Практично всі чули про такий засіб, як борсуковий жир при пневмонії.
А чи дійсно воно так ефективно? Чому саме таким способом вже багато століть лікує народна медицина?
І, головне, як правильно використовувати цей засіб? Про все це і піде мова в статті.
<h2>У чому користь
Борсуковий жир вже багато століть використовується в народні засоби від багатьох недуг. Але і в традиційній офіційній медицині його також застосовують. Це засіб отримують в результаті витоплювання підшкірного жиру борсука.
Своїми високими профілактичними і лікувальними властивостями засіб зобов’язане складом, до якого входять такі компоненти:
- Поліненасичені кислоти омега-групи. Ці речовини організмом людини не синтезуються. Ці кислоти володіють протизапальними і антиоксидантними властивостями. Крім того, вони сприяють поліпшенню практично всіх процесів в організмі людини.
- Вітаміни Е і А. Ці речовини, крім антиоксидантних властивостей, здатні поліпшити регенеративні процеси.
- Вітаміни з групи В. Вони покращують обмін речовин, сприяють зміцненню імунітету, впливають на роботу кровоносної системи і багато іншого.
- Вітамін К. Ця речовина допомагає роботі печінки і впливає на згортання крові.
Борсуковий жир може застосовуватися як самостійне ліки, так і як допоміжний засіб. Крім того, його часто вживають і в косметичних цілях. Маски і креми з барсучьего жиру роблять шкіру пружною і еластичною.
Головне при лікуванні запалення легенів властивість барсучьего жиру – це протизапальні та протимікробні властивості. Крім того, це засіб використовується і як відхаркувальний.
Протипоказання
Лікування пневмонії Борсучим жиром – це досить поширений метод. Це засіб часто використовують при різних захворюваннях органів дихальної системи. Борсуковий жир в багатьох випадках дійсно допомагає. Але не варто думати, що у такого засобу немає протипоказань.
Пити жир борсука не варто в таких випадках:
- при наявності індивідуальної непереносимості. Не варто «гвалтувати» свій організм, це тільки нашкодити. Запалення легенів можна вилікувати і іншими способами, не завдаючи шкоди організму;
- користуватися таким засобом не можна тим пацієнтам, у кого є алергічний дерматит. Також борсуковий жир краще не вживати, якщо людина хворіє на запалення жовчовивідних шляхів, має проблеми спечених і підшлунковою залозою;
- пити засіб при запаленні легенів не можна вагітним. Також від нього варто відмовитися в період грудного вигодовування дитини;
- для дітей це засіб потрібно використовувати з великою обережністю. Самолікування часто призводить до серйозних ускладнень. Тому для своїх дітей самостійно призначати борсуковий жир при запаленні легенів не можна. В обов’язковому порядку потрібно проконсультуватися у лікаря-педіатра.
Дуже важливо стежити за станом пацієнта, коли використовується борсуковий жир при пневмонії. Якщо у дорослих або дітей під час лікування почалася висип, блювання, пронос або інші побічні дії, то використання кошти потрібно негайно припинити.
Крім того, слід почати прийом антиаллергических препаратів, звичайно, після консультації з лікарем.
Як використовувати
Як приймати борсуковий жир? Як користуються цим засобом, якщо діагностовано пневмонію?
Існує кілька рецептів для лікування:
- Борсуковий жир змішується зі смородиновим варенням в співвідношення один до трьох. Пийте засіб по десертній ложці три рази в день. Прийом має здійснюватися мінімум за півгодини до прийому їжі. Замість смородинового варення можна використовувати мед в такому ж співвідношенні.
- Вживати борсуковий жир можна і в чистому вигляді. У цьому випадку засіб підігрівають. Для дорослих досить прийняти двадцять грамів жиру три рази в день до їди. Якщо мова йде про дітей старше шести років, то дозування скорочується вдвічі. При цьому малюкам приймати чистий борсуковий жир не варто.
- Щоб уникнути запального процесу, можна використовувати ще один рецепт. Приготуйте скляний або керамічний посуд. У неї поміщають по сто грамів борсукового жиру, меду і какао. Туди ж додають п’ятдесят грамів м’якоті столетника і несолоного вершкового масла, п’ять грамів муміє і прополісу. Після цього вливають 20-30 грамів спирту. Все ретельно розмішують до отримання однорідної суміші. Готове засіб можна зберігати в холодильнику. Перед прийомом столову ложку змішують зі склянкою теплої води. Пити засіб потрібно перед їжею.
Варто відзначити, що при прийомі жиру в чистому вигляді або з використанням смородинового варення або меду найбільший ефект досягається при запевняє кошти теплим молоком.
Можна використовувати борсуковий жир і для поліпшення імунітету після перенесеної пневмонії або іншого захворювання. Також такий засіб застосовують для профілактики в холодну або вологу погоду. Для приготування змішують борсуковий жир, горіхи, мед, курагу та ізюм. Кожен компонент береться в рівних частках. Всі подрібнюється на м’ясорубці. Засіб приймають по столовій або чайною (якщо мова йде про дітей) ложці один раз в день.
Не варто забувати, що при важкій або запущеної форми пневмонії використовувати борсуковий жир в якості основного засобу лікування не варто.
Ця хвороба небезпечна і часто дає серйозні ускладнення. Тому при важкій формі лікування потрібно проводити з використанням антибіотиків і під наглядом лікаря.
Борсуковий жир в цьому випадку застосовується тільки як додатковий засіб, для поліпшення імунітету і загального стану організму.