Список заходів профілактики бронхіальної астми



Профілактика бронхіальної астми (БА) – захід, завдяки якому вдається уникнути розвитку самого захворювання, запобігти його наслідки і мінімізувати обтяжуючі процеси. Людський організм слід готувати поступово і заздалегідь, тому рекомендуємо познайомитися з профілактичними заходами, а також мати уявлення про те, наскільки небезпечна хвороба, як вона розвивається і що стає причиною її появи.

Фактори і їх вплив на розвиток бронхіальної астми

Сім'я на прогулянці

Отже, почнемо розбиратися в нюансах хронічного запального процесу дихальної системи. Наявність бронхіальної астми в анамнезі пацієнта підтверджують регулярні напади задухи, в результаті яких хворий не може повноцінно дихати, кисень погано надходить або зовсім не може проникнути в бронхолегеневий відділ. Часом брак повітря призводить до летального результату, звичайно, це рідкісний випадок, але про нього повинен пам’ятати і знати кожен. Причиною такого явища стає звуження просвіту в гіллястої системі бронхіального дерева. Вплив подразника на мускулатуру бронхів провокує її різке скорочення, отже, просвіт дихального тракту стає вузьким.

Внутрішня оболонка бронхів також реагує на зовнішній чинник і вступає в оборону, виробляючи в посиленому темпі секрет.

Таким чином, просвіт бронхів заповнюється зайвої в’язкою рідиною – слизом, що призводить до його закупорці, і повітрю стає дуже складно або взагалі неможливо потрапити в легені. Як наслідок, настає задуха.

Які зовнішні фактори при бронхіальній астмі можуть викликати напади:

  1. Алергени. Їх кількість неймовірно велике і різноманітне. Найпоширеніший алерген – домашній пил і мешкає в ній кліщ. Наступним відзначають шерсть домашніх тварин. І завершує популярну трійку рослинна пилок. Основний пік подразнення слизової дихальних шляхів припадає на період цвітіння, обтяжує ситуацію вітер.

Людям з астматичним захворюванням протипоказано мати в побуті подушки, ковдри з наповнювачем з пір’я і пуху птахів.

  1. Кліматичні умови. Іноді люди змушені покидати рідні місця. Причиною стають жаркий клімат, при якому повітря просто-напросто висушується, або вологий і холодний, коли кількість днів на лікарняному з діагнозом застуда перевищує кількість здорових днів. Саме простудні захворювання найчастіше набувають хронічного характеру і згодом спочатку переходять в бронхіт, а потім вже в астму.
  2. Неправильне харчування. Від способу життя, який веде людина, безпосередньо залежить його здоров’я. Вживання калорійної жирної їжі призводить до збільшення маси тіла. Зайва вага згубно позначається на роботі серцево-судинної системи, людині стає складніше пересуватися, у нього з’являється задишка. Підсумком такої життєдіяльності стає малорухливий спосіб життя. В даному випадку профілактика астми полягатиме в контролі споживання солоного, який затримує рідину в організмі, копченого, жирного продукту. Переїдання може викликати алергічну реакцію. Найчастіше астматики виключають з раціону рибу, яйця, цитрусові. Це все в підсумку може спровокувати напади задухи.
  3. Інфекція. Мікроорганізми (віруси, бактерії, грибкові освіти), які оселилися і розвинулися в організмі людини, іноді викликають бронхоспазми у пацієнтів з астматичної схильністю.
  4. Інші фактори. Сюди слід в першу чергу віднести одну з шкідливих і згубних звичок – куріння. Саме при видиху токсини, які накопичуються в тютюновому димі, роз’їдають внутрішній шар бронхів, а смоляний основа тютюну осідає на їх стінках. Фізичні та психологічні навантаження на організм призводять до прискорене серцебиття, підвищення показників артеріального тиску, що розвиває у пацієнта серцево-судинну хворобу і негативно відбивається на роботі бронхолегеневої системи.

Поряд із зовнішнім подразником існують чинники внутрішнього процесу.До них зараховують:

  • спадкову схильність;
  • гіперчутливість бронхів;
  • слабку імунну систему;
  • наявність дефектів в роботі ендокринної системи.

Профілактичні заходи

Прибирання в будинку



З причинами розвитку БА розібралися. Залишилося поговорити про власний захист і тому, як уникнути зустрічі з цією недугою. Існує три рівні проведення профілактичних заходів, кожен з яких має свій набір умов.

первинна профілактика

Будь-астматик скаже, як складно жити пліч-о-пліч з бронхітом, який раз у раз супроводжується нападами задухи.

Первинна профілактика бронхіальної астми проста і полягає в наступному:

  1. Вибір місця проживання. Якщо регіон, де ви проживаєте, не відрізняється позитивною екологічною обстановкою, то найкраще його змінити.
  2. Підтримка чистоти в будинку. Не варто халатно ставитися до домашнього вогнища. Регулярні вологі прибирання вбережуть організм від зайвої кількості бактерій.

Якщо людина ще не став астматиком, то не слід часто забиратися. Інакше організм звикне до кришталевої чистоти і, потрапивши в неблагополучну середу, зіткнеться з великою кількістю бактерій. Імунна система у такої людини не в змозі впоратися з навалою мікроорганізмів.

  1. Виняток з обстановки килимових покриттів, килимів, м’яких іграшок і меблів. Не слід заводити домашніх тварин, знаючи, що у одного з членів сім’ї присутній алерген на їх шерсть.
  2. Використання в особистій гігієні гіпоалергенних засобів.
  3. Відмова від шкідливих звичок. Основний є куріння. Також не слід вживати алкогольні напої.
  4. Загартовування підвищує захисну функцію організму. Перед початком проведення процедури необхідно отримати консультацію фахівця.
  5. Вітаються регулярні променади по парку на свіжому повітрі. Варто звернути увагу на раціон і розпорядок дня. Обов’язково дотримуватися раціональний розподіл часу на працю і відпочинок.
  6. Нехтування лікуванням простудних захворювань спровокує розвиток БА, і профілактика бронхіальної астми у дорослих виявиться марною.

Перераховані вище заходи корисні для людей із спадковою схильністю.

Потрапити в число астматиків можуть співробітники на шкідливому виробництві, курці, жителі загазованих міст, працівники хімічних лабораторій, діти і підлітки, що ростуть в несприятливій обстановці.

вторинна профілактикаДихальна гімнастика

Лікувальна терапія усуває напади, але не лікує. Щоб захворювання не розвинулося і не переслідувало пацієнта, пульмонологи рекомендують просувати інші засоби. Вторинна профілактика бронхіальної астми – це проведення своєчасної багаторівневої діагностики та призначення максимально ефективного лікувального курсу терапії.

Лікарі рекомендують:

  1. Проводити масаж, як із залученням фахівців, так і самостійно.
  2. Навчитися робити дихальну гімнастику за методом Стрельникової або Бутейко. Вона допоможе відновити загальний стан організму і налагодити систему в цілому.
  3. Використовувати при простудних захворюваннях небулайзери. Інгаляції можна робити не тільки з використанням спеціальних розчинів для їх проведення, а й зі звичайним натрієм хлором.
  4. Заповнювати недолік вітамінів.
  5. Займатися активною діяльністю по зміцненню імунної системи (загартовування, голковколювання, фітотерапія).
  6. Доповнити курс лікарської терапії народними засобами.

Серед перших профілактичних заходів виділяється можливість викорінення нападів ядухи і наростання подальшого посилення перебігу захворювання. Вторинна програма профілактичних заходів частково дублює первинну, маючи в основі свою специфіку.третинна профілактика

Найкраще до цього стану не доводити себе. Третинна профілактика бронхіальної астми націлена на те, щоб не допустити настання летального результату. Вона активно застосовується лікарями-реаніматологами.

Астматикам рекомендується в обличчя знати алерген, який викликає закупорку бронхів і не дає потрапити кисню в легені, провокуючи напад задухи. Виявити його допоможуть спеціальні тести, їх призначає алерголог.

Якщо у людини є така недуга, як бронхіальна астма, профілактика її рятує багатьом життя. Захворювання діагностується останнім часом все частіше і частіше. Хвороба ця досить підступна і може сидіти в засідці багато років, а в самий невідповідний момент перейти в наступ.

Дитячий організм і бронхіальна астма

Мама і малюк

Величезне значення має застереження від БА дітей. Становлення дитячого організму починається з першого дня життя, неправильне харчування може стати основною причиною розвитку даної хвороби.

Профілактика для самих маленьких полягає в наступному:

  1. У період грудного вигодовування мама повинна харчуватися так само добре, як і під час виношування немовляти.
  2. Годування грудьми – це міцний фундамент профілактичних заходів від будь-якого роду хвороб, в тому числі і БА.
  3. Перший прикорм вводиться поступово, починаючи з половинки чайної ложки. Таким чином, перевіряється реакція організму на новий продукт (алерген). Раніше, ніж малюкові настане 6 місяців, нічого крім маминого молока або спеціалізованої суміші давати не потрібно. Про високоалергенні продукти зовсім варто забути до завершення першого року життя. Домашню аптечку необхідно оснастити антигістамінними препаратами.
  4. Забезпечення безпечного навколишнього середовища. Немовля не повинен дихати тютюновим димом, отрутохімікатами, речовинами, які виділяють токсини.
  5. Мамам варто уважно ставитися до лікування простудних захворювань. Своєчасна терапія дозволить уникнути негативних наслідків з боку дихальних шляхів.

Заходи, спрямовані на застереження хвороби, часто рятують чиєсь життя. Обізнана людина завжди захищений, тому елементарні заходи профілактики розвитку бронхолегеневих захворювань, в тому числі астми, слід дотримуватися кожному.