Стафілококова пневмонія – це гостре запальне ураження дихальних органів, спровоковане бактеріальною інфекцією. Патологія характеризується високим ризиком руйнування легеневої тканини. Внаслідок захворювання в органах розвиваються абсцеси, плевральні ускладнення. Вона сприяє появі зараження крові. Патологія має важкий перебіг і може рецидивувати.
Особливості захворювання і причини її виникнення
Зустрічається стафілококова пневмонія не надто часто. Відсоток смертельного результату досить великий і може досягати 70%. Зустрічається хвороба частіше у маленьких дітей і людей похилого віку, у яких захисні сили недостатньо добре працюють.
Провокує патологію золотистий стафілокок. Пневмонія такого типу є сезонною і зустрічається в жовтні-травні. До групи ризику ще входять: люди після важких операцій, хворі на муковісцидоз, пацієнти з хронічним розладом імунітету, хворі, у яких було діагностовано запалення легенів, викликане вірусом.
Захворювання передається аспіраційно або за допомогою крові. Найчастіше така пневмонія розвивається внаслідок запущених інфекційних процесів. Іноді вона виступає як самостійне захворювання.
- зниження імунних сил організму;
- наявність інфекції в носоглотці;
- хірургічне втручання в області грудної клітки або черевної порожнини;
- алкоголізм;
- ін’єкційний прийом наркотиків;
- тривале перебування в закритих будинках престарілих або лікарняних умовах;
- неправильне використання антибіотиків.
Ця форма патології дуже небезпечна тим, що може руйнувати легкі. Шанси померти навіть після проведеного лікування досить високі.
Симптоматика і діагностика хвороби
Стафілококова пневмонія розвивається швидко, тому зволікати не можна.
Захворювання має такі симптоми:
- значна зміна загальної температури тіла;
- озноб (повторюваний неодноразово), загальна слабкість, нездужання;
- больові відчуття в горлі (необов’язковий ознака);
- постійний кашель з виділенням мокроти, в якій іноді присутні прожилки крові;
- больові відчуття в грудній частині;
- добре чутні хрипи, задишка;
- інтоксикація організму, посиніння шкіри;
- зараження крові, яке швидко поширюється;
- поява кістообразних новоутворень в легенях;
- здуття живота і блювота, яка не приносить полегшення;
- скупчення гною в плевральній області.
При стафілококової пневмонії симптоми проявляються дуже яскраво, тому хворий все-таки звертається до лікаря. Спеціаліст призначає ретельну діагностику, від якої буде залежати схема терапії. Для початку хворому потрібно здати кров на аналіз, який підтвердить наявність запального процесу в організмі.
Також необхідний рентген. Він дозволяє визначити інфільтрацію легенів і Лобарная поразку. Природно, у пацієнта проводиться бактеріальний посів мокротиння. Проводиться додатково серологічний аналіз крові, за допомогою якого визначається наявність антитіл до стафілококу.
Класифікація патології
Стафілококова пневмонія буває різних видів.
Існують такі форми хвороби:
- Бульозна. Вона характеризується деструкцією легеневої тканини. Вона зустрічається частіше за інших форм. У перші дні запалення в органах дихання формуються порожнини деструкції, які не містять ніякої рідини. Така патологія не рахується небезпечною для життя, так як при своєчасному лікуванні від неї можна позбутися. Але в пошкоджених місцях можуть формуватися кісти.
- Стафілококовий інфільтрат. Він має яскраво виражені ознаки, характеризується важким перебігом і сильною інтоксикацією організму. Розсмоктування інфільтрату відбувається повільно, тим більше що він може мати різні розміри. Ускладненням такої форми хвороби є вогнищевий пневмосклероз.
- Абсцедуюча. Для неї характерне утворення порожнин з гнійним вмістом. Вона важко протікає до того, як абсцес прорветься. У пацієнта з’являється постійний озноб, гарячковий стан. Після прориву хворий відкашлює мокроту з домішкою гною і крові. Його загальний стан дещо покращується.
- Легенево-плевральна. В цьому випадку патологічний процес поширюється практично на всі тканини органу.
- Метастатична деструкція. Вона вважається найважчою формою пневмонії, так як інфекція потрапляє в дихальні органи за допомогою крові. Уражаються при цьому обидва легких. Перебіг має септичний характер.
Яким би не було запалення, його треба обов’язково лікувати. В іншому випадку може статися летальний результат.
Особливості терапії захворювання
При наявності стафілококової пневмонії лікування повинно проводитися в стаціонарному відділенні пульмонології.
Хворому в обов’язковому порядку призначаються такі препарати:
- Великі дози антибіотиків, які в перші дні для якнайшвидшого обмеження інфекційного вогнища вводяться за допомогою крапельниць та ін’єкцій. Таблетована форма вводиться значно пізніше. Курс терапії антибіотиками тривалий (3-4 тижні).
- Препарати для відновлення нормальної кишкової мікрофлори, яка пошкоджується через прийом великої кількості антибактеріальних ліків.
- Антистафілококовий плазма, а також глюкозно-сольові розчини для попередження зневоднення організму.
- Екстракорпоральна детоксикація організму під час загострення пневмонії.
- Імуномодулятори, вітамінні препарати, а також інші засоби, спрямовані на зміцнення імунітету.
- Жарознижуючі засоби і нестероїдні протизапальні препарати. В особливо складних випадках хвороби потрібно вживання кортикостероїдів.
- Бронхолитические і муколітичні препарати.
Якщо в легенях формуються абсцеси, то хворому призначається бронхоскопіческая санація з установкою дренажу. Можливе проведення плевральної пункції. Не зайвою для лікування патології буде і фізіотерапія. Корисними для пацієнта будуть: УВЧ, лазерна терапія, ЛФК. Важливо також правильно харчуватися.
Прогноз, ускладнення і профілактика
Прогноз стафілококової пневмонії досить серйозний, але сприятливий, якщо діагностика і лікування будуть своєчасними. Однак це можливо за відсутності ускладнень. Часто у пацієнтів симптоми можуть зберігатися протягом тривалого часу або навіть все життя. Серед людей з ослабленим імунітетом, літніх пацієнтів і маленьких дітей ризик летального результату залишається високим. При належному лікуванні та догляді одужання настає через 6 місяців.
Якщо пневмонію лікувати неправильно, то можуть з’являтися такі ускладнення:
- ексудативний плеврит;
- отит (гнійний або катаральний);
- абсцес легеневих тканин або сепсис органів дихання;
- скупчення повітря в області плеври;
- ендокардит гострої форми;
- поширення метастатичних уражень на інші внутрішні органи, а також шкіру;
- падіння тиску, а також запальні захворювання міокарда;
- висип на шкірі паралельно з відкашлюванням мокроти, що містить кров.
Ці ускладнення можуть сильно погіршити якість життя людини. Тому краще взагалі попередити захворювання.
Профілактичні заходи, перш за все, передбачають дотримання гігієнічних заходів. Потрібно не допустити потрапляння золотистого стафілокока в організм. Для цього досить часто мити руки.
Важливо постійно стежити за імунітетом. Можна зміцнювати його за допомогою загартовування, прийому полівітамінних і мінеральних комплексів, правильного харчування.
Дорослим людям потрібно припинити курити, так як ця звичка може привести не тільки до пневмонії, а й туберкульозу. Стафілококова пневмонія – непросте запальне захворювання, яке потребує комплексного і всебічного підходу.