Золотуха – назва, що має відношення до двох різних за своєю природою виникнення захворювань. Хвороба золотуха може позначати початок ексудативного діатезу і часто діагностується педіатрами. Крім цього, існує й інше захворювання, ознаки якого практично ідентичні, це захворювання також називається «скрофулёзом», іншими словами, формою шкірного туберкульозу.
Залежно від природи захворювання, лікарі призначають різні методи лікування. У разі туберкульозу необхідно застосування серйозних препаратів.
<h2>Причини появи захворювань
Якщо ексудативний діатез вважається вродженим захворюванням і виражається як активна алергічна реакція на той чи інший подразник, то у скрофулёза основною причиною розвитку хвороби є наявність локальних запальних процесів туберкульозу в тілі людини.
Алергічна реакція при ексудативному діатезі виникає через:
- застосовуваних лікарських засобів;
- бактеріальних подразників;
- через продукти харчування;
- хімічних миючих засобів і інших подразників.
Однак це вроджене захворювання може стати першим кроком для розвитку більш важких форм туберкульозу. Інфекція розвивається як у дітей, так і у дорослих.
Одна з поширених причин, чому з’являється золотуха у дорослих – порушення режиму гігієнічних процедур, що стосуються шкіри голови і області за вухами.
Скрофулёз, що виявляється у дітей, часто передається від матері під час пологів, якщо породілля мала відкриту форму туберкульозу сечостатевої системи (рідше туберкульозу легенів та інших систем органів).
Діти заражаються по ряду причин:
- У дитини вроджений низький імунітет.
- Недолік маси тіла.
- Порушення санітарних норм на місці проживання після виписки з пологового будинку.
- Порушено норму гігієнічних процедур дитини.
- Порушення санітарних норм харчування, недоїдання.
Захворювання золотуха розвивається у дітей значно частіше, ніж у дорослих. У дорослої людини хвороба починається на грунті захворювань шкіри, дерматитів або вираженій алергії на певний фактор.
Як виглядає золотуха
Ексудативний діатез вперше проявляється у дітей у віці трьох місяців, посилюючись до року життя дитини. Проте до віку п’яти років прояв золотухи помітно знижується.
Помічено, що сильна вираженість ознак хвороби припадає на осінні та зимові місяці.
У цей період проявляються симптоми:
- виникають попрілості;
- з’являються молочні скоринки на шкірі голови під волосяним покривом і в області брів;
- кропив’янка;
- характерні ознаки екземи.
Скрофулёз має зовсім інші ознаки.
До них відноситься:
- Виражене збільшення лімфатичних вузлів.
- Поява вузликів жовтуватого відтінку під шкірою (покриті срібною скоринкою, без ознак запалення).
- Безболісні виразки.
- Скоринки на шкірі в місці відкрилися підшкірних абсцесів.
- Підвищене потовиділення.
- Зниження маси тіла.
- Підвищена температура тіла (збити температуру жарознижувальними засобами не вдається).
Скрофулёз починає свій розвиток в області за вухами, над ключицями або на шкірі під нижньою щелепою, а також на шиї. В першу чергу в цій області утворюється рухливий вузол, який згодом перероджується в виразки або свищ з вираженим виділенням казеозних мас або гною.
Для того щоб вилікувати золотуху, необхідно провести аналіз і з’ясувати природу захворювання. Якщо причиною хвороби є туберкульоз – лабораторний аналіз допоможе виявити наявність в організмі мікобактерій.
Золотуха за вухами у дорослих особливо відрізняється втратою ваги, в той час як у дітей особливою відзнакою є плач і підвищена збудливість. В іншому золотуха у дорослих симптоми має такі ж, як у дітей, однак може бути присутнім біль в кістках і хребті, суглобах.
Як лікувати золотуху
У домашніх умовах лікувати це захворювання не рекомендується. Як і інші форми туберкульозу, золотуха вимагає особливої уваги і консультації у лікаря. Лікар-фтизіатр визначає, ніж лікувати скрофулёз в залежності від тяжкості та форми захворювання.
Як правило, фахівець призначає:
- «Рифампіцин», «Стрептоміцин», «Ізоніазид» – протитуберкульозні препарати, що застосовуються для тривалого курсу лікування туберкульозу;
- для зовнішнього застосування Етакрідін Лактат, дерматоловую мазі, йодоформну емульсію.
Однак в деяких випадках лікування медикаментами виявляється безсило, тому застосовуються і інші лікувальні процедури.
До протитуберкульозних заходів належать:
- Диатермокоагуляция.
- Кріодеструкція.
- Радіотерапія.
- Рентгенотерапія.
- Проведення хірургічних операцій.
Почати лікування варто якомога швидше, поки туберкульоз не поширився, і в організмі не утворилися інші осередки запалення. Лікування туберкульозу займає не менше місяця в стаціонарі, після чого хворому необхідно продовжувати проходити консультації та обстеження через можливі рецидивів хвороби.
Якщо причиною золотухи став ексудативний діатез, для лікування застосовуються протиалергічні препарати, сила впливу яких залежить від поширеності золотухи і тяжкості захворювання. Уважне ставлення до здоров’я скорочує лікування від видимих симптомів до десяти днів.
Можливі ускладнення після скрофулёза
Ускладнення, що виникають після золотухи, залежать від загального стану людини і ступеня розвитку хвороби.
Ексудативний діатез може ускладнити перебіг різних хронічних захворювань і загострити схильність дитини до пневмонії або бронхіальних захворювань, але найбільшою небезпекою є вторинне зараження при попаданні сторонньої інфекції під час розчісування.
Якщо золотуха має туберкульозну природу, основними небезпечними ускладненнями є:
- кератокон’юктівіт;
- циклит;
- помутніння рогівки;
- генетично в вухах;
- порушення і зниження слуху;
- утворення рубців на місці виразки або свища.
Основною небезпекою скрофулёза вважається зараження лімфатичних вузлів і поширення палички Коха на інші системи органів. Щоб цього не сталося, необхідно слідувати призначенням лікаря і уважно ставитися до лікування.
Профілактичні заходи і допомогу в терапії
Профілактика захворювання та догляд за хворою дитиною або дорослим – кращий метод застерегти людину від хвороби або позбутися від неї.
Туберкульоз, особливо його легенева форма, легко передаються повітряно-крапельним шляхом в місцях великого скупчення людей. Це призводить до великого ризику заразитися небезпечною інфекцією, однак існують перевірені методи захисту і збереження здоров’я.До них відносяться різні способи підтримки і посилення імунної відповіді організму:
- здорове харчування (в необхідній кількості наявність білків, жирів і вуглеводів, а також мікроелементів);
- дотримання правил особистої гігієни, якщо з’явилися ознаки золотухи, запалених ділянок шкіри необхідно надавати особливу увагу;
- застосування призначених мазей і препаратів, дотримання режиму і відвідування консультацій фтизіатра;
- для підтримки здоров’я і якнайшвидшого одужання рекомендується проводити якомога більше часу на свіжому повітрі;
- вживання комплексних вітамінів;
- дотримання режиму фізичних навантажень (НЕ перенавантажувати).
Особливість лікування і профілактики золотухи у дітей полягає в ретельному догляді з боку дорослих. Через тріщини в шкірі дитини при чухання може потрапити інфекція, тому батьки повинні уважно стежити за діями малюка і перешкоджати пошкодження запалених ділянок шкіри.