Стійкий туберкульоз викликають бактерії Коха, що мають велику ступінь живучості в порівнянні з аналогічними збудниками. Стійка форма туберкульозу насилу піддається лікуванню, а характер її течії – важкий. Лікарсько стійкий туберкульоз став активно прогресувати серед населення планети. Позбавити організм від нього під силу тільки лікаря-фтизіатра, самолікування в цьому випадку може негативно відбитися на стані пацієнта.
Хто в зоні ризику?
Стійкий туберкульоз найчастіше зустрічається у наступних категорій громадян:
- Особи з діагнозом «СНІД»
Якщо людина вражений СНІДом, імунні властивості в його тілі слабкі. Проникнення в організм таких людей бацил Коха в більшості випадків обертається в туберкульоз. Ослаблений організм не здатний боротися з туберкульозними збудниками, тому останні стають сильнішими і витривалішими.
- Громадяни зі зниженим імунітетом.
Поширені випадки зараження організму туберкульозом, якщо в тілі людини ослаблений імунітет. Нездатність лейкоцитів тіла швидко реагувати на що надійшли в тіло хвороботворних агентів призводить до розвитку стійкого туберкульозу.
- Страждаючі наркоманією і алкоголізмом.
Стійка туберкульозна форма частіше зустрічається у наркоманів і алкоголіків. Люди з таким асоціальною способі життя щодня піддають свій організм згубному впливу шкідливими звичками. На тлі частого надходження в тіло небезпечних сполук починається руйнування багатьох клітин тіла, в тому числі і лейкоцитів. В результаті слабшає імунітет, і організм стає безсилим до хвороботворним агентам, проникли в тіло.
- Бомжі.
Якщо людина не має постійного місця проживання і більшу частину доби проводить в антисанітарних холодних умовах, стійкий вид туберкульозу йому забезпечений.
- Бациловиділювачів.
При частих контактах здорових громадян з баціловиделітелямі, численні агресії туберкульозного збудника призводять до зараження організму даним захворюванням. Якщо не проводиться потрібне лікування, захворювання переходить в стійку форму, лікування якої значно ускладнюється. Велика кількість бациловиділювачів знаходиться на території в’язниць та слідчих ізоляторів.
- Люди з недолікований туберкульоз.
Коли людина повністю не позбувся туберкульозу, на його тлі може початися стійка форма цього захворювання. Така картина часто спостерігається при самолікуванні зазначеної патології хворими, освіту яких далеко від медичного.
Особам «групи ризику» слід більше уваги приділяти власному здоров’ю, так як їх легке в більшій мірі схильне ураження стійкою формою туберкульозу.
Як проявляється хвороба?
Стійкий туберкульоз легенів і його лікування має особливий підхід, заснований на наявних ознаках патології.
Наукова рада світової спільноти лікарів відносить до зазначеної патології наступні симптоми:
- Напади кашлю з мокротинням.
Хворі стійкою формою туберкульозного ураження легкого часто страждають від сильного і тривалого кашлю, разом з яким з організму виходить багато мокротиння, що містять хвороботворних агентів. Такий симптом не повинен залишитися непоміченим!
- Виділення крові при кровохаркання.
Для лікарсько-стійкої форми туберкульозу характерно виділення деякої кількості крові при кровохаркання. Це говорить про руйнування дрібних кровоносних судин, які живили до цього альвеоли (легеневі пухирці).
- Відчуття слабкості.
Постійне відчуття втоми і немочі також свідчить про захворювання організму. Якщо при цьому людина скаржиться на напади кашлю, швидше за все слабкість розвинулася на його тлі.
- Втрата в масі.
Згідно з останніми проведеними дослідженнями, було доведено, що лікарсько-стійкий туберкульоз призводить до різкого схудненню. Стрімку втрату у вазі на тлі сильного кашлю вважають симптомом описаної патології.
- Напади пітливості.
Часто хворі зазначеної хворобою скаржаться на надмірну пітливість. Цей симптом не варто також залишати непоміченим, так як він служить доповненням при постановці діагнозу.
Виявити в людському тілі туберкульоз досвідченому фтизіатра під силу навіть до проведення необхідного дослідження. Тому при наявних симптомах не варто чекати самостійного одужання організму, а негайно потрібно йти в лікарню. Виліковний варіант захворювання вдається отримати при своєчасному відвідуванні лікаря.
Чому розвивається туберкульоз?
Існує категорія факторів, вплив на організм яких призводить до розвитку в тілі лікарсько-стійкої туберкульозної форми.
Серед таких факторів варто відзначити:
- недолеченность туберкульозного ураження легень;
- тісне і тривалий контактування з хворими.
Розглянемо зазначені фактори більш докладно.
Через недолікованість туберкульозного ураження легень можлива зміна видового складу мікроорганізмів, проникли в людське тіло. Так, відомо багато випадків, коли бактерії під впливом певних факторів могли мутувати прямо не виходячи з людського організму. Стійка форма туберкульозу є наочним тому підтвердженням.
В результаті з’явилися мутацій багато бактерії стають стійкими до впливу на них раніше згубних лікарських препаратів. Тому прийняті ліки стають бездіяльними перед новими збудниками-мутантами. Останні починають активно харчуватися і розмножуватися, поширюючись по дихальній системі. Через деякий час в організмі розвивається стійкий туберкульоз.
Якщо людина лікував туберкульозне ураження легень в медичних умовах під контролем досвідченого доктора, його імунітет зможе самостійно знищити наявних в тілі бактеріальних мутантів. У разі відсутності правильної схеми лікування імунітет стає менш сильним, що не перешкоджає вільному розмноженню патогенних часток в тілі. Це призводить до збільшення числа мутантних бактерій в порівнянні з кількістю звичайних туберкульозних збудників. Саме мутантні форми в даному противазі починають переважати, з легкістю знищуючи своїх опонентів. Таким чином може передатися стійкий туберкульоз.
Лікарсько-стійкий туберкульоз передається при контактах хворого організму і здорового. При цьому мікобактерії туберкульозу (МБТ) безперешкодно проникають по повітрю з заражених легких в здорові області. З огляду на життєстійкість і агресію даних збудників, вони миттєво потрапляють в здорові дихальні шляхи, звідки проникають в легені. Підлітковий або зрілий організм в однаковій мірі здатний піддаватися впливу цих агентів. Через покладений термін захворювання починає виявлятися відповідними ознаками.
Особливість ознак хвороби в період лікування
Сталого туберкульозу характерно певне протягом на етапі лікування. У медичній практиці описано велику кількість випадків, коли дана патологія при хронічному перебігу мала множинні загострення.
На підставі цього слід зробити висновок, що лікуванням описаної хвороби повинен займатися тільки фтизіатр, використовуючи необхідне обладнання і препарати.
Якщо в результаті проведення рентгенівського дослідження на поверхні легкого були виявлені не дрібні плями, а значних розмірів смужки, значить туберкульозне захворювання перейшло в стійку для багатьох лікарських препаратів форму. Таке явище цілком нормально для даної хвороби.
Лікарсько-стійкий туберкульоз здатний вступати у взаємодію з наступними агентами:
- вірусні частинки;
- бактерії;
- окремі категорії захворювань;
- інфекції.
В результаті такої взаємодії може утворитися множинний вид туберкульозної патології, дієвого ліки від якої не винайдено. Тому так важливо намагатися долікувати захворювання до кінця, використовуючи правильний протитуберкульозний препарат. Останній може призначатися виключно доктором після проходження хворим необхідних діагностичних процедур.
Виділяється з ураженого туберкульозом тіла мокрота багата численними мікробактеріями, багато з яких дуже небезпечні. Дитина або дорослий повинен намагатися позбутися від такої небезпечної слизу, минаючи її зворотне заковтування. Дана дія дозволить зменшити кількість в тілі патогенних часток, сповільнюючи тим самим хід поширення захворювання. Такі основні особливості перебігу лікарсько-стійкого туберкульозу в процесі його лікування.
Як вилікувати захворювання?
Лікуванням лікарсько-стійкого туберкульозного ураження легень повинен займатися кваліфікований фахівець. Такий доктор добре знає, що для боротьби з вказаною патологією слід застосовувати особливі медикаменти, відмінні від стандартного набору протитуберкульозних засобів. Причиною цього є сама специфіка хвороби.
Як було вже зазначено раніше, при лікарсько-стійкому туберкульозі в людському тілі можуть утворюватися численні бактерії-мутанти. Природно, такі частинки будуть наділені особливими властивостями і підвищеним фоном виживання. Навіть Рифампіцин в цьому випадку стає безсилим! Дія звичайних протитуберкульозних медикаментів на такі мікроорганізми буде слабким і неефективним, що ніяк не зможе перешкоджати поширенню патології по організму.
У більшості випадків лікарі-фтизіатри використовують в лікуванні вказаної патології особливий набір лікарських засобів, відповідний індивідуальному типу чутливості мікроорганізмів окремої людини. Перед таким призначенням хворого піддають особливому тестування на сприйнятливість його організмом антибіотиків та інших протитуберкульозних засобів.
В середньому тривалість лікування від лікарсько-стійкого туберкульозу триває не менше року, але у важких випадках воно може бути набагато довше. Дотримання хворим всіх приписів доктора в більшості випадків призводить до позбавлення організму від цієї страшної хвороби. У деяких випадках рятує навіть видалення ураженої частки легені.
У лікуванні лікарсько-стійкого туберкульозу добре допомагає капустянка. За допомогою введених в кров хворого на туберкульоз лейкоцитів азіатської капустянки вдається істотно знизити кількість бацил Коха. Стійкі до впливу отрут туберкульозної палички лейкоцити комахи швидко «підпливають» до хвороботворним агентам і починають пожирати їх. Численні дослідження вчених у багатьох країнах світу довели позитивний ефект лікування туберкульозу лейкоцитами капустянки. Такий позитивний результат є мінусовий хід для бацил Коха.
Позитивний результат в лікуванні описаного виду туберкульозу дає дотримання докторами і хворими наступних принципів:
- дисциплінарне поведінку ураженого туберкульозом особи;
- ретельний контроль з боку лікарів;
- застосування різних лікарських комбінацій;
- безперервний характер введення медикаментів;
- застосування тривалого курсового лікування.
Крім усього іншого, хворому рекомендується дотримуватися:
- здоровий режим дня;
- раціональне харчування;
- чистоту одягу і приміщення;
- режим провітрювання кімнати;
- позитивний емоційний настрій.
Самолікування лікарсько-стійкого туберкульозу призводить до утворення в організмі людини нових мутацій мікроорганізмів, впоратися з якими буде дуже складно. Тому не варто ставити експерименти над власним здоров’ям, а при підозрах на описану патологію звернутися за допомогою до лікаря.