Туберкульоз – дуже небезпечне захворювання, при якому людина не тільки страждає сам, а й заражає оточуючих. Це відбувається, навіть якщо сам хворий не знає про наявність у нього хвороби. Стадії туберкульозу розрізняються за кількістю симптомів, а також за ефективністю лікування. Про що треба знати людям, в оточенні яких є туберкульозні хворі, щоб уникнути зараження і допомогти близькій людині.
Основні стадії розвитку туберкульозу
Існує три основних стадії розвитку туберкульозу, які розрізняються за своїми симптомами і описують шлях, який проробляє мікобактерія туберкульозу або паличка Коха в боротьбі з нашим імунітетом:
- Первинне інфікування. Це перша стадія, коли збудник тільки потрапив до людини. Далі відбувається його зустріч з імунітетом, який може перемогти або сприяти розвитку хвороби.
- Прихована туберкульозна інфекція. Наступна стадія, при якій бактерії туберкульозу дуже швидко розмножуються.
- Рецидивирующая стадія. Третя, найнебезпечніша ступінь, яка нам відома, як відкрита форма туберкульозу. Дуже небезпечна для оточуючих.
- Туберкульоз 4 ступеня. Небезпечний і для хворого, і для його оточення. Характеризується заразними процесами в крові.
Чим раніше виявиться наявність мікобактерії туберкульозу в організмі, тим простіше і швидше можна вилікувати пацієнта. Тим менше людей він заразить. Для цього і застосовуються різні туберкулінові проби, які дозволяють виявити наявність палички Коха в самому початку на першій стадії.
Існує три стадії прояви туберкульозу. Відкрита форма, найнебезпечніша – це третя стадія. При ній висока ступінь і летальності, і зараження.
Первинне інфікування
Настає після попадання мікобактерії в організм. Це прихована форма, яка виявляє проблеми. У більшості випадків люди не звертають уваги на дрібні симптоми.
Вторгнення відрізняється наступними показниками:
- В організмі мікобактерія потрапляє в легені.
- Стадія незаразних, оскільки бактерія ще не знаходиться в активній стадії.
- Імунітет намагається впоратися сам.
У разі коли імунітет ослаблений, наприклад, при наявності ВІЛ-інфекції, хвороба розвинеться швидше і перейде в наступну стадію. Якщо імунітет міцний, він уб’є мікобактерію і людина не дізнається про наявність збудника. При відсутності лікування виникає вторинна стадія і пізніше – інфільтративний туберкульоз
Первинне інфікування відбувається відразу після потрапляння палички в організм. На цьому етапі все залежить від імунітету, а людина не представляє загрози для оточуючих.
симптоматика стану
При тому що людина зовні і внутрішньо безпечний, при прихованій першої стадії захворювання є своя симптоматика. Вона малопомітна, але, якщо вчасно звернути увагу, можна запобігти великій кількості ускладнень.
Симптоми такі:
- температура тіла в районі 37 градусів;
- поганий стан, настрій, може виникати сонливість і низька працездатність;
- рідкісний кашель, з невеликими больовими відчуттями;
- тривати може кілька місяців.
Все це свідчить про запальні процеси, які починаються в легких, в осередку інфекції. Виявлення на цьому етапі гарантує позитивний прогноз.
Такі незначні симптоми, як поганий настрій, небажання працювати і невисока температура тіла – вже привід звернутися до лікаря.
Прихована туберкульозна інфекція
Це друга, теж прихована стадія. Вона виникає, якщо у людини знижений імунітет, а також при поганих соціальних умовах. Тому в групу ризику входять люди з неблагополучних сімей, голодуючі, укладені. Простіше кажучи, всі, хто мерзне і погано харчується.
Відмінності другій стадії:
- Прикордонне стан. Якщо не вилікувати, то хвороба переходить у відкриту форму.
- Симптоми помітні.
- Флюорографія і обстеження показують руйнівні процеси в легенях.
- Триває від одного тижня до 2-х місяців.
- Поглиблюються всі хронічні стани.
- Хворий заразний.
Закрита форма туберкульозу в другій стадії піддається лікуванню, при цьому симптоми може розглядати кожен, не звертаючись до лікаря. Туберкульоз 2 ступеня характеризується змінами у всіх тканинах легенів. Туберкулінова проба покаже позитивну реакцію, при якій буде почервоніння великого діаметру.
Друга стадія захворювання починається, якщо імунітет не впорався, і бактерії почали розмножуватися. Стан погіршується, людина стає заразний.
рецидивирующая форма
Сухоти 3 стадії відома як відкрита форма туберкульозу. Це дуже небезпечний період, який виникає, якщо не лікувати перші дві стадії. Прожити довго в такому темпі не вдасться.
Ознаки 3 стадії:
- Дуже заразний для оточуючих.
- Впливає не тільки на легені, але і на всі органи.
- Триває сухотник період від трьох місяців до трьох років.
Скільки можна прожити, якщо не лікувати туберкульоз? Близько півроку. При цьому важливо розуміти, що третя фаза може перерости в 4, коли доведеться застосовувати хірургічне втручання. Уражено може бути не тільки легке, в якому з’являється виразка, а й інші органи. Скільки живуть люди, які не йдуть до лікаря і продовжують заражати оточуючих – всім відомо. Захворювання не найлегше, тому смертельно небезпечно. Якщо доктор призначив терапію, то її необхідно строго дотримуватися, при цьому потрібно кинути всі шкідливі звички, а також правильно і повноцінно харчуватися.
Третя стадія характеризується руйнуванням легких і може мати важкі наслідки без лікувань. Картинка зруйнованих легких дуже добре відома всім лікарям, які стикалися з цією стадією туберкульозу.
симптоматика стану
Якщо не порушувати режим лікування, то з туберкульозом можна жити і бути цілком безпечним для оточуючих.
Якщо ж ви не хочете спілкуватися з людьми з відкритою формою туберкульозу, то варто знати, які симптоми вказують на наявність небезпечної ступеня прояву:
- Постійний кашель, який супроводжується кровохарканням, в деяких випадках кровотечею. Для зупинки легеневих кровотеч доводиться викликати швидку, оскільки самим це зробити неможливо.
- Респіраторна недостатність. Виявляється вранці і вночі.
- Проблеми з серцем у вигляді серцевої недостатності.
Починаються проблеми з усіма органами. Страждає нервова система, периферичний відділ, а також шлунково-кишкового тракту, нирки, печінку і всі органи виділення. Легкі поступово руйнуються і з кров’ю виходять некрозні тканини. Якщо вчасно не втрутитися, то людина довго не проживе. Страждає і кишечник, це виражається в неповноцінному стільці.
Симптоми третьої стадії туберкульозу уявляють собі багато, коли мова йде про це захворювання. Цей стан описала патанатомія з усіма зруйнованими органами. Людина кашляє кров’ю, це боляче, найчастіше вранці. Крім усього іншого, він худне і страждають багато органів всіх систем організму.
Первинний туберкульозний комплекс у дітей
Цей процес відноситься до первинної формі туберкульозу. Це запалення, яке викликається в легені при попаданні туди мікобактерії. Бактерія може розмножуватися в альвеолах, у дитини можуть збільшуватися лімфатичні вузли. Потім процес може перейти на плевральну порожнину. Найважливіше для лікаря фтизіатра при виявленні первинного туберкульозного комплексу у дітей – це зрозуміти і відрізнити первинну форму туберкульозу від хвороби, яка вже прогресує.
Даний комплекс має два результату в результаті:
- Або він заживає, і дитина стає повністю здоровий.
- Або розвивається в повноцінний туберкульоз.
Така категорія первинного туберкульозного комплексу виникає найчастіше у дітей або у підлітків. Набагато рідше її можна спостерігати у дорослих пацієнтів. Проявів при первинній форми може бути дуже мало.
Туберкульозний комплекс первинного характеру проявляється невеликими вогнищами в легких і слабким збільшенням лімфатичних вузлів. Відбувається при попаданні бактерій в організм в початковій стадії.
Симптоми туберкульозу легенів у дітей
Клінічні прояви туберкульозу у дітей мало чим відрізняються від симптоматики дорослої людини. В першу чергу доктора звертають увагу на сумнівні або позитивні реакції Манту або Діаскінтест. Вони можуть говорити про наявність збудника туберкульозу в організмі. Первісну симптоматику можна прийняти за стандартну застуду.
До іншим симптомів відноситься:
- невелика температура тіла;
- слабкість і пітливість;
- поганий апетит, а також втрата ваги;
- бліда шкіра;
- збільшений лімфовузол, який при прогресуванні твердне;
- кон’юнктивіт і блефарит. Можуть проявлятися як окремо, так і в комплексі;
- біль в грудній клітці;
- при прогресуванні може виникнути нудота, блювота, біль у хребті.
Наших дітей рятують регулярні обстеження на туберкульоз за допомогою проб Манту. Саме вони допомагають виявити наявність збудника на ранніх стадіях, поки не порушується робота серця і нирок.
Дитячі прояви туберкульозу на початковому етапі можна сплутати з застудою. Це дуже небезпечно, оскільки туберкульоз вимагає оперативного лікування, ніж раніше буде призначена терапія, тим краще.
Міліарний туберкульоз легень
Даний вид туберкульозу характеризується гострою формою протікання і при ньому вогнища ураження збудником з’являються не тільки в легенях, а й в інших внутрішніх органах. Може бути хронічною хворобою або гостру форму. Хронічна форма набагато небезпечніше. Крім інших внутрішніх органів може постраждати оболонка головного мозку. Збудник в такому випадку від легких поширюється по всьому організму з потоком крові. Серед населення до ризику захворіти найбільше схильні ті, хто не має щеплення від туберкульозу, а також громадяни з ВІЛ-інфекцією та соціально незахищені верстви населення.
Симптомами такого захворювань є:
- Сухий кашель.
- Ціаноз шкіри.
- Втрата ваги.
- Підвищене потовиділення особливо вночі.
- Слабкість і млявість, а також постійна лихоманка.
- Підвищена температура тіла.
При хронічній формі можуть бути загострення, які поступово змінюються стадіями спокою. Гостра форма відрізняється важкою формою перебігу, а найгостріша форма має назву туберкульозного сепсису. Якщо не вживати заходів, то після двох тижнів сепсису настає смерть. Існує кілька видів міліарний туберкульоз. Один з них – легеневий, коли вогнища ураження провокують легеневу недостатність. При Тифоїдна типі симптоматика схожа з черевним тифом через загальної інтоксикації організму. При менінгеальних типі уражаються оболонки головного мозку.
При появі перших симптомів необхідно звернутися до лікаря-фтизіатра. Для постановки діагнозу він призначить обстеження, яке включить в себе аналіз крові, УЗД всіх органів, а також рентген грудей і томографію голови. Діагноз цілком виліковний, головне – вчасно почати лікування.
Міліарний туберкульоз відбувається також при ураженні збудником Коха тканин легені. Відмінність лише в тому, що з кровотоком інфекція розноситься по всьому тілу, що сприяє ураження всіх внутрішніх органів. Фото поразок можна побачити в інтернеті.
Туберкульоз, звичайно, захворювання важке і навіть смертельно небезпечне, але не вирок. Велика кількість людей спокійно вилікувалися і живуть, не згадуючи про кашлі з кров’ю. Головне – якомога раніше звернутися до фахівця, який зможе призначити адекватне лікування з використанням всіх сучасних технологій і препаратів. Вилікувати туберкульоз можна на будь-якій стадії, але краще це зробити якомога раніше. Відкрита форма захворювання дуже небезпечна для оточуючих, і хвора людина повинен дотримуватися певних правил поведінки.