Астмою називається хронічна хвороба бронхіальних шляхів запального характеру, і задишка при бронхіальній астмі є практично обов’язковим її симптомом. Згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, різними видами астматичної патології страждає близько 7 відсотків людства, а в розвинених країнах ця цифра досягає 10%. Тому проблема етіології і лікування даного захворювання має досить велике значення, і над нею працюють фахівці відразу декількох напрямків медицини – пульмонології, алергології, імунології.
Причини появи
Астматичний недуга – багатолике захворювання бронхів, що проявляється досить різноманітно по тяжкості перебігу, від легкого до вкрай важкого.
У початковій стадії спазми гладкої мускулатури бронхів мають епізодичний характер, і при своєчасній діагностиці і грамотної терапії недуга має оборотний характер.
Але в міру поглиблення патології зміни в тканинах стають незворотними, і напади задухи повторюються все частіше.
За типом збудників, що провокують виникнення нападів, бронхіальна астма підрозділяється на три основних види:
- екзогенний – викликаний зовнішніми факторами алергічної природи, що потрапляють в організм людини ззовні. Їх можна розділити на харчові (фрукти, горіхи, шоколад, мед), побутові (домашній пил, шерсть і запах тварин, укуси комах, хімічні і лікарські засоби) та сезонні (пилок, що виділяється при цвітінні дерев, трав і квітів). Сюди ж слід віднести і погодно-кліматичні характеристики – перепади температури і вологості;
- ендогенний – має внутрішні причини: респіраторно-вірусні інфекції, хронічний бронхіт, спадкову схильність, емоційне або фізичне перенапруження;
- змішаний тип викликається одночасно тими і іншими факторами, і тому являє собою найбільш складну форму в плані профілактики нападів. Тому хворі, у яких діагностовано бронхіальний недуга змішаного генезу, потребують особливої уваги медиків.
Крім того, захворювання класифікується на епізодичну і постійну форми, в залежності від частоти повторення нападів, при яких виникає задуха.
Для всіх перерахованих форм характерною ознакою є порушення дихальної функції – утруднене дихання, відоме фахівцям як диспное. Його причиною стає набряк бронхів і спазм бронхіальних шляхів.
види диспное
Задишкою називають зміну частоти і глибини вдихів і видихів, при якому у людини виникає відчуття, що йому не вистачає повітря.
Безпосередньою причиною порушення дихальної функції при астматичної патології стає спазм в бронхах, що перешкоджає нормальному диханню.
Існує два основних види задишки при бронхіальній астмі:
- Експіраторна.
- Інспіраторна.
Залежно від того, яка з них переважає, лікар може судити про те, що є причиною виникнення симптоматики.
У першому випадку характер задишки такий, що вдих відбувається нормально, а видих утруднюється: він стає уповільненим і супроводжується свистячим звуком, чутним на відстані «неозброєним вухом». Експіраторнаязадишка при бронхіальній астмі виникає на тлі набряку слизової оболонки, скупчення в бронхіолах мокротинні мас, що погіршують прохідність бронхолегеневих шляхів, особливо в області дрібних бронхів. При цьому мускулатура грудної клітини досить слабо задіяна в процесі дихання і практично постійно перебуває в положенні, властивому вдиху.
Струс тип задишки характеризується утрудненням при вдиху. Її причиною може бути набухання слизової, надлишки секреторною рідини в великих і дрібних бронхах, а також чужорідне тіло або пухлина в області дихальної системи.
Обидва цих стану добре відомі і лікарям, і пацієнтам, що страждають від хронічних бронхіальних патологій – астми або обструктивного бронхіту.
Змішаний тип – найбільш важка різновид, що виникає при гострій формі дихальної недостатності.
Основи профілактики
Відомо, що переважна більшість хвороб сучасна медицина не здатна вилікувати раз і назавжди. Астматична патологія, на жаль, відноситься до числа такого більшості.
Але при цьому, уважно стежачи за своїм станом і вчасно приймаючи необхідні заходи, люди, які страждають на цю недугу, здатні не допускати розвитку загострень, максимально розтягуючи період ремісії і роблячи якість свого життя цілком нормальним.
З цією метою необхідно:
- Виключити ситуації, при яких можливе виникнення нападу. До них відносяться гострі респіраторно-вірусні інфекції, шкідливі звички (куріння), контакт з різними алергенами (побутові, харчові, сезонні), нервові стреси.
- Підібрати медикаментозні препарати, найбільш ефективно купирующие напади. Для цього може знадобитися досить тривалий час і неодноразові консультації з лікарем, оскільки цей процес дуже індивідуальний. Задишка при астмі у різних людей купірується різними препаратами, підбору яких необхідно приділити найпильнішу увагу.
- Чи не губитися в разі критичного загострення ситуації, твердо знати, які кошти необхідно застосувати до приїзду «швидкої», і завжди мати їх під рукою.
- Регулярно проходити диспансеризацію – для хронічних хворих це головна умова.
- У періоди ремісії приділяти увагу фізіотерапевтичних процедур, до яких відноситься дихальна гімнастика, лікувальний масаж, а також перебування в спеціалізованих санаторіях.
Все це дозволить звести до мінімуму найбільш неприємні прояви такого захворювання, як астма, до числа яких належить і задишка – передвісниця задухи.