Фізіотерапія при бронхіті виступає додатковим методом до основного курсу лікування. З огляду на, що будь-яке захворювання передбачає комплексний підхід, то призначення фізіопроцедур є виправданим. Коротко про призначення маніпуляцій. Які типи апаратів використовують. Чи є протипоказання, при яких фізіотерапевтичні процедури не рекомендуються.
Що являє собою фізіотерапія
Основним призначенням медичної маніпуляції є переривання розвитку запального процесу. Физиолечение сприяє зміцненню захисних функцій організму. Також спостерігається успішний результат при усуненні хворобливих відчуттів, зниження подальшої активності запального процесу, поліпшення харчування тканин і органів.
Різноманіття фізіотерапевтичних заходів дозволяє підходити до лікування більшості захворювань комплексно.
З найбільш поширених, ефективних при лікуванні бронхіту варто відзначити:
- Галотерапія. Передбачає проведення процедури в штучно створеному кліматі, який чимось нагадує соляну печеру. Маніпуляція покращує провідність бронхіальних судин, функціональність дихальної системи, сприяє підвищенню імунітету для боротьби з недугою. Повітряне середовище відрізняється високою антибактеріальною чистотою. Збалансоване поєднання повітря, температурного режиму, а також вміст іонів різних хімічних елементів дозволяють лікувати патологію органів дихання. При відсутності протипоказань можна застосовувати при бронхіті у дітей.
- Аерозольтерапія. Процедури проводять із застосуванням лікарських засобів протизапальної та антимікробної дії. Тут можна виділити інгаляції з застосуванням солей і лікарських трав, а також гіпоксітерапія або небулізації з використанням лікарських компонентів. Сприяють розширенню бронхів з подальшим відходженням мокротиння.
- Теплолікування з використанням парафіну або глини, а також грязелікування. Оживляє мікроциркуляцію крові, харчування тканин, нормалізує обмін речовин.
- Індуктометрія зони між лопатками.
- Терапія мікрохвилями.
- УВЧ терапія має на увазі застосування ультрависокочастотного електричного поля.
- Ультрафіолетове опромінення грудної клітини.
- Масаж ефективний при застійних явищах в органах грудної клітини. Тривалість сеансу не перевищує 10 хвилин. Терапевтичний ефект досягається через 8 сеансів. Процедура рекомендована як дорослим, так і дітям.
- Інгаляції верхніх дихальних шляхів рекомендують переважно при гострому бронхіті у пацієнтів різного віку. Активно застосовують ефірні масла або настойки корисних трав і дерев. Також проводять інгаляції з 2% -м хлоридом натрію.
- Магнітотерапія передбачає використання методу з метою стимуляції обмінних процесів, а також купірування подальшого розвитку запалення.
- Електрофорез при бронхіті.
УВЧ терапія
Електричний струм ультрависокої частоти переважно призначають при лікуванні хронічного бронхіту, що супроводжується гнійним течією.
Для фізіопроцедури при хронічному бронхіті використовують генератор струму високої частотності. Від нього відходять конденсаторні пластини. Вони забезпечують вплив коливань на уражені тканини або органи.
Особливістю людського тіла є здатність не поглинати вироблене електричне поле.
Завдяки цьому, воно проникає в досить глибокі шари. З огляду на, що тіло пацієнта розташовують між конденсаторними пластинами, то високочастотні коливання проходять крізь тіло, від пластини до пластини.Завдяки наскрізного впливу на запалений орган за допомогою процедури УВЧ можна досягти певного результату:
- усунення набряклості;
- перешкода подальшому поширенню запального процесу;
- бактеріостатичну і антисептичну дію;
- судинорозширювальний ефект;
- регенеративну дію;
- посилення мікроциркуляції рідин судин;
- посилення активності лейкоцитів, збільшення їх числа;
- придушення розмноження патогенних мікроорганізмів;
- зниження токсичності при запальних процесах гнійної етіології.
Фізіопроцедури і можливі протипоказання
Фізіотерапевтичні заходи можуть носити профілактичний характер. З цією метою їх активно призначають дітям дошкільного та шкільного віку. Фізіотерапія при хронічному бронхіті передбачає комплексне призначення УВЧ терапії, інгаляції фітопрепаратами, вплив електромагнітними хвилями, ультрафіолетове опромінення грудної області, масаж, грязьові ванни, звичайно ж, ранкова гімнастика.
Стандартне дозування 30 Вт, курсом до 7 днів.
Майте на увазі, що фізіопрофілактики, так само як і лікувальні заходи, призначається дільничним лікарем за індивідуальними показаннями.
З протипоказань варто відзначити ряд патологічних процесів:
- онкологічні захворювання різної локалізації;
- системні захворювання кровоносної системи;
- гарячковий стан;
- гіпотонія або знижений артеріальний тиск;
- інфаркт міокарда;
- серцева недостатність;
- аневризма аорти;
- туберкульоз легенів активної форми;
- спайкова хвороба;
- гнійні захворювання;
- вагітність на будь-якому терміні;
- встановлені кардіостимулятори в області впливу УВЧ.
Фізіотерапія при бронхіті дозволяє мінімізувати вплив медичних препаратів, які відрізняються появою побічних реакцій при лікуванні органів дихання.
Електрофорез: рекомендації до призначення
Процедура передбачає одночасний вплив на організм електричного струму і лікарських препаратів у формі ін’єкцій. Надаючи дію на проблемні зони, ток накопичує корисні речовини в області ураженого органу, тим самим забезпечуючи лікувальний ефект. Сприяє електрофорез розрідженню, відходженню мокротиння. Для процедури використовують іони позитивно заряджених або негативно заряджених частинок.
Наносять їх на протилежні електроди:
- Процедуру проводять на спеціальному апараті, куди вводять основну інформацію по пацієнту. Потім підстеляють підкладки, змочені в лікарському препараті. Спочатку ліки розбавляється хлоридом натрію 0,9%. Цю прокладку підключають до плюса.
- Для проведення процедури на другу прокладку електродів наносять лікувальну речовину. Найчастіше це Еуфілін. Він сприяє розширенню бронхів і виведенню мокротиння.
- Також часто призначають електрофорез з кальцієм, який забезпечує протизапальну дію, надає кровоспинний і антигістамінний ефект. Призначають при переломах кісток, запаленнях ротової порожнини, кровотечах.
- Призначенням для застосування хлористого кальцію є риніти, пневмонія, хронічний бронхіт.
- Під дією струму ліки проникає всередину організму, накопичуючись в пошкодженому органі, впливаючи зсередини.
З плюсів маніпуляції потрібно відзначити можливість наближення препарату до максимальної концентрації в організмі без насичення ним крові і лімфи. Процедура має пролонговану дію.
З протипоказань потрібно відзначити:
- гнійні запалення;
- гарячковий стан;
- дерматологічні явища;
- травми шкірних покривів на місцях контакту з електродами;
- злоякісні новоутворення.
З огляду на зовнішнє вплив препаратів, процедура може застосовуватися як дитиною, так і дорослим, будучи додатковою терапією в лікуванні хронічного бронхіту.
Основні рекомендації
Фізіотерапія при запальному процесі у дитини має велике значення для усунення явищ патології. Потрібно врахувати, що організм не сформований в повному обсязі, тому навантажувати його медикаментозними препаратами різного фармакологічної дії не є можливим. У цьому випадку лікування дитячого організму від патологічного впливу залежить від правильно підібраного комплексу фізіотерапевтичних процедур.
Проведення медичних маніпуляцій має загальнозміцнювальну дію, усуває больові відчуття при кашлі, покращує рух крові і лімфи по судинах, запобігає гіпоксію, а також патологічний потовщення бронхів. Сприяє активізації імунітету, що є необхідним, особливо в осінньо-весняний період.
При гострій формі течії бронхіту призначення фізіотерапевтичних процедур можливо лише після полегшення основних симптомів захворювання. Коли стадія загострення і скачки температури залишаться позаду, можна приступати до проведення фізіопроцедур.
Рекомендоване лікування спрямоване на гальмування подальшого розвитку патологічного процесу, поліпшення загального стану, нормалізацію роботи окремих органів. При появі алергічних реакцій потрібно виключити збудника.