Відновлення після перелому гомілки



Перелом гомілки – це досить поширене пошкодження нижніх кінцівок і для дорослих, і для дітей. Ступінь його складності залежить від кількості уламків кістки і їх розташування по відношенню один до одного. Лікувати такі переломи може виключно лікар-травматолог, шляхом знерухомлення кінцівки в області колінного і гомілковостопного суглобів. Іммобілізації передує компоновка уламків кістки, з фіксацією спицями, болтами і накладенням гіпсу. Реабілітація після перелому гомілки – це останній і не менш важливий етап одужання, ніж саме лікування.

перелом голени

Загальна інформація про перелом гомілки

Перелом гомілки відбувається в результаті прямого удару по ній, а також при деформації кінцівки з нерухомою стопою. Чверть подібних травм відбувається під час дорожньо-транспортних пригод.

Такі травми бувають множинні і одиничні, за типом лінії перелому – прямі, косі і у вигляді спіралі; з осколками і без них; відкритого і закритого типу. Також може бути одночасно перелом обох кісток гомілки і кожної окремо, перелом гомілки зі зміщенням і без.

До головних ознак перелому гомілки можна віднести больові відчуття і неможливість перенести опору на пошкоджену ногу. При переломі зі зміщенням пошкоджена кінцівка злегка коротшає, а її положення в площині буде аномальним. Уламки при переломі зі зміщенням можуть різко змінювати своє положення відносно один одного у вертикальному і горизонтальному напрямку.

перелом голени на рентгене



Методи лікування різних типів переломів гомілки трохи різняться, але у всіх них є загальна послідовність дій, спрямована на прискорення зрощування кісток і підготовку до реабілітації:

  • Репозиція уламків кістки шляхом постановки їх в правильне положення для зрощування. Її може проводити хірург вручну під місцевою анестезією, також може використовуватися система скелетного витягування, а при важких ушкодженнях оперативне втручання. Операція проводиться в разі, коли неефективними виявилися методики ручної складки кістки і витягнення, також вона показу при множинних травмах, деформації м’яких тканин і при відкритих переломах;
  • Фіксування уламків кістки спицями, пластинами і іншими пристосуваннями;
  • Знерухомлення гомілки шляхом накладення гіпсу або інших установок терміном від кількох тижнів до кількох місяців до освіти кісткової мозолі.

Вид матеріалів та методик лікування в кожному конкретному випадку може визначити тільки лікар-травматолог або хірург. До процесу реабілітації можна приступити відразу ж після надання лікарської допомоги.

Цілі відновного процесу

Перелом – це не тільки травма кістки, але і стресовий стан для всього організму, тому реабілітація після такого ушкодження – дуже складний і важливий процес, який переслідує кілька цілей:

  • відновлення функцій м’язової системи та усунення змін, що відбулися в судинах;
  • поліпшити тонус і підвищити еластичність м’язів;
  • поліпшення рухової функції суглобів;
  • розробка кінцівки після зняття гіпсу.

перелом голени восстановление

Поставлені цілі можна досягти чотирма методами. Максимальний результат дасть їх спільне застосування:

  1. ЛФК. Комплекс вправ, розроблений для щоденного виконання з правильно підібраним кількістю раз, підходів і навантаження. Така гімнастика прискорює регенеративні процеси в м’язах, покращує кровотік, прибирає застійні процеси і запалення, є профілактикою атрофії м’язів і контрактури суглобів.
  2. Розтирання і масаж. Щоденне виконання таких призначень є профілактикою малорухомості суглобів, дистрофії м’язової тканини гомілки і рубцювання в м’яких тканинах.
  3. Фізпроцедури для зменшення запалення, поліпшення метаболізму і течії крові в судинах травмованої кінцівки.
  4. Дієтичне харчування, що включає продукти з великим вмістом кальцію.

Весь період реабілітації може проходити від 2 до 4 місяців. Є 3 етапи відновлення:

  1. 1-й етап проходить 15-20 днів після зняття гіпсу. Потрібно робити масаж, розтирати пошкоджену кінцівку руками з використанням спеціальних відновлювальних мазей на основі кедрової олії (Колаген Плюс, Хондроксид). Можна також відвідувати сеанси магнітотерапії, воскових і озокеритових обгортань і робити сольові ванночки. Не можна надавати на гомілку навантаження, щоб не спровокувати різкий біль. Слід починати плавні рухи ступнів в сторони, вгору і вниз, згинати в коліні.
  2. 2-й протікає 2-3 місяці і змінює 1-й. Полягає у відновленні всіх функцій нижньої кінцівки. Попередні рекомендації доповнюються комплексом фізичних вправ для розробки ноги після перелому гомілки.
  3. 3-й проходить 1 місяць після закінчення 2-го. Відвідування класів з лікувальної фізкультури і заняття зміцнюють м’язи ніг програмами.

ЛФК

ЛФК при перелогме голени

Рух є однією з головних фізіологічних функцій людини, тому так важливо швидше повернути хворому таке потрібне вміння ходити. Лікувальна фізична культура (ЛФК) – це основний метод реабілітації після перелому гомілки. Щоб розробляти гомілку після зняття гіпсу потрібно виконувати такі вправи:

  • Ходьба по різним типам поверхні, у взутті і без, з упором на поламану кінцівку;
  • Піднявши травмовану кінцівку в повітрі, обертати її ступень;
  • Вирощують ступень пошкодженої ноги, сидячи на стільчику;
  • Різнобічні помахи ногою з упором руками в спинку стільця. Не менш 10 повторів;
  • По черзі переносити вагу тіла з носків на п’яти, тримаючись при цьому за стіл або іншу поверхню на рівні живота;
  • Різнобічні махи лежачи на спині, «ножиці».

Коли пройде місяці після зняття гіпсу, рекомендується приступити до занять на тренажерах, мінімум 10-хвилинна поїздка велосипедом.

Фізіотерапія

фізіотерапія

Відновлення після перелому гомілки на кожному етапі слід супроводжувати проходженням фізіотерапевтичних процедур. Для 1-ої декади після пошкодження не зайвими будуть:

  • Інтерференційні струми. Вони знижують набряки, зменшують синці і притупляють біль;
  • УФ-випромінювання знезаражує;
  • Електрофорез з бромом знімає больовий синдром.

У наступному після декади місяця роблять такі призначення:

  • Інтерференційні струми для поліпшення обмінних процесів в тілі і в кістках і для підвищення регенерації тканини;
  • УВЧ покращує кровотік, регенерацію і підвищує загальний імунітет;
  • УФ-випромінювання;
  • масаж.

Масаж

масаж голени

При наявності гіпсу розробка м’язів в принципі неможлива, не виключенням є і масаж. Після того, як гіпс знімуть, масаж і розтирання слід проводити щодня для поліпшення рухової функції суглобів, розроблення м’язів, відновлення структури м’язових волокон і стимуляції кровотоку.

При закритих травмах гомілки масаж можна використовувати в якості терапії з перших же днів лікування, розтираючи частина ноги, непокриту мобілізують пов’язкою. При переломі гомілки в області щиколотки масаж починається від стегна і до пов’язки, а потім на відкритій частині стопи.

Масажувати потрібно обидві ноги щодня. Якщо проводити процедуру тільки для постраждалої ноги, то на ЛФК в здоровій нозі можуть з’явитися больові відчуття. Розтирати м’яза потрібно круговими, поздовжніми і поперечними рухами долоні з натисканням кінчиками пальців, буграми великих пальців і підставою кисті.

Для поліпшення ефекту можна застосовувати масла і мазі для підвищення регенераційних функцій.

Раціон

Швидко відновити пошкоджену гомілку після травми допоможе правильно підібране харчування. У нього в обов’язковому порядку повинні входити продукти з великим вмістом Ca і Si (кальцій зміцнює кістки, кремній сприяє засвоєнню кальцію). У достатній кількості щодня слід пити молоко, їсти сир, рибу, соєві продукти, хліб з висівками, бобові, хурму, редис і ін. З ягід дуже корисними для відновлення є смородина і малина.

Навіть при наявності гіпсу, пацієнту слід частіше гуляти по вулиці, так як тільки з ультрафіолетом в людському організмі може вироблятися вітамін Д.