Від чого допомагає препарат Теотард і як його застосовувати



Препарат Теотард інструкція із застосування якого вкладена в кожну упаковку з ліками, є одним з популярних фармакологічних засобів боротьби з хронічними бронхолегеневими патологіями. На сьогоднішній день, згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, вони зачіпають близько 7% населення планети, а в розвинених країнах ця цифра доходить до 10-11%. З огляду на тенденцію до постійного зростання числа людей, які страждають ними, проблема протидії захворюванням виходить на перший план. Досвід показує, що результативність застосування ліків в усуненні симптоматики недуг подібного роду досить висока.

Форма випуску та складові

Теотард

Ліки випускається широко відомим в Європі фармацевтичним концерном KRKA, розташованому в Республіці Словенія, яка входила колись в федерацію Югославії. Теотард (ТТ), інструкція якого містить докладний опис рецептури і основних правил вживання, позиціонується виробниками як засіб для зняття симптоматики захворювань бронхіальних шляхів, що викликає утруднення дихального процесу. Будучи відносно дешевим, воно відрізняється високою ефективністю.

Препарат належить до фармакологічної групи ліків, які застосовуються при терапії хронічних форм бронхолегеневих патологій як інфекційно-запального, так і алергічного походження.

Зустрічаються і таблетки Теотарду, але в російській аптечної мережі частіше продаються капсули, що мають прозору оболонку, забарвлену в два кольори: одна половина – блідо-зелена, інша – темно-зелена. Вміст їх зовні виглядає як дрібні білі гранули. Упаковка являє собою блістери (прозора пластикова упаковка, в якій для кожної пігулки є окреме поглиблення), по 10 штук капсул в кожному. В одній картонній коробці знаходиться чотири таких блістери.

Теотард капсули



Основним активною речовиною ліки є теофілін. Є дві форми випуску: Теотард з 200 мг теофіліну і Теотард 350 мг дозування. Яку з них призначити для вживання, лікар вибирає, виходячи з виду захворювання, а також ступеня тяжкості його перебігу та індивідуальних особливостей організму пацієнта. Природно, при менш вираженій симптоматиці зазвичай призначається Теотард 200 мг.

Крім цього, до складу входить ряд додаткових компонентів:

  1. Метакрилат аміаку.
  2. Колоїд двоокису кремнію.
  3. Діоксид титану.

Зовні ліки покрито харчовим желатином і барвниками.

Відпускаються коробочки з капсулами тільки за офіційним рецептом лікаря, засвідченим його особистою печаткою. Вживати їх самостійно категорично не рекомендується, оскільки самолікування може мати серйозні наслідки.

Зберігати упаковку необхідно в темному, сухому місці, недоступному для маленьких дітей, при температурі не вище +25 за Цельсієм. Термін допустимого використання даного ліків виробники визначили в 5 років з моменту випуску, дата якого в обов’язковому порядку вказується на упаковці. Купуючи пігулки в аптеці, слід звернути особливу увагу на цю інформацію. Потрібно пам’ятати, що після закінчення п’ятирічного періоду застосовувати їх не рекомендується.

Фармакологія і фармакокінетика

Препарат належить до групи бронходилататорів, що викликають розширення бронхів, що призводить до поліпшення циркуляції повітряних потоків в дихальній системі і нормалізації постачання киснем як легеневих тканин, так і всього організму в цілому.

Відомі три основних види бронходилататоров:

  1. Бета-агоністи.
  2. Антихолінергічні.
  3. Теофілін.

Теотард

Даний засіб, виходячи з основної складової, відноситься до третього типу різновидів цієї групи. Теофілін має здатність приводити до релаксації гладкої мускулатури бронхів, в результаті зменшується її спазматична реакція і поліпшується воздухопроходімость всій бронхолегеневої системи. Завдяки розкриттю дихальних шляхів, досягається вільне переміщення слизової секреції по бронхах і полегшене відхаркування мокротинні мас.

Крім того, він має діуретичний (сечогінний) ефект, хоча і досить слабо виражений, проте, що сприяє деякому зниженню артеріального тиску, що має значення при вживанні його особами з гіпертензією легеневої етіології (так зване «легеневе серце»).

Володіючи потужним бронхолітичних ефектом, ТТ стимулює дихальні центри головного мозку, допомагає прибрати Спазматичний реакцію м’язової системи бронхолегеневих шляхів, зменшити обструктивне захворювання легенів, поліпшити прохідність.

Таким чином, забезпечується підвищення надходження кисню в кровотік малого кола кровообігу і зменшується вміст вуглекислого газу як в легеневих тканинах, так і в організмі в цілому.

ТТ є препаратом з пролонгованим механізмом дії, тобто при його вживанні відбувається не одномоментна, а поступове вивільнення лікарської речовини, яка всмоктується організмом невеликими дозами. Це дозволяє йому зберігати свою ефективність протягом досить тривалого періоду часу – близько 12 годин, що дуже важливо для запобігання проявам такої симптоматики, як раптові кашлеві спазми і приступи задухи. Однак поступовість вступу в дію не дозволяє використовувати препарат з метою купірування нападів на стадії розвитку.

При одноразовому вживанні максимальна концентрація теофіліну в плазмової частини крові, складова 4,4 мкг / мл, досягається приблизно через 6 годин після прийому лікарського засобу. При систематичному прийомі через кілька діб накопичується її оптимальна лікувальна величина – від 8 до 20 мкг / мл.

За виведення речовини з організму відповідають нирки – на них лягає до 50% навантаження.

Кліренс, тобто швидкість виведення, знижується у тих, хто страждає серцевою недостатністю, у нікотинозалежних і зловживають алкоголем, а також у пацієнтів у віці 55 років і старше.

Основні причини застосування

Чоловік і лікар

Капсули Теотарду рекомендуються для використання при лікарської терапії безлічі захворювань бронхолегеневої системи.

Показання до застосування включають:

  • ХОЗЛ – хронічну обструктивну хворобу легенів;
  • емфізему;
  • хронічний бронхіт;
  • бронхіальну астму;
  • легеневу гіпертензію.

Серед людей, що палять, особливо серед курців зі стажем, хронічна недостатність респіраторних шляхів є одним з найпоширеніших недуг. Якщо раніше подібні наслідки вживання тютюну зустрічалися в основному серед чоловіків, то в наші дні з поширенням цієї шкідливої ​​звички серед представниць прекрасної половини людства куріння як основна причина розвитку ХОЗЛ перестала бути чисто чоловічий привілеєм.

На друге місце в якості причини загострення різних бронхіальних патологій слід поставити хронічний бронхіт. Крім куріння, його провокують полютантів промислового походження: вихлопні гази автомобілів, дим заводів і фабрик, кам’яновугільна пил і продукти згоряння вугілля, газу та інших природних енергоносіїв. Всі ці домішки вкрай негативно впливають на стан слизової оболонки дихальних органів.

Ще однією причиною загострення хронічного бронхіту може бути інфекційна складова: ГРВІ (гостра респіраторна вірусна інфекція), грип, інші дихальні патології інфекційної етіології.

У хлопця задишкаЕмфізема виникає як наслідок незворотних змін в легеневих тканинах, що призводять в результаті тривалого запального процесу до порушення еластичності легенів, через що відбувається неповний видих. В цьому випадку в легенях залишається занадто багато повітря, провокуючи їх надмірне розтягнення і утворення численних повітряних мішків на їх поверхні.

Серед основної симптоматики недуги присутні:

  1. Задишка.
  2. Ціаноз.
  3. Збільшення розмірів грудної клітини.
  4. Розширення і / або вибухне міжреберних проміжків, надключичних областей.

Бронхіальна астма – багатолике захворювання бронхів запального характеру, що виявляється досить різноманітно по тяжкості перебігу, від легкого до вкрай важкого. Головною причиною розвитку патології є неадекватна реакція імунної системи на проникнення в дихальні шляхи дратівної речовини – алергену. Прагнучи запобігти його попадання всередину разом з повітрям, організм «включає» кашлеві рефлекси, що викликають різке скорочення гладкої мускулатури бронхів. Її перенапруження провокує розвиток спазму, що супроводжується задухою.

Всі ці хвороби можуть стати причиною легеневої гіпертензії, при якій відбувається підвищення тиску крові в артерії, що постачає кров’ю легкі, що викликає зниження функцій правого шлуночка серця і призводить до розвитку серцевої недостатності. В її симптоматику входять загрудінні болю, кашель, задишка.

Застосування ТТ при подібних захворюваннях дозволяє значно полегшити стан пацієнтів, стабілізуючи дихальні функції і запобігаючи розвитку хронічної гіпоксії, негативно позначається на всьому організмі.

Дозування, протипоказання і побічні ефекти

Теотард рекомендується вживати в ранковий і / або вечірній час, після прийому їжі. Капсули слід ковтати цілими, не розжовуючи і не розминаючи, і запивати холодною кип’яченою водою. Дозування встановлюється індивідуально лікарем. У перші три дні після призначення приймається по 1 капсулі кожні 12 годин, в подальшому все залежить від результативності. При недостатній ефективності добову дозу можна підвищити в півтора рази – до трьох штук.

Почавши приймати ТТ, необхідно через 1-2 місяці зробити аналіз крові з метою визначення концентрації теофіліну в сироваткової складової. Оптимальною вважається її величин від 10 до 15 мкг / мл. У разі перевищення цих показників більш ніж на 5 одиниць (понад 20), дозування слід відкоригувати в бік зменшення. Надалі проводити такий контроль слід постійно, з періодичністю в півроку-рік.

Порушення сну

Прийом препарату протипоказаний однозначно протипоказаний при:

  • епілепсії;
  • недавно перенесений інфаркт міокарда;
  • аритмії у важкій формі;
  • глаукомі;
  • високого ступеня гіпо- або гіпертензії;
  • виразкових захворюваннях шлунково-кишкового тракту (шлунково-кишкового тракту) в період загострення;
  • підвищеної чутливості до компонентів препарату;
  • недосягнення пацієнтом 12-річного віку;
  • вагітності та лактації.

Людям старше 50 років пити ТТ можна тільки під наглядом лікаря, строго контролюючи його концентрацію в крові.

Передозування може викликати:

  • порушення нічного сну;
  • запаморочення і головний біль;
  • тремтіння в кінцівках;
  • підвищену збудливість;
  • печію, нудоту, діарею;
  • тахікардію, аритмію;
  • висипання на шкірі, свербіж;
  • прискорене сечовипускання.

При появі подібних симптомів потрібно знизити дозування і звернутися за консультацією до фахівця, який проводив призначення.Можливо, він вирішить замінити Теотард, аналоги якого включають препарати:

  • еуфіліну;
  • теоброміну;
  • Діпрофілліна;
  • Теофедрину-Н.

Всі вони мають подібні показання до призначення і можуть надавати аналогічне вплив на організм.

Але слід пам’ятати, що правом вносити будь б то не було зміни в курс терапії має тільки лікуючий лікар.