Що таке туберкулінова проба або реакція на туберкулін



Туберкулінова проба, більш відома як проба Манту, є одним з найважливіших медичних методів діагностики, який дозволяє виявити наявність в організмі збудника туберкульозу. Це внутрішкірна проба на туберкульоз. Багато хто помилково вважає, що дана ін’єкція є щепленням. Необхідно розуміти, що це в корені невірно. Основним завданням щеплень є штучне створення у людини імунітету проти того чи іншого захворювання. Це здійснюється шляхом підшкірного введення загиблих або ослаблених інфекційних агентів, які не можуть завдати шкоди, але впливають на організм, змушуючи його проявити захисну реакцію.

Туберкулінова проба, на відміну від щеплення, робиться для того, щоб дізнатися, чи стикався імунітет людини раніше з туберкульозною паличкою.

<h2> Що допомагає визначити проба Манту

лінійка

Суть проби Манту полягає в тому, що людині робиться ін’єкція з препаратом, в якому містяться ферментовані і ретельно оброблені частинки загиблих паличок Коха, продукти їх життєдіяльності, а також частинки середовища, в якій вони живуть. Іноді батьки відмовляються ставити дітям пробу, тому що бояться, що дитина може захворіти на туберкульоз. Хвилюватися не варто, так як препарат не містить активних інфекційних збудників.

Після того як ін’єкція буде підшкірно введена, починається реакція організму. Якщо імунітет людини коли-небудь стикався з паличкою Коха, то він може розпізнати сліди її життєдіяльності, які містяться в препараті. Лейкоцити стрімко прямують до місця уколу і починають боротися з патологічним агентом. Через велику їх скупчення в місці ін’єкції утворюється почервоніння і здуття, що в більшості випадків свідчить про те, що людина раніше наражався на небезпеку зараження туберкульозом.

Незважаючи на те що проба Манту широко застосовується в світі протягом більш, ніж сімдесяти років, вона недосконала. Основним її недоліком є ​​реакція організму на препарат у всіх випадках наявності в ньому туберкульозної палички. Як відомо, третина населення планети є носіями палички Коха, яка в сплячому стані нездатна заподіяти шкоди ні її носію, ні оточуючим людям. При постановці туберкулінової проби позитивна реакція з’являється навіть при наявності в організмі туберкульозної палички в будь-якому стані. Це призводить до того, що в тубдиспансер направляються люди без достатніх для цього підстав. Проводяться непотрібні додаткові тести і дослідження, витрачається час медичного персоналу та пацієнтів.

Відмінною альтернативою пробі Манту стає Діаскінтест, який все частіше застосовується для діагностики туберкульозу. Речовина, що міститься в ньому, викликає реакцію імунітету тільки при наявності у людини активної форми туберкульозу. Але на сьогоднішній день безкоштовна туберкулінодіагностика проводиться за допомогою проби Манту.

Трохи фактів про туберкульоз:

паличка Коха



  1. Збудником захворювання є мікобактерія, яка здатна передаватися повітряно-крапельним шляхом.
  2. Хворий з мокротою здатний виділяти від 15 мільйонів паличок Коха в добу, піддаючи оточуючих великій небезпеці.
  3. Мікобактерія неймовірно витривала і здатна вижити навіть при мінусовій температурі (до -269 градусів Цельсія). У висохлої мокроті на одязі вона зберігає життєздатність протягом 3-4 місяців, а в молочних продуктах – до дванадцяти місяців.
  4. Мікобактерія швидко пристосовується до впливу ліків. Практично у всіх країнах виявлена ​​форма палички Коха, яка непідвладна впливу медичних препаратів.
  5. Більш ніж два мільярди землян є носіями туберкульозної палички. Але хвороба переходить в активну форму тільки у 10% з цього числа.
  6. Одна людина, хворий на активну форму туберкульозу, може за рік заразити ще 10-15 осіб.
  7. Щодня в світі від туберкульозу вмирає більше 4,5 тисяч чоловік.
  8. У переважній більшості випадків туберкульоз вражає органи дихальної системи.
  9. Для того щоб впоратися з захворюванням, пацієнтам призначається схема з 4-6 антибіотиків одночасно.
  10. Не існує довічного імунітету від туберкульозу. Якщо людина перехворіла їм одного разу, то він може знову захворіти через деякий час.
  11. На початку 20 століття в Північній Європі був виявлений скелет людини, яка жила 7 000 років тому. При дослідженні було встановлено, що кілька хребців в області грудини були вражені туберкульозом.
  12. Всесвітній день боротьби з туберкульозом відзначається 24 березня.

Таким чином можна побачити, що незважаючи на те, що профілактика туберкульозу є найважливішим завданням медицини, він завдає істотної шкоди людству і в даний час. Саме тому вакцинація відіграє істотну роль в своєчасному виявленні захворювання і успішному результаті лікування.

Що важливо враховувати під час проведення ін’єкції

Для того щоб результат імунологічного тесту був достовірним і об’єктивним, необхідно дотримуватися певних правил.

Туберкулінова проба ставиться всім дітлахам, які досягли однорічного віку. Згодом ця іммунодіагностіка проводиться щорічно, поки дитина не досягне 14-15 років. Доросла людина не повинен робити пробу щорічно, але за своїм бажанням може пройти цей тест.Алгоритм проведення ін’єкції:

  1. Особливою підготовки для проведення туберкулінової діагностики не потрібно.
  2. Укол робиться в сидячому положенні.
  3. Ін’єкція ставиться в середню частину передпліччя. У парний рік життя укол робиться в праву руку, в непарний – в ліву.
  4. Місце ін’єкції попередньо змащується ваткою, змоченою в медичному спирті.
  5. Після цього передпліччя ретельно просушується і насухо протирають стерильною ватою.
  6. Укол робиться звичайним шприцом об’ємом 1 міліметр або спеціальним туберкуліновим шприцом.
  7. Шкіра піднімається за допомогою тонкої голки і препарат проникає під шкіру.
  8. Через деякий час (зазвичай 30-60 хвилин) в місці ін’єкції утворюється папула – невелика кругла пляма з чітко видним отвором від голки в центрі. Завдяки своїй формі, папула в простолюдді отримала назву «гудзик».

Після того як проба Манту буде зроблена, потрібно звернути особливу увагу на дотримання вимог по догляду за місцем уколу.

Порушення правил поводження з папулою може привести до того, що реакція імунітету буде невірно витлумачена і оцінка результатів буде неінформативної.

Правила поведінки після вакцинації

Перед тим як проба Манту буде поставлена, медпрацівник зобов’язаний попередити батьків дитини про те, що з папулою необхідно правильно звертатися.

Основні правила поводження з «ґудзиком»:

папула

  1. Папулу не можна заклеювати лейкопластиром, так як шкіра під ним починає сильно потіти, що може дати невірну реакцію організму.
  2. Не можна змащувати місце уколу зеленкою, йодом, марганцем, іншими антибактеріальними препаратами.
  3. Не можна допускати, щоб дитина розчісувала місце уколу, так як це може спровокувати проникнення під шкіру бактерій і збільшення розміру «гудзика».
  4. Не можна допускати контакт місця уколу з водою і іншими рідинами, так як в перший день після ін’єкції це може привести до того, що активні речовини, що входять до складу препарату, будуть вимиті з-під шкіри, і ін’єкція виявиться просто марною. Якщо ж намочити папулу на 2-3 день після ін’єкції, це може спровокувати потрапляння під шкіру мікроорганізмів, що мешкають у воді. Через це папула може змінитися (почервоніти і набрякнути), що може бути трактовано лікарем як хибнопозитивний результат.
  5. Медичні працівники рекомендують в перші три дні після уколу не давати дитині продукти, від яких може розвинутися алергія. Це цитрусові, полуниця, газовані напої, а також жирна і важка їжа. Для того щоб імунітет після проби зміг належним чином відреагувати на введений препарат, потрібно підтримувати його. Для цього раціон малюка потрібно збагатити вітамінами і мікроелементами.

Що робити, якщо дитина все-таки намочив «гудзик»? Не варто панікувати. Необхідно акуратно промокнути місце уколу чистим сухим рушником. Можливо, що ця помилка не спричинить отримання недостовірних результатів.

Реакція на туберкулін у дітей різного віку відрізняється, тому правильно витлумачити результат проби може тільки кваліфікований медичний працівник.

Як потрібно правильно вимірювати Манту

Завдяки використанню проби Манту, доктора можуть визначити, наскільки ефективною буде вакцинація за допомогою БЦЖ, а також виявити наявність мікобактерії в організмі.

Визначити результати туберкулінової діагностики можуть працівники будь-якого охороноздоровчого установи, але можна спробувати зробити це самостійно.

Препарат вводиться в передпліччя підшкірно, і оцінці підлягає утворилася папула. Вона являє собою ущільнення і візуально нагадує почервонілий горбок. Якщо натиснути на місце уколу лінійкою, то шкіра побіліє. Необхідно пам’ятати, що вимірювання підлягає саме папула, а не почервонілий ділянку руки навколо неї. «Пуговка» можна намацати пальцями або побачити неозброєним оком.

Вимірювати результати проби потрібно в добре освітленому приміщенні, щоб папула відмінно проглядалася. Для того щоб було зручніше, медсестра або лікар можуть направити на руку дитини світло лампи або попросити його пересісти ближче до вікна.

Отримати результат проби Манту можна вже через 50 годин після уколу, але не пізніше ніж через сім днів. Оптимальний час – 72 години після ін’єкції. Для вимірювання папули використовується пластикова прозора лінійка, яка дозволяє чітко бачити розміри місця уколу.

Не рекомендується вимірювати папулу за допомогою рентгенівської прозорої плівки або інших підручних пристосувань.

При вимірі оцінюють діаметр ущільнення, а не області почервоніння навколо нього. Якщо шкіра дуже сильно почервоніла, то на це потрібно звернути увагу і занести ці відомості в амбулаторну карту малюка. Можливо, це є алергічною реакцією на склад введеного препарату.

Порядок проведення замірів:

лікар

  1. Дитина повинна спокійно сидіти, а рука знаходиться в розслабленому положенні. Для цього її потрібно покласти на стіл або іншу рівну поверхню.
  2. Оцінці підлягає шкірний покрив, зокрема – його товщина.
  3. Пластикову лінійку потрібно прикладати до таточку поздовжньо уздовж передпліччя.
  4. Результат фіксується і записується в амбулаторну карту.

Якщо відсутній інфільтрат, то вимірюється почервоніння навколо місця уколу. Наявність запального процесу далеко не завжди свідчить про те, що дитина інфікована туберкульозом, і не є підставою для повторного проведення діагностики.

Результат проби оцінюється за такими критеріями:

  • від 0 до 1,9 міліметрів – негативний результат;
  • від 2 до 5 міліметрів – сумнівна;
  • більше п’яти міліметрів – позитивна.

У градації позитивного результату «гудзика» також є розбивка:

  1. Слабо позитивна – від 5 до 9 мм.
  2. Середньо позитивна – 10-14 мм.
  3. Яскраво виражена – 15-19 мм.
  4. Гіпервираженная – більше 19 мм.

Якщо реакція на пробу Манту виявилася позитивною, то дитину направляють в туберкульозний диспансер для проведення додаткових досліджень. Батьки можуть попросити зробити ін’єкцію Діаскінтест, який менш алергенів, ніж Манту. Його можна вводити одночасно з туберкуліном, а достовірність результату складе більше 90%. Продається препарат в аптеках. Відгуки про застосування цього препарат в основному хороші.

Звичайно, можна виміряти результати туберкулінової проби будинку. Але реакція на препарат не завжди яскраво виражена, а папулу легко можна сплутати з почервонінням навколо місця уколу. Саме тому краще довірити оцінку проби фахівцям.

Які існують види реакції на введення ін’єкції

Крім вищевказаного вимірювання папули, лікарі оцінюють і загальну реакцію організму на пробу.

Види реакції:

укол

  1. Уколочной реакція – це виникнення гіперемії в місці уколу і навколо нього. Гіперемія – це яскраво виражене почервоніння шкіри на руці. При проведенні туберкулінової діагностики гіперемія є досить поширеною. Точно оцінити реакцію організму і перевірити ступінь чутливості до туберкуліну дозволяє правильне вимір діаметра папули, для якого потрібно використовувати прозору лінійку.
  2. Загальна реакція організму в перші три дні після ін’єкції може проявлятися у вигляді слабкості, підвищення температури тіла, стомлюваності і мігрені.
  3. Вогнищева реакція на туберкулін – значне посилення запалення навколо туберкульозного вогнища. При протіканні процесу в легенях з’являються кашель, болі в грудині, велика кількість відокремлюваної мокроти при кашлі, можливо навіть кровохаркання. При рентгенологічному дослідженні можна спостерігати наростання запального процесу в зонах ураження.

При виявленні того чи іншого виду реакції не потрібно заздалегідь переживати, так як правильно оцінити результат туберкулінової проби може тільки кваліфікований фахівець.

Набагато небезпечніше гіперемії віраж проби Манту. Він виникає у тих хлопців, чий імунітет ослаблений або тільки недавно сформувався. Це говорить про велику частку ймовірності інфікування дитини туберкульозною паличкою. Але потрібно виключити ймовірність такого явища, як гіперчутливість на склад препарату, а також алергічної реакції на нього. Іноді виникає аномальний вид реакції на туберкулін, коли папула не виникає взагалі. На фото, представлених в інтернеті, можна побачити, що місце уколу не змінюється.

Гиперергический тип реакції на пробу (яскраво виражене візуальне зміна місця уколу) має лікаря змусити насторожитися і негайно вжити заходів для подальшого обстеження пацієнта. Необхідно взяти розгорнуті аналізи (мікробіологія), які дозволять достовірно виявити стан здоров’я дитини. Біологічне дослідження крові, сечі і мокротиння є лабораторними дослідженнями, які призначаються фтизіатром.

Протипоказання

Незважаючи на те що туберкулінова проба є досить нешкідливим видом медичної діагностики, існує ряд станів, при яких робити її протипоказано.

Протипоказання для постановки проби Манту:

  • недавно перенесені вірусні і простудні захворювання. Пробу можна ставити тільки через тридцять днів після остаточного одужання. Далеко не всі хвороби є протипоказанням до постановки проби, тому вирішити питання про можливість імунологічного тестування повинен тільки медичний працівник;
  • невеликий проміжок часу після постановки щеплення БЦЖ, яка робиться для того, щоб сформувати у людини імунітет до палички Коха. Якщо відразу після неї зробити пробу Манту, то результат з великим ступенем ймовірності буде позитивним, так як в крові містяться елементи прищепного препарату;
  • алергія на туберкулін.

Протипоказання для проведення Діаскінтест (відповідно до інструкції):

Діаскінтест

  1. Алергічна реакція на засіб або окремі його компоненти на компоненти препарату.
  2. Періоди вагітності і лактації.
  3. Епілепсія на будь-якій стадії захворювання.
  4. Простудні та шкірні хвороби. Це можуть бути захворювання різної етіології (коклюш, виразка, менінгіт і так далі).
  5. Карантин.

Якщо проба Манту буде поставлена ​​незважаючи на наявні протипоказання, то це може привести до того, що при оцінці результату може відзначатися істотне збільшення папули при відсутності в організмі туберкульозної палички.

Лікарі рекомендують після проби Манту мати під рукою протиалергічні препарати, які допоможуть при виникненні алергії на туберкулін.

Батьки завжди цікавляться, як довго буде триматися слід від Манту. При цьому потрібно враховувати індивідуальні особливості організму. У кого-то цятка може зникнути вже через три дні. У інших дітей слід може залишитися на тиждень або навіть більше. Якщо при цьому дитина нормально себе почуває, плямочка від уколу продовжує гоїтися, то можна не турбуватися і не звертатися до лікаря.

У більшості людей папула досягає максимального розміру на третій день і потім поступово зникає. У рідкісних випадках слід від уколу може залишитися у людини на все життя.