Пікфлоуметрія це процедура, що дозволяє визначити рівень функціональності легких. Вона знайома кожному пацієнту, який страждає на бронхіальну астму (БА) або іншими недугами, що призводять до порушення дихання. Таке поняття як пікова швидкість видиху допомагає фахівцям зрозуміти, який стан органів дихальної системи пацієнта на момент проведення обстеження. Проведення пікфлоуметріі призначається всім пацієнтам, незалежно від їх віку та стану здоров’я. Для отримання точних даних необхідно чітко знати, як користуватися пикфлоуметром, і виконувати всі маніпуляції під контролем досвідченого фахівця.
Особливості приладу і проведеного дослідження
Пікфлоуметра – прилад, створений англійським вченим в середині минулого століття. Сьогодні це компактний пристрій, який може бути використано для визначення максимальної швидкості, з якої виводиться повітря з легенів пацієнта під час так званого форсованого видиху. Його головним недоліком є залежність точності показань від зусиль, які докладає користувач при проведенні дослідження. Відповідаючи на питання про те, що таке пікфлоуметрія, можна сказати, що це процедура, що дозволяє визначити рівень функціональності легких і прохідності дихальних шляхів. Проводиться процедура як в амбулаторії або стаціонарі, так і в домашніх умовах.
Здійснення пікфлоуметріі – це контроль видиху, що виконується з певним зусиллям і використанням спеціального приладу, який фіксує швидкість проходження повітряних мас через бронхи.
Основним показанням для виконання дослідження є бронхіальна астма, але пікфлоуметрія у дітей проводиться і дозволяє отримати достовірні дані про наявність патології в дихальних шляхах, що перешкоджає проходженню повітряних мас, і при наявності інших недуг, таких як бронхіт або хронічна обструктивна хвороба легень.
Використання портативного приладу дозволяє проводити вимірювання регулярно у відповідності з усіма існуючими правилами незалежно від місця знаходження пацієнта. Дотриматися всіх правил і виконати пікфлоуметрію при бронхіальній астмі можна, не виходячи з дому, а це дає можливість постійно контролювати рівень стану здоров’я навіть найменших пацієнтів або лежачих хворих, не вдаючись до допомоги медичного персоналу. Таке спостереження – запорука своєчасного надання допомоги в разі погіршення стану або загострення недуги.
Пікфлоуметрія допомагає:
- Контролювати дозування лікарських препаратів і проводити її своєчасне коректування при поліпшенні або, навпаки погіршенні стану хворого.
- Попереджати розвиток нападу астматичного задухи.
- Змінити кількість прийнятих препаратів і попередити загострення або уникнути передозування.
Відповідно до даних практичних досліджень, пікфлоуметрія визнана найефективнішим способом підтримки здоров’я пацієнтів, які страждають захворюваннями органів дихання, на належному рівні.
Коли і як проводиться дослідження
Що потрібно для правильного користування пикфлоуметром? Техніка проведення пікфлоуметріі досить проста і зрозуміла, але для отримання достовірних даних про стан здоров’я пацієнтів старшого або молодшого віку необхідно строго дотримуватися встановлених правил.
В першу чергу важливо дотримуватися режиму проведення процедур:
- Дослідження повинно бути регулярним.
- Процедуру проводять в один і той же час.
- Перед Пікфлоуметрія не можна користуватися інгалятором або спреєм.
- Вимірювання проводять протягом 7 днів вранці, відразу після підйому.
Пікфлоуметрію при бронхіальній астмі проводять строго на голодний шлунок один раз в день вранці. Якщо пацієнт страждає гіперглікемією і повинен приймати їжу строго по годинах, то здійснити всі маніпуляції можна не раніше, ніж через 1,5 години після їжі.
Для того щоб отримати найточніші результати дослідження, процедуру потрібно проводити в умовах амбулаторії. Пацієнта можна посадити або залишити в положенні стоячи, зафіксувати на носі спеціальний затискач, щоб запобігти вдихання носом. Йому необхідно зробити глибокий вдих, постаравшись повністю заповнити легені повітрям, ввести в порожнину рота мундштук приладу і швидко різко видихнути, приклавши максимальне зусилля. Прилад зафіксує показання швидкості видиху в перші секунди дослідження.
Якщо хворий не має можливості відвідати амбулаторію, то проводиться процедура в домашніх умовах. У такому випадку лікарі рекомендують виконувати всі маніпуляції двічі в день (вранці і ввечері) протягом тижня. Важливо, складаючи графік вимірювань, врахувати необхідність прийому пацієнтом бронхолітичних засобів. Алгоритм проведення має на увазі здійснення дослідження вранці натщесерце, а у вечірній час – строго через 4 години після прийому бронхолітиків або інших лікарських препаратів.
Одним з найпоширеніших показань до проведення пікфлоуметріі є бронхіальна астма, і своєчасне правильне виконання вимірювання допомагає запобігти розвитку нападу астматичного задухи.
Що є показанням до проведення процедури
Пікфлоуметрія проводиться за призначенням лікаря всім хворим, що страждають захворюваннями, що викликають порушення дихання. Для отримання даних, що відрізняються максимальною достовірністю, необхідно провести не тільки безпосередньо пікфлоуметрію, але і спірометрії.
Відповідаючи на питання, що це таке, варто сказати, що спирометрия – дослідження функції зовнішнього дихання (ФЗД). Саме спирометрия дозволяє встановити наявність бронхоспазму, виявити будь-легеневе захворювання на ранніх стадіях, запобігти його подальший розвиток.
Показанням до здійснення вимірювань визнані:
- бронхіальна астма;
- необхідність оцінити тяжкість БА і рівень обструкції;
- здійснення диференціальної діагностики;
- моніторинг стану пацієнта і змін ступеня тяжкості обструкції за день, кілька днів, тиждень;
- прогнозування загострень БА;
- корекція дозування призначених лікарських препаратів.
За допомогою вимірювання пікової швидкості видиху (ПВС) у дорослих і проведення пікфлоуметріі у дітей можна простежити за змінами стану здоров’я пацієнта під час перебування в офісі або в дитячому дошкільному закладі, в школі чи університеті, під час прогулянок і після фізичних навантажень.
Незважаючи на важливість і значущість пікфлоуметріі, дане дослідження не проводять дітям, які не досягли віку 4 років, хворим на відкриту форму туберкульозу, людям, які перенесли інсульт.
Як проводиться дослідження
Встановлені для пікфлоуметріі норми дозволяють з високим ступенем точності визначити рівень стану здоров’я людини і попередити загострення хронічної недуги. Відповідаючи на питання, для чого потрібен пікфлоуметра, потрібно сказати про можливість проводити настільки важливе, особливо для хворої дитини, дослідження в домашніх умовах.
Ефективність проведених вимірювань і отриманих даних залежить від того:
- наскільки правильно проведена процедура;
- як точно складений графік отриманих даних;
- як точно виконаний необхідний розрахунок.
Всі маніпуляції повинні бути проведені в суворій відповідності до встановлених правил. Для цього потрібно підготувати дитину, пояснивши йому, як правильно дихати під час дослідження. Записати всі отримані показники ПВС, розробити графік вимірювань. Складена таблиця дозволить виконати точний і правильний розрахунок, щоб оцінити стан здоров’я маленького пацієнта.
Для дітей немає жорсткої вимоги щодо того, як правильно зберегти положення під час проведення процедури. Маленький пацієнт може сидіти, а ось дорослий повинен залишатися тільки в положенні стоячи. Як вимагає інструкція із застосування пикфлоуметра, пацієнт використовує пристрій, тримаючи його в горизонтальному положенні, виставляє бігунок на нульову позначку, приєднує мундштук.
Тримати прилад в руці необхідно так, щоб пальці не торкалися шкали і не прикривали її. Не можна закривати пальцями торцеві отвори на корпусі приладу.
Пояснюючи правила користування пикфлоуметром дитині, можна запропонувати йому немов з усієї сили дути на крила млина або уявити собі, що він грає на трубі:
- Приступаючи до використання пристрою, людина робить максимально глибокий вдих.
- Щільно охоплює мундштук губами, намагаючись при цьому не прикушуйте його.
- Сильно, різко видихає повітря, що наповнює легені.
- Через пару хвилин повторює дії.
- Вибравши один з цих показників, що відрізняється максимальною ефективністю, записує його в щоденник.
Навіщо повторювати дії кілька разів? Щоб вибрати найвищий результат. Значення, отримані на шкалі, відзначають в таблиці.
Норми і показники
Нормальні значення – це свідчення, що відповідають установленим нормам. Ці значення, записані в щоденник процедур, дозволяють скласти таблицю якості дихання, а за допомогою цієї таблиці можна визначити рівень стану здоров’я і його зміни.
Особливість дитячих показників полягає в тому, що вони можуть різко відрізнятися один від одного в залежності від того, наскільки якісно дитина зробила видих. Саме тому потрібно досить тривале спостереження. Процедуру проводять не менше трьох тижнів. За цей час малюк звикає до неї і цілком спокійно виконує вказівки старших.
Контролювати стан пацієнта дозволяє зонування і правильно виконані розрахунки добового розкиду.
Провести такий розрахунок можна за формулою, маючи під рукою показник ранкового і вечірнього ПСВ:
- Від результату вечірнього вимірювання віднімають значення ранкового.
- Складають обидва значення і отриману суму ділять на 2.
- Різницю між вечірнім і ранковим ПСВ ділять на результат ділення, потім множать на 100%.
- Наприклад: 600-400 / (600 + 400): 2 Х 100% = 40%.
Так отримують процентне значення добового розкиду. Залежно від нього стан пацієнта оцінюється по розташуванню даних в таблиці, в жовтій (найлегшою), зеленої (середньої) або червоною (важкої) зоні. Жовта – розкид менше 20%, зелена – 30%, червона – більше 30%.
Якщо отримані результати переходять в червону зону, хворому терміново потрібна консультація кваліфікованого пульмонолога.