Вивихи зубів – це механічні пошкодження, в результаті яких відбувається зміщення зуба і порушується цілісність тканин періодонта. Така травма супроводжується больовими відчуттями, патологічної рухливістю уражених зубів, а іноді і запальним процесом в пародонті і відмиранням тканини пульпи.
Найчастіше зубні переломи і вивих діагностують у дітей через їх надмірну активність і спортсменів, які займаються бойовими мистецтвами.
Класифікація
Існує кілька видів таких травм:
- неповний вивих зуба – така травма легко піддається вправляння в найближчій стоматологічній клініці;
- повний вивіх- лікується лише видаленням з подальшою процедурою його впровадження в існуючу порожнину;
- вколоченний вивих – тип пошкодження, який здатний самостійно відновитися в зубному ряду.
У дитини вивих ділиться на:
- ушкодження постійного зуба – після його видалення потрібне проведення хірургічного втручання з відновленням його на колишнє місце;
- вивих молочного зуба – не потребує подальшому оперативному втручанні медичних працівників.
Будь-яка з перерахованих вище травм повинна бути негайно вивчена кваліфікованим доктором протягом години, після чого він приступить до необхідного, в вашому випадку, методу лікування.
Причини виникнення
Отримати подібні травмування можна в результаті:
- травматичних впливів в область щелепи (дорожньо-транспортні пригоди, невдалі падіння, удари твердим предметом);
- попадання твердих сторонніх предметів в поглинається їжу (при різкому контакті з таким предметом під час жування зуб піддається пошкоджень);
- шкідливих звичок (зловживання сигаретами, алкоголем або іншими наркотичними речовинами сприяють погіршенню цілісності зубів);
- недбалого ставлення (відкривання пляшок, знищення горіхової шкаралупи і т.п.);
- під час неякісної процедури видалення зуба (уражається його сусід).
Симптоматика
Повні вивихи мають на увазі під собою повне випадання зуба з призначеної для нього виїмки.
Ознаки такого типу травми:
- сильні больові відчуття, які поширюються по всій порожнини рота;
- порушення цілісності найближчих м’яких тканин;
- виникнення сильне крововиливи;
- в ураженій області утворюється кровянистая рана або тромб;
- нерідко відбувається набряклість губ або їх пошкодження (рани, подряпини).
При вбивання зубів відбувається впровадження травмованого зуба в щелепу, можуть бути причиною виникнення різних кісткових і тканинних патологій.
Таке пошкодження вважається досить небезпечним, так як зуб іноді вбивається не тільки в щелепних коробку, але і в порожнину носа. Характерна симптоматика:
- уражений кістковий фрагмент вкручується в ясна, стає при цьому коротше або зовсім пропадає з видимості;
- при спробі відкусити що-небудь виникає сильний больовий синдром, що поширюється на найближчу область;
- виникнення невеликого крововиливу з ділянки травми;
- при натисканні в уражене місце біль також стає сильнішою.
Якщо трапилося так, що травмований зуб в повному обсязі вивихнутий, то така патологія супроводжується лише зміщенням частки кореня і порушенням цілісності періодонта.
Перші ознаки:
- інтенсивне або слабкий прояв болю;
- патологічна рухливість;
- відчуття деформації зуба і його місця розташування;
- при різних навантаженнях больові відчуття посилюються;
- в районі травми ясна піддається розвитку набряклості;
- з наближених місць до області патології може виникати крововилив.
Як тільки ви виявите у вас або вашої дитини подібні ознаки – негайно зверніться до спеціалізованої установи, щоб запобігти розвитку всіляких і дуже небезпечних наслідків.
Первинна медична допомога
Надання долікарської допомоги дуже важливо для ефективності подальшого лікування. Як тільки сталося пошкодження кісткового фрагмента щелепи – негайно огляньте порожнину рота для того, щоб визначити тип сталася травми.
При наявності вбитих вивихів категорично заборонено натискати на зуб або здійснювати з ним інші маніпуляції, так як це може посприяти ще більшого його впровадження в ясна. У таких випадках слід докласти до забитою стороні щоки холодний компрес, який допоможе вгамувати кровотеча.
Якщо трапився повний вивих, то в поранене місце слід необхідно докласти антисептичний тампон з марлі на період п’ятнадцяти хвилин. У разі присутності інтенсивного больового синдрому можна прийняти будь-ненаркотичний болезаспокійливий препарат, який знаходиться у вашій домашній аптечці. Після здійснення всіх перерахованих процедур першої медичної допомоги відправляєтеся в найближчий стоматологічний кабінет.
Діагностичне обстеження
Діагностувати присутнє пошкодження повинен спеціалізується лікар, спираючись на результати огляду і проявлені симптоми вивиху. Після вивчення всіх скарг пацієнта, доктор переходить до повного огляду ротової порожнини, звертаючи увагу на стан найближчих м’яких тканин і зубів, а також патологічні порушення в будові самого ураженого зуба. Наступний етап дослідження спрямований на вивченні результатів ситуації, що склалася, які стають явними завдяки проведенню рентгенографії. Після того, як точний діагноз буде поставлений – фахівець підбирає необхідну тактику терапії.
Методика лікування неповного пошкодження
Розділяють кілька типів такої терапії:
- лігатурне зв’язування – даний метод вважається важким і має на увазі під собою звичайне зв’язування кісткових фрагментів щелепи у вигляді вісімки. Такий спосіб підходить лише в тих ситуаціях, коли найближчі три зуба з обох сторін ніяк не пошкоджені. Проводиться процедура за допомогою фіксування зубів спеціальної дроту не більше 0,4 мм;
- шина-дужка – при такому терапевтичному способі готується шина з нержавіючого матеріалу або спеціалізована стрічка зі сталі товщиною близько одного міліметра. Шину кріплять за здорові фрагменти кістки, використовуючи лігатурні дріт. Така методика застосовується при постійному прикусі;
- капа – лікар виготовляє спеціальну капу відразу ж в ротовій порожнині. Недолік такої процедури: деформування прикусу потерпілого;
- Назубних-надесное шинирование – методика полягає у виготовленні і використанні пластмасового відбитка, який армують спеціалізованої дротом. Такий тип терапії можна використовувати абсолютно в будь-якій ситуації.
Після того, як операція буде завершена, травмовану кістку спилюють так, щоб вона не могла брати участь в процесі жування. Це допоможе попередити повторне зміщення зуба, якщо іммобілізація була недостатньо якісної.
У період одужання лікар періодично спостерігає за станом пульпи, щоб своєчасно виявити розвиток можливого ускладнення.
Терапія повних вивихів
В першу чергу кваліфікований фахівець проводить оцінку стану ураженої порожнини, визначить її цілісність і первинні завдання. Для цього проводять рентгенологічне обстеження, яке і дозволяє визначити, наскільки сильно травмована виїмка. Після цього проводиться процедура реплантації.
Реплантації називають процедуру, завдання якої є відновити втрачений зуб на його колишнє місце розташування.
Існує два види такої операції:
- відстрочений;
- одномоментний.
Перший варіант полягає в повному вивченні різця і визначенні, чи можливо його впровадити на колишнє місце. Після цього він очищається, поміщається в фізрозчин і залишається в холодильній камері на визначений лікарем час. Після того, як він побув в холодильнику деякий період часу, він піддається повторному очищенню, трепанації і пломбування, а потім досвідчений доктор впроваджує його на потрібне місце. У другому випадку всі маніпуляції з фрагментом і оперативне втручання проводиться відразу.
По завершенню втручання фахівець призначає післяопераційну терапію і спостерігає за станом пацієнта і впровадженого фрагмента.
Вибір способу оперування залежить від:
- вікової категорії постраждалого;
- загального стану зубної виїмки;
- стану кореня і коронки;
- формування кореня.
Дії при вбитих вивихах
Методика лікування такого вивиху індивідуальна для кожного постраждалого. На першому етапі, як зазвичай, роблять оцінку стану ураженої області. Найчастіше лікар відстрочує процес терапії, щоб зрозуміти, як буде вести себе зуб. Якщо він молочний, то дитину щомісяця водять на консультацію та обстеження до медичного закладу. Після спостережень доктору стає ясно, чи відбудеться відновлення зуба або його доведеться видалити. Висуватися він зможе лише в тому випадку, якщо він вколочена в ясна лише на половину і не більше.
У разі корінних зубів пропонується два варіанти лікування:
- мимовільне його висунення (зуб сам відновлюється на колишнє місце розташування);
- усунення кісткового фрагмента і проведення операції з його подальшим впровадженням на місце.
Наслідки
Несвоєчасне звернення до кваліфікованих фахівців загрожує розвитком таких ускладнень:
- виникнення запальних реакцій в області травм;
- прояв остеомієліту щелепної коробки;
- деформація кісткового фрагмента;
- хронічні больові відчуття в уражених ділянках.