На сьогоднішній день проба Манту є найдієвішим способом діагностики туберкульозу, введення туберкуліну дає медикам можливість виявити, чи присутні в організмі людини мікобактерії. Незважаючи на те що цей тест ставиться вже більше 70 років, багато батьків досі не знають, який розмір папули вважається нормальним. Коли результати проби Манту у дитини 10 мм, про що це говорить і чи вважається такий розмір ущільнення небезпечним?
Взаємозв’язок результатів Манту і віку дитини
Якщо в 8-10 років діаметр папули після введення туберкуліну досягає 10 мм, багато батьків вважають, що малюк інфікована туберкульозом або у нього схильність до захворювання. Але лікарі запевняють, що таке поняття є не зовсім вірним, реакція на вакцинацію також залежить від віку малюка і від щеплення БЦЖ. Необхідно враховувати, якщо проба проведена без урахування протипоказань або через кілька днів після перенесеного захворювання, на Туберкулін може виникнути неправильна реакція.
Ведення БЦЖ здійснюється всім новонародженим відразу після появи на світ. Цей препарат активізує вироблення імунітету до туберкульозу, і діє протягом наступних 6-7 років. Від введення БЦЖ на передпліччя залишається невеликий рубчик. Коли малюкові в 12 місяців зроблять першу пробу Манту, розмір папули буде великим і може перевищувати сантиметр. З кожним роком реакція буде поступово зменшуватися, це є ознакою того, що імунітет до хвороби почав знижуватися. Якщо через 72 години після введення препарату у малюка на шкірі залишиться слід і його діаметр не перевищуватиме 1 міліметр, це означає, що реакція відсутня. У подібних ситуаціях призначається повторне введення БЦЖ (проводиться в 7 і 14 років).
Після того як проба буде зроблена в 7 років, цикл зменшення результатів Манту повторюється до 14 років.
Дорослим проба Манту призначається тільки при наявності відповідних показань, а діагностика туберкульозу проводиться іншими методами:
- щорічна флюорографія;
- рентгенографія легенів;
- аналіз крові і урини.
Якщо лікар припускає наявність мікобактерій, призначаються додаткові дослідження, які допоможуть поставити точний діагноз і оцінити стан пацієнта.
Що впливає на результати проби
Незважаючи на те що введення туберкуліну досі залишається найпоширенішим методом діагностики, цей спосіб не дає 100% результат. Медики стверджують, що діаметр папули залежить від різних факторів. При наявності певних захворювань або негативному зовнішньому впливі розмір ущільнення і почервоніння у дитини в 8 років (і дітей більш старшого віку) може збільшитися.
Зазвичай така реакція відбувається через:
- Нещодавно зроблені щеплення. Якщо робити пробу через кілька днів після другого щеплення, вірогідність виникнення помилкової реакції збільшується до 70%. Це обумовлено тим, що збудники патології, які проникли в організм через щеплення, будуть проявляти особливу активність і ще не встигнуть ослабнути. Як вітчизняні, так і зарубіжні препарати, що використовуються для вакцинацій, нерідко містять в складі консерванти, які можуть спровокувати сильну реакцію, внаслідок чого результат Манту буде розшифрований невірно. Саме тому лікарі радять проводити діагностику не раніше ніж через місяць після вакцинації стороннім препаратом.
- Алергія. Введення туберкуліну відноситься до алергічних проб. Якщо дитина страждає від висипань або дерматиту, і йому проводять вакцинацію, розмір «гудзика» може збільшитися до 20 мм і більше. Подібна реакція не означає, що дитина хвора на туберкульоз, а просто є наслідком побутової або харчової алергії. Щоб уникнути повторного введення туберкуліну, за 3 доби до і після вакцинації необхідно приймати антигістамінні засоби.
- Проблеми з мікрофлорою кишечника і поява паразитів. Фахівці запевняють, що разом з деякими продуктами харчування (особливо овочами, фруктами і м’ясом) в наш організм потрапляють паразити, які при розмноженні сприяють не тільки виникнення певних захворювань, але також можуть спровокувати алергію. Якщо в кишечнику поширилися гострики, поступаемая їжа почне засвоюватися неправильно, через що результат Манту може бути збільшений.
- Несприятлива екологія. Якщо дитина проживає в забрудненому районі, згодом організм переповниться токсинами, внутрішні органи можуть бути «отруєні». Подібне явище нерідко провокує різні запальні процеси, що може викликати позитивну реакцію Манту.
Якщо незабаром дитині будуть робити пробу Манту, рекомендується провести профілактичний курс лікування від паразитів, а також за кілька днів до вакцинації пропити антигістамінні препарати.
Протипоказання
Незважаючи на те що введення туберкуліну не рахується щепленням, а відноситься до діагностичних методів виявлення хвороби, в деяких випадках від використання цього препарату краще відмовитися. ставити пробу
Манту не рекомендується:
- при наявності шкірних захворювань. Якщо у малюка постійно виявляється дерматит або екземи, введення препарату, безсумнівно, спровокує «неправильну» реакцію;
- наявність хронічних інфекційних захворювань;
- алергія в період загострення;
- індивідуальна непереносимість речовин в складі туберкуліну;
- якщо людині недавно робили переливання крові або вводили підтримують лікарські медикаменти;
- карантин.
Кожні батьки повинні знати ці протипоказання. Як показує практика, медсестри і співробітники медустанов нерідко забувають поцікавитися про наявність протипоказань і здійснюють введення препарату, внаслідок чого виникає хибнопозитивна реакція. Якщо медики через 3 доби після діагностики поставлять такий діагноз, батькам разом з дитиною доведеться не раз відвідати тубдиспансер і доводити, що малюк не хворий, а просто нема перед вакцинацією.
Умови постановки Манту
Реакція на введення туберкуліну буде різною, особливо добре буде видно різницю у малюка в рік і у дитини в 8 років. Щороку дію препарату буде зменшуватися, провокуючи зміни в діаметрі самої папули. Важливо відзначити, що вакцинація може проводитися в будь-який час: влітку, восени, взимку або навесні. Фахівці радять проводити таку діагностику в один і той же період року, це дозволить знизити ймовірність побічних реакцій і дасть достовірний результат. При наявності певних показань ставити пробу Манту можуть 2-3 рази на рік.
Приблизно в 20% випадків виявляється неправильна папула, що викликано неписьменним відходом або недотриманням лікарських рекомендацій.
Щоб запобігти помилкову реакцію, потрібно дотримуватись таких правил:
- місце уколу не можна терти і чесати;
- ущільнення не слід мочити. Якщо ж вода все ж потрапила на місце уколу, вологу потрібно негайно промокнути паперовим рушником;
- на папулу не можна наклеювати пластир або забинтовувати її. Такі дії можуть спровокувати намокання шкірного покриву;
- категорично заборонено наносити на папулу антисептики, різні мазі і креми.
Якщо ігнорувати ці правила, може виникнути віраж або проявиться хибнопозитивна реакція.
Можливі побічні дії
У деяких дітей організм відторгає Туберкулін, внаслідок чого проявляються побічні реакції.
Найчастіше у дітей діагностуються такі побічні ефекти:
- Порушення роботи шлунково-кишкового тракту.
- Загальне ослаблення і занепад сил.
- Незначне підвищення температури тіла.
- Поява висипу і почервоніння на шкірі.
- Поява кашлю.
Медики стверджують, що така симптоматика дуже схожа з токсичним отруєнням, що ще раз підтверджує те, що в туберкуліну присутня велика кількість токсичних сполук. Якщо розмір Манту 10 мм у дитини і з кожним роком діаметр папули збільшується, лікар випише напрямок до медичного закладу на проходження додаткової діагностики (аналіз складу мокротиння і проведення рентгена).
Якщо Можливий діагноз підтвердиться і у дитини дійсно туберкульоз, призначається хіміотерапія. Щоб зупинити поширення мікобактерій і запобігти рецидиву, дитині потрібно буде пропити цілий курс подібних медикаментів.
Як знімають пробу
Розшифровка результатів завжди проводиться одним і тим же способом, незалежно від віку пацієнта:
- лікар уважно оглядає місце уколу, щоб зрозуміти, як організм відреагував на препарат. Обов’язково необхідно оцінити, наскільки сильно виражена набряклість і почервоніння;
- в області, куди був зроблений укол, медик обмацує стан шкіри, щоб зрозуміти, наскільки сильне ущільнення утворилося;
- після цього за допомогою пластикової лінійки вимірюють діаметр папули. Якщо ж новоутворення відсутня, вимірюється діаметр точки від уколу.
Якщо у дитини розмір папули перевищує максимальну норму, показник фіксують в спеціальний бланк, батькам повідомляють про результат і дають направлення на обстеження.
норми
Який діаметр новоутворення вважається нормою? Відповісти конкретно на це питання неможливо, оскільки норма буде відрізнятися в залежності від віку пацієнта і того, наскільки давно робилася вакцинація БЦЖ. Якщо щеплення робилося, коли малюкові було менше 12 місяців, підсумковий результат може бути сильно спотворений, при цьому медикам не вдасться достовірно визначити, як саме організм відреагував на введення препарату.
Робити висновки можна буде тільки після вторинної діагностики, при цьому можуть бути такі результати:
- негативний. Через 72 години після введення препарату на шкірі дитини нічого не залишається. Такий результат також ставиться і в тому випадку, якщо видно тільки слід від уколу, а ознаки почервоніння і ущільнення відсутні;
- сумнівний. Діаметр папули, що з’явилася на місці уколу, варіюється від 2 до 4 мм, або є тільки незначне почервоніння. Щоб поставити таку реакцію, сама папула (ущільнення) повинна повністю бути відсутнім;
- позитивна. Діагностується, якщо розмір ущільнення варіюється в межах 5-17 мм.
У міжнародній медицині позитивний результат проби також класифікується на такі категорії:
- середня. Найчастіше діагностується, якщо розмір папули не перевищує 7 мм, іноді такий результат ставиться і при ущільненні в 9 мм;
- інтенсивна. Максимальний діаметр новоутворення – 13 мм;
- виражена. Розмір ущільнення перевищує 15 мм.
У деяких випадках розмір Манту у дитини може перевищувати 17 см, а в самому місці введення медикаменту з’являються невеликі бульбашки і збільшені лімфовузли. Медики називають таку реакцію гиперергической, вона свідчить про те, що зі здоров’ям дитини не все в порядку.
Критерії оцінки
Що може означати результат Манту і як його розшифрувати. Для того щоб поставити достовірний діагноз, недостатньо знати тільки діаметр папули.
Медики оцінюють результат, відштовхуючись і від інших критеріїв:
- яка кількість тканин почервоніло від туберкуліну;
- наскільки сильно піднялося ущільнення.
Багато батьків помилково вважають, що повна відсутність папули є хорошим результатом і свідчить про те, що дитина не хвора. Насправді ж відсутність «гудзика» говорить про те, що у організму немає імунітету до туберкульозу, і щоб запобігти розвитку хвороби, потрібно зробити ревакцинацію БЦЖ.
Важливо розуміти, що перші 2-3 роки після першого щеплення папула повинна бути вираженою (з діаметром близько 12 мм), поява почервоніння говорить про те, що організм реагує на токсин правильно. З роками розмір інфільтрату має незначно зменшуватися (приблизно на 2 мм), але перше зменшення повинно бути зафіксовано не раніше, ніж через 2 роки після первинного введення БЦЖ.
Фахівці запевняють, якщо 1-2 роки після щеплення розмір папули варіюється від 10 до 13 мм, це є ознакою норми, турбуватися при такому результаті не варто. Бити на сполох треба тільки в тих випадках, якщо розмір новоутворення протягом декількох років перевищує 15 мм, або поступово збільшується в діаметрі.
Коли потрібно звернутися до лікаря
Якщо результат проби не відповідає загальноприйнятим нормам, це не є гарантією того, що дитина хвора на туберкульоз. Але в будь-якому випадку при відхиленнях необхідно відвідати фахівця і пройти обстеження.
Показання до відвідування фтизіатра:
- щорічне збільшення діаметра папули;
- у багатьох найближчих родичів проба Манту сильно відхиляється від норми;
- значне збільшення інфільтрату в порівнянні з торішніми результатами;
- недавній контакт з людиною, у якого діагностовано туберкульоз відкритої форми.
Фтизіатр поставить правильний діагноз не тільки на основі результатів Манту, але також відштовхуючись від рентгенографії, комп’ютерної томографії та аналізу мокротиння.