Лівостороння пневмонія виникає рідше правобічної. Однак протікає вона важча. Основними збудниками виступають бактерії та інфекції. Наявність хвороби має визначатися в клінічних умовах. Необхідно здати аналізи і пройти обстеження під наглядом лікаря. При наявності яких симптомів необхідно звертатися до лікаря? Як протікає лікування? Вся інформація зібрана в цій статті.
Загальна інформація про хворобу
Лівостороння пневмонія виявляється у пацієнтів набагато рідше, ніж правобічна. Це пояснюється фізіологічним будовою бронхів – права їх частина має похилу форму, що провокує скупчення в ній хвороботворних бактерій. Як правило, лівостороння пневмонія – це інфекційна патологія, що вражає легке і представляє для людини велику небезпеку.
Слід розрізняти всі види пневмонії:
- Одностороння (ліва або права).
- Двостороння (ліва і права).
- Первинна.
- Вторинна.
- Ніжнедолевая.
- Верхнедолевая.
Запалення лівої легені у дорослих людей часто виникає на тлі хвороби правого. Таке ускладнення виникає в ході ослаблення імунітету, коли в організму не залишається сил на боротьбу з хворобою. Пневмонія переходить на ліву легеню, все це, як правило, супроводжується плевропневмонией. Статистика також свідчить, що гостра форма цієї недуги найбільше припадає на осінній і зимовий час року.
За статистикою, лівосторонній запалення легенів для 5% хворих в РФ закінчується летальним результатом. Складність лікування цього захворювання полягає в тому, що ліва легеня має слабке кровопостачання, що ускладнює доставку ліків до цього органу.
форми захворювання
У лівої легені може бути тільки дві форми пневмонії:
- Ніжнедолевая.
- Верхнедолевая.
Ліва легеня складається всього з двох частин, праве ж – з трьох. Обидва легких діляться на 10 сегментів, де 5 відносять до верхньої частці, і ще 5 до нижньої. Поразка може розташуватися в різних частинах, тому медики користуються такими формулюваннями, як «вогнищева пневмонія верхньої частки в лівому сегменті», що означає локалізацію хвороби у верхній частині лівої легені. Хвороба цього органу передається повітряно-крапельним шляхом і в ході ускладнень на правій легені. Якщо імунітет людини слабкий, то мікроорганізми починають інтенсивно розмножуватися.
Запалення лівої легені протікає так само, як і правого. Хворий не зможе самостійно визначити місцезнаходження вогнища захворювання.
Навіть досвідчений лікар при зовнішньому огляді не зможе поставити точний діагноз. Для визначення локалізації необхідно провести рентгенографію. Знімки дозволять визначити ступінь тяжкості хвороби, стан правої легені, а також наявність таких ускладнень, як плевропневмонія. Таке захворювання лікується тільки в стаціонарних умовах під наглядом лікаря.
Самолікування веде за собою важкі наслідки, тому слід поставитися до проблеми з усією серйозністю. Лівосторонній запалення легенів – реальна загроза для життя людини.
визначення хвороби
Симптоми легеневих захворювань носять загальний характер. При найменшій підозрі на наявність захворювання слід негайно звернутися за допомогою до лікарів.
Загроза поразки виникає при наявності таких ознак:
- підвищена (від 39,9) або знижена (нижче 36) температура;
- виникнення або посилення задишки;
- знижений кров’яний тиск;
- втрата свідомості.
При наявності хоча б однієї ознаки слід викликати швидку допомогу або негайно госпіталізувати хворого. Лівостороння пневмонія повинна бути визначена в стаціонарних умовах. Для цього хворий повинен здати аналізи, щоб перевірити кров на рівень лейкоцитів, сечовини і гемоглобіну. При підвищеному рівні сечовини і лейкоцитів, а також при зниженому гемоглобіні існує реальна небезпека зараження запаленням легенів. Пневмонія лівої легені може уразити людину в будь-якому віці. Вакцинація знижує ймовірність зараження, але цей спосіб не гарантує 100% захисту.
Медициною поки не було створено універсальної вакцини від цієї недуги. Симптоми можуть нагадувати звичайний грип, тому не слід ставитися до подібних станів легковажно. За здавалося застудою може ховатися серйозне захворювання. Відомі випадки, коли хворі ігнорували прояви хвороби, списуючи свої статки на звичайне нездужання. Через кілька діб цим пацієнтам була потрібна термінова госпіталізація, так як стрімке погіршення здоров’я призводило до найтяжчого стану.
Лівостороння пневмонія може викликати симптоми інших захворювань, тому при діагностиці слід провести і рентгенографію легенів.
Виявлення збудника, методи терапії
Лікування лівосторонньої пневмонії відбувається після встановлення причини захворювання, виявлення збудника. Лівобічна нижнедолевая пневмонія лікується так само, як і верхнедолевая. Виявити збудника вдається не більше, ніж в 60% випадків. Це обумовлено тим, що в носоглотці людини мешкає занадто велика кількість різноманітних бактерій.
Вони здатні спровокувати хворобу лише за певних умов:
- при сильному переохолодженні організму;
- при палінні;
- при слабкому імунітеті;
- при сильному стресі або збої роботи центральної нервової системи.
ЦНС може надавати гнітюче вплив на захисні функції організму, що дозволяє бактеріям і вірусам розвинутися в органах. Лівосторонній пневмонію не може викликати одна тільки сапрофітна флора. Для розвитку хвороби необхідні перераховані вище умови.
Лікування нижнедолевой пневмонії призначається на підставі типу збудника. Їм можуть виступати хламідія, пневмокок, легионелла, гемофільна паличка, мікоплазма. Долі лівої легені вимагають тривалого, протягом 3-4 днів, мікробіологічного дослідження. Саме знаходження захворювання лівої легені не так важливо, скільки виявлення бактерії-збудника. Антибіотики вузького спектра не можуть бути призначені до результатів аналізу, і в той же час до лікування необхідно приступати негайно.
Необхідність втручання лікарів
Лікар повинен самостійно підібрати комплексний догляд, відштовхуючись від стану пацієнта, його фізіологічних особливостей, ступеня тяжкості захворювання. На допомогу в таких ситуаціях приходять антибіотики широкого спектру, однак вживати їх тривалий час категорично заборонено. Препарати широкого спектру 3-4 покоління можуть стримати розвиток хвороби на час проведення досліджень, однак повністю вилікувати від хвороби вони не в змозі.
Ситуацію може ускладнити плевропневмонія – захворювання плеври легені. Вона розвивається на тлі важкого стану пацієнта, в момент, коли його організм не здатний самостійно протистояти хворобам. Як лікувати таке захворювання, визначає лікуючий лікар. Рішення пацієнта лікуватися антибіотиками самостійно може призвести до тяжких ускладнень. Через якийсь час прийому антибіотиків бактерії стають нечутливі до препарату, у них виробляється імунітет. Це відбувається при відсутності визначення збудника. Вилікувати лівосторонній пневмонію без визначення типу збудника неможливо. Пневмонія верхньої і нижньої частки вимагає проведення діагностики в лабораторних умовах.
Багато пацієнтів можуть здати аналізи і з дозволу лікаря відправитися додому. На час очікування результатів повинні бути прописані тимчасові заходи, яких необхідно дотримуватися.
Є певна категорія пацієнтів, чия госпіталізація необхідна при перших ознаках пневмонії:
- діти віком до 3 років;
- дорослі, які мають інші захворювання, крім підозри на запалення легенів;
- літні люди, старше 65 років.
Симптоми хвороби верхньої частки нічим не відрізняються від симптомів нижньої. Незалежно від типу захворювання лівої легені слід дотримуватися загальні рекомендації. Після того, як лабораторія визначить збудника, лікарем призначаються антибіотики вузького спрямування.
Протягом усього періоду лікування хворий повинен доповідати про свій стан або викликати лікаря додому. Лівобічна верхнедолевая пневмонія повинна лікуватися під суворим наглядом, інакше існує ймовірність виникнення патологій.
По завершенню курсу лікування, коли пацієнт оговтується від хвороби, необхідно провести повторне обстеження, для виключення наявності патогенних форм в організмі. Симптоми можуть зникнути безслідно, особливо у дорослих людей, які не страждають іншими захворюваннями. Однак, трапляється і так, що хвороба просто переходить з гострої стадії в хронічну. Якщо не виявити цей стан відразу, то ускладнень не уникнути. Повторне обстеження виключає наявність хвороботворних бактерій і збудників, після чого пацієнт може повернутися до повноцінного життя.
Під час реабілітації після хвороби настійно рекомендується:
- Відмовитись від шкідливих звичок.
- Дотримуватися режиму.
- Дотримуватися здорового і правильного харчування.
- Займатися спортом, вести активний спосіб життя.
- Не піддаватися впливам стресів.
Дотримуючись всіх цих нескладних правил, людина зможе за короткий час привести себе в норму і відновити імунітет. Турбота про власне тіло – запорука здорового життя без захворювань.