Дихальна гімнастика при бронхіті є невід’ємною частиною комплексного лікування. Правильне виконання вправ допомагає значно прискорити одужання і домогтися високої ефективності, скоротивши кількість прийнятих лікарських препаратів. Дихальні вправи при бронхіті виконуються під контролем досвідченого фізіотерапевта, так як вимагають суворого дотримання встановлених правил. Саме за допомогою дихальних вправ і лікувальної гімнастики при бронхіті можна домогтися помітної активізації рухів миготливого епітелію і полегшення дихання завдяки звільненню просвіту бронхів від слизу, що скупчився.
Чому і коли потрібно гімнастика для органів дихання
Дихальна гімнастика при бронхіті визнана одним з найефективніших засобів відновлення функціональності органів дихання.
Такі вправу допомагають:
- відновити ритм дихання;
- усунути порушення частоти вдихів і видихів;
- позбутися від задухи під час нападу при обструкції;
- уникнути загострення недуги при хронічній формі.
Дихальна гімнастика при бронхіті включена в число обов’язкових процедур, які виконуються пацієнтами під час проведення терапевтичних заходів. При правильному виконанні всіх вправ під час заняття здійснюється своєрідна чистка мікрофлори, що заповнює бронхи при хронічній формі захворювання.
Дихальна гімнастика при хронічному бронхіті у дорослого допомагає підтримувати на належному рівні функціональність органів дихання. Тривалий перебіг захворювання призводить до виникнення незворотних змін і розростання рубцевої тканини на слизовій в просвіті бронхів, а регулярне виконання вправ дозволяє забезпечити вільне проходження повітряних мас і підтримати потрібну концентрацію кисню в крові.
Дихальна гімнастика при обструктивному бронхіті у дитини допомагає уникнути розвитку хронічної обструктивної хвороби легень.
Основні завдання, які можна вирішити за допомогою дихальної гімнастики:
- забезпечення нормального газообміну в легенях;
- відновлення внутрішньої поверхні стінок і слизової бронхів;
- прискорення і полегшення виведення слизу;
- зняття набряклості;
- поліпшення роботи діафрагми.
Гімнастика при бронхіті для дітей розроблена Бутейко з урахуванням вікових особливостей організму і спрямована на навчання маленького пацієнта контролювати глибину дихання і інтенсивність дихального ритму.
Особливість методики полягає в тому, що діти швидко освоюють запропоновані вправи, виконуючи їх в ігровій формі.
Інші авторські методики допомагають позбутися від експіраторной і змішаної задишки, відновити дихальний ритм і уникнути розвитку нападу ядухи. Регулярне відвідування занять ЛФК при бронхіті і систематичне виконання вправ дозволяють домогтися зниження інтенсивності кашлю і активізації газообміну в легенях.
Особливості гімнастики за авторськими методиками
Найпопулярніша і добре відома багатьом дихальна гімнастика по Бутейко є невід’ємною частиною занять ЛФК при гострому бронхіті у старших пацієнтів і хворих молодшого віку. Лікувальна дихальна гімнастика за даною методикою вчить пацієнтів різного віку приділяти увагу глибині вдиху і виконання вільного видиху. Такі вправи забезпечують ефективну вентиляцію легенів і всіх органів системи дихання.
Застосування лікарських препаратів від бронхіту буде більш результативним, якщо терапія проводиться комплексно і головною частиною такого комплексу терапевтичних заходів є тренування дихання. Виконання вправ за методикою Стрельникової полегшує стан маленьких і дорослих пацієнтів при діагностованому хронічному обструктивному запаленні бронхів.
Комплекс вправ корисний і ефективний:
- при астмі;
- сильних головних болях;
- задуха, що виникає при порушенні психоемоційного рівноваги.
За даною методикою, вдихаючи повітря, пацієнт немов принюхується, роблячи короткі уривчасті вдихи носом. Після 10-15 таких вдихів слід вільно видихати повітря через порожнину рота.
Досягти за короткий час позитивного результату можуть ті, хто вирішив регулярно робити дихальну гімнастику Юрія Вілунаса. Вона більше відома багатьом як «ридаюче дихання». Особливість виконуваних рухів полягає в тому, що автор гімнастики рекомендує робити спокійний плавний вдих через порожнину рота, а видихають, навпаки, різким виштовхує рухом, що супроводжується звуком «ха». Перед наступним вдихом автор рекомендує зробити паузу, тривалість якої становить 3 сек.
Обструктивний бронхіт стає причиною звичного порушення дихального ритму. Відновити глибину і якість дихання можна, постійно тренуючи діафрагму.
Лікувальна фізкультура допомагає відновити плавний поступовий видих, змушуючи діафрагму працювати у встановленому режимі і підтримувати глибину дихання, що не виштовхуючи повітря з легенів передчасно. На окрему увагу заслуговує щоденна ранкова зарядка. Усунути астматичний синдром дозволять регулярні заняття, під час яких дорослому і дитині рекомендовано виконувати не тільки дихальні, але і фізичні вправи.
Перед тим, як робити фізичні вправи, потрібно виконати комплекс дихальної гімнастики, щоб наситити кров киснем, розширити просвіт бронхів, звільнити його від скопилася за ніч слизу.
Дренаж бронхів і спеціальні вправи
Забезпечити вільний подих дозволить дренажна гімнастика, яка розроблена спеціально для полегшення відходу слизу і звільнення просвіту бронхів.
Дренажні вправи виконують, розділивши весь комплекс на 3 частини:
- Підготовка. Під час неї перші 15 вдихів і видихів роблять через ніс, а наступні 15 через рот. Перерва триває не більше 15 сек, після чого комплекс повторюють. Таких повторів повинно бути не менше 3.
- Головна група дихальних дренажних вправ – вдих носом, а видих ротом. Після 3 повторів виконують певні фізичні вправи, провокуючи заданим навантаженням поява відкашлювання і виведення слизу. Тривалість вправи – 3 хв.
- Кінцевий комплекс складається з вправ, що вимагають підвищення активності і зростаючої фізичного навантаження. Вдих потрібно зробити носом, і виходить повітря через рот.
Дренажна гімнастика усуває розвиток запального процесу в органах дихання, який супроводжує хронічний бронхіт у дорослих. Заняття тривають протягом 3 тижнів за умови повторення дихальних вправу не менше 3 разів протягом дня.
При виконанні комплексу вправ дихальної гімнастики важливо дотримуватися правила і враховувати існуючі протипоказання.
Починати заняття потрібно не раніше, ніж на другий день після початку медикаментозної терапії, категорично заборонено робити вправи при високій температурі, потрібно уникати перевтоми і про найменших порушеннях в стані здоров’я або про появу негативної реакції після виконання рухів слід відразу повідомити лікаря.
Потрібно пам’ятати, що тривалість виконання вправ не повинна перевищувати 3-5 хв, кількість повторів лікар встановлює індивідуально для кожного пацієнта. Вправи дихальної гімнастики є частиною комплексного лікування, і тому роблять таку гімнастику не менше 3 тижнів двічі протягом дня.