Вивих стегна є патологію у вигляді зміщеної конгруентності суглобів тазостегнової системи. Мова йде про поділ (травматичний) або втрати взаємної відповідності форм з’єднаних між собою суглобових кісток: головки і вертлюгової западини.
Виявлена патологія може бути вродженою, коли є порушення в первісному формуванні тазостегнових суглобів плода, або ж придбаної, наприклад, в результаті перенесеної серйозної травми.
Вправлення вивиху стегна і подальше лікування пацієнта проводиться під обов’язковим контролем лікаря. Будь-яке самолікування в таких випадках протипоказане, оскільки необхідні специфічні знання з анатомії, а також досвід проведення самих маніпуляцій.
Характерні симптоми
Симптоми вивиху слід розділяти на підкатегорію загальних і тих, що залежать від типу самого зсуву. У першому випадку мова йде про:
- сильних і різких болях в області тазостегнового суглоба;
- відсутності можливості людини ступити на ушкоджену ногу, а також здійснити будь-які рухи в тазостегнової області;
- нехарактерному положенні пошкодженої ноги;
- наявності припухлостей і підшкірних крововиливів;
- пружинячим опорі тіла при спробі рухати ногою.
При задньому напрямку зсуву для пацієнта характерна зігнута і повернена всередину нога, яка виглядає укороченою в порівнянні зі здоровою. У цьому випадку також можна виявити западання в області паху і виступ в районі сідниць, що і є головкою стегнової кістки.
Для переднього зміщення фахівці відзначають відведений положення ноги з поверненим назовні коліном. Якщо нога зігнута, травма вважається передньонижні. При разогнутой нижньої кінцівки в таких випадках прийнято говорити про передневерхнем напрямку головки. Пошкоджена нога повинна виявитися довшим здорової, а характерна опуклість спостерігається в області паху.
В кожному окремому випадку вкрай важливо правильне і обов’язково своєчасне лікування вивиху підготовленими фахівцями, оскільки тільки в такому випадку є можливість уникнути більш небезпечних ускладнень. Перша допомога також повинна надаватися професіоналами.
Причини виникнення
Як правило, порушення є результатом перенесеної непрямої травми, коли вплив виявляється на стегнову кістку, а не сам суглоб. При цьому воно повинно бути настільки сильним і швидким, щоб головка могла прорвати капсулу суглоба і вийти з суглобової западини, додатково травмувавши зв’язки. Крім автодорожніх пригод до травми можуть привести падіння з висоти, при яких людина приземляється на зігнуту, розгорнуту назовні або ж відведену ногу. Найбільш рідко, але можливою причиною захворювання служать різні масштабні катастрофи і стихійні лиха.
Патологія з можливістю своєчасного вправлення частіше зустрічається у дорослих, які молодше 50 років, а ось подібні травми у літніх людей набагато частіше закінчуються переломами.
Можливі ускладнення
Серед найпоширеніших можливих ускладнень патології варто виділити пошкодження судин, які забезпечують харчування головки стегнової кістки, а також розвиток аваскулярного некрозу з подальшим руйнуванням кісткової тканини. Весь процес, як правило, супроводжується сильними болями і неможливістю пацієнта самостійно пересуватися. Оптимальним вирішенням такої проблеми є проведення операції ендопротезування (заміна пошкодженого тазостегнового суглоба на протез, виготовлений із сучасних матеріалів). При цьому нова заміна за формою і розмірами повністю відповідає пошкодженому, що забезпечує повноцінне виконання всіх функцій.
Другий не менш серйозний момент стосується можливого удару сідничного нерва, розташованого недалеко від суглоба. Для цього захворювання характерні болі по задній поверхні ноги, а також порушення чутливості і рухів з настанням повного паралічу кінцівки (якщо відбувся розрив нерва). Із зовнішніх симптомів слід приділити увагу лущення шкіри і утворення виразкових ран на її поверхні.
Якщо зсув головки спровокувало пошкодження замикального нерва, то у пацієнта можуть спостерігатися порушення з боку м’язів внутрішньої сторони стегна. Чим раніше буде проведено вправлення вивиху стегна, тим швидше буде відновлена його повноцінна працездатність пацієнта. В іншому випадку тканини перестають отримувати необхідний кисень, а значить, починає розвиватися їх некроз (омертвіння).
Правила надання першої допомоги
Навіть при мінімальних підозри слід негайно звернутися до швидкої допомоги. Постраждалого відправляють в найближчу клініку, де під впливом наркозу проводиться виправлення травми. Будь-які самостійні спроби в таких випадках строго заборонені. Це обумовлено складністю самого процесу, який вимагає певних знань і навичок, а також властивістю тазостегнових м’язів сильно напружуватися при подібних порушеннях, що повністю виключає можливість проведення будь-яких маніпуляцій до введення наркозу. При цьому помилкові руху можуть ще більше погіршити біль і саму травму.
До приїзду бригади пацієнтові можна застосувати препарат з знеболюючим ефектом, а також спробувати акуратно зафіксувати пошкоджену ногу за допомогою палиці, арматури або будь-якого іншого підручного засобу з рівною поверхнею, перемотавши все бинтом. Положення ноги залишається без змін. На область суглоба ще можна прикласти охолоджуючий компрес, наприклад, міхур з льодом йди шматок рушника, змоченого в холодній воді. Крім швидкої допомоги можна викликати бригаду МНС.
Особливості діагностики
Визначення ступеня порушення і подальші дослідження призначаються лікарем-травматологом після проведення первинного огляду. Захворювання легко визначити шляхом промацування (пальпації), але при цьому вкрай важливо виключити можливий перелом, підвивих або ж сильне забиття, оскільки подальше лікування цих порушень в корені відрізняється від вправляння.
Підтвердити або ж спростувати діагноз лікаря можна після проведення рентгенографії. При цьому знімки потрібно робити не тільки збоку, але і спереду. Тільки так виходить точно визначити положення зміщеною головки, а також оцінити ступінь пошкодження шийки стегна і найближчих тканин.
Призначення комп’ютерної томографії або ж МРТ проводиться, якщо у лікаря ще залишилися сумніви з приводу поставленого діагнозу.
Терапія (вправлення)
Метод лікування патології в першу чергу залежить від кількості втраченого часу між появою травми і можливістю її виправити. Для терапії свіжої травми (максимум трьох днів) за відсутності можливих ускладнень вправлення проводиться закритим способом, без додаткового оперативного (хірургічного) втручання. Лікарям необхідно повторити всі зміни в положенні головки тільки в обов’язковому зворотному порядку, оскільки тільки в такому випадку все зможе стати на свої місця, не втративши функціональності.
У медичній практиці найчастіше використовується вправлення по Кохеру і Джанілідзе. У кожному з них останнім правильний рух рук хірурга супроводжується характерним клацанням.
Після такого лікування обов’язково проводяться повторні знімки, щоб повністю переконатися в правильності проведеної роботи.
Основи реабілітації
Після успішного лікування пацієнту обов’язково накладається гіпсова лонгет (від попереку до кінчиків пальців), щоб чітко зафіксувати три суглоба: гомілковостопний, колінний і безпосередньо тазостегновий. При цьому з боку пацієнта повинен дотримуватися постільного режиму протягом 3 – 4 тижнів. Тільки по закінченню цього часу пацієнтові можна дозволити пробувати вставати і потроху пересуватися по приміщенню.
Будь-які фізичні навантаження заборонені протягом 8 – 10 тижнів. Пересуватися пацієнт може тільки з допомогою милиць. При правильному проведенні всіх процедур і дотриманні вимог лікуючого лікаря повноцінне відновлення працездатності слід очікувати до кінця третього місяця терапії.
В якості додаткового лікування пацієнтові може призначатися лікувальна фізкультура і сеанси масажу, а також фізіотерапія або ж рекомендований санаторно-курортне оздоровлення.