Туберкулінодіагностика є найважливіший метод, що дозволяє виявити інфікованих збудниками туберкульозу осіб на ранніх етапах захворювання. Отримати відомості про Манту можна як в кабінеті лікаря, так і на медичних сайтах в інтернеті. Через багатьох протипоказань проби з туберкуліном в даний час витісняються більш зручними методами. Однак переоцінити значення появи таких досліджень неможливо і до цього дня.
Туберкульоз є соціально значуще захворювання. Воно досі не знаходиться під повним контролем держави. З ним, як і раніше доводиться боротися різними методами. Захворюваність їм в Росії залишається на високому рівні. Тому рання діагностика цієї хвороби, яка здійснюється завдяки застосуванню туберкулінодіагностики і флюорографії, дуже важлива. Можливо, в найближчому майбутньому, через збільшення числа росіян, охоплених скринінговими методами виявлення туберкульозу, кількість хворих буде зменшуватися дуже високими темпами.Проба Манту: визначення поняття; історія впровадження методу; кратність проведення
Реакція Манту – туберкулінова реакція, суть якої полягає у вивченні відповіді клітинного імунітету на вступ туберкуліну в організм при ін’єкційному введенні. Туберкулін – екстракт, одержуваний з продуктів життєдіяльності бактерій, що викликають туберкульоз у людини. Туберкулін є гаптеном – алергеном, який призводить до виникнення бурхливої діяльності імунних клітин тільки після зв’язку зі специфічними антитілами. Його винайшов в дев’ятнадцятому столітті Р. Кох.
Туберкулін є сумішшю убитих при нагріванні культур M. tuberculosis і M.bovis. Цей гаптен може викликати у людей, інфікованих паличкою Коха, або мають імунітет завдяки попередньому введенню БЦЖ, алергію у вигляді ГЗТ.
Туберкулін являє собою суміш, що включає низькомолекулярні білки, ліпіди та інші елементи, отримані з культурального середовища, яка зібрана з убитих в ній мікобактерій з застосуванням фільтрації, осадження (сольового), а також подальшого очищення необхідного продукту. У ньому міститься більшість антигенів мікобактерій, що викликають туберкульоз. Цим обумовлена його висока чутливість і можливість викликати реакцію гіперчутливості уповільненого типу на вельми ранніх стадіях інфікування і перебігу захворювання. Дане явище має важливе значення. Адже ранній початок лікування – основна запорука його успіху.
Свою назву проба отримала на честь французького лікаря Шарля Манту, який в 1908 році запропонував використовувати туберкулін з діагностичною метою шляхом внутрішньошкірного введення. У 1910 році запропонована ним методика була опублікована. З цього ж часу реакція стала застосовуватися на практиці.
Проба позитивна у людей, інфікованих збудниками туберкульозу.
Дітям без хронічних захворювань, у яких всі попередні спроби закінчилися негативним результатом, Манту виконується лише раз на дванадцять місяців. Особам, які належать до однієї з груп ризику, доводиться проводити обстеження частіше – кожні півроку.
Ризик зараження туберкульозом підвищується в наступних випадках:
- коли дитина не вакцинована БЦЖ;
- у осіб, які страждають хворобами, що сприяють формуванню вторинного імунодефіциту (цукровий діабет, ВІЛ-інфекція, ХХН, лейкози, що вимагають призначення цитостатиків).
При проведенні реакції Манту більш часто, ніж раз протягом року, може виникнути бустерний ефект (в перекладі – посилення). При цьому діаметр папули в динаміці збільшується. Імовірно, таке явище пов’язане зі зростанням чутливості клітинної ланки імунітету до туберкуліну. Часом спостерігається і негативний брустерний ефект (у тих, хто насправді інфікований): втрачається здатність лімфоцитів відповідати на вступ туберкуліну, внаслідок чого відзначається негативний результат. Найбільш часто ефект посилення спостерігається у дітей-підлітків. Це пояснюється кращим розвитком у них, в порівнянні з маленькими дітьми, імунітету.
Велику роль відіграє регулярне виконання проби, що дозволяє порівнювати останні результати з попередніми. У тих випадках, коли реакція проводиться набагато рідше, ніж потрібно, часом дуже складно зробити правильні висновки.
У підсумку термін дії реакції Манту (час, протягом якого її результат вважається дійсним) в більшості випадків становить один рік.
Діаскінтест призначений для виявлення осіб, інфікованих мікобактеріями туберкульозу. Діаскінтест є відносно новим вітчизняним винаходом, зареєстрованим лише в 2008-му р Уже з 2009 року він став використовуватися після виконання туберкулінодіагностики або спільно з нею для раннього діагностування дитячого туберкульозу. З 2015 року він вводиться у дітей з восьми до шістнадцяти років замість Манту для масового скринінгу в учнів.
Поки малюку не виповниться сім років, йому проводять туберкулінову пробу.
Протипоказання, правила підготовки до пробі
Деякі хвороби здатні вплинути на підсумок туберкулінової проби. Тому при них туберкулінодіагностику не проводять.
До таких станів відносяться:
- Багато шкірні захворювання, що не обмежуються локальними проявами.
- Ряд захворювань, зокрема епілепсія в період загострення.
- Яка збіглася з моментом передбачуваного проведення реакції алергія.
- Наявний ризик зараження інфекційним захворюванням найближчим часом (це можливо, наприклад, при карантині в дитячому колективі).
Будь-яку вакцину незадовго до виконання Манту також здатне вплинути на результат. Тому Манту проводять або до щеплення (мінімум за три дні), або після неї (не раніше ніж через місяць).
Для профілактики генералізації алергічної реакції перед виконанням проби з раціону дітей (особливо тих, у кого в анамнезі кропив’янка, набряк Квінке тощо) повинні бути виключені продукти, часто викликають алергію: фрукти, які стосуються цитрусовим, яйця, шоколад і інше. Якщо у дитини будь-коли відзначалася алергія, слід почати прийом протиалергічних гістамінолітіков за тиждень до виконання реакції.
Методика проведення проби і оцінки результатів дослідження
Місцем виконання туберкулінової проби для дітей, які не відвідують ні школу, ні сад, є поліклініка. Вперше проба, як правило, виконується дитині у віці одного року. Перед проведенням реакції діти обов’язково оглядаються дитячим лікарем.
Якщо дитина ходить в дитячий сад або школу, то туберкулінову пробу йому роблять там одночасно з усіма іншими членам дитячого колективу.
В одній ампулі туберкуліну міститься від 10 до 30 доз активної речовини. Препарат допускається використовувати протягом двох годин після розкриття ампули.
Дитина при введенні туберкуліну повинен сидіти, а не стояти. Це дозволяє уникнути травм при розвитку синкопе у емоційних дітей.
Манту проводять з використанням спеціального шприца. Одна доза містить дві туберкулінових одиниці (в 1/10 мл). Ін’єкція виконується під шкіру в середню 1/3 передпліччя (по передній його поверхні). Ділянка введення препарату попередньо обробляється спиртовою серветкою. Медсестра тримає шприц так, щоб зріз голки був спрямований вгору. При правильній техніці виконання на місці ін’єкції повинна з’явитися папула (виглядає як гудзик) у вигляді лимонної кірки. Його розмір становить 0,5-1 см. Приблизно через двадцять хвилин інфільтрат пропадає.
Те, в яку руку вводиться туберкулін, не має важливого значення. Після виконання процедури в амбулаторну карту дитини вносяться дані про те, коли була виконана манту. Також вказується, в яке передпліччя був введений препарат.
Область введення туберкуліну слід захистити від впливу механічних факторів. Не можна розчісувати його, небажано змочувати водою. Якщо ж вода все-таки потрапила, потрібно ретельно витерти її. Не треба клеїти на місце уколу пластир: під ним шкірні покриви будуть сильніше потіти. Через постійне механічного впливу інфільтрат на місці надходження туберкуліну може збільшитися, що в підсумку призведе до неправильної інтерпретації отриманих результатів.
Батьки повинні знати, на який день з’являється гудзик від Манту, щоб розуміти, чому її оцінка проводиться у встановлені терміни. Зараз кожному лікарю відомо, коли проявляється Манту у дітей (мається на увазі максимальна вираженість імунної реакції). Це відбувається через сімдесят дві години після внутрішньошкірного проникнення туберкуліну. Через це облік підсумків проби Манту виконують через три доби після введення екстракту. Вимірюють перпендикулярний розмір ущільнення. Для вимірювання застосовується лінійка (прозора!). Якщо папула не утворилася, уважно вивчається ділянку, на якому відзначається почервоніння. Підсумковий розмір записується в медичну карту. Дотримання термінів оцінки Манту дуже важливо. Якщо педіатр з якої-небудь причини огляне місце ін’єкції пізніше ніж треба хоча б на один день, достовірність результату знизиться. Адже папула може зменшитися.
Яким же може бути результат проби?
Існує кілька варіантів:
- Позитивна. Ділянка ущільнення на місці ін’єкції перевищує 0,5 см. Чи свідчить про інфікування патогенними мікобактеріями, але не дозволяє поставити діагноз туберкульозу. Дитині з таким результатом потрібне додаткове обстеження.
- Негативна. Ущільнення або немає, або воно не перевищує одного мм. Може бути присутнім тільки уколочной реакція.
- Сумнівна. У цьому випадку розмір ущільнення становить від двох до чотирьох мм, або спостерігається тільки гіперемія, без появи папули.
- Гиперергическая. Її ознака – папула, що перевищує сімнадцять мм.
Існує кілька ситуацій, при яких педіатр відправляє дітей до фтизіатра після вивчення результату проби. Це, найчастіше, наявність її віражу. При цьому наголошується перший позитивний результат після багатьох негативних, або збільшення розмірів гудзики більш ніж на шість мм (в порівнянні з попередніми).
Також консультація фтизіатра показана тим, у кого відзначається гиперергия, особам, у яких розмір інфільтрату збільшується з кожним роком.
Хибно позитивні і помилково негативні результати Манту: причини
Позитивний результат реакції Манту не завжди є прояв наявності в організмі дитини збудників туберкульозу.
Існує ряд інших причин «+» проби:
- Перенесені незадовго до виконання Манту інфекції.
- Застосування туберкуліну низької якості / зіпсованого туберкуліну. Тому так важливо, перевірена чи придатність препарату перед його введенням чи ні.
- Неправильно виміряний розмір папули (людський фактор). В такому випадку слід виміряти розміри Манту повторно.
- Наявність дерматиту у дитини.
- Виражений вплив на місце ін’єкції механічних чинників (постійні расчеси, потрапляння води).
- Відсутність гіпоалергенної дієти перед пробою.
Якщо ж жоден з перерахованих факторів не виявлено, то ймовірність інфікування при позитивній реакції висока.
У Росії і багатьох країнах Співдружності Незалежних Держав обов’язкове щеплення проти туберкульозу – БЦЖ. Часом «+» результат Манту – Прояв інфікування, а поствакцинального імунітету. Тому важливо знати, як відрізнити один з цих імунних відповідей на туберкулін від іншого.
БЦЖ вводять в ліве плече, по задній його поверхні. Місце введення знаходиться на лінії між нижньою і середньою 1/3 плеча. Саме там і слід шукати рубець. Він, найчастіше, округлий, його діаметр коливається від двох до десяти мм, найчастіше від чотирьох до шести. Відзначається зв’язок між його розміром і тривалістю імунітету після введення вакцини. Якщо, наприклад, розмір рубчика від п’яти до восьми мм, то тривалість імунізації дорівнює 5-7 років. Якщо ж діаметр від двох до чотирьох мм, то тривалість імунітету становить 3-4 роки.
Найбільший розмір при позитивній пробі виявляється через пару років після щеплення. Папула в цей час може досягти шістнадцяти мм у неінфікованих. Якщо у дитини гіперемія 11 мм після Манту без бцж, приводу для занепокоєння немає: враховується тільки інфільтрат. Почервоніння не грає діагностичної ролі.
В окремих випадках відрізнити поствакцинальную позитивну пробу дозволяє тільки ретельний огляд місця ін’єкції. Якщо пройшло відносно небагато часу після вакцинації, то контури утворилася папули нечіткі, вона має блідо-рожеве забарвлення. Постінфекційна папула забарвлена інтенсивніше. Вона має чіткі контури. Після неї залишається пігментація, як правило, протягом чотирнадцяти діб.
На користь наявності інфікування дитини говорить обтяжений епіданамнезу: наявність в його близькому оточенні людей з діагностованим туберкульозом.
Проба також може виявитися і помилково негативні. Такий результат нерідко спостерігається у дітей з вираженим імунодефіцитом, через якого їх імунітет не здатний дати нормальний відповідь на надходження екстракту мікобактерій в організм. Це спостерігається у хворих на СНІД. Також реакція Манту негативна у інфікованих, якщо їх інфікування відбулося не більше ніж за 70 днів (перед виконанням проби).
Туберкулінодіагностика в США: особливості
В Америці облік результатів туберкулінодіагностики виконують не зовсім так, як у Росії. Це обумовлено тим, що сама методика виконання проби в Америці дещо відрізняється: вводять під шкіру не дві, а п’ять туберкулінових одиниць. Там поширеність туберкульозу набагато нижче, ніж в Росії. Саме тому в США і беруть для проби туберкулін в інший дозі, вищій.
В американському методі є один вельми позитивний момент: при оцінці результату враховується не тільки розмір інфільтрованою ділянки, але і те, впливають чи є у людини будь-які чинники, що сприяють розвитку туберкульозу.
При розмірі ущільнення від п’яти мм проба позитивна для наступних осіб:
- хворих на ВІЛ-інфекцію;
- тих, у кого в анамнезі близький контакт з болевшими туберкульозом;
- які раніше перенесли туберкульоз;
- вживають наркотики (внутрішньовенні), що не обстежених на ВІЛ.
Розміри інфільтрату від десяти мм будуть розцінені як симптом позитивної проби у деяких груп людей. До них, зокрема, відносяться: діти у віці до чотирьох років, малозабезпечені сім’ї, внутрішньовенні наркомани.
Якщо розмір інфільтрату становить п’ятнадцять мм і більше, Манту в США вважається позитивною навіть при відсутніх факторах ризику.
Диспансерне спостереження і довідка про виконання проби Манту
Діти, які були інфіковані вперше, відносяться до групи людей з порівняно високим ризиком виникнення туберкульозу. Тому приблизно в однієї дитини з десяти можлива поява хвороби в її початковій стадії. А ця стадія має всі ключовими симптомами, характерними для туберкульозу. Такі діти протягом 12 місяців перебувають під наглядом фахівців з тубдиспансеру. Їм призначається профілактична хіміотерапія препаратом ізоніазид. Вони повинні приймати його протягом трьох місяців без перерви.
Якщо після завершення встановленого часу чи не з’явиться ніяких симптомів сильно вираженої реакції на введення туберкуліну, то така дитина переходить під нагляд дитячого лікаря. Проведення контрольної проби Манту щороку дозволить в потрібний час виявити реактивацію збудників туберкульозу. Ознакою цього процесу буде збільшення результату проби Манту більш ніж на шість мм в динаміці.
Якщо фтизіатр призначає дитині профілактичний прийом хіміопрепаратів, то перед його початком потрібно комплекс обстежень, які дозволяють звести ризики від такого прийому до мінімальних. Адже лікарські засоби для лікування туберкульозу характеризуються високою токсичністю. Розрахунок дози для дітей проводиться на одиницю маси тіла, незважаючи на те, що препарат застосовується з профілактичною, а не з лікувальною метою.При проведенні профілактичного курсу хіміотерапії існують певні правила, дотримання яких є обов’язковим:
- Курс хіміотерапії повинен бути підібраний в індивідуальному порядку, залежно від стану дитини.
- Батьки зобов’язані контролювати дотримання їх дитини спеціальної дієти, призначеної фтизіатром, так як ця дієта може багато значити в такій ситуації.
- Необхідний прийом вітамінів і препаратів, що знижують ризик пошкодження печінки – гепатопротекторів.
Профілактика зростання захворюваності на туберкульоз вимагає проведення багатьох заходів. Одне з них – періодичний скринінг туберкульозу як у дітей, так і у дорослих. Після обстеження видається медична довідка, в якій вказується результат Манту. Основна особливість даного паперу – її щорічне оновлення через ймовірних змін у стані здоров’я. Туберкулінодіагностику проводять дітям щорічно особам у віці до шістнадцяти років. Пізніше для скринінгу використовують флюорографію. Багато з батьків і матерів, сумніваючись в інформативності проби Манту, відмовляються від її проведення. Вони купують потрібну довідку, навіть не відвідавши лікарів. Очевидно, що така поведінка мам і тат може привести до сумних наслідків. Хоча проба нерідко буває хибнопозитивної, обійтися без її проведення не можна.
Для отримання довідки про результат реакції Манту часом доводиться довго стояти у величезній черзі в тубдиспансері. Адже кількість дітей, яким одночасно проводиться дана проба, завжди велике. При цьому дані муки є майже марними. Адже зазвичай потрібно лише наявність документа. Сама по собі Манту не відноситься до вакцин. Її введення має лише чимала діагностичне значення. Регулярно стикаючись з труднощами при отриманні паперу про Манту, батьки почали відмовлятися від введення БЦЖ і подальшої туберкулінодіагностики. Однак це сприяє виникненню інших труднощів: якщо довідки про виконання проби Манту немає, не можна відправити дитину до навчального закладу.
Документ включили в перелік медичної документації дитини, яка відвідує будь-яке установа, пов’язане з утворенням. Обстеження дітям проводять щорічно, а в окремих випадках і кожні півроку через наявність певних захворювань, які є факторами ризику розвитку туберкульозу. Довідка про виконання проби повинна бути заповнена після чергового введення туберкуліну. Дані про результати Манту зберігаються в медичних картах для можливості подальшої перевірки інформації. Практика показала, що тільки направлення на обстеження щороку має сенс, оскільки дозволяє максимально об’єктивно оцінити результат.
Важливо знати про основні позначеннях в довідці про результат Манту. Наприклад, запис «Манту п6» що значить? Буквою «п» в даному випадку позначається слово папула. Відповідно, якщо п6, то розмір папули дорівнює шести мм.
Чи не на всі питання про пробі Манту можна знайти достовірну відповідь в інтернеті. Особливо якщо намагатися знайти що-небудь на зразок «Манту Марелла». Жодна стаття в інтернеті не замінить розмови з компетентним лікарем при зустрічі. Не можна забувати про це.