Що таке вогнища в легенях і чим вони небезпечні



Вогнища у легенях – це самостійний клінічний діагноз. Дане захворювання не дає про себе знати і в переважній більшості випадків ніяк не проявляється. Виявляють вогнища в легеневій тканині найчастіше випадково при проходженні стандартних профілактичних процедур і рентгенологічного дослідження.

Вогнища у легенях: опис і способи виявлення

cYBVJR

Одиночний вогнище в легенях є локалізований ділянку підвищеної уплотненности, який має круглу або овальну форму і в діаметрі досягає 30 міліметрів. Причини виникнення таких ущільнень можуть бути різними і для їх встановлення недостатньо огляду у лікаря і рентгена. Для того щоб поставити точний, достовірний діагноз, доведеться провести ряд важливих досліджень (біохімічний аналіз крові, мокротиння, а також пункція легеневих тканин).

Існує поширена думка, що фактором, що провокує виникнення вогнищ в легенях, є виключно туберкульоз, але це невірно.

Найчастіше вогнища в легеневій тканині – це симптом наступних станів:

  • новоутворення злоякісного характеру;
  • порушений обмін рідини в органах дихальної системи;
  • тривала пневмонія.

Саме тому при постановці діагнозу необхідно використовувати результати лабораторних досліджень крові та мокротиння. Навіть якщо лікар упевнений, що пацієнт страждає від вогнищевої пневмонії, результати аналізів допоможуть виявити збудника захворювання і усунути його з допомогою індивідуально підібраних схеми лікування.

Іноді люди не поспішають здавати діагностичні аналізи через віддаленість лабораторії від місця проживання. Нехтувати лабораторними дослідженнями вкрай небажано, так як без лікування вогнище в легенях починає носити вторинний характер.

Особливості вогнищ з точки зору анатомії

Анатомічно поодинокі легеневі вогнища являють собою змінені ділянки легеневої тканини або патологічний наявність в ній рідини (кров або мокрота).

знімок



Слід зазначити, що критерії в міжнародній і вітчизняній класифікації легеневих вогнищ розрізняються. Зарубіжна медицина визнає поодинокими вогнищами в легких освіти, що досягають 3 сантиметрів. У Російській Федерації вогнища в легеневій тканині діагностуються в разі, якщо вони не перевищують в діаметрі 10 міліметрів. Все, що має великі розміри, відноситься до інфільтрату або туберкуломи.

Проблема достовірної діагностики і класифікації вогнищ в легенях є однією з найважливіших в медицині

Якщо вірити статистичним даним, то від 60 до 70 відсотків повторно виникли після лікування одиночних вогнищ в легеневій тканині є злоякісними утвореннями. Саме тому дуже велика увага приділяється розробці нових діагностичних методів в даному напрямку.

На сьогоднішній день широко використовуються такі діагностичні процедури:

  1. Комп’ютерний огляд, в тому числі і томографія, який дозволяє встановити розміри вогнищ в легенях з великою точністю.
  2. Рентгенографія.
  3. Магнітно-резонансна томографія.
  4. Лабораторне дослідження крові та мокротиння, а також тканин легені.

Незважаючи на достовірність результатів перерахованих досліджень, до цих пір не існує одностайної алгоритму постановки діагнозу при виявленні вогнищ в легеневих тканинах. Кожен випадок хвороби індивідуальний і повинен розглядатися окремо від загальної практики.

Поодинокі вогнища в легенях: можливості променевої діагностики

Правильна діагностика і постановка вірного діагнозу дуже важлива при виявленні в легенях одиночних вогнищ. Променева діагностика в цих випадках надає допомогу, яку важко переоцінити.

Основні завдання променевої діагностики вогнищ в легенях:

  1. За допомогою цих методів вдається виявити природу походження вогнищ в легенях і визначити, є вони злоякісними або доброякісними.
  2. Променева діагностика дозволяє достовірно визначити форму туберкульозу при його виявленні.

В даний час вогнища в легенях первинно виявляються за допомогою простої рентгенографії або флюорографії (в переважній більшості випадків). Ця патологія виявляється в 0,7-1% всіх досліджень грудної клітини.

Однак за допомогою рентгенографії та флюорографії вкрай складно побачити поодинокі освіти, діаметр яких становить менше 1 см. Крім того, з-за різних структур, які анатомічно розташовані в грудині, іноді неможливо розрізнити і масштабні вогнища в легенях. Тому при діагностиці більша перевага віддається комп’ютерної томографії. Вона дає можливість розглянути легеневі тканини під різним кутом і навіть в розрізі. Таким чином виключається ймовірність того, що поодинокі освіти будуть невиразні за серцевим м’язом, ребрами або коренем легені.

Комп’ютерна томографія – унікальний діагностичний метод, який може виявити не тільки осередки, але і пневмонію, емфізему та інші патологічні стани легенів. Але необхідно пам’ятати, що навіть у цього методу діагностики є свої недоліки. Так, приблизно в 50% випадків первинного дослідження на фото не виявляються новоутворення діаметром менше 5 міліметрів. Це пояснюється такими складнощами, як знаходження вогнищ в центрі легкого, дрібні розміри утворень або занадто мала їх щільність.

Якщо ж освіту перевищує в діаметрі 1 сантиметр, то точність діагностики при комп’ютерної томографії досягає 95 відсотків.

Туберкульоз в цифрах і фактах

Туберкульоз залишається вельми поширеною хворобою, незважаючи на те, що на боротьбу з нею щорічно виділяються величезні кошти і проводяться масштабні дослідження.

Найбільш цікаві факти про туберкульоз:

кашель

  1. Збудником захворювання є паличка Коха або мікобактерія, яка швидко передається при кашлі або чханні, тобто повітряно-крапельним шляхом.
  2. З мокротою в повітря один хворий на туберкульоз виділяє від 15 000 000 до 7 000 000 000 мікобактерій. Вони поширюються в радіусі 1-7 метрів.
  3. Паличка Коха здатна вижити навіть при негативних температурах (до -269 градусів за Цельсієм). У висохлому вигляді у зовнішньому середовищі мікобактерія зберігає життєздатність до чотирьох місяців. У молочних продуктах паличка живе до одного року, а в книгах – півроку.
  4. Мікобактерія дуже швидко пристосовується до антибіотиків. Практично в кожній державі виявлено різновид туберкулінової палички, яка не чутлива до існуючих лікарських препаратів.
  5. 1/3 населення планети є носіями туберкульозної палички, але тільки 10 відсотків з них перенесли активну форму захворювання.

Важливо пам’ятати, що, перехворівши один раз на туберкульоз, людина не набуває довічного імунітету і може перенести захворювання ще раз.

Всесвітній день боротьби з цією хворобою відзначають 24 березня.

Чи корисні медичні маски

Учені з Австралії провели ряд наукових досліджень і достовірно встановили, що медичні маски практично не захищають від вірусів і бактерій, які передаються повітряно-крапельним шляхом. Більш того, їх категорично не можна використовувати в умовах, коли ризик зараження високий (постійна робота у відділенні реанімації, туберкульоз).

Користь медична маска являє лише тоді, коли її носить вже хвора людина. Тканина маски може знизити ризик поширення інфекції.Причини неефективності масок:

  • відстань між волокнами в тканинної медичній масці становить десятки мікрон, а віруси і бактерії мають набагато менший розмір;
  • віруси легко проникають в бічні отвори, які утворюються між маскою і особою.

У розвинених країнах персонал лікарень використовують спеціальні респіратори, які ефективно затримують частинки повітря, що містять віруси і бактерії.

Поодинокі вогнища в легенях на КТ: субплевральние сегменти, ОГК

За допомогою комп’ютерної томографії здійснюється класифікація вогнищ в легенях. Також з її допомогою можна виявити, одиничний або множинний вогнище торкнувся легке, а також припустити найбільш адекватне лікування. Ця діагностична процедура – одна з найбільш достовірних на сьогоднішній день. Її принцип полягає в тому, що на тканини організму людини впливають рентгенівські промені, а потім дається висновок на підставі цього дослідження.

Якщо виникають підозри на яке-небудь захворювання легенів доктор направляє пацієнта на КТ ОГК (органів грудної клітини). На ній добре проглядаються всі сегменти цієї частини тіла.

Залежно від місця розташування вогнища поділяються на дві категорії:

Рентген

  1. Субплевральние вогнища в легенях, розташовані під плеврою – тонкою оболонкою, у якому укладено легкі. Ця локалізація характерна для прояву туберкульозу або злоякісних пухлин.
  2. Плевральні вогнища.

За допомогою комп’ютерної томографії добре проглядається апікальний вогнище в будь-якому сегменті легкого. Цей різновид вогнищ являє собою розростання фіброзної тканини і заміщення нею здорових клітин. Периваскулярний фіброзний осередок розташований близько кровоносних судин, які забезпечують його живлення і зростання.

Вогнища у легенях на КТ: класифікація утворень

Для точного діагностування дуже важливо вивчити вогнища в легенях за допомогою КТ. Класифікація утворень дозволяє зрозуміти, як їх слід лікувати.

Залежно від розмірів освіти в легенях діляться на:

  • дрібні (від 0,1 до 0,2 см);
  • середнього розміру (0,3-0,5 см);
  • великі вогнища (до 1 сантиметра).

Виходячи з щільності:

  • нещільно;
  • середньо-щільний;
  • щільний.

За чисельністю:

  • поліморфні вогнища в легенях – множинні освіти, мають різну щільність і різні розміри. Поліморфізм вогнищ характерний для туберкульозу або пневмонії;
  • поодинокі осередки.

Якщо вогнища знаходяться в плеврі, то вони називаються плевральними, субплевральних осередок розташований біля неї.

Субплевральних вогнище може бути не видимим для рентгена або флюорографії, тому для його діагностики краща КТ.

Таким чином, відповідь на питання про те, осередкове ураження легень, що ж це таке, отриманий. Необхідно пам’ятати про те, що для виключення будь-яких захворювань в легенях, не можна нехтувати такою простою процедурою, як щорічна флюорографія. Вона займає лічені хвилини і здатна на ранніх етапах виявити будь-які патології в легенях.