Чи має прихована форма туберкульозу симптоми, за якими можна розпізнати хворобу? Адже підступність цього захворювання в тому, що на початкових стадіях воно протікає без вираженої симптоматики. А якщо вона і виникає, то її легко прийняти за починається застуду. І якщо вчасно не звернутися за медичною допомогою, можна спровокувати перехід хвороби в хронічну форму, коли лікування стає малоефективним і починаються процеси розпаду в тканинах легенів.
Основна характеристика туберкульозу
Це інфекційне захворювання, яке виникає при зараженні мікобактерією-збудником (паличкою Коха). Вона може передатися повітряно-крапельним шляхом або потрапити в організм при вживанні заражених продуктів (м’яса і молока). Вражає як дорослих, так і дітей, причому у різних вікових категорій форми і перебіг хвороби дещо відрізняються.
Так, згідно з наявною фтизіатричної класифікації, відомі такі форми туберкульозу:
- первинний, який виникає після першого попадання мікобактерії в організм і призводить до того, що формується відносний імунітет до хвороби;
- вторинний, який виникає при певних умовах або повторному зараженні, а підсумок лікування визначають ступінь ураження органів і вчасно проведена діагностика.
Первинна форма захворювання, як правило, частіше виникає у дітей і підлітків, ніж у дорослого населення. Туберкульоз вторинний, навпаки, частіше діагностують у дорослих осіб.
Залежно від ступеня ураження легень через руйнівної діяльності туберкульозних мікобактерій, людина може ставати заразним для оточуючих. Тому що на деяких стадіях з відкритими вогнищами поразки відбувається виділення палички Коха з біологічними рідинами (мокротою, сечею).
Форми туберкульозу з прихованою симптоматикою
Туберкульоз має ряд специфічних особливостей. Наприклад, тривалий інкубаційний період (до року і більше), життєздатність збудника в «заживших» осередках запалення, тривале лікування (до півтора року). Також для хвороби характерно формування відносного імунітету при первинному зараженні. Але навіть незважаючи на це, певні умови можуть призвести до розвитку вторинного туберкульозу.
Крім цього, захворювання на певних стадіях протікає і розвивається при відсутності характерних симптомів, так званий латентний туберкульоз. Це створює певні складнощі при його виявленні і постановці діагнозу.
Так, латентний перебіг процесу спостерігається при:
- первинному туберкульозі і його різновидах;
- вторинному туберкульозі (дисемінований міліарний, вогнищевий, туберкулема при стабільному стані, сілікотуберкулез).
Захворювання починається тоді, коли організм дитини або дорослого вперше стикається з паличкою Коха. Якщо збудника мало, а опірність організму хороша, що утворилися в лімфовузлах і легких специфічні горбки і осередки з часом розсмоктуються і рубцюються. Якщо ж спостерігається контакт з великою кількістю мікобактерій і захисні сили організму при цьому знижені, розвивається первинний туберкульоз з вираженою клінічною картиною.
При первинному попаданні мікобактерій в організм симптоми не мають яскравої виразності. Часто відбуваються зміни залишаються непоміченими і виявляються тільки при ретельному спостереженні за вперше інфікованими особами в динаміці.
Види і особливості первинних форм хвороби
Первинна стадія туберкульозного ураження розвивається після першого попадання палички Коха в організм. При сукупності значущих чинників (слабкий імунітет, масивне інфікування) відбуваються зміни у внутрішньогрудних лімфовузлах і легких з утворенням специфічних запальних вогнищ. Цей процес триває протягом 12 місяців, особливо інтенсивно в перше півріччя.
Оскільки при такій формі захворювання мікобактерії циркулюють по всьому організму, чіткої локалізації хвороби немає.
Як правило, виділяють наступні форми первинного туберкульозу:
- первинний туберкульозний комплекс (ПТК);
- ураження груп внутрішньогрудних лімфовузлів (бронхоаденіт);
- туберкульозну інтоксикацію.
За позитивного результату перша зустріч організму дитини (підлітка) з мікобактерією або перенесена первинна форма туберкульозу призводять до формування відносного імунітету. Цей процес може тривати від року до чотирьох років.
Симптоматика первинного туберкульозного комплексу
Первинний туберкульозний комплекс (ПТК) може протікати як у гострій формі, так і приховано, з ознаками незначної іітоксікаціі.
Ця форма хвороби в 90% випадків розвивається в легенях, переважно у дітей раннього, дошкільного віку та підлітків. Характеризується утворенням специфічних вогнищ запалення в ураженому органі і прилеглих судинах лімфатичної системи.
При непомітному перебігу захворювання тільки через кілька років на рентгенівському знімку або при флюорографії можна виявити колишні вогнища запалення, які згодом закальцініровалісь.
Гостра форма хвороби розвивається по типу пневмонії (запалення легенів), однак через 3-4 тижні залишаються лише наступні симптоми:
- загальне нездужання, слабкість, сонливість;
- нечастий кашель;
- нежить;
- почервоніння горла.
При тяжкому перебігу відбуваються зміни з боку серцево-судинної системи і печінки.
Симптоматика туберкульозу внутрішньогрудних лімфовузлів
Ця форма захворювання зустрічається частіше за інших і становить до 80% у вперше виявлених хворих. Прихований туберкульоз внутрішньогрудних лімфовузлів (ТВГЛУ) розвивається протягом року після первинного зараження, а діагностувати його вдається тільки через 15-18 місяців після інфікування мікобактеріями.
Яскравої клінічної картини захворювання часто не спостерігається, можуть бути присутніми лише деякі симптоми:
- сухий кашель (в основному у дітей раннього віку);
- дратівливість;
- субфебрильна температура;
- порушення апетиту;
- втрата ваги, хворобливе схуднення.
Більш показовими при даному захворюванні є результати аналізів крові, туберкулінодіагностики і рентгенографії. Причому остання може бути показовою є тільки при збільшенні розмірів лімфовузлів або при утворенні в них кальцинатів (звапнінні), що характерно для завершальній стадії хвороби.
Основні ознаки туберкульозної інтоксикації
Попадання в організм палички Коха викликає ряд змін в більшій чи меншій мірі. Протягом декількох років (від 2 до 4) після інфікування проявляється так звана туберкульозна інтоксикація. Вона являє собою сукупність симптомів, які викликає збудник в органах і системах органів.
Як правило, це:
- Зниження маси тіла (дитина відстає по росто-вагового показником від однолітків).
- Нервозність, дратівливість.
- Періодичний підйом температури до субфебрильних значень.
- Головні болі.
- Збільшення і ущільнення периферичних лімфовузлів.
- Хронічні запальні захворювання слизової оболонки очей і вік (блефарит, кон’юнктивіт).
Цю форму туберкульозу найчастіше діагностують у молодших школярів (6-12 років). Вона виникає через перехід захворювання в хронічну форму, коли самостійно впоратися з мікобактерією організм не може.
Симптоматика вторинного туберкульозу
Вторинні форми туберкульозу виникають на тлі переходу хвороби в хронічну форму. Тривале збереження життєздатності збудника в залишкових вогнищах інфікування сприяє тому, що при сприятливих умовах захворювання отримає «другу хвилю».
З кожною наступною стадією ураження внутрішніх органів мікобактеріями більш сильне, а супутні симптоми більш виразні.
Так, серед вторинних форм прихована симптоматика спостерігається при:
- туберкульозі з утворенням вогнищ;
- туберкульозі з утворюються обмеженими інфільтратами;
- туберкулеме легких (в її стабільному стані).
Вогнищева форма характеризується появою в легких малої кількості закритих осередків ураження з різним ступенем інтенсивності. Також ця форма туберкульозу відрізняється невираженими симптомами.В основному це:
- субфебрильна значення температури;
- сухий рідкісний кашель (або його відсутність).
Головний діагностичний метод осередкового туберкульозу – профілактична рентгенографія. Завдяки цій процедурі вдається виявити до 80% хворих.
Інші ознаки захворювання може помітити лікар при огляді:
- змінені аналізи крові (зсув лейкоцитів вліво, ШОЕ підвищена):
- оцінка стану і функції органів дихання при стетоскоп.
Инфильтративная стадія з утворенням обмежених інфільтратів по симптоматиці схожа з осередкової формою. Крім цього, можуть спостерігатися зниження працездатності, періодичні болі в грудях, ознаки простудного захворювання.
Також прихований перебіг і невиражена симптоматика характерні для туберкулеми – формі туберкульозу, що виникає після инфильтративной стадії.
З помітних симптомів присутні:
- слабо виражені ознаки інтоксикації;
- больові відчуття в грудях.
Кашель виникає рідко, може бути сухим або з утворенням незначної кількості харкотиння.
Помітити зміни, характерні для цієї стадії, також можна на рентгенограмі. Оскільки незначна кількість значущих симптомів не дозволяє вчасно і достовірно запідозрити хворобу.
Підводячи підсумок
Туберкульоз – небезпечне і підступне захворювання. Деякі форми цієї хвороби мають майже безсимптомний перебіг і при пізній діагностиці складніше піддаються лікуванню за сприятливим прогнозом.
Незначні клінічні ознаки ураження організму туберкульозними мікобактеріями:
- Субфебрильна температура протягом тривалого часу.
- Слабкість і підвищена стомлюваність.
- Погіршення апетиту і втрата у вазі.
- Сильна пітливість в нічний час.
- Кашель (рідкісний, сухий) протягом тривалого часу.
- Болі в грудях.
Оскільки такі ж симптоми супроводжують і інші захворювання, важливо приділяти увагу диференціальної діагностики.
Найчастіше серйозні зміни в легенях стають помітними тільки на знімку. Тому рентгенографія і флюорографія є обов’язковими і основними методами діагностики туберкульозу!
Що стосується позалегеневих видів хвороби (туберкульоз нирок, кишечника), то часто вони розвиваються паралельно на тлі туберкульозного ураження мікобактерією органів дихання однаково часто у жінок і чоловіків. Початкові ознаки цих форм виражені слабо, що також ускладнює їх своєчасну діагностику.
Підводячи підсумок, відзначимо, що пріоритетний етап в діагностиці латентного туберкульозу – регулярне проходження рентгенологічного обстеження. Це допоможе вчасно помітити можливі зміни в легенях, а на тлі супутніх симптомів дорослий повинен своєчасно звернутися до лікаря. Оскільки тільки грамотно призначене лікування сучасними препаратами (а не народними засобами) є запорукою позитивного результату.