Симптоми туберкульозу гортані і варіанти лікування



За останні роки статистика захворюваності на туберкульоз в Росії почав знижуватися, якщо вірити фото та інформації, наданої інтернетом, але ж ще в кінці минулого століття показники різко зросли. Статистика захворюваності на туберкульоз по всьому світу, навпаки, сильно зросла. Одним з найбільш частих ускладнень при туберкульозі вважається туберкульоз гортані.

Причини виникнення туберкульозу гортані

туберкульоз гортані

На туберкульоз гортані або туберкульозним тонзилітом називається інфекційне захворювання, викликане мікробактеріями туберкульозу і вражає переважно органи дихання.

Захворювання викликається паличкою Коха, яка передається повітряно-крапельним шляхом, тому людей, які страждають на туберкульоз, намагаються ізолювати від оточуючих. Носію захворювання досить чхнути або просто опинитися неподалік під час розмови, щоб заразити іншу.

Крім безпосередніх контактів з хворими, наступні шляхи передачі хвороби також становлять певну небезпеку:

  • вживання в їжу продуктів, які не пройшли достатню обробку і інфікованих мікробактеріями туберкульозу;
  • безпосередній контакт з інфікованими тваринами (захворювання найбільш схильний до рогата худоба, однак з певною ймовірністю воно зустрічається у домашніх тварин).

Лише в 10% випадків туберкульоз не впливає на органи дихальної системи. В інших випадках, яких більшість, основної шкоди наноситься саме органам дихання.

Ризик захворювання високий для людей, які не мають відповідних умов для проживання, які недавно вийшли з в’язниці або чия професія має на увазі безліч прямих комунікацій з людьми. Для всіх цих людей великий ризик заразитися не тільки на туберкульоз, а й багатьма іншими інфекційними захворюваннями. Особи, які мають інші захворювання, погану спадковість або піддавалися деяким видам лікування, також більш схильні до туберкульозу.

Симптоми туберкульозу гортані

Чи болить горло при туберкульозному тонзиліті? Симптоми цього захворювання різні в залежності від форми, яку воно приймає.

Прийнято диференціювати такі види туберкульозу горла:

  1. Інфільтративний.
  2. Гострий міліарний.
  3. Надгостре.

Найбільшу поширеність отримав інфільтративний туберкульоз гортані. На перших стадіях симптоми, як правило, неяскраво виражені або не виявляються зовсім, пізніше можна спостерігати різке підвищення температури тіла, що не припиняється сухий кашель, озноб, пропадає голос на тлі загальної хворобливості і ослаблення організму. При прогресуванні хвороби зміни, що відбуваються з голосом, помітні постійно. Порушується рефлекс ковтання, відбувається звуження гортані, при якому можливі порушення дихання.

лікар



При відсутності належного лікування туберкульоз розвивається, виникає розпад тканин гортані. Щоб знизити яскраво виражений біль, пацієнту призначаються опіати. Наступним етапом туберкульоз захоплює легені. На цьому етапі характерні кровотечі, кровохаркання. Картинка не найприємніша.

Причиною, через яку гострий міліарний туберкульоз зустрічається не так часто, є спосіб його передачі – через кров – в той час як найбільш ймовірно зараження повітряно-крапельним шляхом.

Характеризуватися ця форма туберкульозу може наступними симптомами:

  • порушення ковтального рефлексу;
  • сильний кашель;
  • рясне виділення слини;
  • зменшення активності внутрішніх гортанних м’язів;
  • порушення газообміну в легенях і, як наслідок, проблеми з диханням.

Чи може бути туберкульоз горла при симптомі втрати голосу? Мілітіарний туберкульоз характеризується втратою голосу в перші дні хвороби, однак потрібно дивитися по інших симптомів.

Надгостре туберкульоз гортані – небезпечна форма захворювання, при якій симптоми проявляються вкрай швидко, а летальний результат наступає вже через кілька тижнів. З ознак виділяють швидкий розпад уражених тканин, виникнення виразок, гнійні запалення тканин і клітковини.

Діагностика туберкульозу гортані у дорослих

ОттолорінгологДля постановки діагнозу проводяться різні дослідження, результати яких оцінюються отоларингологом. Використовується диференціальна діагностика. Важливу роль відіграють результати ларингоскопии гортані – візуальної діагностики, яка здійснюється за допомогою введення в гортань спеціального дзеркала.

З лікарів пропонується сходити на консультацію до фтизіатра. Слово фтизіатра як лікаря, що працює з діагностикою та лікуванням туберкульозу, стає вирішальним. Необхідне проведення проби Манту, яка є основним методом діагностики туберкульозу.

Якщо результат реакції позитивний або існують інші причини підозрювати туберкульоз, пацієнта відправляють на рентген легенів з подальшою консультацією у пульмонолога.

Проводиться велика кількість досліджень, які допомагають діагностувати туберкульоз ще на ранніх етапах і попередити його подальший розвиток:

  • дослідження мокротиння;
  • біопсія;
  • дослідження тканин;
  • дослідження голосових функцій;
  • рентген гортані;
  • УЗД тканин шиї.

Всі ці дослідження допомагають якомога глибше і точніше вивчити природу захворювання, щоб відрізнити його від подібних захворювань, при яких також відбувається ураження тканин гортані. Не варто плутати туберкульоз з ангіною або раком гортані.

Лікування туберкульозу гортані

Курс лікування горловий сухот повинен тривати не менше півроку, щоб лікування було ефективним.

Проводиться лікування в декількох напрямках:

  • місцеве (локальне);
  • загальне.

Метою місцевого лікування є позбавлення виключно від симптомів захворювання шляхом проведення інгаляцій і операцій на гортані. Від сильного болю, що зачіпає вуха, пацієнта позбавляють за допомогою перерізання верхнього гортанного нерва. При звуженні гортані, що приводить до певних складнощів з диханням, медицина пропонує проведення операції, при якій проводиться розсічення передньої стінки трахеї і розтин дихального горла. Дана операція здійснюється в шість етапів: розріз, відведення перешийка щитовидної залози, фіксація, розтин, введення всередину спеціальної трубочки, зашивання рани і остаточна фіксація трубочки.

У деяких випадках в якості локального лікування проводиться часткове видалення гортані з наступним відновленням.

Для загального лікування першочергова задача – зупинити розвиток і поширення захворювання до остаточної перемоги над ним. У хід йдуть протитуберкульозні препарати з бактерицидною дією, антибіотики, вітаміни і хірургічне втручання. Проводяться операції для мінімалізації шкоди, заподіяної дихальних шляхах. Так, при ураженні легенів можливе проведення резекції – видалення ураженої частини легені. Крім цього, пацієнтові призначають симулятори, які допомагають поліпшити роботу дихальних шляхів. При виборі лікарі орієнтуються на характер кашлю і харкотиння.

Які лікарські препарати застосовуються?

таблеткиДля лікування будь-якої форми туберкульозу велику роль відіграють препарати з бактерицидною дією, здатні пригальмувати розмноження в організмі мікробактерії туберкульозу. Грамотність і професіоналізм лікаря важливі для поєднання таких препаратів, щоб стійкість до них не розвивалася надто стрімко.

Існують і народні методи, але вони не дуже ефективні.

стрептоміцин

Стрептоміцин – протитуберкульозний лікарський препарат, дія якого спрямована на знищення мікробактерії. Може застосовуватися при лікуванні нетуберкульозних захворювань: пневмонії, інфекційних захворювань, чуми.

Препарат втручається в процес синтезу протеїнів, під його впливом виробляються протеїни з деякими дефектами.

Стрептоміцин володіє деякими побічними ефектами, з якими слід ознайомитися перед його застосуванням. Серед них:

  1. Проблеми з вестибулярним апаратом.
  2. Порушення органів слуху.

Застосування препарату протягом всієї вагітності небезпечно для дитини: у нього може бути порушений слух і робота вестибулярного апарату.

Препарат протипоказаний людям, які мають алергію на нього або на його окремі компоненти, людям, що страждають порушеннями слуху і пов’язаними з цими хворобами.

ПАСК

ПАСК – лікарський протитуберкульозний препарат, дія якого спрямована на те, щоб запобігти розмноженню мікробактерії в організмі. Основним недоліком цього препарату є те, що він проявляє активність тільки відносно розмножуються бактерій і абсолютно даремний в разі, якщо бактерії не займаються подібною діяльністю або перебувають всередині клітини.

Препарат випускається у вигляді таблеток і має велике число побічних ефектів. У хворого, що приймає ПАСК, можуть виникати нудота і блювота, проблеми з апетитом, болі в животі, діарея і багато інших ефектів.

Протипоказань у ПАСК не менш, ніж побічних ефектів. Він протипоказаний вагітним, людям, які мають захворювання серцево-судинної, травної системи, страждають від ниркової або печінкової недостатності – і це тільки деякі протипоказання, зазначені на упаковці.

Препарат приймають паралельно з іншими протитуберкульозними засобами для отримання кращого ефекту, проте варто враховувати деякі особливості. Наприклад, спільне застосування ПАСК з ізоніазидом підвищує ризик розвитку недокрів’я зважаючи на зниження концентрації в крові білка гемоглобіну.

У ПАСК є аналоги: Пазер, Пасконат, Сімпас, Монопас, Аквапаск і інші.

фтивазид

фтивазидФтивазид – протитуберкульозний лікарський препарат, що вибірково діє на мікробактерії туберкульозу. В першу чергу він впливає на плазматичну мембрану мікробактерії, пошкоджуючи її і тим самим знижуючи захисну функцію.

Побічні ефекти фтивазидом пов’язані з багатьма системами органів. Він впливає на нервову, травну і ендокринну систему, може викликати алергічні реакції і болю в серці (при цьому не можна точно сказати, обумовлені вони впливом на кровоносну систему).

Препарат викликає порушення сну, негативно позначається на психіці, може провокувати нудоту і блювоту, сухість у роті, висипання на шкірі.

Фтивазид протипоказаний людям, які мають порушення, пов’язані з роботою серцево-судинної, нервової, видільної або ендокринною системою. Не вітається підвищена чутливість організму до препарату, ниркова недостатність і будь-які порушення функції нирок.

Лікувальне харчування і дієти як методи лікування

Не останню роль в боротьбі з туберкульозом грає повноцінне здорове харчування, яке забезпечувало б організм силами для протистояння інфекції.

Дієту для хворого визначає лікар-дієтолог, виходячи з клінічної картини хвороби і загального стану організму. Його основне завдання – підібрати повноцінну дієту, розраховану на підтримку імунітету в період ослаблення організму інфекцією, яка привела б до нормального стану обмін речовин і підвищила б опірність організму хвороби. Правильно підібрана дієта може надати по-справжньому чудотворний вплив навіть на процес відновлення тканин.

При складанні дієти лікар повинен враховувати, що хворіють на туберкульоз в великих кількостях необхідний білок. Організм хворого швидко витрачає його, тому в раціон повинна входити, в першу чергу, білкова їжа. Це повинні бути продукти, насичені білком і легко засвоювані організмом – яйця, м’ясо.

При розрахунку кількості жирів і вуглеводів не забороняється орієнтуватися на встановлені норми. Критерії все ті ж: продукти повинні бути легко засвоєними.

Потрібно уважно стежити за змінами, що відбуваються в організмі хворого з перебігом хвороби. На деяких етапах може порушуватися баланс вуглеводів в організмі. У цьому випадку внутрішні зміни можуть проявлятися в зовнішніх змінах: збільшення ваги. Слід тимчасово обмежити споживання пацієнтом вуглеводів до тих пір, поки їх баланс в організмі не прийде в норму.

Енергетичну цінність слід розраховувати виходячи з перебігу хвороби, наявності або відсутності інших захворювань і ваги пацієнта.

Підвищення імунітету – основний пріоритет будь-якої лікувальної дієти. Все повинно суворо контролюватися і відслідковуватися лікарем. Їжа повинна бути насичена вітамінами, прийматися дрібними порціями раз о третій годині.

дієтаОсобливу увагу слід приділяти продуктам, що містять речовини, які занадто швидко витрачаються у туберкульозних хворих. Кальцій, залізо, білки – всі ці речовини необхідні для нормального функціонування організму. Кальцій і залізо – як мінеральні неорганічні речовини, завдяки яким зберігається міцність кісток і кількість білка гемоглобіну. Білки – як органічні речовини, що виконують безліч різноманітних функцій (захисна, будівельна, ферментативна та багато інших). Брак цих речовин негативно позначиться на здоров’ї хворого, у нього залишиться набагато менше сил для боротьби з хворобою.

Таким чином, спеціальна дієта допомагає підтримувати запас необхідних мінеральних і органічних речовин. Вона передбачає можливе порушення травної функції, тому основою раціону стають страви, які легко засвоюються, і подаються вони порційно.

Білкова дієта N11 в трьох варіантах

Найефективнішою при туберкульозі вважається саме білкова дієта, що компенсує велика витрата білка інфікованим організмом. З білкової дієти майже повністю виключається сіль, вуглеводи, накладаються обмеження на вживання їжі, яка виступає в ролі подразника шлунка. При цій дієті зберігається дробовий режим харчування, при якому страви подаються порційно.

Диференціюють три можливих варіанти білкової дієти для хворих на туберкульоз:

  1. Перший варіант, який призначається хворим з повільним перебігом хвороби.
  2. Другий варіант, який призначається хворим під час загострення інфекції.
  3. Третій варіант, який призначається хворим при запаленні тканин і накопиченні в них рідини (ексудат).

Кожен з цих варіантів має певний хімічний склад дієти.

Туберкульоз гортані – лікування в Москві

По всій Москві розташовано безліч клінік і центрів, де можна провести необхідні аналізи дослідження для діагностики туберкульозу гортані і, на основі отриманих результатів, скласти схему лікування.

Всі аналізи є платними, тому необхідно орієнтуватися одночасно і на якість, і на ціну. Наприклад, рентген гортані в ГКБ імені Боткіна обійдеться більш ніж в дві тисячі рублів, в той час як в тому ж інституті хірургії імені Вишнівська це буде коштувати набагато дешевше.

Найважливіше – достовірність результатів. Якщо ви більше довіряєте аналізу за дві тисячі рублів, то не пошкодуйте грошей і зробіть його, адже мова йде про ваше здоров’я. Лікування туберкульозу, в будь-якому випадку, зажадає від вас багато сил і фінансів – одна тільки лобектомія може коштувати понад сімдесят тисяч рублів.

Лікуванням конкретно туберкульозу гортані в Москві займаються:

  1. СМ-Клініка, розташована на станції метро ВДНХ.
  2. Сімейна клініка «Чудо Доктор», розташована на станції метро Римська.
  3. Міжнародний багатопрофільний центр, розташований на станції метро Першотравнева.
  4. Сімейна клініка, розташована на станції метро Каширська.
  5. Багатопрофільний медичний центр, розташований на станції метро Мар’їно.
  6. МедЦентрСервис, розташований на станції метро Бєляєво.
  7. Клініка «Медквадрат», розташована на станції метро Каширська.
  8. Медичний центр, розташований на станції метро Таганська.
  9. СМ-Клініка, розташована на станції метро Текстильники.
  10. Сімейний медичний центр, розташований на станції метро Солнцево.

У кожному з цих медичних установ можна пройти консультації у всіх необхідних для діагностики лікарів (пульмонолога, фуніатра), провести дослідження і аналізи.