Проба Манту або туберкулінова проба – одна з найпоширеніших медичних маніпуляцій, яка робиться всім дітлахам, які досягли однорічного віку і аж до 15 років. Ця ін’єкція має важливе значення, так як дозволяє виявити наявність туберкульозу в організмі людини. Однак багато батьків відмовляються робити пробу своїм дітям через неправдиві побоювань і страхів, які викликані незнанням того, скільки тримається слід від Манту і як розцінювати різні симптоми.
Найчастіше молоді батьки не хочуть, щоб їх дитині поставили пробу через можливість розвитку побічних ефектів, від яких ніхто не застрахований. Жоден лікар в світі не може дати стовідсоткову гарантію того, що чи не виникнуть ті чи інші ускладнення після будь-якого медичного втручання. Але рівень медицини на сьогоднішній день дуже високий і ризик розвитку побічних ефектів від постановки туберкулінової проби мінімальний. Також не всі батьки знають, як потрібно правильно трактувати результати проби.
<h2>Манту у дитини: на який день перевіряють реакцію, її результат, скільки часу тримається слід
Зазвичай у батьків, чиїм дітям поставили проба Манту, виникають питання про те, скільки тримається слід від Манту, як потрібно доглядати за місцем ін’єкції і які з з’явилися симптомів вважати нормою. Для того щоб в цьому розібратися, потрібно знати механізм дії туберкулінової проби.
Реакція Манту – це своєрідний тест імунологічної реакції організму людини не підшкірне введення витяжки з палички Коха. Лейкоцити, які коли-небудь були «знайомі» з туберкульозом, притягуються до місця, в якому був поставлений укол, через що починається почервоніння і набрякання папули.
Перший раз малюкові ставиться проба в 12 місяців і згодом щорічно повторюється. Результати, отримані після тестування, ретельно фіксуються в медичній карті дитини і мають важливе значення для спостереження за його здоров’ям. Особливу увагу лікар звертає на розмір папули і на тривалість часу, протягом якого після Манту зберігається коричнева пляма.
Після того як дитині буде поставлена проба, необхідно ретельно стежити за її станом і змінами:
- Зростання папули до 0,2 см – абсолютна норма і не повинна викликати занепокоєння.
- Діаметр сліду від ін’єкції від 2 до 4 мм також вважається нормальною реакцією організму, але вимагає консультації фтизіатра.
- Розміри гудзики від 5 до 16 міліметрів є позитивною реакцією. У цьому випадку дитина направляється до фтизіатра для більш ретельного обстеження.
- Розмір сліду від уколу більше 17 міліметрів в переважній більшості випадків свідчить про наявність значного числа паличок Коха в організмі і можливе інфікування.
Через скільки днів проходить пляма від Манту? Це питання турбує багатьох батьків. Найбільш активно проявляється гудзик на третій день після ін’єкції, саме тому результат тесту зчитується в цей час. Після цього слід від проби починає поступово зникати. У нормі пляма від Манту не проходить тиждень, а потім поступово блідне і від нього не залишається і сліду.
Слід пам’ятати, що при відповіді на питання: «Коли зникне слід від Манту?», Необхідно враховувати індивідуальні особливості кожного організму. У деяких дітей пляма від проби може зникнути вже через 2-3 дні. В інших хлопців почервоніння або коричневий слід можуть залишитися на такий термін, як тиждень або навіть більше і тільки через місяць пройти зовсім. Якщо при цьому дитина добре себе почуває, плямочка від уколу продовжує поступово гоїтися, то можна не турбуватися і звертатися до лікаря не має сенсу.
У переважної більшості дітей папула досягає розміру в 0,4 сантиметра на третій день після постановки уколу і з часом зникає повністю. Якщо після Манту залишилося пляма, то слід знати, що, в силу фізіологічних особливостей, у деяких людей воно може залишитися на все життя.
Якщо у малюка виникла така різновид реакції, то це може бути спровоковано різними факторами:
- спадковість;
- надмірна насиченість організму ферментами білка.
Проте діти, у яких занадто довго не зникає пляма від туберкулінової проби, ставляться на облік у лікаря-фтизіатра, так як серед них досить високий ризик розвитку захворювання. Стан їх здоров’я повинно знаходитися під постійним контролем.
Ще однією причиною, через яку «гудзик» ніяк не може зажити, може бути алергічна реакція на компоненти введеного препарату. В цьому випадку під рукою потрібно мати один з гістамінних ліків, здатних придушити симптоми алергії. Надалі рекомендується звернутися до лікаря-алерголога. Іноді на фото можна побачити, що алергія на препарат дає яскраво виражений хибнопозитивний результат.
Якщо через п’ять днів після того як ін’єкція була поставлена, у дитини не зникає цятка від неї або, більш того, папула сильно збільшилася, почервоніла і почала гноїтися, це може говорити про наступне:
- Наявність в організмі паличок Коха в активній формі.
- Індивідуальна непереносимість введеного препарату.
- Порушення правил постановки ін’єкції і розвиток сепсису.
Крім того, папула може довго не проходити, якщо були порушені правила поводження з місцем ін’єкції або ж якщо укол був зроблений без урахування наявних протипоказань.
Правила поводження з папулою після проби Манту
Після того як ін’єкція буде зроблена, дорослий член родини повинен обов’язково стежити за тим, щоб дитина дотримувався правил, які допоможуть уникнути отримання неправильного результату медичного тестування.
Вимоги до поводження з місцем проби:
- Не допускається контакт місця ін’єкції з будь-якими рідинами, в тому числі і з водою. У перший день потрапляння води на папулу може призвести до вимивання компонентів препарату з підшкірного шару. Це може спричинити отримання недостовірного, помилково негативні результати. Також бактерії, що містяться в проточній воді, можуть потрапити на місце уколу і викликати роздратування, набухання і почервоніння «гудзика».
- Не можна заклеювати лейкопластиром місце ін’єкції, так як під ним рука може спітніти і почервоніти.
- Заборонено розчісувати і дратувати шкіру навколо місця уколу. Препарат, введений підшкірно, може викликати неприємні відчуття. Дитина буде намагатися чесати папулу, через що шкіра починає червоніти і лущитися.
- Лікарі рекомендують протягом трьох днів після ін’єкції не вживати в їжу солодке, газовані напої та інші продукти, які здатні викликати алергічну реакцію.
- Заборонено обробляти папулу йодом, зеленкою, перекисом водню та іншими препаратами.
- Не можна видавлювати рідина з папули.
Якщо при огляді папули у лікаря виникають сумніви в достовірності результату, необхідно обов’язково сказати про те, що правила поводження з місцем ін’єкції були порушені.
Якщо дитина все-таки намочив руку, то не варто панікувати. Потрібно промокнути намоклі місце чистим сухим рушником і не допускати повторного намокання. Можливо, реакція від дотику місця уколу з водою не проявиться.
Побічні ефекти, які можуть з’явитися після Манту
Побічна реакція на пробу Манту виникає рідко, але виключати можливість її появи не варто.
Основні побічні ефекти, які іноді з’являються після постановки ін’єкції:
- Підвищення температури тіла, як правило, незначне. Зазвичай це відбувається в перший або другий вечір після уколу.
- Яскраво виражені сонливість і млявість. Чим молодша дитина, тим сильніше це проявляється. Однорічний малюк може проспати на пару годин довше, ніж зазвичай в перші дні після ін’єкції.
- Втрата апетиту носить тимчасовий характер і проходить через два-три дні.
- Алергічна реакція може виявлятися у формі свербежу, кропив’янки, набряку слизових покривів носоглотки і особи.
Алергія є одним з найпоширеніших побічних ефектів на введення препарату. Діти можуть відчувати свербіж в різних частинах тіла.
Якщо проба Манту була зроблена дорослій людині, він також може зіткнутися з побічними ефектами, які, як правило, проявляються не так яскраво, як у дітей.
Для того щоб запобігти появі побічних реакцій у свою дитину на пробу Манту, батькам слід пам’ятати про деякі рекомендації.
Не можна робити туберкулінову пробу під час загострення будь-якого захворювання. Ангіна, грип, ГРВІ є протипоказанням до постановки уколу.
Після проби рекомендується змінити раціон дитини. На столі повинні бути корисні продукти, багаті вітамінами і мікроелементами. Це забезпечить нормальне функціонування імунної системи. Від важкої їжі краще відмовитися. Організм витратить багато сил на її переварювання, що може привести до ослаблення захисних механізмів. Дієтологи не радять давати малюкам мандарини, жирне м’ясо, яйця, шоколад і полуницю.
Якщо дотримуватися цих правил, то ризик розвитку побічних реакцій на пробу мінімальний.
Навіщо роблять Манту
Незважаючи на те що сучасна медицина має високий рівень, ризик захворіти на туберкульоз залишається високим навіть в розвинених державах. Саме тому проба Манту ставиться повсюдно дітям, починаючи з раннього віку. Вона дозволяє виявити наявність збудника захворювання і вчасно почати лікування.
Для того щоб результат тестування був достовірним, треба пам’ятати про наступне:
- Не можна ставити пробу при наявності протипоказань (алергія на компоненти препарату, недавно перенесене захворювання – бронхіальна астма, шкірні хвороби і так далі).
- Недотримання правил догляду за папулою може спричинити спотворення результату.
- Після ін’єкції потрібно забезпечити різноманітне харчування, вживання продуктів, багатих на вітаміни.
Батьки, які бояться ставити Манту своїй дитині, піддають життя і здоров’я крихти ризику. Імовірність виникнення побічних реакцій на пробу невисока, а своєчасне виявлення наявності туберкульозу набагато важливіше.
Проба Манту використовується на протязі вже сімдесяти років і добре себе зарекомендувала. Третє покоління населення планети пройшло через постановку ін’єкції. Це допомогло врятувати тисячі життів і убезпечити людство від епідемії туберкульозу.