Досить складним заходом вважається лікування бронхіту у дорослих препарати підбираються індивідуально, залежно від причин, відмінних ознак хвороби і основної патології. Необхідна точна характеристика процесу, адже бронхіт може бути самостійним захворюванням, а може виступати і в якості симптому будь-якої більш серйозної патології.
Список ліків проти бронхіту досить великий, лікують його досить довго, але все ж результат не змушує себе чекати, полегшення проявляється вже через кілька днів. Звичайно, необхідно дотримуватися рекомендацій лікаря, вживати більше рідини, відмовитися від куріння, намагатися не контактувати з алергенами і токсинами. Тоді будь-який засіб від бронхіту в швидкі терміни усуне основні симптоми хвороби і поставить хворого на ноги.
<h2>Причини, різновиди та ознаки захворювання
Як лікувати бронхіт у дорослих? Які ліки показані при даному діагнозі? Чи всі препарати при бронхіті у дорослих однаково ефективні? Чи можна обійтися лише одним видом ліків?
Все залежить від причини виникнення та різновиди респіраторного захворювання. Походження бронхіту буває дуже різним: інфекційних, неінфекційних, породженим зовнішніми негативними факторами.
Загалом, причини наступні:
- вірус грипу, парагрипу, аденовіруси, риновіруси;
- стафілококи, стрептококи, пневмококи та інші шкідливі бактерії;
- грибки на зразок кандидозу та ін .;
- частий контакт з пилом, отруйними речовинами, шкідливими парами, токсичними хімікатами в промисловості;
- тривалий вплив сильного алергену на організм;
- куріння, алкоголізм;
- довге перебування на холодному повітрі;
- регулярні застуди, запалення, інфекції;
- карієс;
- знижений рівень вологості повітря;
- відсутність здорових звичок, мінімум фізичної активності.
Всі ліки від бронхіту слід підбирати тільки при наявності точного діагнозу, так як бронхіт може бути різним, а кращий засіб від одного виду може виявитися абсолютно марним при іншому. Бронхіт буває хронічним або гострим. Перший перетікає з другого, коли хвороба лікують неправильно або не лікують взагалі, що сильно затягує одужання.
До того ж виділяють бронхіт обструктивний і необструктивний. Явище обструкції означає скупчення слизу в просвіті бронхіального дерева, що сприяє повному або частковому закупорювання дихального проходу.
Такий кашель часто називають продуктивним, а непродуктивним, відповідно, той, якому не супроводжують будь-які виділення, тобто сухий.
Що стосується симптомів бронхіту, то у дорослого типові ознаки проступають не відразу, спочатку картина виглядає так:
- ломота в тілі;
- розбитість, нездужання;
- задишка;
- головний біль;
- висока температура;
- нежить;
- дихальна недостатність;
- першіння в горлі та біль при ковтанні;
- сухий кашель, що супроводжується болями в грудній клітці;
- перехід кашлю в продуктивну форму (приблизно через 3 дня).
Лікування бронхіту у дорослих: загальні принципи
Ліки при бронхіті повинні діяти в трьох головних напрямках:
- знешкодити збудника захворювання;
- знизити в’язкість мокротиння і поліпшити її відходження;
- ліквідувати подразнюють слизову чинники.
Для цього, незалежно від різновиду бронхіту, найкращою схемою лікування буде така:
- Дотримання постільного режиму – повноцінний 8- або навіть 10-годинний сон, відпочинок лежачи і спокій.
- Прийом протизапальних препаратів при хронічному бронхіті.
- Медикаментозна терапія з очисними бронхи засобами і стимулюючими відходження мокроти ліками.
- Прийом хороших імуномодуляторів, вітамінів.
- Регулярна профілактика для попередження рецидивів.
Крім лікування медикаментами, обов’язково потрібно приймати і інші заходи: відмовитися на час від фізичних навантажень, побільше спати, проводити час в ліжку, уникати нервового й емоційного перенапруження. Необхідно пити дуже багато рідини: 2-3 л мінеральної негазованої води, теплого молока, зеленого чаю, чорного неміцного чаю з лимоном, відвару шипшини, натуральних соків і компотів. Це допомагає швидко пом’якшити кашель, вимити з дихальних шляхів мокротиння, відновити баланс рідини в усьому організмі.
Корисні інгаляції за допомогою спеціальних апаратів, просто сеанс дихальної терапії над щойно звареної картоплею або заваренной ромашкою. Для лікування бронхіту у дорослих корисно також вдихати пари розчинених в окропі ефірних масел: ялини, ялиці, сосни та інших хвойних, а також шавлії, евкаліпта, лимона і пр.
антибактеріальна терапія
Препарати для лікування гнійного бронхіту – це антибіотики, причому їх п’ють в більшості випадків. Навіть ще до того, як лікар дізнався результати аналізів бактеріального посіву, він може призначити для лікування бронхіту у дорослих препарати широкого спектра дії.
Гнійна інфекція проявляється в результаті негативного впливу на організм хвороботворних мікробів. Самопочуття хворого сильно погіршується, настає інтоксикація, мокрота швидко гусне, стає яскраво-зеленого або густого білого кольору, з явною присутністю гною.
Антибактеріальні засоби при бронхіті просто так приймати не можна, необхідно переконатися в присутності специфічних ознак:
- гнійна мокрота при відкашлювання;
- постійна висока температура, що не падаюча протягом 4-5 днів;
- ознаки інтоксикації організму, такі як нудота, блювання, відсутність апетиту, слабкість;
- аналізи показали присутність хвороботворних бактерій в мокроті пацієнта;
- дослідження з’ясували різновид цих мікробів.
Прийом таких таблеток при бронхіті вимагає обережності і підвищеної уважності, так як вони відчутно підривають імунітет, травлення і збивають баланс мікрофлори організму.
Аерозоль – не найефективніший засіб від бронхіту у дорослих, антибіотики такого типу досить слабкі, до того ж вони дратують бронхи, провокуючи тим самим спазм. Найкращі антибактеріальні засоби від бронхіту – це амінопеніцилінів, також призначають макроліди, цефалоспорини.
Медикаменти даного ряду:
- Цефазолін;
- пеніцилін;
- цефтриаксон;
- левофлоксацин;
- Сумамед;
- Азитрокс;
- моксифлоксацин;
- ампіцилін;
- Амоксицилін.
При бронхіті таблетки для лікування призначає лікар, дорогий препарат або аерозоль він може замінити ліками дешевше, тільки якщо дозволить діагноз.
Противірусні і протизапальні засоби
Чим лікувати бронхіт вірусної природи? Звичайно, тут допоможуть противірусні препарати при бронхіті. Інфекцію зазвичай лікують найпопулярнішими препаратами на зразок Виферона, Афлубін, арбідол, Гропріносін, Ремантадину, Генферон.
Віферон випускають в свічках, дозування буває різною, підходящої навіть для немовлят. Ліки містить інтерферон людський.
Афлубін – це гомеопатичний засіб в краплях на спиртовій основі. У його складі – рослинні компоненти, тому можна, щоб його пила навіть вагітна жінка.
Показано також приймати при бронхіті таблетки для розсмоктування Головата і Ісміген, які стимулюють імунітет і допомагають знизити вірусну активність.
Яка приєдналася запалення і високу температуру допоможуть зняти протизапальні препарати при бронхіті. Простудні симптоми відмінно ліквідують такі ліки як Беродуал, Серетид, Флутиказон, Симбикорт.
Варто особливо виділити сироп Ереспал, який діє, як протизапальні засоби, а ще він стимулює відхаркування, протистоїть бронхіальним спазмів, знижує вироблення вільних радикалів, через які виникає запалення. 15-20 днів прийому препарату всередину без праці ліквідують всі прояви запалення у пацієнта. Запам’ятайте цю назву і пийте сироп Ереспал при бронхіті, але тільки після консультації з кваліфікованим лікарем.
Відхаркувальні і бронхорасширяющие препарати
Обов’язково потрібно, щоб пацієнт прийняв такі ліки від бронхіту, яке поліпшить відходження мокроти, коли кашель трансформується з болісного сухого в більш м’який вологий кашель. Тут на допомогу прийдуть відхаркувальні засоби, такі як Бромгексин, АЦЦ, Флавамед, Бронхипрет, Лазолван, Гербіон, Бронхикум, Мукалтин, Стоптусин. Під їх впливом мокрота стає рідшою, швидше виводиться з дихальних шляхів. До того ж муколітики здатні активувати моторику гладкої бронхіальної мускулатури.
Бронхорасширяющие препарати при бронхіті незамінні при обструктивної формі, так як слизова оболонка бронхів набрякає, і просвіт внаслідок цього звужується.
Дихання хворого утруднене, відхаркування слизу теж видається майже неможливим. Людині не вистачає повітря, розвивається дихальна недостатність і кисневе голодування.
Ефективно усувають явище обструкції бронхолітики. Найбільш популярні препарати:
- Сальбутамол (таблетки, спрей);
- беродуал;
- Теотард;
- еуфілін;
- атровент;
- алупент;
- Вентолін.
Недорогі бронхолітики зазвичай коштують близько 20-80 рублів, можна обійтися такими бюджетними коштами, а ефект їх нітрохи не поступиться дорогому ліків.
Як лікувати бронхіт з температурою? Жар допоможе збити Аспірин, Ібупрофен, Парацетамол. Застосовують тільки в разі потреби, обов’язково потрібно проконсультуватися з лікарем, так як не всі з цих жарознижуючих сумісні з антибіотиками.
Також дорослим можуть стати в нагоді при бронхіті і антисептики. Можна розтирати груди маззю Пульмекс, розсмоктувати таблетки Травісил або пити спеціальні дезінфікуючі сиропи. Найчастіше рекомендують інгаляції. Для цих цілей використовують небулайзер з розчинами диоксидина і риванолом.
При алергічному бронхіті призначають антигістамінні засоби: супрастин, тавегіл та ін. Найефективніше, звісно, ізолювати хворого від алергену, так як в противному випадку вся перерахована вище терапія навряд чи принесе якісь результати.