Таке явище, як латентна туберкульозна інфекція, що має клінічний код МКБ 10, являє собою ураження дихальних шляхів, яке проходить абсолютно безсимптомно, але при цьому загрожує здоров’ю пацієнта. У такій ситуації захворювання вдається виявити абсолютно несподівано для хворого, навіть якщо зараження відбулося давно. Виявляти свої симптоми хвороба активно починає на останніх стадіях, або при наявності ускладнень. Безсимптомний туберкульоз – типове явище при латентної стадії недуги, яке часто призводить до летального результату при відсутності належної терапії.
Про активному туберкульозі
Коли в організмі людини присутній швидке поширення інфекції, а активне розмноження мікобактерій призводить до погіршення самопочуття, має сенс говорити про те, що в організмі розвивається активний туберкульоз. Інфекційний поріг у цієї недуги дуже низький, а одужання може не наступати тривалий час, або перетікати в латентну стадію хвороби.
Основні симптоми активного туберкульозу в організмі:
- втрата ваги, як правило, різка;
- погане самопочуття;
- слабкість і зниження апетиту;
- сильний кашель;
- озноб;
- погіршення самопочуття в нічний час.
Подібна симптоматична картина буде спостерігатися доти, поки хворому не буде надана належна терапія.
Важливо при активній стадії проводити обов’язкове лікування за допомогою протитуберкульозних ліків, а також дотримуватися ізоляцію від суспільства. У такій формі захворювання є дуже небезпечним і може призвести до швидкого поширення серед оточення пацієнта. При цьому небезпека зараження знижується за умови прийому ліків протягом призначеного лікарем курсу.
Активна стадія туберкульозу відрізняється не тільки високим ступенем заразність, але і швидким прогресуванням. Головна рекомендація з лікування такої форми захворювання – прийом протитуберкульозних ліків протягом півроку без перерви.
У чому небезпека латентної форми туберкульозу?
Латентна інфекція таїть в собі одну з найголовніших небезпек – безсимптомний перебіг. У цей період пацієнт не становить загрози для оточуючих, оскільки подібний вид ураження легень абсолютно безпечний. Проте цей період може тривати до переходу недуги в активну стадію, яка робить його небезпечним для оточення. Найчастіше перехід провокується зловживанням шкідливими звичками, а також постійним перебуванням в сирих приміщеннях.
Зазвичай латентна форма туберкульозу спостерігається у людей з досить сильною імунною системою. Імунітет в даному випадку стримує розвиток інфекції по всьому організму, але при цьому не має достатньої сили для його усунення.
Головні небезпечні моменти, що пояснюють ефект латентності туберкульозу:
- Симптоми недуги можуть бути відсутні протягом не тільки декількох місяців, але і років.
- У крові людини виявляється паличка Коха, носієм якої він є. При цьому хворіти туберкульозною інфекцією самостійно він не повинен.
- Активізація інфекції відбувається в будь-який момент під впливом різних каталізують факторів.
Головні провокують моменти, які можуть привести до переходу латентної стадії в відкриту форму:
- нераціональне харчування, дисбаланс в корисних речовинах;
- слабкість імунітету, що з’являється з різних причин;
- стреси і нервові потрясіння;
- часті простудні інфекції;
- часте вдихання брудного повітря з домішками пилу;
- підвищена вологість, в умови якої доводиться працювати.
Перехід відбувається зазвичай через вплив як одного з цих факторів, так і при їх поєднанні.
Що означає «латентна форма туберкульозу»?
Поняття латентної форми туберкульозу передбачає наявність такої форми недуги, при якій пацієнт буде абсолютно безпечний для оточуючих до певного моменту. Будучи носієм палички Коха, він може в будь-який момент перейти в ряди хворіють туберкульозною інфекцією. У зв’язку зі складністю визначення недуги на даній стадії, в медичній галузі існує поняття економічної ефективності латентної туберкульозної інфекції. Головний економічний аспект полягає в розгляді вигідного комплексу заходів щодо виявлення латентної стадії недуги, особливо це стосується країн з високим розповсюдженням хвороби.
Ефективність передбачає проведення скринінгу для визначення хвороби та проведення лікування, що дозволить знизити високий ризик заражуваність. Однак своєчасне лікування проводиться далеко не завжди, особливо це стосується країн з обмеженими фінансовими можливостями. Подібне недогляд призводить до періодичних спалахів епідемії туберкульозу через перехід його з латентної форми у відкриту.
Крім того, що неактивний варіант туберкульозу важко діагностується, в медичній практиці прийнято виділяти дві форми його розвитку:
- Первинна. На цій стадії відбувається поразка однієї з систем організму. Визначення хвороби на цій стадії можливо тільки за допомогою клінічних досліджень. Найчастіше страждає система лімфатока або органів дихання.
- Вторинна. Інфекція поширюється вже по всій кровоносній системі організму, вражаючи на своєму шляху всі органи по черзі.
При відсутності належного лікування первинна стадія латентного туберкульозу завжди змінюється вторинної. Відбувається це зазвичай по ряду причин, причому тривалість між двома стадіями завжди є індивідуальною, залежить від рівня імунітету хворого.Симптоматично первинна стадія супроводжується лише такими ознаками:
- хронічна втома;
- ознаки простудних інфекцій;
- гіповітамінозних станом.
Дані явища не наштовхують пацієнта на думку про необхідність діагностування на предмет наявності туберкульозу, оскільки стан хворого виглядає як банальна застуда.
При переході на другу стадію симптоми першої доповнюються наступними:
- плеврит, поява рідини в відділах легкого;
- важко дихання, кровохаркання з кров’ю;
- підвищення температури у вечірній час, занепад сил, слабкість;
- зниження рівня працездатності;
- активне нічне потовиділення.
Визначення туберкульозу на первинній стадії під силу тільки грамотному фтизіатра. Самодіагностування не приведе до правильної постановки діагнозу.
Причини розвитку та шляхи передачі туберкульозу у дорослих і дітей
Оскільки шанси передачі туберкульозу в латентну форму дорівнюють нулю, заразитися цією недугою можна тільки від хворого з відкритим варіантом хвороби. Протягом одного дня перебування в суспільстві пацієнт з відкритою формою туберкульозу може заразити до 20 здорових пацієнтів.
Основні шляхи зараження туберкульозом:
- Повітряно-крапельним шляхом через просте спілкування. Ускладнюється становище відкритими проявами туберкульозної поразки – кашель або чхання в присутність здорової людини.
- Через особисті предмети зараженого хворого, особливо це стосується посуду і предметів особистої гігієни.
Головним джерелом передачі туберкульозної палички можна вважати будь-які громадські місця з великим скупченням людей. Особливо це стосується громадського транспорту.
Зараження на відкриту форму ураження легень можливо не тільки через хворого пацієнта. Активними переносниками хвороби вважаються хворі тварини, деякі види продуктів, а також комахи.
Основний шлях проникнення інфекції в організм пролягає через органи дихання, в деяких випадках вона може потрапляти в кров з шлунково-кишкового тракту і ділянок шкірного покриву з ушкодженнями. Паличка Коха відрізняється підвищеною стійкістю до будь-яких зовнішніх впливів – не боїться високих або низьких температур, а також виживає при яскравому світлі і високої вологості.
Причини латентної туберкульозної інфекції у дітей полягають в звичайному інфікуванні від людини, яка страждає недугою у відкритій формі. Якщо дитячий або підлітковий організм має високий рівень імунітету, то дитина не буде перебувати в небезпеці, оскільки туберкульозне ураження легень в даному випадку буде носити латентний характер. Головна рекомендація в даному випадку – не допустити переходу хвороби в активну форму.
Основні причини зараження дітей:
- Недотримання побутових гігієнічних норм і правил, що призводить до появи так званої пилової інфекції.
- Тривалий контакт з інфікованою людиною.
- Отримання інфекції з молоком матері, яка страждає від туберкульозної інфекції.
- Попадання туберкульозу в дитячий організм під час вагітності або в процесі проходження по родових шляхах.
Незважаючи на те що латентна форма туберкульозу не є небезпечною для оточуючих, необхідно дотримуватися певних правил – намагатися не контактувати з зараженим пацієнтом занадто часто, а також регулярно провітрювати приміщення, де він знаходиться.
Діагностика, лікування та профілактика недуги
Незважаючи на всю легкість поширення туберкульозу, серед населення існує так звана група ризику, найбільш схильна до цього захворювання.
Небезпека зараження найбільш висока в наступних випадках:
- При наявності цукрового діабету, інфекція ВІЛ і ниркова недостатність.
- При постійному контакті з людьми, ураженими туберкульозом, наприклад, ті, хто працює в диспансерах.
- При наявності шкідливих звичок – вживання наркотиків, куріння. Дані пристрасті негативно позначаються на резервних силах організму, приводячи імунітет в занепад.
Незважаючи на всю страшну картину захворювання, туберкульоз є виліковним захворюванням, за умови ранньої його діагностики. Діагностувати захворювання в латентній формі вдається далеко не завжди.
В якості головних методів діагностики недуги застосовують такі лабораторні дослідження:
- рентгенографія;
- аналіз крові і сечі;
- проведення реакції на Манту з застосуванням туберкуліну;
- дослідження мокротиння, в якій при туберкульозі виявляються мікобактерії;
- повне дослідження різного біологічного матеріалу на предмет культивування бактерій, тривалість його становить до двох місяців;
- проведення тестів на молекулярному рівні.
Терапевтична діяльність щодо латентного туберкульозу проводиться тільки за умови відсутності відкритої форми. В основі лікування лежить комбіновані прийом двох препаратів – Рифампіцину і Ізоніазиду. Приймати їх слід двічі на день не менше півроку. Дозування не повинна перевищувати 900 мг за добу.
Основні профілактичні методи проти туберкульозу:
- Регулярне обстеження з щорічної рентгенографией.
- Вакцинація, яка проводиться ще в пологовому будинку відразу ж після народження дитини. Стовідсоткової гарантії такий захід не дає, однак стійкість до зараження з’явиться.
- Зміцнення імунітету за допомогою раціонального харчування і активного правильного способу життя.
- Відмова від шкідливих звичок, зокрема, від куріння.
- Застосування рецептів народної медицини для підняття імунної системи.
Інфікування може відбутися і незважаючи на проведення профілактичних заходів. В цьому випадку ключовим моментом є швидка діагностика і виявлення недуги на ранній стадії. Профілактика при цьому повинна активно продовжуватися.
Активний туберкульоз і інфікованість
Туберкульоз в активній формі є найбільш небезпечним варіантом недуги, який загрожує здоров’ю не тільки свого носія, а й людям навколо. Зараження відбувається миттєво при спілкуванні або використанні речей, посуду інфікованою людиною.
Головні характеристики активного туберкульозу:
- стрімке розмноження мікобактерій в організмі;
- присутність всіх симптомів – кашель, млявість, апатія, ломота в тілі, занепад сил;
- нічна пітливість, що не спостерігалася раніше.
Активна терапія відкритої форми туберкульозу призводить до швидкого її переходу в латентну стадію, на якій характерним буде відсутність впливу на оточення.
Заразитися від носія латентної форми туберкульозу неможливо. Проте, інфікованість може статися при різкому переході закритої форми у відкриту.
Групи ризику по туберкульозу
Активний варіант туберкульозу виникає при занадто слабкому імунітеті. Потрапляючи в організм, інфекція стикається з власними захисними ресурсами пацієнта. Якщо їх достатньо, то активного розмноження мікобактерій не відбувається, недуга переходить в активну форму. Таке можливо, якщо відбулося інфікування людини, що знаходиться в групі ризику.
Дану групу складають наступні претенденти на здобуття туберкульозної інфекції:
- Люди зі зниженим вмістом імунітету – ВІЛ-інфіковані, при наявності гепатиту.
- Маленькі діти, новонароджені, які не проходили в пологовому будинку планове щеплення.
- Хворі на цукровий діабет та онкологічні захворювання.
- При наявності силікозу.
- Особам, що страждають залежністю від прийому наркотиків, при збільшенні шкідливих звичок.
- Важкі недуги ниркової системи, лейкози, лімфоми.
- Проходження курсу лікування певним видом препаратів, здатних швидко знизити імунну систему організму.
- Дефіцит ваги і дистрофія.
Більшість людей час від часу потрапляють в групу ризику зараження туберкульозом. Проте, грамотна профілактика і дотримання заходів безпеки, навіть при наявності серйозних і хронічних захворювань, дозволить уникнути зараження.
симптоми туберкульозу
Симптоматична картина латентного туберкульозу кардинально відрізняється від ознак відкритої форми. Первинні симптоми закритої форми недуги сприймаються пацієнтами як звичайна простудной інфекції, з якою менша тільки частина з них звертається до лікаря, вважаючи за краще займатися самолікуванням. Це зневага призводить до недогляду часу, протягом якого латентна форма може перейти в соціально небезпечну відкриту.
Загальні ознаки латентного туберкульозу вважаються на медичній практиці неспецифічними і виглядають як:
- сильна слабкість;
- постійний озноб і нічна пітливість;
- порушення здатності до роботи, стомлюваність настає дуже швидко, незалежно від обсягу виконаних завдань;
- підвищення температури до 37,8 градусів, переважно у вечірні години, на тлі чого з’являється загальна ломота тіла;
- зниження ваги і втрата апетиту.
Такі симптоми зберігаються протягом тривалого часу, не дивлячись на проведення інтенсивної терапії. Цей знак повинен змусити пацієнта запідозрити наявність інфекційного ураження легень і негайно відправитися до лікаря.
При відсутності належних заходів до загального нездужання приєднуються ознаки саме легеневого ураження:
- Слабка або середня біль, що оперізує всю грудну клітку. Дискомфорт при цьому носить як би внутрішній характер.
- Задишка, яка проявляє себе спочатку на вдиху при фізичних навантаженнях, а потім не припиняється навіть в стані спокою і носить характер нападів.
- Сильний кашель, поступово з сухого переходить у вологий.
- Поява кров’яних згустків в мокроті, станься це зазвичай на запущеній стадії.
Тривалість прихованої форми може бути дуже тривалою, в залежності від стадії ураження. Протягом декількох місяців і навіть років вона може протікати безсимптомно. Найчастіше про її наявність пацієнт дізнається вже після її переходу у відкритий варіант.
Відкрита форма туберкульозу має симптоми, схожі за своїм виглядом із закритою, проте при цьому вони відрізняються більш агресивними проявами. При їх наявності найчастіше хворому показана госпіталізація в спеціальні бокси, де він буде ізольований від оточуючих його здорових людей. Швидкість передачі паличок Коха дуже висока, заразитися туберкульозом від хворого з відкритою формою здорова людина може за кілька секунд спілкування.
Основні симптоми відкритої форми:
- Підвищена температура, яка спостерігається не тільки у вечірні години, як при латентній формі, а й протягом усього дня. Може супроводжуватися ознобом або жаром.
- Виділення мокротиння при кашлі. Кашель при цьому носить сильний характер, при ньому можливим буде кровохаркання.
- Загальна слабкість, яка проявляється сукупно з втратою апетиту і, відповідно, ваги.
- Сильні болі в області грудної клітини, дискомфорт носить внутрішній характер.
- Високий ступінь пітливості, яка проявляється в будь-який годинник дня і ночі.
Таким чином, латентна стадія туберкульозу, звана також відкритою, не є небезпечною для оточення, а також для самого пацієнта до тих пір, поки вона не перейде в активну. Виявити у себе дана недуга на початковій стадії вдається далеко не завжди, оскільки протікає він в більшості своїй безсимптомно.