Що значить якщо у дитини велика і червона Манту



Багато батьків задаються питаннями: що означає велика Манту у дитини і що з цим робити. Багато хто навіть не знають, для чого роблять дану пробу і про що говорить велика Манту у дитини, в той час як це не що інше, як відповідна реакція на препарат Туберкулін. За результатом вимірів величини Манту медики роблять висновки про зміст в організмі дитини палички туберкульозу, але при це варто відзначити, що не завжди велика Манту у дитини – це ознака інфікування.

Що таке Манту і для чого її роблять

Манту

Манту – обов’язкова щорічна процедура, що виявляє присутність або відсутність в організмі людини палички Коха, іншими словами, інфекції туберкульозу. Робиться проба Манту поголовно всім дітям у віці від 1 до 14 років, і, найчастіше, проводять цю важливу процедуру прямо в установах дитячих садків і шкіл. Тому якщо ваша дитина прийшов зі школи / дитячого садка і гордо демонструє вам «гудзик», це не привід лякатися і переживати.

В якому випадку пробу Манту краще не робити:

  • якщо з моменту щеплення БЦЖ не пройшов хоча б 1 рік;
  • якщо дитина в недавньому часі переніс гостре інфекційне захворювання або алергічну реакцію;
  • якщо у дитини є алергія на компоненти Манту.

Всі пам’ятають суворе наставляння лікаря «Манту мочити не можна!».

Справа в тому, що сама процедура проби Манту вдає із себе процес введення під шкіру невеликої кількості препарату туберкуліну. Так як основною складовою препарату є алерген туберкулопротеін, то він викликає сповільнену алергічну реакцію у людей, прищеплених БЦЖ і носіїв мікобактерії туберкульозу.

Щеплення БЦЖ (бацила Камельтта-Герена) робиться новонародженій дитині при відсутності протипоказань ще в пологовому будинку. Призначення цього щеплення – вироблення імунітету проти мікобактерії туберкульозу за допомогою введення в ранньому віці живих і ослаблених збудників хвороби.

Від щеплення Манту залишається невелика червона плямочка і ранка від введення шприца, за якими слід уважно спостерігати протягом 3 днів після проведення процедури. Мочити Манту не рекомендується через ті причини, що реакція на воду може викликати свербіж і слабке печіння. Дитина чеше місце щеплення, дратує шкірні покриви, після чого папула червоніє і набрякає. У цьому випадку неможливо зробити об’єктивний висновок про реакцію організму на Манту. А батькам ще один привід для роздумів, що не завжди Манту збільшена через наявність інфекції туберкульозу.

Види реакції на Манту і їх наслідки

Щеплення Манту не вимагає особливого догляду, просто потрібно дотримуватися кількох рекомендацій, після того, як її зробили: не мочити місце щеплення, які не чесати, що не мазати бактерицидними мазями і ні в якому разі не заклеювати місце уколу різними пластирами. Якщо всі рекомендації дотримані, то через три дні після процедури введення туберкуліну Манту покаже результат на присутність в організмі інфекції туберкульозу.

Якщо папула не збільшилася в розмірі, але стала щільною і почервоніла, то у вас немає приводу для переживань. Реакція Манту у дитини виражається тільки в зміні розмірів папули через 3 доби після процедури.

негативна реакція

Вимірювання манту



При негативній реакції на щеплення Манту на місці уколу не утворюється червона пляма, не спостерігається ніяких ущільнень.

Така реакція пояснюється двома причинами:

  1. В організмі дитини немає і ніколи не було палички Коха, а значить і загрози інфекції туберкульозу.
  2. Термін дії вакцини БЦЖ, зробленої в дитинстві, закінчився і необхідно повторити введення препарату, якого вистачить приблизно на сім років.

сумнівна реакція

Розмір папули не перевищує 4 мм, ущільнення і почервоніння не виражені. У такому випадку немає певної відповіді на питання, чи є в організмі мікобактерії туберкульозу. В цьому випадку необхідно повторне проведення процедури під наглядом фтизіатра.

позитивна реакція

Позитивна реакція Манту може дати три відповіді на питання про зараження дитини:

Позитивна реакція манту

  1. Збільшена Манту дитину щільна і досягає розмірів від 5 до 16 мм. Якщо у дитини є щеплення БЦЖ, то хвилюватися не варто. Ймовірно, в його організмі були мікобактерії туберкульозу, але він здоровий. А збільшення папули до 14 мм в цьому випадку демонструє лише хорошу здатність організму до опору хвороби.
  2. Велика реакція Манту, при якій папула таких же розмірів, як і в першому випадку, але щеплення БЦЖ не було. Це прямий сигнал до того, що інфекція присутня в організмі. Фтизіатр повинен призначити подальше обстеження
  3. Гіперергічними реакція – сильне ущільнення папули і збільшення її розмірів більш ніж на 17 мм. При такій реакції фтизіатр зобов’язаний поставити дитину на облік в туберкульозний диспансер і продовжити обстеження.

псевдонегативну реакція

Місце уколу не запалені, але інфікування має місце бути. Причинами можуть бути:

  • недостатня реакція на Туберкулін;
  • інфікування відбулося за 8-10 днів до проведення Манту.

хибнопозитивна реакція

Манту збільшена, але мікобактерії туберкульозу в організмі немає. причини:

  • недавно перенесені захворювання, інші щеплення й уколи, алергії;
  • недотримання рекомендацій по догляду за папулою.

Реакція «Віраж»

папула мантуВелика папула після Манту у дітей відносно торішніх результатів процедури. Така реакція є першим сигналом, що можливо відбулося зараження.

бустерний ефект

Якщо проба Манту проводилася частіше, ніж один раз на рік, то її розміри можуть бути збільшені.

індивідуальна непереносимість

Якщо після проби Манту спостерігається свербіж і печіння в області папули, висока температура, потовиділення, блювота, то швидше за все – це алергічна реакція на фенол або інші компоненти туберкуліну. В такому випадку необхідно викликати швидку допомогу, а процедуру проби Манту в майбутньому уникати, так як алергія може проявитися знову.

Позитивна реакція і подальші дії

Якщо Манту велика і лікарі все-таки визначили позитивну реакцію Манту, то не варто вдаватися в паніку. Діагноз необхідно спочатку підтвердити.

Для початку рекомендується пройти так званий діаксінтест. Дана процедура нагадує пробу туберкуліну, але дає більш чутливу реакцію.

Таким же чином під шкіру вводиться невелика кількість специфічних білків, які за своєю будовою є прямими антигенами палички туберкульозу. Після введення препарату утворюється «гудзик» діаметром 7-9 мм. Як і у випадку з Манту, точний результат буде видно через 3 доби, але не пізніше, так як вплив антитіл буде згасати. При правильному проведенні діаксінтеста, результати будуть максимально точними.

Крім цього тесту, необхідно провести ще деякі аналізи, а саме:

  1. Флюорографія.
  2. Аналіз мокротиння.
  3. Проба Пірке.

Проба Пірке – процедура, що виявляє інфікування туберкульозною мікобактерій. Проводиться за допомогою нанесення на шкіру внутрішньої частини передпліччя краплі туберкулінової Кохи (АТК) і подальшого надрізання шкірного покриву, щоб препарат увійшов в розріз. Результат можна оцінити не менш, ніж через 48 годин.

Якщо діагноз підтверджений повністю і дитина насправді хворий на туберкульоз, то фтизіатр призначає наступне обов’язкове лікування.

лікування туберкульозу

Сам собою туберкульоз ніколи не проходить. Повільно і в перший час без будь-яких симптомів він руйнує клітини і тканини організму, за що і був названий «Тихим вбивцею». Особливо загрожує запізніле лікування позначається на дітях.

Спершу проводиться діагностика форми протікає захворювання.

Якщо форма туберкульозу закрита, тобто дитина є незаразних для свого оточення, то він може продовжити відвідування школи або іншого навчального закладу під час лікування.

Якщо захворювання виявлено у дитини, то необхідно обов’язкове обстеження всіх членів сім’ї.

Якщо форма туберкульозу відкрита, то дитина направляється в протитуберкульозний диспансер, де проходить хіміопрофілактику «ізоніазид». Це протитуберкульозний препарат I ряду, він пригнічує синтез міколієвих кислот, що входять до складу клітин мікобактерій. Крім «Ізоніазиду», дитині дають препарати, що підвищують загальний стан імунної системи, а також вітаміни.

Ще однією особливістю лікування туберкульозу є посилене харчування. Калорійність щоденного раціону збільшується до 3000-30000 ккал. Введення такого режиму необхідно, так як при боротьбі організму з мікобактеріями туберкульозу і засвоюванням безлічі медикаментів йде колосальна кількість енергії.

Вживати рекомендується:

їжа

  1. Білки (в основному молочні).
  2. Вітаміни.
  3. Мінеральні речовини.

Солодке, жирне, солоне і печене з раціону виключається.

Після проходження даної профілактики дитина вважається вилікуваним, і передається під спостереження місцевого педіатра. Але якщо через рік наступна проба привела до того, що Манту велика знову і її розміри сягають хоча б 6 мм, дитина повторно направляється в протитуберкульозний диспансер для продовження хіміопрофілактики.

Актуальність процедури Манту і її аналоги

На жаль, проба Манту дає дуже багато похибок при виявленні результату на наявність інфікування мікобактеріями туберкульозу. Не завжди реакція однозначна, а для підтвердження оной доведеться проходити додаткові тести на туберкульоз і робити безліч різних аналізів.

Квантіфероновий тест на туберкульоз – це сучасний лабораторний метод діагностування інфікування паличкою Коха, що використовується в 17 країнах світу заслуженим успіхом.

У Росії даний тест не користується популярністю, так як кожна третя доросла людина є носієм палички туберкульозу. Але з цієї кількості інфікованих людей хвороба проявляється тільки у 10-12%.

Квантіфероновий тест – це аналіз ферментів, що виробляються імунною системою. Суть даного аналізу полягає у виявленні гамма інтерферону, який, в свою чергу, є антигеном палички Коха. Щоб на практиці провести Квантіфероновий тест, необхідно мати необхідне новітнє лабораторне обладнання, комп’ютерну програму, здатну проаналізувати результат. До того ж такі дослідження проводить спеціально навчений лаборант. Суть даного тесту полягає в тому, щоб виділити реакцію імунних клітин крові на паличку туберкульозу, а саме вироблення антигену (гамма інтерферону).

Для цього кров поділяють на три пробірки:

  1. Ніл.
  2. Мітоген.
  3. Антиген.

У кожній з них проводять хімічну реакцію спеціальних речовин з кров’ю. Нормальним результатом такого дослідження є виділення антигену палички Коха. Але перед тим як виділяється сам антиген, проводять реакції позитивного і негативного контролю, шляхом додавання в пробірку Ніл – гепарину, а в пробірку Метоген – фітогемагаглютініна. У першому випадку гамма-інтерферон виділятися не повинен (негативний контроль), а в другому, навпаки, повинен (позитивний контроль). Новий метод має ряд переваг і недоліків.

переваги:

туберкулін

  • не дає хибний позитивний результат;
  • лабораторна методика дає більш точний результат, ніж перевірка реакції шкірних покривів при пробі Манту;
  • підходить людям, які мають алергію на компоненти туберкуліну;
  • може проводитися під час інших захворювань і алергії;
  • відсутність побічних реакцій;
  • швидкий результат (не потрібно чекати 3 дні).

Недоліки: може показувати помилково негативні результати, в Росії цей тест робиться не в кожному місті і вартість даної процедури варіюється від 1500 до 4500 р.