Іммобілізація (знерухомлення) при різних переломах кісток скелета є обов’язковою процедурою, що сприяє успішному перебігу процесу одужання і виключення ускладнень у пацієнта. У разі неправильної фіксації ключиці при травмі може призвести до пошкодження уламками, що утворилися при переломі, кровоносних судин і нервових стовбурів. Це сприяє великим крововтрата і оніміння, втрату чутливості на пошкоджених ділянках.
Кільця Дельбе
Конструкції і пристосування для утримання зіставлених фрагментів кістки відрізняються показниками ступеня можливої фіксації. Найжорсткішою вважається традиційне гіпсове. Деяким пацієнтам, особливо після 50 років, не бажано застосування гіпсу, тому що така фіксація чревата проявами артрозу. При накладенні пов’язок пацієнт відчуває сильний біль, тому обов’язково застосовується місцева анестезія.
Кільця Дельбе при переломі ключиці застосовується при консервативному методі лікування. Для виготовлення використовується вата, загорнута в марлю, згортається у вигляді двох кілець. Їх діаметр трохи більший, ніж розмір окружності плеча. Пристосування надягають на руки, закріпивши в пахви, і нещільно пов’язують на спині між собою, за допомогою гумової трубки. Отримана позиція кінцівок дає можливість зберегти зафіксовані кісткові фрагменти в правильному положенні.
8-образна пов’язка
При зламаною ключиці без зсувів уламків, для фіксації країв пошкодженої кістки використовують 8-образну еластичну пов’язку. Даний спосіб перев’язки застосовується після того як потерпілий доставлений до лікувального закладу і доктор вправив зміщені фрагменти. Для цього використовують широкий бинт, який укладають між лопатками і один кінець заводять на надпліччя, потім під руку, і повертають до лопаток. Та сама дія виконують в іншу сторону. Краї бинта міцно з’єднують.
Пов’язка Сейра
Пов’язка використовується при травмі, для її кріплення використовують 3 смужки пластиру довжиною близько 1 метра і 6-8 см в ширину. Передпліччя зігнуте під прямим кутом в лікті. Основне призначення даної закріплює пов’язки полягає в тому, щоб вагою підвішеного передпліччя направити вниз центральний кінець ключиці і тим самим уникнути подальшого зміщення відламків кістки.
Овал Титової
Ще одна часто застосовується пов’язка при переломі ключиці – овал Титової. Пристосування вкладають в пахву з травмованою боку і за допомогою гіпсових бинтів закріплюють руку до тулуба. Кінцівка травмованого знаходиться в невеликому відведенні. Зігнута в лікті під кутом рука, підтримується за допомогою пов’язки або косинки, які закріплені на шиї.
Корсет
Використовуваний при травмах корсет – легкий і простий, добре замінює незручні підтримують пристосування. Він здатний надійно фіксувати кісткові фрагменти і завдяки особливим властивостям не дає їм рухатися відносно один одного.
Він використовується протягом всього лікувального періоду і не тільки підтримує травмовану ключицю, а й утримує хребет у правильному положенні, виправляє поставу. Тканина, з якої він виконаний, не викликає алергій і подразнень, не сприяє високому потовиділенню. Пристосування застосовують при переломах і вивихах. Має хороші фіксують показники, забезпечуються додатковими стяжками. Розмір, відповідний хворим, від 42 до 52 розміру.
При переломі ключиці, корсет носять протягом усього періоду відновлення після травми. Універсальне пристосування часто використовують для виправлення постави у дорослого і дитини. Для цього його надягають 3 рази в день по 1-2 години. Рекомендує засіб до використання тільки лікар – травматолог або ортопед.
Для абсолютного відновлення єдності кістки і освіти повноцінної кісткової мозолі, пацієнт повинен вживати в їжу продукти, що містять кальцій і білок.
Особливості пристосування:
- хороша фіксація, досягає стяжками;
- універсальність розміру;
- виправлення постави;
- можливість і необхідність застосування в перебігу лікування і реабілітації після травми ключиці;
- застосовується для корекції постави;
- при носінні досягається оптимальне положення хребта;
- зручний і простий у використанні.
Пов’язка Дезо
Крім перерахованих вище пристосувань існує також пов’язка Дезо – часто використовується і просте пристосування при травмі ключиці. Для неї використовують еластичні або звичайні бинти. Пріоритет пов’язки полягає в підтримці і прижатии кінцівки до тулуба, зменшенні її рухливості. Але поряд з цим є і недоліки – вона не розводить надпліччя і це не сприяє порівнянні уламків. Її складно виконати без допомоги сторонніх і непідготовленій людині.
Пов’язка Вельпо
Для неї використовують еластичні або звичайні бинти. Кут згину ліктьового суглоба становить 45º. Кисть з хворої сторони укладають на протилежне здорове надпліччя. Потім кінцівку декількома круговими турами фіксують до тулуба. Їх досить для надійної фіксації. Переваги та недоліки такі ж, як і у пов’язки Дезо.
Косиночная пов’язка
Можливе використання косиночной пов’язки – простого і доступного пристосування. Але її застосування без додаткових коштів не забезпечує необхідну фіксацію. Призначення пов’язки полягає в невеликому піднятті руки і її підтримки від провисань, завдяки чому, м’язи, що знаходяться в близькості від ключиці, що не натягнуті і їх вплив не призводить до розбіжності кісткових фрагментів.
Матеріал косинки підійде будь-який, бажано міцний і не грубий. Розмір одного боку пов’язки повинен бути не менше одного метра. Якщо це квадрат, він згинається по діагоналі і утворює трикутник. На його довгу сторону укладається верхня кінцівка з боку травмованої ключиці, а кінці закріплюються на шиї, ззаду. Рука в цей момент повинна бути зігнута в лікті під прямим кутом. Тканина пов’язки розподіляють по всій довжині передпліччя.
Висновок
Всі наявні і застосовуються в травматології пов’язки сприятливо сприяння в подальшому лікуванні та реабілітації пацієнта. Серед розмаїття важливо підібрати підходяще для вас засіб. У цьому допоможе доктор, який має досвід і кваліфікацію, що дозволяє визначити ступінь тяжкості отриманої вами травми і врахувати деталі її лікування. Самостійні призначення і лікування можуть викликати непоправні наслідки і ускладнення, здатні привести до інвалідності пацієнта або негативно вплинути на якість його подальшого життя.