Ступеня загострення бронхіальної астми та заходи профілактики



У людей, які страждають бронхоспазмом, часто може розвинутися загострення бронхіальної астми. Захворювання є хронічним, при цьому запальний процес супроводжується різким звуженням просвіту бронхіального дерева, що призводить до тяжких нападів, що супроводжуються задухою. При правильному лікуванні цей процес є повністю або частково оборотним.

види загострень

Лікар оглядає дівчину

Залежно від ступеня тяжкості розвиваються загострень існує класифікація стану хворого. Основою для визначення глибини розвитку хвороби є ступінь вираженості прояви задухи та інших симптомів. Причому для визначення ступеня тяжкості пацієнта достатньо присутності кількох ознак.

Розрізняють такі види загострення бронхіальної астми:

  1. Легка ступінь. Симптоми хвороби виражені слабо. Хворий може нормально пересуватися і розмовляти, але при ходьбі з’являється задишка. На тлі збільшення частоти пульсу і дихання мускулатура грудної клітини не бере ніякої участі у вдиху і видиху. Аускультативно визначаються свистячі хрипи на висоті видиху.
  2. Стан середньої тяжкості. При цьому у хворого обмежена фізична рухливість. Через задишки пацієнт розмовляє короткими фразами. Пульс прискорюється до 120 ударів в хвилину, дихання також частішає. Стан хворого порушена. Міжреберні м’язи можуть брати участь в акті дихання. Аускультативно визначаються свистячі хрипи на всьому видиху.
  3. Важка ступінь. Задишка у хворого відзначається навіть у стані спокою. Пацієнт намагається не рухатися, щоб не погіршити стан. Розмовляти так само важко. У диханні беруть участь м’язи черевного преса і міжреберна мускулатура. Частота дихання частішає в 1,5 рази, серцебиття вище 120 ударів в хвилину. Аускультативні симптоми проявляються в гучних свистячих хрипах протягом усього дихального акту.
  4. Загрозливий стан. Задишка в стані спокою. Мова і руху відсутні. Відзначаються різні розлади свідомості аж до коматозного стану. Дихання поверхневе, може бути як прискореним, так і уповільненим. Також спостерігається уповільнення серцевого ритму. Над легкими дихання не прослуховується.

Тяжкість загострення захворювання часто не збігається з тяжкістю перебігу самої бронхіальної астми.

Причини

Дівчина в протигазі з букетом



Загострення бронхіальної астми може представляти серйозну загрозу для життя хворого. Щоб звести ризик таких станів до мінімуму, слід уникати впливу різних провокуючих чинників.

 Загострення астми різного ступеня тяжкості може бути викликано цілим рядом причин:

  1. Найбільш часто причини нападу криються в контакті хворого з різними алергенами, які перебувають в продуктах, напоях, повітрі, одязі і т.д., що запускають механізм хвороби.
  2. Також часто загострення послід початися на тлі різних респіраторно-вірусних інфекцій, бронхіту та інших захворювань органів дихання.
  3. Пусковим механізмом можуть послужити і зовнішні чинники, такі як зміни погоди, вдихання тютюнового диму при пасивному курінні, несприятлива екологічна обстановка і т.п.
  4. Підвищена фізична або психоемоційне навантаження, а також інші фактори, що призводять до гіпервентиляції легких.
  5. Неправильна тактика лікування або невірно підібрана медикаментозна терапія.

Часто причиною гострої хвороби є порушення хворим приписів лікуючого лікаря щодо вибору лікарських препаратів, а також призначеної схеми лікування медикаментами.

лікування

Лікування загострення бронхіальної астми залежить від ступеня тяжкості стану хворого. Також важливо надати першу необхідну допомогу ще на догоспітальному етапі. Найкраще, якщо хворий на самому початку нападу зможе самостійно надати собі допомогу. Така терапія буде не тільки зменшувати прояви симптомів загострення, але і виявляти потужний психологічний вплив, вселяючи в пацієнта впевненість і позбавляючи від залежності від інших людей.

Щоб купірувати загострилася астму, хворий повинен завжди мати при собі дозований інгалятор з препаратом, що володіє бронхолітичних дією, підібраним лікарем. Застосування такої інгаляції на початку астматичної атаки найчастіше припиняє розвиток загострення. Також про всяк випадок при відсутності вираженого ефекту повинен бути аерозоль з підібраним лікарем ліками групи кортикостероїдів.

Іноді таких хворих доводиться лікувати в умовах стаціонару. Госпіталізація показана у випадках:

  • розвитку загострення тяжкого ступеня;
  • відсутність протягом години ефекту від застосування бронхолітиків і кортикостероїдів;
  • загроза розвитку апное;
  • побутові умови, що провокують загострення бронхіальної астми.

Критерії правильно наданої допомоги: зменшення задишки, полегшення дихання, зникнення хрипів в легенях.

Профілактика загострень

загартовування

З урахуванням того, що бронхіальна астма часто викликає загострення, а також значно погіршує якість життя, вторинній профілактиці приділяється велика увага.

Для цього треба виконувати наступні рекомендації:

  1. Виявити алерген, що провокує початок загострення хвороби і максимально усунути контакт хворого з ним. Кімната, в якій живе пацієнт, повинна мати мінімальну обстановку. Також з приміщення прибираються всі предмети, що скупчується в собі пил і комах (килими, паласи, серветки і т.д.). Чи не повинні перебувати в будинку і тварини, кімнатні рослини. Постільні приналежності повинні бути з легко стираються гіпоалергенних матеріалів. Щоденне вологе прибирання також є необхідною умовою збереження здоров’я хворого.
  2. У разі проживання в несприятливому екологічному або кліматичному регіоні слід прийняти важке рішення про зміну місця проживання.
  3. Переглянути разом з лікарем свій щоденний раціон і виключити з ужитку продукти, що призводять до сенсибілізації організму.
  4. Постійно займатися загартовуванням організму. Також слід цілий рік спати з відкритою кватиркою і щодня, не менше двох годин, здійснювати прогулянки на свіжому повітрі.
  5. Освоїти прийоми самомасажу і дихальної гімнастики і щодня проводити ці процедури.
  6. Відмовитись від шкідливих звичок. Вжити заходів щодо виключення пасивного куріння.
  7. Використовувати з профілактичною метою під контролем лікаря і такі методи, як чжень-цзю терапія, відпочинок на березі моря в нежаркий сезон, спелеотерапія (соляні печери).
  8. Приділяти належну увагу медикаментозної профілактики, підібраною лікуючим лікарем. Проходити повний курс профілактичної терапії.
  9. Регулярно відвідувати пульмонолога і виконувати всі його рекомендації.

Щоб уникнути частих загострень бронхіальної астми, треба чітко виконувати всі рекомендації лікаря.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*