Ускладненнями вірусних інфекцій верхніх відділів дихальних шляхів виступає хронічний бронхіт лікування у дорослих препарати для оздоровлення дітей припускають різні схеми терапії. Мова не піде про причини захворювання або характерних симптомах його прояви. Ця стаття – короткий огляд поширених засобів, а також трохи інформації про показання і протипоказання медикаментозних препаратів.
Особливості терапії
Перш ніж вирушити в аптеку за фармацевтичною продукцією, потрібно відвідати дільничного терапевта чи педіатра, якщо хвороба спостерігається у дитини. Лікар призначить необхідні методи обстеження, які зможуть підтвердити діагноз. На підставі результатів огляду будуть зроблені всі необхідні призначення.
Перш ніж лікувати хронічний бронхіт, лікар повинен визначити тип захворювання, так як для усунення кожного з них потрібно призначення медикаментів різного фармакологічної дії.
Види бронхіту:
- Проста форма. Відзначаються порушення в роботі легеневої системи з рясним відділенням мокроти. Для усунення патології призначають курс прийому противірусних або протимікробних засобів. З метою усунення кашльового синдрому потрібно призначення ліків відхаркувальний або противокашлевого дії.
- Хронічний обструктивний бронхіт. Спостерігаються порушення дихання, задишка, гнійні виділення. Медикаментозне лікування передбачає призначення курсу антибіотиків, бронхолітиків, відхаркувальних засобів.
- Гнійна форма. Патологічний процес супроводжується рясним утворенням гнійної мокроти. Терапія вимагає грамотного призначення антибіотиків, а також відхаркувальних і бронхолитических медикаментів.
Кожен тип захворювання передбачає проведення основної терапії індивідуальними курсами.
Огляд препаратів
Як вже зазначалося раніше, щоб лікувати хронічний бронхіт у дорослих, потрібне застосування фармацевтичних препаратів різних фармакологічних груп. Для грамотного призначення медикаментозних засобів потрібно мати укладення лабораторного аналізу мокротиння та мазка із зіву і носової порожнини. Також можуть знадобитися знімки рентгенографічного дослідження. На підставі отриманих даних можна констатувати тип захворювання верхніх дихальних шляхів. В обов’язковому порядку потрібні результати первинного огляду пацієнта, анамнез перебігу запального процесу. Тільки на підставі наявних даних лікар може рекомендувати індивідуальну схему лікування препаратами при хронічному бронхіті.
Далі коротко про кожну групу фармацевтичної продукції, принцип дії, можливі протипоказання, а також випадках, при яких дані ліки можуть бути рекомендовані лікарем.
антибіотики
Препарати антибактеріальної дії передбачені як терапевтичні засоби від хронічного бронхіту тільки при діагностуванні ускладнених форм перебігу захворювання. До складних патологій органів дихання можна віднести розвиток обструктивного бронхіту у дорослих.
Клінічна картина при загостренні хронічного бронхіту супроводжується виділеннями гнійної етіології, своєрідним запахом, підвищенням температури тіла, а також збільшенням показника ШОЕ при проведенні загального аналізу крові.Серед найбільш поширених і ефективних антибіотиків можна відзначити наступні групи:
- Пеніциліни. Антибактеріальні засоби широкого спектру дії. Відрізняються можливістю прийому як дорослими пацієнтами, так і дітьми. Дозволені також в період вагітності і лактації. З недоліків можна відзначити малу ефективність при хронічному бронхіті з ускладненнями.
З ефективних препаратів можна виділити: Ампіцилін, Амоксицилін, Флемоксин, Панклав, Аугментин, Оксациллин.
При використанні оральних контрацептивів потрібно врахувати, що пеніциліновий група знижує їх дію.
- Цефалоспорини. Ця група відноситься до медикаментів сучасного покоління. Відрізняється здатністю усунення самого стійкого патологічного процесу. Найбільш поширена форма випуску препаратів – ін’єкції. З переваг потрібно відзначити дозволене застосування в період вагітності і материнства.
Представляють цю групу препарати: Цефтриаксон, Цефалексин, Цефиксим, Левофлоксацин.
- Макроліди. Відносяться до групи найефективніших ліків. Відрізняються пролонгованим, накопичувальним впливом на патологічні бактерії. Принцип дії їх спрямований на гальмування подальшого розвитку патології.
Їх цієї серії можна виділити наступні лікарські засоби: Еритроміцин, Азитроміцин, Спіраміцин, Кларитроміцин, Рокситромицин.
Потрібно відзначити, що бактерії звикають до макролідів, тому повторний курс вживання препаратів можливий лише після 3-4 місяців.
- Фторхінолони. Популярні для лікування хронічного бронхіту у дорослого населення. Відрізняються локалізованим впливом лише на запалені ділянки органів дихання. Завдяки принципу дії побічних явищ не виявлено.
Цей клас фармацевтичної продукції представляють: Левофлоксацин, Пефлоксацин, Ципрофлоксацин, Офлоксацин, Норфлоксацин.
Самостійне вживання антибіотиків без призначення лікаря неприпустимо, так як можуть розвинутися ускладнення на тлі неправильно проведеної терапії.
Також помилково вважати, що якщо прийняв антибіотик, то хвороба відразу відступить. Потрібно відзначити, що мінімальний курс терапії становить 3-5 днів. Після повторного огляду можна судити про ефективність лікування.
бронхолитические препарати
Призначення лікарських засобів бронхолитического дії можливо при діагностуванні ХОБ або гнійної форми захворювання верхніх дихальних шляхів. Основна дія лікарської групи направлено на помірне розширення бронхів, зняття втоми дихальних м’язів, зниження тиску крові в малому колі кровообігу.
Дана фармакологічна група стимулює бронхи, сприяючи очищенню від скупчення великої кількості слизу:
- вони розслаблюють мускулатуру тканин;
- забезпечують надходження кисню всередину органу;
- купіруют рясне утворення мокротиння;
- стимулюють виведення секрету з бронхів;
- усувають розвиток патології слизових оболонок.
Виробляються ці ліки в двох формах: таблетки та аерозолі. Останні відрізняються зручністю у використанні, а також більшою ефективністю в порівнянні з таблетованій формою препаратів.
Цей клас ліків представлений такими ліками, як: Неофіллін, Флутиказон, Беротек, Беродуал.
Окремо варто згадати засіб Ереспал. Крім основних властивостей, він володіє також протизапальною дією, здатною знижувати подальший розвиток патологічного процесу.
Муколітична група медикаментів
Муколітичні засоби (вони ж – відхаркувальні) активно призначаються при лікуванні тривалого кашлю.
Дія їх направлено на:
- розрідження мокротиння;
- виведення слизу з бронхів;
- перешкоджання подальшої освіти мокротиння.
Потрібно відзначити також, що якщо запальний процес супроводжується сухим кашлем без вироблення і відходження мокроти, то лікування відхаркувальні засоби не рекомендується. Також не можна приймати муколітики при проведенні терапії протикашльовими засобами.
При застосуванні препаратів цього класу рекомендовано вживання великої кількості води. Добова норма рідини у дорослого становить не менше 2-3 літрів.Відхаркувальний ліки від хронічного бронхіту має різну діючу основу:
- Ацетилцистеїн є антиоксидантом, надає розріджує ефект на слиз в бронхах: АЦЦ, Флуімуціл, Муконекс.
- Амброксол має відхаркувальні властивості. Стимулює бронхи до виробництва спеціальної речовини, що перешкоджає злипанню бронхів і альвеол. На основі даного діючої речовини можна виділити: Лазолван, Бронховал, амброгексал, Амброксол.
- Бромгексин усуває кашльовий рефлекс, стимулює відходження і виведення секрету з бронхів: Солвін, Бромгексин.
- Карбоцістеін відрізняється протизапальну, муколітичну, регенерує властивостями: Лібексін Муко, Мукодін, Карбоцістеін.
- Рослинна основа. Препарати знижують в’язкість мокротиння, сприяють її виведенню з організму: Бронхикум, Синупрет, Мукалтин, корінь солодки, корінь алтея, Лінкас.
Лікарські засоби даної групи впливають на кашльовий центр, сприяють утворенню і розрідженню мокротиння, а також подальшого видалення її з бронхів.
Протикашльовий група і препарати змішаного дії
Також зазначається перебіг захворювання без освіти бронхіального секрету, яке супроводжується сухим кашлем. В даному випадку не рекомендується призначення відхаркувальних і бронхолітичних засобів.
Лікування хронічного бронхіту у дорослих передбачає проведення лікувального курсу препаратами противокашлевой групи або змішаної дії:
- Протикашльові засоби призначають при непродуктивному кашлі. Дія спрямована на купірування симптомів, що виявляються при болісному кашлі. Вилікувати хронічний бронхіт, що супроводжується сухим кашлем з трудноотделяемой мокротою, можна наступними препаратами: Стоптусин, Бронхолитин. Вони сприяють помірного розширення бронхів, надаючи вплив на в’язкість бронхіального секрету.
- Комбінована група засобів для лікування хронічної форми недуги спрямованої дії впливає на придушення кашльових нападів. Усуває подальший розвиток запального процесу. Нормалізує роботу верхніх відділів дихальної системи. З цієї серії рекомендується приймати: Бронхолитин, Гербіон, Бронхикум.
Лікування хронічної форми бронхіту – процес тривалий і складний. Комбінована терапія передбачає лікування засобами різного фармакологічного впливу. Не рекомендується самолікування при цьому захворюванні, так як є ризик розвитку ускладнень, аж до пневмонії легенів.
Також не можна приймати фармацевтичну продукцію в дозуванні, що перевищує рекомендовану лікарем. Це загрожує інтоксикацією організму і появою побічних ефектів, усунення яких вимагає призначення додаткового лікування.