Забоєм в медичній практиці прийнято називати травмування м’яких тканин внаслідок удару тупим предметом або падіння, при якому не була порушена цілісність шкірного покриву. Якщо при отриману травму стався розрив кровоносних судин, на місці пошкодження утворюються набряк і гематоми.
Перелік необхідних дій при отриманні ударів повністю залежить від ступеня складності самої травми або безпосередньої сили удару. Якщо в простіших випадках можна обійтися домашніми засобами, то при складних порушеннях і гематомах знадобиться своєчасне медичне втручання. Останнє актуально при наявності глибоких ран, а також пошкодженнях нервових закінчень і кістки.
Компрес при ударі, виготовлений в домашніх умовах, дозволяє зупинити зростання гематоми, а також прискорити процес відновлення пошкодженої ділянки шкіри.
Вимоги по догляду за пацієнтом в домашніх умовах
Щоб швидше позбутися від удару, необхідно дотримуватися таких вимог:
- зберігати максимальний спокій і максимально виключити руху в області пошкодження;
- до місця удару якомога раніше потрібно прикласти холод (сніг, грілка з крижаною водою, що-небудь охолоджене);
- пошкоджену частину тіла слід перев’язати нескладної пов’язкою, використовуючи еластичний бинт.
Ефективність прикладання холодних предметів особливо актуально в перші кілька годин після отримання травми. Саме під впливом холоду відбувається звуження судин, а також зменшується кількість синців. Щоб не пошкодити шкіру, охолоджений предмет потрібно додатково обернути чистою тканиною або рушником. Утримувати холод в області ушкоджень слід не більше 10 – 15 хвилин, щоб не спровокувати обмороження шкіри. Повторно процедуру можна проводити тільки після тригодинного перерви.
Ще один важливий момент стосується необхідності підняти вгору пошкоджену руку, ногу або палець, що запобігає утворенню набряків і сприяє більш ефективному відтоку крові. Перед сном можна зробити своєрідну сіточку з йоду, який відрізняється протизапальну і ранозагоювальну властивістю. З його ж допомогою помітно поліпшується процес циркуляції крові в організмі.
Вже через добу після того, як буде знято набряк, пошкоджені місця потрібно тримати в теплі. З цією метою рекомендується розігріти на сковорідці кілька столових ложок солі, а потім помістити її в тканинний мішечок або ж звичайний чистий носок. Такі готові компреси слід прикладати максимум, ніж на 10 – 15 хвилин. Протягом доби процедура може повторюватися не більше 3 – 4 раз. Тепловий вплив слід проводити вже після того, як буде усунена біль і залишиться синець.
При ударах голови необхідний огляд лікарем, оскільки завжди залишається ризик струсу мозку з подальшими більш серйозними ускладненнями. У таких випадках на місці удару може утворитися шишка, а вже через кілька годин слід перевірити стан пацієнта на наявність запаморочень, нудоти і носових кровотеч. Підтвердити або ж спростувати небезпека струсу можна шляхом проведення рентгенівського знімка.
З небезпечних травм також слід виділити пошкодження носових пазух, при яких під шкірою може накопичуватися повітря. У таких випадках необхідна негайна допомога медичних фахівців.
Пошкодження пальців і колін
Травмування пальців ніг може привести до утворення синців, які локалізуються безпосередньо під нігтями. При цьому сильні болі можуть супроводжуватися ризиком втрати самого нігтя.
В якості ефективної першої допомоги в таких випадках пошкоджений палець необхідно потримати під струменем холодної води або ж опустити в ванночку з трохи підсоленою водою, як мінімум, на 10 – 15 хвилин.
Після проведеної процедури місце потрібно акуратно витерти насухо і туго перев’язати бинтом. Міняти такі пов’язки слід до настання повного одужання. Щоб не допустити появи чорноти нігтя, рекомендується зробити йодовую сітку або ж весь палець змастити лікарською речовиною.
Вкрай акуратно і уважно слід підходити до обробки від ударів колін, особливо якщо спостерігається набряк або набряк суглобів. Неправильне або ж повна відсутність лікування може спровокувати формування артриту або ж іншого не менш небезпечного запального процесу з подальшим нагноєнням. Будь-яке самолікування за рахунок народних коштів в такому випадку можливо тільки після консультації з лікарем. Наприклад, може використовуватися примочка, приготована з рослинної олії, яблучного оцту і чистої води (по 1 ст.л.).
При підозрах на пошкодження грудної клітини, ліктів, стегон і зап’ястя рук з спостерігається збільшенням гематом слід якомога раніше звернутися до лікаря і пройти додаткові дослідження. Рухливість травмованого місця при цьому повинна бути мінімальною або ж виключеною повністю.
Поради щодо усунення гематом
Прискорити процес зникнення гематом можна шляхом різних маніпуляцій, спрямованих на розширення стінок судин. Їх використання допускається не раніше, ніж через 1 – 2 дні після отримання травми. Мова йде про:
- прийомі теплих ванн, за допомогою яких можна максимально розслабити м’язи, а значить, забезпечити необхідне розширення судин;
- масажах забитих місць дбайливими круговими рухами, що сприяє поліпшенню циркуляції венозної крові і її повноцінному відтоку;
- проведенні легкої зарядки, спрямованої на згинання та розгинання суглобів, що в свою чергу призводить до ритмічного стискання кровоносних судин.
Для більш складних випадків лікарем може призначатися видалення гематом хірургічним шляхом, особливо це стосується синців, що утворюються в області плечей, передпліччя і стоп.
Прийом спеціальних препаратів повинен контролюватися лікарем. Особливо це стосується добової дози медикаментів, а також загальної тривалості лікувального курсу.
Рецепти народної медицини
Справитися з наявними гематомами може допомогти яблучний оцет. З цією метою необхідно 500 мл оцту трохи розігріти на водяній бані, а потім додати до нього кілька крапель йоду і 2 чайні ложки солі. В отриманому розчині потрібно змочити чисту марлю, складену в декілька шарів. Готовий компрес укладається на пошкоджене місце, а зверху накривається пакетом з льодом. Для надійної фіксації можна скористатися рушником. Вплив компрес має тривати не більше 15 – 20 хвилин. Повторити процедуру слід не раніше, ніж через 1 – 2 години.
Замість яблучного оцту може використовуватися кашка зі свіжого лука або настоянка арніки. Рецепт з використанням трави буркуну передбачає використання 2 столових ложок сухої подрібненої трави на склянку окропу. Настоюватися домашнє ліки повинні близько 30 – 40 хвилин. Марлю спочатку потрібно скласти в кілька шарів, потім змочити в готовому настої і прикласти до травмованої ділянки.
Замість тимчасових марлевих пов’язок рекомендується використовувати чисті листки свіжої капусти, картопля або ж сир. Подібні примочки рекомендується робити на ніч, перев’язавши зверху чистої натуральної матерією. В кожному окремому випадку використання рецептів з народної медицини слід спочатку обговорити з лікарем.
Варіанти аптечних засобів для лікування забитих місць
При необхідності лікування таких травм можна проводити з використанням спеціальних аптечних засобів, наприклад, у вигляді порошку або мазі на підставі бодяги. У першому випадку засіб потрібно розвести з теплою водою до консистенції густої сметани і нанести на травмоване місце приблизно на годину. Кількість і періодичність використання мазі слід заздалегідь обговорити з лікарем.
З ефективних аптечних мазей також слід виділити Троксевазин, гепаринова мазь, Лиотон, а також Синяк-офф. При використанні таких ліків слід дотримуватися рекомендацій інструкції з обов’язковим урахуванням віку самого пацієнта.
Щоб вбрання лікування було максимально ефективним, слід правильно визначити ступінь порушення, що може зробити тільки досвідчений лікар.