Для виявлення спалахів туберкульозу серед населення використовуються різні методи ранньої діагностики. Серед них найвідоміший – проба Манту. В яку руку роблять Манту, важливо чи це і що таке Діаскінтест? Ці питання мучать багатьох батьків. Деякі відмовляються робити пробу, вважаючи її небезпечною для здоров’я. Проте всім варто запам’ятати, що чим раніше виявиться захворювання, тим легше його лікувати. Для туберкульозу це важливо, оскільки паличка Коха має високу пристосованість до різних препаратів.
Діаскінтест – більш сучасну технологію, хоча по суті дуже близька до тесту Манту. Обидва тести робляться в руку, при цьому неважливо в яку. Зазвичай в школі медичні працівники щороку чергують руки. Дозволено проводити обидва ці тесту одночасно. Єдина умова – при одночасному проведенні уколи виробляються в різні руки. Одночасне введення засноване на тому, що два цих методу відмінно доповнюють один одного і в результаті аналіз виходить більш точним.
<h2>Для чого застосовується Діаскінтест і Манту
Обидва тести проводяться на наявність туберкульозної палички в організмі. Найголовніша різниця в тому, що вони показують різний стан бактерії. Проба Манту показує наявність бактерії Коха в організмі людини, а Діаскінтест показує, наскільки мікобактерія активна.
Є невеликий відсоток людей, у яких паличка туберкульозу в організмі, але проти неї виробився імунітет і вона не перебуває в активній фазі. У такому випадку людина не є заразним і в лікуванні не потребує. При одночасному використанні цих двох методів реакція може відрізнятися.
В такому випадку необхідно правильно розшифрувати результати:
- Обидва тести негативні – бактерії в організмі немає. Людина здорова.
- Манту позитивне, а Діаскінтест негативний. У такому випадку лікування не призначається, навіть профілактичне. Діагностику бажано повторити через півроку.
- Позитивний Діаскінтест. В обов’язковому порядку призначається профілактичне лікування і проводиться додаткова діагностика.
Оскільки в обох методів діагностики є відмінності, вони доповнюють один одного. При цьому, якщо робити їх одночасно, результат буде точніше. У 2017 році багато батьків замінили пробу Манту на Діаскінтест. У багатьох випадках це допомагає уникнути алергічної реакції.
Проба Манту відома всім. Але в сучасній медицині використовують все більш сучасні техніки виявлення мікобактерії. При цьому інші тести можна використовувати одночасно з пробою Манту. Головне – правильно розшифрувати результати.
Умови проведення туберкулінового обстеження
Це люди з ослабленим імунітетом і деякими захворюваннями:
- немає щеплень від туберкульозу;
- хвороби нирок і легень;
- наявність ВІЛ-інфекції;
- наявність цукрового діабету;
- гормональне лікування.
Важливо розуміти, що туберкулінові тести проводяться раз на рік, а результати оцінюються постійно в порівнянні з результатами минулих років. Це відбувається тому, що бактерія може не відображатись або перебувати в неактивній формі.
Туберкулінової обстеження дозволяє виявити наявність мікобактерій туберкульозу та їх активність в організмі. Проба Манту і Діаскінтест є ефективними методами для виявлення хвороби в прихованій формі і на ранній стадії.
Протипоказання до постановки проби
Будь-яка медична процедура має свої протипоказання. Є певні групи людей, яким не можна ставити пробу Манту. Найчастіше це люди з алергічною реакцією. Якщо не звертати уваги на протипоказання, то можна отримати невірні дані, або завдати шкоди організму пацієнта.
Основні протипоказання такі:
- Перший місяць після процедури переливання крові. До цієї групи належать і ті, хто приймав препарати з компонентами крові.
- Щеплення. Зазвичай щеплення ставлять після результатів проби Манту.
- Епілепсія. З цим захворюванням рекомендується використовувати інші методи діагностики.
- Хвороби шкірних покривів.
- При алергії необхідно приймати антигістамінні ліки протягом декількох днів до і після проби.
На яку руку роблять Манту, зазвичай записується в картці разом з серією та номером препарату. Але перед тим як поставити пробу доктор повинен уважно вивчити картку і з’ясувати, чи немає протипоказань до проведення тесту. Крім того потрібно визначити, коли проводилася остання вакцинація від туберкульозу. Якщо з цього моменту не пройшов місяць, результати тесту можуть бути помилковими.
Протипоказань до проведення туберкулінових обстежень небагато. В основному вони непостійні, доводиться просто переносити їх за часом. Але враховувати наявність протипоказання обов’язково, інакше можна отримати невірні результати.
Проба Манту є найвідомішим і досить ефективним методом діагностики туберкульозу. Згідно з результатами цієї спроби, можна визначити, чи є в організмі паличка Коха, яка є збудником туберкульозу. Слід розуміти, що проба Манту не є щепленням, це тест на наявність збудника. Якщо результат тесту позитивний, значить в організмі є туберкульозна паличка, і людині необхідно обстеження з подальшим лікуванням. Проба Манту ставиться дітям шкільного віку щорічно, в обов’язковому порядку. При цьому батьки мають право відмовитися, але в будь-якому випадку необхідно провести діагностику. Якщо туберкульоз не виявити на ранніх стадіях, то можна запустити захворювання, а це ускладнить лікування. Оскільки наша країна з туберкульозу не є благополучною, пробу Манту продовжують ставити щорічно, і результат розглядають в динаміці.
Проба на туберкульоз – що це таке
Всім відома проба Манту в медицині має назву PPD-test. В його основі лежить введення в організм спеціальної речовини, яка містить антиген туберкуліну. Небезпеки для здоров’я він не представляє, оскільки є ослабленим і залишився нерухомим. Тест використовується для діагностики туберкульозу вже протягом 110 років, і за цей час її результативність не зменшилася. Слід зазначити, що позитивна реакція на пробу Пірке не є точним діагнозом. Це всього лише вид алергічної реакції.
Після отримання позитивної реакції на Манту необхідно провести додаткові обстеження:
- Спостереження в туберкульозному диспансері.
- Консультація лікаря-фтизіатра.
- Обстеження легких за призначенням.
Напрямок до фтизіатра виписують після аналізу результатів за кілька років, а також при наявності факторів, що сприяють розвитку захворювання. Для тих, кому протипоказана туберкулінова проба Манту, підійде Діаскінтест. Обидві ці проби бажано робити в медичному закладі за направленням фахівця.
У нашій країні туберкулінова проба застосовується більше 50 років. При цьому створив її сам Кох, той самий, який відкрив туберкульозну мікобактерію. Підшкірно її придумав вводити французький лікар Шарль Манту. І протягом усього цього періоду Манту залишається найвідомішою і надійної туберкулінової пробою, яка проводиться всім дітям, починаючи з року.
Для чого її роблять
За допомогою туберкулінової проби можна виявити наявність туберкульозної палички в організмі. При цьому людина не обов’язково повинен хворіти на туберкульоз. У нього особисто може бути імунітет до захворювання, і завдяки цьому хвороба не проявиться і заразним людина не буде.
Є два випадки, при яких проведення тесту необхідно:
- підлітковий вік до 15 років в якості профілактики. Таким чином в динаміці виявляються діти, які можуть перебувати в групі ризику;
- дослідження людей, які хворіли або заражені туберкульозом. В даному випадку це робиться для того, щоб контролювати успішність лікування і фортеця імунітету, щоб запобігти новий спалах інфекції.
В обох випадках проба Манту здається в обов’язковому порядку. Причому для дітей вона ставиться починаючи з року, якщо вони мають вакцинацію БЦЖ. Тим, хто не ставив щеплення в пологовому будинку проти туберкульозу, проба Манту дозволяється з півроку.
Для дорослих людей приймаються інші методи діагностики, в тому числі флюорографія, а також Діаскінтест. Але до 15 років основним методом діагностики є проба Манту. Її результативність становить 70%, при цьому важливо розуміти, що вона показує тільки наявність палички в організмі, а не саму хворобу.
Методика проведення
Незважаючи на те що більшість щорічно ставили пробу Манту в шкільні роки, мало хто знає, як саме вона працює. Механізм насправді простий. Підшкірно вводиться в організм спеціальна витяжка, яка є частиною бактерії. При цьому заразитися туберкульозом людина не здатна. Ця витяжка – сильний алерген, який провокує відповідь імунітету.
Після введення туберкулінової проби в організмі відбуваються наступні процеси:
- До місця введення туберкуліну направляються лімфоцити.
- Найбільше починають діяти лімфоцити, що мають «досвід» зустрічі з мікобактеріями туберкульозу.
- Пляма на місці уколу розростається в залежності від кількості присутніх Т-лімфоцитів.
При правильному проведенні проби, вона ставиться до будь-яких профілактичних щеплень. Це робиться для точної достовірності результатів. За правилами неважливо, в яку руку ставити пробу Манту, головне – щороку їх змінювати. Місце, куди ставиться укол – між зап’ястям і ліктьовим згином. Догляд за папулою простий – бажано не розчісувати і не сильно мочити. Також не мазати ніякими препаратами, наприклад, зеленкою або йодом. Результат знімається після 72 годин і порівнюється з попередніми.
Дотримуючись усього кілька правил по догляду за місцем уколу, можна гарантувати точні результати за наявністю мікобактерії туберкульозу. При цьому вона не є небезпечною для людини і з високим ступенем ймовірності виявляє наявність збудника.
розшифровка результатів
Після закінчення трьох діб після уколу медику необхідно виміряти пляма навколо уколу і зафіксувати результати. Після цього можна робити висновки і порівнювати розміри з тими, які зафіксовані в минулому році.
При розшифровці результатів використовуються такі показники:
- Негативний результат. Він фіксується при розмірі плями менше 1 мм. Це говорить про те, що людина не мала в своєму житті контакту з мікобактерією туберкульозу. Іноді така реакція виникає, якщо людина захворіла зовсім недавно, і організм не виробляв лімфоцитів проти туберкульозу. Аналогічна реакція фіксується у хворих на ВІЛ.
- Сумнівна реакція. Почервоніння навколо уколу не перевищує 4 мм. Можливо в організмі є невелика кількість хвороботворних мікроорганізмів, потрібні додаткові дослідження.
- Позитивна реакція. Розмір 5-15 мм. Це говорить про присутність бактерії в організмі і про наявність імунітету до туберкульозу.
- Гіперергічними реакція. Виникає у людей, схильних до алергії, а також у тих, хто недавно переніс інфекційне захворювання. Розмір червоної плями в такому випадку більше 16 мм. Така реакція говорить про велику кількість збудників в організмі людини.
У будь-якому випадку після фіксації позитивного або сумнівного результату, обстежуваний відправляється до фтизіатра. Для точної реакції необхідно порівняти показники з тими, які є в карті. Наприклад, якщо сумнівна реакція з’являється протягом кількох років, то варто перевіритися і призначити додаткові аналізи. Слід зазначити, що перехворів на туберкульоз людина може мати позитивний результат, оскільки в його організмі зберігається імунітет, а значить, алергічна реакція виникне.
Якщо укол не терти і не мочити, то через три дні за допомогою вимірювання пульпи, можна оцінити результат. Він покаже, чи є у організму лімфоцити, які зустрічалися з бактеріями туберкульозу.
Протипоказання і можливі негативні наслідки
Останнім часом дуже багато батьків відмовляються від проби Манту, оскільки чули про негативні наслідки. Оскільки туберкуліновий тест є по суті алергеном, то іноді виникають побічні ефекти.
Серед найпоширеніших виділяють:
- порушення роботи шлунково-кишкового тракту у вигляді закрепів;
- головний біль та запаморочення;
- підвищення температури до 40 градусів;
- нудота, можлива навіть блювота;
- реакції в місці уколу у вигляді висипки й сверблячки;
- астматичні напади.
Безпосередньо перед пробою бажано, щоб людина не хворіла інфекційними хворобами, не мав підвищеної температури тіла. При бронхіальній астмі та епілепсії застосовуються інші способи діагностики і тестування. Не можна робити пробу раніше ніж через місяць після будь-якого щеплення. Якщо дитина схильна до алергії, то йому рекомендується призначити перед пробою Манту антигістамінні препарати. Для того щоб уникнути зайвих реакцій, не рекомендується перед пробою вводити нові продукти харчування в раціон, щоб виключити зайве роздратування.
Будь-яка медична процедура має побічні ефекти. Тому якщо дитина після проби трохи млявий і сонливий, це цілком нормальна реакція. Крім того, може бути трохи погане загальне самопочуття і навіть підвищуватися температура. Це не страшно, головне – не мочити пробу, щоб не вплинути на результати. При різких змінах можна порадитися з фахівцем.
Туберкульоз йде поруч з людством протягом всієї його історії. Величезна мінливість і вміння пристосовуватися допомагає мікобактерій туберкульозу звикати все до нових антибіотиків. Тому основною зброєю людства залишається профілактика та рання діагностика. Найнадійнішими вважаються тест Манту, а також Діаскінтест, які вкажуть на наявність і активність бактерій в організмі.