У чому відмінність БЦЖ від БЦЖ М і які особливості щеплення



Щеплення БЦЖ розроблені для попередження захворювання на туберкульоз. Препарат для вакцинації новонароджених утворює в організмі антитіла до збудників туберкульозу, але після введення може призвести до ускладнень. Критика щеплень БЦЖ змусила науковців створити новий, полегшений варіант вакцини під назвою БЦЖ М. Різновид класичної протитуберкульозної щеплення, яка щадним способом впливає на організм малюка, включає до свого складу інший набір бактерій. Препарат залишається високоефективним, а ризик розвитку ускладнень після його введення стає мінімальним. Навіщо робити щеплення новонароджених діток вакциною БЦЖ класу М, які переваги має ця форма ліки? Наша стаття відповість на питання по щеплень проти туберкульозу, які хвилюють дбайливих батьків.

Особливості щеплення

ампула

Щеплення БЦЖ – маніпуляція, за допомогою якої запобігають зараженню немовляти на туберкульоз.

Інфекційна хвороба бактеріального характеру, що передається по повітрю, щорічно діагностується у 10-15 людей. Небезпека патології в тому, що виявити хвору людину за зовнішніми ознаками не можна. Інфікований хворий, що страждає патологією відкритого типу, відвідує громадські місця, їздить у транспорті і наражає на небезпеку здоров’я оточуючих людей.

Міжнародна класифікація хвороб (МКБ) розділяє туберкульоз на види залежно від:

  • клінічних форм захворювання (вогнищевий, інфільтративний, цірротіческій, легеневий, казеозний, грудних лімфовузлів і інші);
  • характеристик інфекції (патологія розвивається в легенях, їх окремих сегментах чи інших внутрішніх органах);
  • наявності ускладнень (крововиливи в легенях, що провокують кровохаркання, серцево-легенева недостатність, порушений обмін білків, легеневі свищі, спад однієї з часткою легкого, ниркова недостатність).

Протистояти туберкульозу допомагає міцний імунітет. Вакцина БЦЖ посилює реакції організму на патологічні бактерії, стимулює вироблення антитіл до палички Коха. Зробити її потрібно в пологовому будинку, батьків новонародженого про це попереджають фтизіатри. Потреба в щепленні БЦЖ з’являється через несприятливої ​​епідеміологічної обстановки в світі. Дані ВООЗ свідчать про те, що 30% людей на планеті Земля заражені прихованим туберкульоз. Вони поки не хворі, але вже переносять інфекцію. Ризики перетворення хвороби в відкриту форму у носіїв вірусу досягає 10%

Розшифровка абревіатури: термін БЦЖ (лат. BCG) означає bacillus Galmette-Guerin (бацила Кальметта-Герена). Препарат названий за прізвищами наукових медичних працівників, які займалися розробкою.

бактерії



Суспензія для вакцинації містить в своєму складі бактерії, що провокують виникнення туберкульозу. Вони ослаблені, тому не призводять до зараження, а навпаки, допомагають організму сформувати антитіла до сухотної хвороби. Надалі це сприяє попередженню захворювання.

Щеплення розробляють експерти по мікробіології в спеціалізованих фармацевтичних компаніях. Найбільший виробник протитуберкульозної вакцини в Росії – компанія «Мікроген».

Організація виготовляє імунологічні лікарські засоби, забезпечуючи ними російських громадян і жителів країн з наступного списку:

  • Україна;
  • Казахстан;
  • Білорусь;
  • Вірменія;
  • Мексика;
  • Грузія;
  • Азербайджан;
  • В’єтнам;
  • Монголія;
  • Індія.

Засіб для щеплення БЦЖ складається з мікробактерії Бовіс. Компоненти ліки вирощують в умовах лабораторії протягом 1-го тижня.

Методика виготовлення включає в себе наступні етапи:

лабораторія

  1. Ослаблені патологічні клітини поміщають в живильне середовище і спостерігають за процесом зростання 7 днів.
  2. Проводяться роботи по фільтрації, очищення, концентрації компонентів вакцини.
  3. Підготовлені мікробактерії туберкульозу змішують, поки не вийде однорідна маса, а потім – розводять водою.

Готова зі щеплення вакцина складається з живих і загиблих мікроорганізмів, які активізують вироблення антитіл до туберкульозним паличок. Засіб створює надійний захист від зараження, допомагає організму легко подолати хворобу, запобігає посилення патології.

особливості маніпуляції

Профілактична процедура для попередження туберкульозу робиться новонародженим дітям протягом 1-го тижня після народження. Укол ставлять малюкам 4-5 днів від народження в ліве плече. Батьки новонародженого малюка переживають, що вакцина завдасть шкоди здоров’ю дитини. У порівнянні з туберкульозною паличкою прищеплювальний штам повністю безпечний. Після виписки з пологового будинку немовляти оточують різні люди, деякі з них виступають переносниками бактерій сухотної хвороби. Тому лікарі наполягають на вакцинації малятка в перші дні після народження (у організму залишається час, щоб виробити антигени до патологічних мікробактерії).

Показання

ВООЗ сформувала перелік показань до застосування щеплення БЦЖ і її полегшеної різновиди – вакцини категорії М.

Пройти вакцинацію повинні люди наступних груп:

щеплення

  • діти першого року життя, що живуть в небезпечній близькості з людиною, зараженим туберкульозом;
  • новонароджені малюки і діти-школярі, які відносяться до групи ризику по захворюванню на туберкульоз;
  • люди, яким доводиться вступати в контакт з тими, хто хворіє на туберкульоз відкритої форми, котра виробила стійкість до багатьох антибіотиків.

Після введення щеплень препарату час імунітет зберігається на невизначений час. Тому в дошкільних і шкільних установах застосовують діагностичний метод, пробу Манту. Ця маніпуляція допомагає вчасно виявити розвиток патологічного процесу в дитячому організмі і розробити схему лікування.

Оформлення відмови від щеплення

Відгуки про вакцину БЦЖ неоднозначні. Зустрічаються випадки з ускладненнями після щеплення, які лякають недовірливих батьків. Індивідуальні реакції на ін’єкцію вакцини БЦЖ у дітей розрізняються. Кроха стає млявим і вередливим, у нього ростуть температурні показники тіла. Природно, у дорослих виникає бажання відмовитися від протитуберкульозної щеплення. Дійсно, навіщо піддавати незміцнілий дитячий організм стресів, якщо прищеплення можна не робити, оформивши медичну довідку. Лікарська рекомендація, підкріплена печаткою, позбавить від необхідності вакцинації. Однак отримати її непросто. Для оформлення відмови від щеплення необхідні вагомі причини.

наприклад:

температура

  • хвороби в гострій формі, з температурою 38.5 ° C або більше;
  • алергічні реакції на вакцину, яка вводилась раніше (аж до розвитку анафілактичного шоку);
  • алергія на компоненти препарату для вакцинації (наприклад, желатин або курячий білок);
  • серйозні захворювання, що перешкоджають формуванню організмом імунітету (прийом окремих груп ліків, онкологічні патології, СНІД);
  • вагітність ( «живі» вакцини забороняється вводити в організм жінок, які очікують дитину).

У пострадянських країнах вимоги до оформлення відмови від щеплення відрізняються. Однак за основу при їх розробці беруться рекомендації ВООЗ.

Протипоказання і реакція організму

Медотвод від щеплення БЦЖ оформляється за результатами м / о (медичного огляду), аналізів та медичних протипоказань, встановлених законодавством країни, в якій народилося немовля.

Нижче наведено список причин, які беруть до уваги медики при оформленні цього документа:

  1. Новонароджений дитина важить менше 2,5 кг.
  2. У близьких родичів малюка виникали ускладнення після щеплення (в вигляді холодного абсцесу, лімфаденіту, БЦЖ-оститу, келоїдних рубців, виразок на шкірі в місці уколу діаметром більше 10 мм, інфекцій, що поширилися на весь організм (сепсис)).
  3. В анамнезі пацієнта присутній туберкульоз або інфікування організму туберкулінової паличкою.
  4. Інфікування дитини всередині утроби (наявність ВІЛ-інфекції у породіллі).
  5. Гемолітична патологія з додаванням жовтяниці.
  6. Поразка нервової системи, яке супроводжується вираженими неврологічними симптомами.
  7. У родині вже є діти, у яких діагностована інфекція або остит після вакцинації БЦЖ.
  8. Збої фагоцитарних процесів (наприклад, хронічний гранулематоз, недостатня адгезія лейкоцитів).

таблеткиІмунологічні препарати заборонено застосовувати для щеплення дітей проти туберкульозу, якщо на вакуумній ампулі немає маркування, суміш зіпсувалася в результаті вийшов терміну придатності, в порошку присутні сторонні включення у вигляді пластівців, пошкоджена упаковка.

Залежно від причин відмова від вакцинації може бути тимчасовим або постійним. Щеплення роблять після зникнення клінічних ознак захворювань, через які сталася відмова від маніпуляції. Пацієнти, яких лікарі тимчасово звільняють від щеплення, ставляться на облік і знаходяться під постійним контролем. Діти, які не отримали вакцину БЦЖ відразу після народження, проходять цю процедуру після скасування протипоказань.

Інструкція та рекомендації щодо використання вакцини

Медики при виконанні вакцинації БЦЖ враховують інформацію про використаний препарат, надану виробниками препарату.

Ось вона:

вакцина

  • вакцина поставляється в фармацевтичні установи у вигляді порошку, кремовою або білою таблетки (склад занурюють в розчинник безпосередньо перед застосуванням);
  • ампули з вакциною БЦЖ типу М запаяні вакуумним методом і містять в своєму складі 0.5 мг кошти (це відповідає 20 дозам по 0.025 мг);
  • зберігання та перевезення вакцини БЦЖ рекомендується здійснювати при температурі + 8 ° C;
  • препарат вводять під шкіру, попередньо розчинивши 0.025 мг порошку або подрібненої таблетки в 0.1 мг розчину натрію хлориду;
  • важливо не допустити передозування лікарського препарату, оскільки надмірна кількість суспензії під шкірою призводить до розвитку гнійного лімфаденіту і утворення великої колоїдного рубця на передпліччя;
  • не можна використовувати для ін’єкцій шприци із закінченим терміном придатності;
  • препарати для вакцинації дозволено зберігати не більше 2-х років (коли цей час вийде, вони стають непридатними для подальшого використання в медичних цілях);
  • коли зроблений укол, шприц разом з голкою і забрудненими ватними тампонами замочується в дезинфицирующем розчині, а потім – викидається в сміття;
  • лікар перед застосуванням ретельно оглядає ампули з вакциною, щоб виключити пошкодження вакуумної оболонки і перевірити термін придатності;
  • розчинений порошок можна піддавати впливу сонячних променів;
  • зберігати готовий розчин можна тільки 1 годину;
  • невикористаний прищеплювальний препарат знищують методом випарювання при температурі +126 ° C;
  • ліки вводять підшкірно, в ліве плече зовні;
  • якщо існують причини, які обумовлюють заборону на ін’єкції в область плеча, лікар вибирає іншу ділянку на тілі, де є товсті шкірні покриви (наприклад, стегнова частина ноги);
  • щоб вколоти вакцину, використовують одноразовий шприц з голкою, яка має короткий зріз;
  • перед введенням препарату шкіру на руці натягують і впорскують під неї частину суспензії (якщо голка потрапила під шкіру, вводять залишився розчин);
  • в місці ін’єкції відразу формується білий горбок (папула), діаметр якого досягає 5-10 мм (через 15-20 хвилин припухлість зникає);
  • класична вакцинація БЦЖ або щеплення БЦЖ категорії М виконується в пологовому будинку або в поліклініці, де спостерігається дитина;
  • місце уколу слід оберігати, постаратися його не мочити, з обережністю купати дитину,
  • рекомендується доглядати за місцем, куди введений препарат (стежити, щоб малюк не розчісував сверблячий горбок, що не змащувати почервонілий ділянку антисептичними ліками);
  • почервоніння шкіри після введення вакцини – нормальний процес, який не повинен провокувати паніку;
  • реакція на препарат вакцини у грудничка з’являється через 1-1.5 місяці (ділянка, де зроблений укол, свербить, свербить, покривається кіркою);
  • реакція на щеплення у 7-річних і 14-річних дітей формується раніше, через 1-2 тижні після;
  • в місці введення прищеплювальної суспензії через цей час формується вузликовий гнойничок, виникає несильно нагноєння ранки;
  • ранка після щеплення БЦЖ зникає через 2-3 місяці, залишаючи після себе колоїдний рубець невеликого діаметра (повне загоєння розтягується до 4-х місяців, а якщо в місці уколу згодом не залишається рубцового сліду – це означає, що введення препарату проведено неправильно).

Компанії, які займаються випуском вакцин БЦЖ, рекомендують звернути увагу на наступні поради, щоб уникнути ризику ускладнень:

руки

  1. Перед уколом людині слід провести алергічний тест. Введення мінімальної дози туберкулінової вакцини покаже реакцію організму на препарат. Лікар приймає рішення про доцільність виконання маніпуляції, орієнтуючись на результати тестування.
  2. Пам’ятайте, що місце уколу після щеплення не можна мочити водою, змащувати зеленкою або перекисом водню, наклеювати поверх ранки пластир, самостійно здирати утворилася корочку.
  3. Дотримуйтеся рекомендацій лікарів пологового будинку.
  4. Після виписки з пологового будинку стежте за станом ранки від щеплення БЦЖ. При появі відхилень консультуйтеся з педіатром, що спостерігає дитину з моменту народження.

Механізм протитуберкульозної вакцинації такий, що його не можна проводити спільно з профілактичними щепленнями проти інших захворювань. Між маніпуляціями рекомендується витримати інтервал в 1 місяць. Однак є виняток – щеплення проти вірусного гепатиту категорії В.

Підготовка до вакцинації

Вакцина БЦЖ легко переноситься людським організмом без попередньої підготовки. Однак медики рекомендують людям проходити підготовчий етап перед прищепленням.

Комплекс заходів з приготування до введення вакцини включає в себе такі процедури:

новонароджений

  • виявлення протипоказань (лікар вивчає анамнез хвороб пацієнта в медичній карті, щоб виявити небезпечні стану, які після уколу БЦЖ приведуть до ускладнень);
  • раціон годуючої мами повинен бути перевіреним, не можна додавати в меню нові продукти за 2-5 днів до протитуберкульозної щеплення (це допоможе уникнути алергічних реакцій у немовляти);
  • безпосередньо перед прищеплювальної маніпуляцією медики повідомляють батькам, який тип препарату використовується для вакцинації, розповідають про побічні ефекти уколу і заходи, що вживаються для усунення несприятливих проявів;
  • якщо щеплення БЦЖ роблять перед випискою немовляти, рекомендується виключити контакти новонародженого з людьми, хворіють на застуду або зараженими туберкульозом (нового члена сім’ї повинні оточувати тільки здорові дорослі, оскільки дитячий організм ослаблений і сприйнятливий до інфекцій);
  • в день щеплення БЦЖ пацієнтові не вводять інші профілактичні ліки.

Якщо у немовляти з’явилися симптоми алергії на вакцину проти туберкульозу – впоратися з проблемою батьків допоможе консультація лікаря дерматолога. Він підкаже, чи можна робити щеплення БЦЖ або краще на якийсь час відкласти процедуру, призначить дитині протиалергічні ліки (якщо це потрібно).

Полегшена вакцина БЦЖ типу М і її відмінність від класичної щеплення БЦЖ

Щеплення проти туберкульозу розділені на 2 види:

  • БЦЖ;
  • БЦЖ категорії М.

пологовий будинокЛікарні та пологові будинки мають в наявності і щеплення БЦЖ, і вакцини БЦЖ типу М, проте не всі батьки розуміють, в чому між ними різниця. Між двома видами препаратів для протитуберкульозної імунізації існують відмінності, і полягають вони в наступному.

Класична вакцина БЦЖ призначається для доношених малюків, організм яких адаптований до життя поза утроби матері. Щеплення БЦЖ категорії М роблять недоношеним діткам або малюкам, яких вже виписали з пологового будинку. У складі препарату цього типу міститься в 2 рази менше туберкулінових мікробактерії в порівнянні зі звичайною суспензією БЦЖ.

Вакцинація новонароджених проти туберкульозу на території Росії проводиться переважно препаратами БЦЖ категорії М. Але якщо в регіоні реєструється більше 80 випадків захворюваності на туберкульоз на 100 тисяч населення або в оточенні новонародженого присутні люди, заражені сухотної хворобою, вакцинація проводиться звичайним препаратом БЦЖ.

Співробітники пологового відділення розповідають батькам новонародженого немовляти, що через 4-6 тижнів після імунізації на місці уколу розвивається місцева реакція. Коли виникають такі прояви, дитини ведуть до дільничного педіатра. Заборонено обробляти ранку заживляющими розчинами і мазями з підсушують ефектом.

Графік імунізації

Інструкція по застосуванню вакцини БЦЖ рекомендує вводити препарат людині 3 рази в житті.

  1. Первинна вакцинація БЦЖ проводиться в пологовому будинку, на 4-7-у добу після народження дитини.
  2. Друге щеплення БЦЖ роблять 7-річним дітям.
  3. Третя протитуберкульозна вакцинація проводиться у віці 14-ти років.

Ревакцинація (повторне щеплення БЦЖ) робиться дітям 7-ми і 14-ти років тільки в тих випадках, коли проби Манту дають негативний результат. Відмова від проведення вторинного і третинного вакцинації спостерігається в регіонах зі зниженою поширеністю туберкульозної інфекції.

Дітям з протипоказаннями щеплення не роблять до нормалізації стану. Такі пацієнти перед вакцинацією проходять проби Манту (якщо результат маніпуляції – негативний, вакцинацію дозволяють зробити найближчим часом, при позитивному тесті процедуру знову відкладають).

Ускладнення після щеплення: що робити батькам?

Щеплення БЦЖ призводить до таких ускладнень.

Ускладнення після БЦЖ

  1. Холодний абсцес – розвивається при неправильному введенні імунологічного препарату (якщо суспензія потрапляє під шкіру, а не всередину). Ускладнення проявляється через 1-1.5 місяці після вакцинації, усувається за допомогою хірургічного втручання.
  2. Запальні процеси в лімфовузлах. Погіршення відбувається, якщо мікробактерії з прищеплювальної суспензії в момент внутрішньошкірного введення потрапляють в лімфовузли. Таке ускладнення вимагає екстреної терапії, якщо діаметр лимфоузла перевищив 1 см.
  3. Освіта великої виразки в місці уколу. Ранки після щеплення з діаметром 10 мм і більше сигналізують про підвищену чутливість дитячого організму до компонентів протитуберкульозної вакцини. Лікування проводять місцево, результати терапії заносять в медкарті новонародженого.
  4. Келоїдних рубець. Шкірні реакції на щеплення, які проявляються у вигляді набряклою і почервонілою шкіри в місці уколу, свідчать про неможливість повторної вакцинації БЦЖ (в 7 і 14 років дітям з такою реакцією щеплення не роблять).
  5. Остеит або туберкульоз кісток проявляє себе через 6-24 місяці після введення імунної препарату. Остеит вказує на те, що імунна система дитини похитнулася, в ній відбулися серйозні зміни. Ускладнення виникає рідко, всього у одного малюка з 200 тисяч щеплених.
  6. Генерализованное інфікування організму. Негативний стан, спровоковане важкими порушеннями дитячого імунітету, вважається найбільш важким з усіх, що виникають після БЦЖ щеплень. Тільки одна дитина з мільйона щеплених захворює генералізованої інфекцією.

У пологовому будинку виявити такі ускладнення у новонароджених дітей неможливо. Вони формуються пізніше, тому лікарі рекомендують батькам доглядати за місцем щеплення і відстежувати його зовнішній стан.