Що таке необструктивний бронхіт і як його лікувати



Необструктивний бронхіт вважається поширеним захворюванням нижніх дихальних шляхів з виділенням мокроти слизисто-гнійного типу. Серед дорослих він зустрічається дуже часто: частка хворих на хронічний необструктивним бронхітом складає 8-20%. Найбільш схильні до зараження чоловіки, так як дана статева приналежність становить 2/3 від загального числа хворих. Найчастіше діагностують цю хворобу на п’ятому десятку років життя у жінок і на шостому десятку у чоловіків.

Механізм виникнення захворювання

необструктивний

Поразка дихальної системи проявляється в запальному процесі внутрішньої слизової воздухопроводящих шляхів. Необструктивний бронхіт відрізняється тим, що процес вентиляції легенів не порушений, повітроносні шляху не звужуються.

Локалізація тут в основному в проксимальних бронхах, тобто болю і дискомфорт відчуваються в середніх і великих дихальних шляхах.

Також процесу супроводжують деякі додаткові особливості:

  • інтенсивна вироблення захисного слизу;
  • гіперплазія залоз в бронхах;
  • епітеліальна захист бронхів слабшає;
  • спостерігається дискриния – зростає в’язкість бронхіального секрету.

Підвищений ризик виникнення бронхіту характерний для курців. Це головний фактор тривалого впливу токсинів на бронхи, також можна відзначити інші причини запалення органу: тривалий контакт з алергенами, шкідливе виробництво, вдихання хімікатів, нестача вітаміну C, проживання в сильно загазованих районах мегаполісів і ін.

Систематичне роздратування епітелію перебудовує структуру пристрою залоз, секреторна функція посилюється, в’язкість слизу в бронхах зростає. У той же час війчасті клітини пошкоджуються, ворсинки рухаються слабкіше. Такий стан веде до припинення функціонування мукоциліарного ескалатора, захист і очищення слизової тепер уже не відбувається належним чином.

Це і призводить до хронічного запалення бронхіальної стінки.

Симптоми необструктивного бронхіту

Найбільш часто необструктивний бронхіт проявляється наступними симптомами:

дихання



  • вологий кашель з виділенням гною і слизу;
  • помірно виражена інтоксикація;
  • важке і жорстке дихання;
  • розсіяні сухі хрипи в легенях низької тональності.

Фаза загострення лише у деяких пацієнтів примітна рисами бронхообструктивного синдрому, коли дихання хворого утруднене, чутні тонкі хрипи в грудях, а також трапляються часті напади малопродуктивної кашлю. Ці явища обумовлені бронхіальнимизалозами спазмами та присутністю в’язкого мокротиння.

Коли хронічний необструктивний бронхіт входить в фазу ремісії, то з минулих ознак залишається тільки мокрий кашель, а решта супутні фактори повністю зникають.

Дана форма бронхіту буває первинною чи вторинною. Під первинною розуміється самостійно поточна хвороба, не пов’язана з якими-небудь патологічними змінами в організмі. А вторинний бронхіт, як правило, супроводжує іншим серйозних порушень дихальної, серцево-судинної систем. Тут першопричиною може бути туберкульоз, уремія, новоутворення в дихальних шляхах і органах, бронхоектатична хвороба, серцева недостатність і т.д.

методи діагностики

діагностика

При установці діагнозу аналізу крові від пацієнта не потрібно, тут важливо буде досліджувати мокроту, а також візуально вивчити зміни, що відбуваються в легенях і бронхах.

Для цих цілей застосовуються такі види апаратної діагностики:

  • рентген легенів – використовується скоріше як методика виключення інших патологій;
  • бронхоскопія – виявляє дифузний ендобронхіт і новоутворення в бронхах, також дане дослідження застосовується в процесі лікування для введення ліків в бронхи;
  • повне дослідження нижніх дихальних шляхів;
  • пневмотахометрия, спірографія;
  • КТГ – комп’ютерна томографія грудної клітини.

При підозрі на необструктивний бронхіт важливо виключити рак бронхів і легенів, туберкульоз, обструктивную легеневу хворобу, бронхіальну астму і серцеву недостатність, а також інші стани з проявом легеневої гіпертензії.

Важливий для складання повної клінічної картини всебічний анамнез. Пацієнт повинен розповісти про пристрасть до шкідливих звичок, зокрема, тютюнопаління, про умови роботи, професійної шкідливості. Також слід згадати про регулярному вживанні їжі з шкідливими домішками, добавками, гострої їжі, алергенність. В історії хвороби повинні бути відображені всі випадки ГРЗ, бронхітів і інших подібних хвороб. Визначивши їх частоту, можна буде зробити висновки про причини бронхіального поразки.

Лікування необструктивного бронхіту

Симптоми і лікування повинні відповідати, лікар повинен підібрати ефективну програму комплексної терапії.

При формуванні лікувальної методики необхідно врахувати наступні фактори:

лікування

  • тяжкість перебігу захворювання;
  • функціональні зміни бронхів і легенів;
  • характер запалення;
  • присутність будь-яких ускладнень;
  • індивідуальні особливості організму пацієнта.

Головне при гострій формі необструктивного бронхіту – зняти симптоми і перемогти інфекцію.

Для цього підбираються кілька груп препаратів:

  1. Антибіотики – на перших етапах хвороба необхідно лікувати антибактеріальними препаратами широкого спрямованості на кшталт Тетрациклина, Ампіциліну, Левоміцетину. Коли належного ефекту не спостерігається, переходять до більш сильним антибіотикам після визначення ступеня чутливості мікрофлори. Зниження запальної активності дозволяє припинити антибактеріальну терапію за допомогою ліків і замінити її на інгаляції з цибулею або часником.
  2. Відхаркувальні засоби – від антибактеріальних ліків секрет стає густішим, а її потрібно виводити з бронхів, для цього використовують Трипсин, Бромгексин, Рибонуклеазу, Рінатіол, бисольвон. Також можна застосовувати трав’яні засоби з ромашки, алтея, термопсису, мати-й-мачухи.
  3. Препарати, що відновлюють бронхіальну прохідність – холінолітики (Атровент, Астматол), симпатоміметики (Беротек, Алупент, Вентолін), міотропної спазмолітики (еуфілін, Теофілін), комплексні препарати (Ефатін, Теофедрин).
  4. Десенсибілізаторів – аспірин і кальцій, їх потрібно приймати одночасно з протизапальними ліками.
  5. Кортикостероїди – призначаються при відсутності ефекту від інших засобів, спочатку у вигляді аерозолів, а потім всередину.
  6. Антигістаміни – Супрастин, Діазолін та інші. При бронхіті їх приймають за показаннями.

Спільно з медикаментозним лікуванням необструктивного бронхіту необхідно приймати вітаміни, біостимулятори, проходити фізіопроцедури, займатися лікувальною фізкультурою.