Вивих та підвивих кришталика ока



Кришталик – важливий орган зору, що представляє собою своєрідну лінзу, заломлення і провідну світло. У нормі він утримується волокнами циліарного м’яза, не рухається, так як відмінно закріплений. Підвивих кришталика ока – хвороба, для якої властиво незначне змішання. При цьому гострота зору не знижується, а деяка частина лінзи залишається на місці. Патологія потребує лікування, так як існує загроза вивиху кришталика, і як наслідок, втрати зору.

Причини і симптоми захворювання

Вроджена форма передається у спадок, основною причиною вважається погане розвиток війкового паска. Стан характеризується тремтінням лінзи і райдужки. Придбана форма розвивається внаслідок серйозних пошкоджень або ж струсів, через які надривається цинновой зв’язки. Зазвичай патологія з’являється при тупих травмах очей. Були зафіксовані випадки, коли підвивих відбувався через негативного впливу солей міді або як наслідок увеїту.

У дітей патологія з’являється на тлі запущеної стадії глаукоми вродженої форми, коли волокна війкового паска рвуться. Симптоми підвивиху включають в себе:

  1. Виражене сіпання райдужної оболонки.
  2. Пацієнти можуть відзначати зниження зору.
  3. тремтіння кришталика.
  4. Лінза може нагадувати золотаву краплю.
  5. Подвійне зображення, яке зберігається при закритті ока.
  6. звуження зіниці.
  7. Почервоніння в ураженій області, больові відчуття.

Симптоматика буде відрізнятися в залежності від величини дефекту і серйозності травми. Якщо підвивих невеликий, його можна виявити тільки за непрямими ознаками.

Вивих кришталика ока (ектопія) – зміщення лінзи з звичного місця локалізації. Патологія розвивається в 2-х напрямках. Коли лінза зміщується в район склоподібного тіла, займаючи більшу частину ока, розвивається катаракта. Помутніння можливо помітити тільки на пізніх стадіях. Повна ектопія найчастіше діагностується у новонароджених малюків з аномаліями внутрішньоутробного становлення.

Діагностика

Постановкою діагнозу займається офтальмолог, як правило, призначаються такі процедури:

  • Зоровий огляд пацієнта;
  • тонометрія;
  • візометрія;
  • Офтальмоскопически і биомикроскопического дослідження;
  • периметрія.

Лікар уточнює ступінь помутніння і зміщення, а також наявність патології. Додатково перевіряється, чи є порушення функцій передньої камери.

Терапія

Якщо ускладнень немає, підвивих не заважає зору і внутрішньоочний тиск в нормі, операція не проводиться.

Пацієнту підбирають лінзи, які він повинен носити під наглядом лікаря-офтальмолога. Коли передбачається, що чіткість зору можна підвищити, проводиться операція, навіть якщо внутрішньоочний тиск не підвищений.

В обов’язковому порядку пацієнт повинен здатися терапевта, який підтвердить або спростує можливість проведення оперативного втручання.

Якщо підвивих діагностований у дитини, дозвіл дає педіатр. Хірургічне втручання проводиться з використанням місцевої анестезії. Відновлювальний період триває до 7 днів. В результаті можна домогтися підвищення гостроти зору і усунення запалення. Працездатність відновлюється через 4-6 тижні.



Ускладнення

Захворювання часто протікає без ускладнень.

При змішуванні в склоподібне тіло може розвинутися глаукома або іридоцикліт. Якщо зсув було в передню камери, можлива вторинна глаукома. Ускладнений підвивих в запущеній стадії іноді призводить до сильного погіршення гостроти зору або його повної втрати.

Щоб уникнути інфікування протягом 2 тижнів не можна приймати гарячу ванну, відвідувати сауни і т.д. Також не рекомендується спати на боці, де була проведена операція або торкатися до неї. На 30 днів дорослим пацієнтам потрібно відмовитися від алкоголю і надмірних фізичних, зорових навантажень.

Підвивих зазвичай з’являється через контузії ока. Патологія супроводжується неповним зміщенням лінзи, вираженої тремтінням райдужної оболонки. При своєчасному і правильному лікуванні погіршене зір відновлюється. Якщо ускладнення відсутні, використовується консервативне лікування.

Така терапія включає в себе носіння коригуючих лінз.

У крайніх ситуаціях, коли у людини виникають ускладнення, призначається оперативне втручання з видалення кришталика. Зазвичай таких заходів вдається уникнути.

Етапи реабілітації після хірургічного втручання

Щоб знизити больові відчуття лікар призначає пацієнтові спеціальні препарати, які потрібні на період реабілітації.

Відновлення ділять на:

  1. Перший етап – триває 1 тиждень. У цей період після заміни кришталика поліпшується зір;
  2. Другий етап – триває до 1 місяця. Медики вважають, що на цьому етапі зір нестабільний, тому пацієнт повинен дотримуватися всіх вказівок лікаря;
  3. Третій етап – триває до 90 днів. Для періоду характерно максимальне відновлення зору. Щоб зберегти отриманий результат потрібно дотримуватися режиму і не перепрацьовувати.

Відновлювальний період важливий для хворого, так як саме від нього залежить подальша реабілітація. Не можна нехтувати порадами офтальмолога.