками, сировину необхідно грамотно підготувати до вживання. Як правильно збирати і заготовляти мати-й-мачуху? Для збору квітів і листя цієї рослини існують певні правила.

Ця рослина – один з весняних первоцвітів, показує з-під землі незабаром після того, як вона звільняється від снігу, і приходить на зміну такому популярному «бренду» ранньої весни, як пролісок. Причому її квіти з’являються на світ раніше листя, і збирати їх потрібно саме в цей момент.

Зовні вони дуже схожі на квіти кульбаби: такі ж золотисто-жовті. Тому деякі вважають їх однією і тією ж травою, тільки з різним назвою. Але насправді вони абсолютно різні.

І це відразу стає помітно, якщо придивитися уважніше:

  • квіти мати-й-мачухи меншого розміру, ніж у кульбаби;
  • ростуть «букетиком», тобто кілька квіток поруч (кульбаба – «одинак»);
  • стебло – жорсткий, а не м’який і трубчастий, як у іншої рослини;
  • листя широкі з різьбленим краєм, розрізняються на дотик: з «особи» мають більш жорстку і гладку поверхню, з «вивороту» м’які, оксамитові (звідси і назва – мати й мачуха). У кульбаби ж листя довгою вузькою форми.

Мати-й-мачуха відцвіла



У міру цвітіння мати-й-мачуха, як і кульбаба, змінює свою золоту шапочку на білу, і в цей час вже не придатна для лікувальних цілей. Тому тим, хто вирішив заготовити цю траву, не варто тягнути час.

Збирати квіти потрібно далеко від населених пунктів і доріг, в сухий і сонячний день, після того, як сонце висушить росу на траві. Зривати слід тільки квіткові капелюшки, без ніжки – вона не має лікарських властивостей.

Листя, що містять найбільш цінні з точки зору лікувальних властивостей компоненти, починають збирати в першій половині літа, коли рослина відцвіте і з’являться насіння.

Збір проводиться тільки вручну.

Сушити сировину потрібно в тіні, під навісом або в добре провітрюваному приміщенні. Використовувати нагрівальні прилади типу сушарок для фруктів не рекомендується, оскільки при цьому неможливо досягти потрібного рівня температури і ступеня вентиляції.

Бажано розкладати траву тонким шаром на чистому папері або бавовняної тканини, покладеної на нержавіючу сітку. Таким чином вона буде провітрюватися не тільки зверху, але і знизу. Для більш швидкої просушки її необхідно час від часу ворушити і перевертати.

Зберігати сушені листя і квіти потрібно в сухому прохолодному приміщенні, розфасувавши по паперовим пакетам, або скляних банках. Перед розфасовкою ретельно перебрати, відкинувши пошкоджений матеріал. Термін зберігання – не більше двох років.

Якщо недуга «прихопив» навесні, коли земля вже покрилася зеленню, можна використовувати і свіже листя – їх ефект буде, мабуть, навіть більш результативним.

Коли самостійний збір з тих чи інших причин представляє значні труднощі, можна купити готову до вживання траву в будь-якій аптеці.

Правила використання

Мати-й-мачуху від кашлю вживають зазвичай у вигляді відварів, а також лікарського чаю, який можна заварювати і пити замість звичайного. Такий чай буде мати не тільки лікувальну, а й профілактичну властивість під час осінньо-зимових епідемій ГРВІ. Рецептів приготування лікувального зілля, які можна приготувати з неї для того, щоб давати від кашлю дітям, існує безліч.

Мати-й-мачуха, ложка, водаОсь найбільш прості з них:

  1. Чайну ложечку сухого збору заварити склянкою окропу, укутати і залишити на одну годину. Відцідити настій, остудивши до комфортної температури, і давати пити дитині протягом всього дня. При сильному охолодженні необхідно перед прийняттям злегка підігріти, використовуючи водяну баню. Такий настій допоможе пом’якшити кашель і біль в горлі, зніме запалення зв’язок.
  2. В 1 літр окропу висипати 2-3 ч. Ложки сухої трави, ретельно розмішати. Укрити і дати настоятися протягом двох годин. Потім додати в настій дві чайних ложки меду. Приймати по половині склянки тричі на день між прийомами їжі. Зберігати в холодильнику, у міру потреби розігріваючи на водяній бані. Важливо: якщо у дитини є алергічна реакція на мед, його можна замінити цукром.
  3. Для лікування літньої застуди у дитини необхідно прокрутити через м’ясорубку свіже листя рослини, віджати сік, розвести водою в пропорції 1 до 1 і прокип’ятити 1-2 хвилини. Приймати по чайній ложці тричі на день, безпосередньо перед їжею.
  4. Мати-й-мачуху часто додають до складу так званих грудних зборів. В один з них, крім цієї трави, входять ромашка і спориш. Взявши рівні частки всіх трьох складових (по одній чайній ложечці), суміш заливають склянкою окропу і настоюють протягом двох годин. Всю цю дозу дитині необхідно випити за день, рівними порціями за шість прийомів. Настій кілька гіркуватий, тому для поліпшення смакових якостей до нього можна додати мед або цукор.

Важливо: не рекомендується приймати кошти на основі мати-й-мачухи більше двох тижнів поспіль. Як правило, цього часу цілком вистачає, щоб недуга остаточно пройшов. Але навіть якщо цього не сталося, необхідно перервати прийом на деякий час, щоб уникнути появи звикання.

Ця рослина далеко не так безневинно, як може здатися на перший погляд, оскільки містить в собі алкалоїди та інші речовини, що можуть надати не тільки цілюще, але і шкідливий вплив. Тому перед тим, як давати дитині настій або будь-який інший склад на його основі, необхідно обов’язково проконсультуватися з лікарем. Дітям до двох років цей засіб категорично не рекомендується. Крім того, необхідно доля, що зустрічаються випадки індивідуальної непереносимості його складових, тому починати прийом слід з невеликих доз, уважно стежачи за реакцією дитячого організму. Також не можна пити відвари одночасно з прийомом жарознижуючих засобів.