Нічний кашель у дитини завжди повинен насторожувати батьків. Покашлювання протягом дня є фізіологічним рефлексом. Але якщо виникає сильний кашель у дитини вночі, що робити, потрібно розбиратися невідкладно. Причини подібного явища можуть бути різними, при цьому в деяких випадках потрібна швидка медична допомога. Які причини нічного кашлю у дитини, як полегшити кашель у дитини вночі? Про все це можна прочитати в даній статті.
Особливості кашлю в дитячому віці
На слизовій оболонці бронхів є чутливі місця – рецептори. При подразненні їх сухий слизом, чужорідним тілом, мікробом або алергеном виникає потік сигналів в головний мозок. Активізується кашльовий центр довгастого мозку. Звідти йдуть командні сигнали до м’язів бронхів і межреберий, діафрагми і т.д. Починаються їх скорочення, і виникає різкий кашлевой поштовх, який прибирає всі забруднення.
Очищення дихальних шляхів здійснюється за рахунок постійної вироблення слизу епітелієм і рухом його війок, спрямованих до області ротоглотки.
Крім цього, нічний кашель у дітей виникає при подразненні блукаючого і язикоглоткового нерва, при подразненні слухового проходу, задньої стінки глотки.
Дитячий організм має ряд анатомо-фізіологічних факторів, таких як:
- слабкість дихальної мускулатури;
- вузькість респіраторних шляхів;
- схильність до набряку;
- недостатнє зволоження слизової;
- слабка вираженість кашльового рефлексу у недоношених, ослаблених дітей;
- нездатність малюків до свідомого откашливанию;
- поєднання кашлю з блювотою;
- підвищена збудливість нервової системи.
Всі ці особливості обумовлюють низьку ефективність кашльового поштовху, швидкий розвиток обструкцій (закупорювання) дихальних шляхів.
Причини
Сильний кашель у дитини вночі може бути пов’язаний із запальним процесом або механічним роздратуванням чутливих ділянок.
Коли виникає нічний кашель у дитини, причини цього можуть бути такими:
- гостра вірусна інфекція;
- коклюш;
- вроджені аномалії (кісти, бронхоектази);
- хронічні запалення в носоглотці;
- сухість повітря;
- незручне положення голови під час сну;
- отит;
- сухість повітря;
- бронхіальна астма;
- рефлюкс – езофагіт.
Кашель у дитини ночами може бути сухим або вологим, одиничним або нападоподібний.
Часом малоінтенсивне кашель посилюється вночі. У деяких випадках сухий кашель вночі у дитини, особливо грудного і молодшого віку, може виступати еквівалентом судом.
Розібравшись в причини виникнення патологічного симптому, можна визначитися, як полегшити нічний кашель у дитини.
кашлюк
Кашлюк – це бактеріальна інфекція, що викликається кашлюку паличкою. Мікроб впроваджується в слизову бронхів, постійно дратуючи її. В ході життєдіяльності бактерії утворюється токсин, який впливає на дихальний і кашльовий центр. В результаті там формується стійкий осередок збудження. Нервові імпульси постійно провокують кашлеві поштовхи.
Коклюшеподобним напади сухого кашлю у дитини мають характерні особливості:
- виникає напад кашлю у дитини вночі;
- серія кашльових поштовхів не дає вдихнути;
- поле нападу виникає реприз – глибокий свистячий вдих;
- епізод супроводжується почервонінням особи, напругою вен;
- відбувається випинання мови і може травмуватися про зуби його вуздечка;
- напади безперервного кашлю болісні і часті, не приносять полегшення, порушують сон.
Нападоподібний сухий кашель заважає спати і виснажливо діє на дитину. Тому перед тим як зупинити кашель у дитини вночі, потрібно обов’язково звернутися до лікаря.
ГРВІ
Основною причиною, по якій виникає сильний вологий кашель у нічний час у дітей, виступають гострі респіраторні вірусні інфекції. Мокрий кашель і сильний сухий кашель – симптом ларингіту, трахеїту, бронхіту або пневмонії.
При цьому спостерігаються такі клінічні симптоми, як:
- висока температура;
- симптоми інтоксикації (біль в голові, відмова від їжі, слабкість, примхливість);
- запалення верхніх дихальних шляхів;
- блювота, нудота, рідкий стілець;
- іноді можлива поява висипу.
При ГРВІ нічний напад виникає через скупчення слизу, що стікає з носоглотки. При цьому отхаркивается велика кількість мокротиння, епізоди короткочасні, але можуть бути частими, і кашель не дає спати.
Стенозуючий ларинготрахеїт
Через анатомічні особливості будови дихальних шляхів у дітей часто виникає стенозуючий ларинготрахеїт або помилковий круп, який супроводжує сухий кашель у дитини вночі.
Особливостями нападу є такі ознаки:
- починається напад кашлю у дитини ввечері або перед сном;
- за звучанням кашлеві поштовхи мають гавкаючий характер;
- відзначається утруднення вдиху і видиху;
- голос стає грубим, хрипким;
- хрипи чути на відстані.
Без надання допомоги швидко на тлі зростаючого нападу розвивається дихальна недостатність. А при стрімкому виникненні набряку гортань повністю перекривається, і відбувається зупинка дихання.
хронічний аденоїдит
Протягом перших п’яти років життя відбувається активний розвиток лімфоїдного апарату носоглотки. Відбувається збільшення в розмірах піднебінних мигдалин і аденоїдів. Часті застуди та ГРЗ в дитячому віці сприяють надмірному розростанню лімфатичної тканини з розвитком хронічного запалення – аденоидита.
При цьому часто відзначається задній риніт, коли слиз не виходить назовні, а стікає по задній стінці глотки. Виникає кашель під час сну у дитини без температури від того, що слиз стікає по носоглотці в положенні лежачи і дратує рефлексогенні кашлеві зони.
Ускладнюється кашель уві сні у дитини тим, що при диханні ротом слиз швидко висихає.
Особливості мікроклімату дитячої кімнати
Нічні напади кашлю можуть виникати через те, що в дитячій кімнаті несприятливий мікроклімат. Як відомо, для успішного очищення бронхів від бруду і мікробів необхідна слиз і рух епітеліальних війок. Важливою умовою є якість слизу. Якщо вона густа і в’язка, то вона важко просувається по респіраторному тракту і в результаті дратує кашльові рецептори.
Особливості мікроклімату, що провокують у дитини сильний кашель ночами через пересихання слизистої:
- сухе повітря;
- висока температура навколишнього середовища;
- запиленість;
- «Задуха» – відсутність провітрювання.
Порушення очищення бронхів призводить не тільки до розвитку кашлю по ночах у дитини, але і є сприятливим середовищем для розвитку запалення при попаданні туди мікробної флори.
Інші хвороби, що провокують вночі кашель
Бронхіальна астма – хронічне захворювання легеневої системи, що має алергічну основу. Загострення або маніфестація бронхіальної астми викликає безперервний кашель у дитини без температури. Починатися напад може через кілька хвилин або годин після контакту з алергеном.
Рефлюкс-езофагіт – занедбаність вмісту шлунку в порожнину ротоглотки – провокує нападоподібний кашель у дитини вночі. Хвороба може бути пов’язана з вродженою патологією, запальними захворюваннями стравоходу і шлунка, функціональними особливостями дитячого організму, переїданням на ніч.
Застійні явища в легенях при вроджених або придбаних пороках серця можуть стати фактором того, що виникає вологий кашель у дитини без температури під час сну.
Чому виникає кашель вночі у грудничка
У дитини до року теж може виникнути напад кашлю вночі, причиною цього можуть служити такі фактори:
- незручне становище в ліжечку;
- сухе і жарке повітря;
- недостатній обсяг рідини;
- відрижка;
- аспірація (вдихання) молока або молочної суміші;
- реакція на прорізування зубів;
- потрапляння стороннього тіла з носоглотки в трахею або бронхи.
Якщо малюк кашляє вночі, то без уваги це залишати не можна. Груднічок відкашлятися самостійно не зможе, тому його обов’язково потрібно оглянути і полегшити приступ.
У деяких випадках, наприклад, при аспірації або попаданні чужорідного тіла, необхідна невідкладна медична допомога.
Як зупинити напад кашлю у дитини
Якщо виникають регулярно напади кашлю у дитини, як зупинити нічний епізод, якщо не допомагає зміна мікроклімату, і є ознаки, що вказують на будь-яку хворобу? Відповідь підкаже фахівець. Після огляду лікар дасть чіткі рекомендації, як полегшити дитині нічний кашель.
Кожен батько повинен знати, як заспокоїти кашель у дитини вночі, як полегшити сухий кашель і в якій ситуації потрібно невідкладна допомога.
загальні рекомендації
Перед сном, коли лягає спати дитина, потрібно правильно організувати місце його сну.
Для цього необхідно:
- протягом дня провести вологе прибирання кімнати;
- забезпечити достатню вологість (не менше 50%);
- провітрити дитячу, в літній час можна залишити вікно, захищене москітною сіткою, на мікропровітрюванні, коли спить дитина;
- поверхню, на якій спить дитина, повинна бути рівною, з ортопедичним матрацом;
- постільна білизна має бути чистим і випрасуваний;
- наповнювачі подушок, ковдр і матраців повинні бути з штучних гіпоалергенних матеріалів;
- організувати останній прийом їжі мінімум за 1 годину до сну;
- при рефлюксі підняти головний кінець ліжка;
- при аденоидите, риніті промити ніс сольовим розчином.
Виконання цих нескладних рекомендацій дозволить полегшити кашель дитини вночі або повністю його прибрати, якщо він виник через пересихання слизової.
медикаментозна терапія
Заспокоїти нічний кашель у дитини здатні різні медикаментозні засоби.
Всі ліки, покликані вилікувати патологічний симптом, підрозділяються на 3 групи:
- Препарати від кашлю.
- Засоби, що допомагають відкашлятися рефлекторного і резорбтивної дії.
- Муколитики, що розріджують мокротиння.
Перша група препаратів призначається для того, щоб зняти напад сухого кашлю у дитини, якщо він викликаний на кашлюк, плевритом або дратівливими агентами. Механізм дії їх залежить від приналежності до підгрупи центрального або периферичного дії.
Протикашльові центральної дії наркотичного (Коделак, терпінкод) і ненаркотического походження (Тусупрекс, Стоптусин) блокують кашльовий центр в головному мозку. Призначення цих коштів може викликати лікарську залежність, а перевищення дози – зупинку дихання. Препарати периферичної дії «відключають» рецептори в дихальних шляхах (Лібексін, Синекод).
Перед тим як зупинити сухий кашель за допомогою протикашльових засобів, потрібно обов’язково проконсультуватися з лікарем.
Самостійне використання подібних засобів в дитячому віці категорично заборонено. Ці ліки не можна поєднувати з відхаркувальні і муколітиків.
Відхаркувальні засоби (сироп Алтея, Мукалтин, Травісил) і муколітики від кашлю для дітей (Бромгексин, Лазолван, АЦЦ) призначаються, щоб допомогти відкашлятися. Сенс їх застосування полягає в тому, щоб поліпшити реологічні властивості мокротиння для її легкого відходження.
Розпочинається прийом цих ліків після того, як усунутий недолік води в організмі кашляє дитини. Після застосування відхаркувальних або муколитиков відзначається тенденція до посилення симптому. Це пов’язано з утворенням слизу, розріджує мокротиння. Щоб посилюється кашель не викликав проблем із засипанням, ці препарати краще не використовувати на ніч.
Перед тим, як зняти напад кашлю у дитини за допомогою таблеток від кашлю, потрібно його заспокоювати. Для цих цілей можуть застосовуватися заспокійливі краплі, що містять валеріану або пустирник.
Багатьох цікавить питання, як зняти спазм кашлю швидко при бронхіальній астмі або стенозі гортані, викликаний рефлекторним скороченням бронхів. Для цього можуть застосовуватися інгаляції з беродуалом або еуфілін. У важких випадках, для того щоб позбутися від набряку, призначаються гормональні препарати для місцевого використання (Пульмикорт, Дексаметазон).
Для зволоження слизових ввечері можна зробити парову інгаляцію з фізіологічним розчином, який легко знімає закладеність носа. Але після процедури напади можуть посилюватися через розрідження слизу. Слід пам’ятати, що інгаляції протипоказані дітям молодше року, при високій температурі і отиті.
Як допомогти грудничку
Що робити, якщо немовля кашляє ночами? Не одна мама повідомляє, що позбулася цього симптому у немовляти, всього лише змінивши мікроклімат в кімнаті малюка. Дайте дитині доступ свіжого, вологого і прохолодного повітря, і тоді ви теж зможете похвалитися: «Ми тепер спимо спокійно».
Якщо немовля ослаблений, народилася недоношеною або у нього є дефіцит ваги, то виникнення цього симптому може бути небезпечним.
Самостійним лікуванням будь-якими засобами від нічного кашлю в цьому випадку займатися не можна.Для того щоб сон дитини був спокійним, слід скористатися такими рекомендаціями щодо організації сну немовляти, як:
- забезпечити оптимальний мікроклімат в приміщенні (температура свіжого повітря не може бути вище 24 ° С, вологість – не нижче 60%);
- в ліжечку, де сплять діти, не повинно бути м’яких іграшок, пухових ковдр, перин і подушок;
- після годування дитини слід потримати у вертикальному положенні не менше 20 хвилин;
- підняти головний кінець ліжка на 30 °;
- положення під час сну на боці;
- якщо в носі зібралася слиз, то її слід прибрати, промивши ніс сольовим розчином;
- коли утворюється багато мокроти, допоможе прокашлятися малюкові легке натиснення на корінь язика.
Інгаляції і застосування протикашльових, відхаркувальних засобів в грудному віці протипоказане. Покашлювання вночі може бути симптомом хвороби. Тому при його виникненні не варто відкладати візит до педіатра. Доктор поставить діагноз, призначить, ніж лікувати, і дасть рекомендації, як допомогти дитині при кашлі.