Двосторонній бронхіт розвивається, якщо терапія гострого бронхіту протягом більше двох тижнів не дала позитивного результату. Також хвороба діагностується у випадках розвитку запальних процесів в бронхах обох легенів.
За глибиною ураження бронхіального дерева розрізняють наступні види захворювання:
- ендобронхіт. Запалюється тільки слизова оболонка бронхів;
- мезобронхіт. В процес додатково залучаються шари під слизовою оболонкою і м’язова тканина;
- панбронхіт. Розвивається запалення всіх шарів бронхіального дерева.
Перебіг захворювання залежить від форми патології, але завжди піддається лікуванню і завжди закінчується видужанням в разі точного проходження лікарських рекомендацій.
Причини захворювання
Розвиток хвороби у дорослого може бути спровоковано цілим рядом зовнішніх чинників, а також процесами, що відбуваються в організмі.
До двосторонньому бронхіту призводять:
- хронічні захворювання внутрішніх органів, що виснажують імунну систему організму. Якщо ці хвороби викликані патогенною мікрофлорою, такий як бактерії, грибки і т.д., то з током крові збудник потрапляє в дихальну систему і, розвиваючись в ній, приводить до розвитку патології;
- часті простудні та респіраторно-вірусні захворювання. Збудники хвороби при відсутності адекватного лікування з часом проникають в нижележащие відділи органів дихання, приводячи до розвитку хвороби. Вірусний агент стає причиною двостороннього бронхіту в 90% випадків;
- переохолодження послаблює імунітет і також сприяє розвитку хвороби;
- шкідливі звички. Зловживання алкоголем знижує захисні сили організму, куріння, крім ослаблення імунітету, знищує захисний шар, що покриває бронхи (сурфактант), що послаблює дихальну систему і робить бронхи беззахисними перед будь-якою інфекцією. В даний час в медицині навіть існує термін бронхіт курця, що характеризує специфічні запальні процеси, що відбуваються в бронхах при цієї шкідливої звички;
- несприятливі умови в побуті або на виробництві. Підвищена вологість, запиленість, наявність токсичних або хімічних речовин у вдихуваному повітрі призводять до ослаблення органів дихання та імунітету, провокуючи захворювання;
- утруднене носове дихання або наявність патологічних процесів в носоглотці призводить до ослаблення дихальної функції, і, таким чином, створюється сприятливий грунт для розвитку двостороннього бронхіту;
- несприятливі кліматичні умови для конкретної людини також можуть провокувати патологію.
Двосторонній бронхіт може бути заразним тільки в разі інфекційної, бактеріальної, грибкової або вірусної етіології захворювання.
форми хвороби
Двосторонній бронхіт може мати п’ять форм перебігу запального процесу:
- Катаральна. При цій формі запальний процес протікає тільки в бронхах і супроводжується посиленим виділенням слизу. Легенева тканина при цьому не зачіпається.
- Гнійна. Найчастіше виникає внаслідок застійних явищ в дихальній системі, що призводять до утворення гною. При цій формі може розвиватися обструкція бронхів (порушення прохідності) і деструкція (патологічні зміни структури тканин).
- Гнійно-катаральна. Поєднує в собі процеси катарального і гнійного перебігу хвороби.
- Атрофічна. Відбувається виснаження і руйнування слизової оболонки бронхіального дерева. На місці запалення може почати розростатися сполучна тканина (фіброз), утворюватися рубці. При правильно підібраною терапії фіброзні зміни оборотні, і слизова оболонка відновлюється.
- Фіброзно-некротична. На внутрішній поверхні стінок бронхів утворюються осередки некрозу, відбувається посилене розростання сполучної тканини. Адекватне лікування створить умови для повної регенерації слизових оболонок в процесі одужання.
Незалежно від форми захворювання, не слід затягувати з відвідуванням лікаря. Після ретельного медичного обстеження для встановлення причини, що викликала двосторонній бронхіт, а також визначення форми захворювання слід пройти повний курс призначеного лікарем специфічного лікування. Тільки в цьому випадку можливе швидке повне відновлення здоров’я.
Симптоми і діагностика
Бронхіт у дорослих має характерне течія, тому його діагностика не представляє складності.
Хвороба проявляє себе ряд загальних і специфічних симптомів:
- короткий період продрома;
- першою ознакою є першіння в горлі;
- кашель, який змінює першіння;
- підвищення температури тіла, може супроводжуватися гарячковим станом, при якому підвищена пітливість і відчуття жару у всьому тілі чергується з ознобом;
- почуття ломоти у м’язах і кістках;
- дискомфортні відчуття в грудній клітці;
- хрипкий подих;
- задишка.
Кашель при бронхітах, в тому числі і двосторонніх, має свої відмінні риси. У гострий період хвороби найбільш сильні напади кашлю виникають вранці після пробудження. Через кілька днів кашель починає турбувати і протягом дня.
Якщо хворий починає кашляти і в нічний час, то це вказує на перехід хвороби в хронічну форму. При двосторонньому бронхіті напад кашлю зазвичай тривалий, який закінчується відхаркуванням мокротиння.
Аускультативно будуть визначатися над обома легенями вологі хрипи на тлі ослабленого дихання. До рентгенологічних ознаками двостороннього бронхіту відносяться потовщення коренів легких по обидва боки і посилення легеневого малюнка.
Загальний аналіз крові покаже картину розвитку запального процесу.
Діагноз двосторонній бронхіт може поставити тільки лікар на підставі симптомів і даних фізикального, апаратного та лабораторного обстеження.
лікування
При двосторонньому бронхіті проводиться різнобічна терапія: специфічна, симптоматична, протизапальна, загальнозміцнююча.
Специфічне лікування полягає в призначенні препаратів, спрямованих на знищення патогенної мікрофлори. Так, при бактеріальної етіології хворий повинен пройти курс лікування антибіотиками. Якщо бронхіт викликаний вірусом, застосовуються антивірусні препарати. При грибкових ураженнях органів дихання проводиться антимікотичну лікування.
Для полегшення симптомів двостороннього бронхіту використовуються жарознижуючі, відхаркувальні, знеболюючі та інші засоби.
Щоб знизити гіперчутливу реакцію як з боку дихальної системи, так і всього організму, застосовуються антигістамінні препарати.
Для зменшення прояви запалення призначаються нестероїдні протизапальні ліки. У важких випадках використовуються глюкокортикоїдні засоби.
Вітамінотерапія та імуностимулюючі препарати підвищать захисні і регенеративні сили організму.
Для підвищення ефективності медикаментозної терапії необхідно додатково створити сприятливі умови для одужання:
- Постільний режим до нормалізації температури. Після того, як температура буде стабільно триматися на нормальних цифрах, організму треба буде давати частий відпочинок.
- У щоденний раціон слід включити свіжі овочі і фрукти для збагачення організму вітамінами і мінералами.
- Рясне пиття води через короткі проміжки часу допоможе швидше виводити з організму токсини, які утворюються в процесі запалення.
- Зволоження повітря в кімнаті усіма доступними методами полегшить дихання і зменшить явища задишки.
- Парові інгаляції допоможуть пом’якшити кашель і також полегшать дихання.
- Відмова від шкідливих звичок посприяє відновленню сурфактанта і значно прискорить одужання.
Відновлення шарів бронхіального дерева протікає дуже повільно.
Для повного одужання в залежності від форми хвороби і тяжкості процесу може знадобитися від двох-трьох тижнів до декількох місяців.