Всі найсучасніші і нові методи лікування туберкульозу



Офіційна медицина постійно проводить наукові дослідження з метою пошуку інноваційних способів терапії серйозних і важких захворювань. Знаходити нові сучасні методи лікування туберкульозу – одна з основних задач цього напрямку. Даний соціальний недуга майже повністю адаптувався до антибактеріальних препаратів, які раніше з успіхом використовувалися для усунення недуги. Тому фтизіатри намагаються знайти інший спосіб лікувати своїх пацієнтів і отримувати при цьому позитивний результат. Оскільки туберкульоз – соціальна хвороба, воно дуже поширене. Однак правильний підхід і грамотна методика дозволять швидко усунути проблему без наслідків для здоров’я.

Основні принципи антимікробної терапії при лікуванні туберкульозу

знімок

Гарантом успішного виліковування пацієнта від туберкульозу є своєчасний початок терапії проти мікробів-збудників хвороби. Початковий етап розвитку недуги є одним з найбільш легко піддаються лікуванню, в результаті якого негативних наслідків для організму виникати не буде.

Терапія туберкульозного ураження відрізняється тривалістю, особливо якщо хвороба на запущеній стадії. В останньому випадку важливим моментом є повна стабілізація процесу.

Під час терапії, спрямованої на купірування подальшого поширення бацил по організму пацієнта, важливо дотримуватися таких принципів:

таблетки



  1. Прийом препаратів проводиться на регулярній основі. Навіть мінімальні перерви в медикаментозної терапії неприпустимі і можуть привести до негативних наслідків, а саме лікування зробити безглуздим. Це пов’язано з швидким появою стійкості до певного ліків.
  2. Медикаментозне лікування проводиться виключно під контролем лікаря, самостійна постановка діагнозу і призначення ліків і їх дозування може бути смертельно небезпечним.
  3. Лікувальний процес орієнтується не тільки на стадію розвитку хвороби, але і на особливості пацієнта: вік, вагова категорія, наявність алергічних реакцій і хронічних недуг.
  4. Терапія повинна бути спрямована на зниження або повну ліквідацію неприємних симптомів хвороби, а також на придушення інфекційного процесу в цілому.
  5. Крім прийому ліків, сучасні інноваційні методи лікування туберкульозу легенів включають в себе комплекс зовнішніх впливів, таких як фізіотерапії і інгаляції, а також хірургічне втручання.

Дотримання всіх принципів терапії дозволить впоратися з туберкульозним ураженням організму. Швидкість ізлечіванія залежить від того, яка стадія недуги і динаміка від терапевтичних методів, що застосовуються для усунення хвороби.

Лікування туберкульозу протитуберкульозними препаратами

Головна умова успішного лікування від туберкульозного ураження легень – вплив за допомогою спеціальних медикаментів. Всі нові методи лікування туберкульозу не обходяться без тривалого і системного прийому ліків, яких в сучасній медичній практиці налічується понад десяти найменувань.

Перебіг недуги розділяється на дві стадії – основна і етап доліковування. У першому випадку необхідним є прийом препаратів, дія яких спрямована на купірування бактерій і зупинку їх активного розмноження. Терапія повинна бути максимально інтенсивної, оскільки більшість мікробактерії захворювання знаходяться в позаклітинному розташуванні.

Терапевтичний вплив має максимальний позитивний ефект на ранній стадії хвороби. Чим раніше буде виявлено захворювання, тим швидше відбудеться виліковування. До лікаря слід звертатися, помітивши у себе хоча б один симптом ураження легенів.Розрізняють дві основні групи препаратів, спрямованих на купірування туберкульозу:

  1. Ліки високу ефективність при мінімальній токсичності. До них відносяться такі фармацевтичні медикаменти, як Етамбутол, Канацімін, Рифампіцин, метазід, Феназид, Фтивазид, Ізоніазид, Піразинамід.
  2. Друга група препаратів відрізняються низькою ефективністю впливу і при цьому більш токсичні. Це такі ліки, як ПАСК, Етіонамід, Фторхінолони, Цікслосерін, Капріоміцін.

Медикаменти другого типу призначаються в разі індивідуальної непереносимості пацієнтів препаратів основного ряду, а також при яскраво вираженою стійкості до них туберкульозних бактерій.

лікарПризначення препаратів, а також виявлення їх вірною дозування проводиться з урахуванням особливостей пацієнта: віку, ваги і наявності особливостей патологічного ураження організму. Терапія проводиться комплексно з застосуванням відразу декількох протитуберкульозних ліків. Провідними серед них, як правило, є Ізоніазид і Рифампіцин.

Крім застосування звичних препаратів для терапії туберкульозу, сучасна медицина пропонує використовувати спеціальні антибактеріальні ліки, які діють безпосередньо на мікобактерії інфекції. Також в комплекс лікування може включатися засіб інший фармакологічної групи. Наприклад, гормональні ліки, препарати, що стимулюють підвищення імунітету, а також муколітичні ліки, що сприяють кращому відхаркуванню. Деякі терапевтичні схеми включають в себе протигрибкові, противірусні та антипаразитарні складові.

Етап доліковування туберкульозу

Другий етап, який настає після первинного інтенсивного лікування, місцем проведення якого часто стає лікарняний стаціонар, являє собою активну доліковування недуги. Складність його полягає в тому, що мікроби туберкульозу локалізуються вже безпосередньо всередині клітин організму, але відрізняються при цьому низькою активністю.

Для терапії на цьому етапі застосовується інша група препаратів, а саме лікування переводиться з стаціонару на домашній режим, однак всі дії повинні проводитися під чітким керівництвом лікаря.

На етапі доліковування найчастіше застосовуються такі препарати, як:

ципрофлоксацин

  • Ципрофлоксацин з фторхінолов, який відмінно поєднується з іншими протитуберкульозними засобами;
  • Піразинамід, застосовуваний до лікування туберкульозних збудників, що локалізуються в будь-якому місці;
  • Рифампіцин.

Етап доліковування відрізняється тривалістю, протягом нього можливе застосування нетрадиційних методів, наприклад, народний рецепт з бруньок берези дозволить істотно скоротити процес видалення туберкульозних бактерій з організму.

Хірургічні методи лікування туберкульозу

Сучасна фтизіатрія широко використовує оперативні методи втручання для купірування хвороби. Необхідність проведення операції стає доцільною в тому випадку, якщо хвороба прогресує, а особу, яка захворіла на туберкульоз, не відчуває поліпшень навіть при інтенсивній консервативної терапії. Хірургічний спосіб дозволить не просто лікувати розвиток захворювання, але і поліпшить якість життя, а також запобіжить небезпека хворого для оточуючих.

Складність майбутнього хірургічного втручання залежить безпосередньо від ступеня поширення хвороби по організму, а сама операція часто проводиться в екстрених випадках, якщо присутній загроза життю хворого.Сучасна медицина визнає такі види операцій, що застосовуються при туберкульозі:

  1. Повне видалення легкого, зване пневмонектомія.
  2. Часткова резекція органу дихання.
  3. Лобектомія, при якій відбувається часткове видалення органу.
  4. Плевректомія -дуже тонка втручання, при якому легке звільняється від наросли на нього оболонки з плеври, а орган відновлюється без пошкоджень.
  5. Кавернектомія-видалення ділянки органу, повністю зруйнованого розвитком хвороби.

Оперативне втручання вимагає попереднього обстеження хворого на предмет широти поширення хвороби, а також врахування особливостей його організму.

Фізіотерапевтичні методи лікування туберкульозу

Для посилення дії антибактеріальної терапії використовують фізіолікування, яке дозволяє стимулювати вплив основного методу боротьби з туберкульозом.

У числі фізіотерапевтичних процедур, в залежності від стадії хвороби, прийнято використовувати такі методики:

фізіотерапія

  1. Терапія КВЧ і УВЧ особливо ефективна на початковій стадії туберкульозу, коли відбувається активне руйнування легеневої тканини. Доцільно також застосовувати електрофорез і інгаляції.
  2. Через пару місяців після проведення терапії хімічними препаратами, має сенс додати до лікування лазерну терапію, ультразвук і магніти. За допомогою такої фізіотерапії відбувається розсмоктування запального процесу і активне загоєння пошкоджених тканин.
  3. На кінцевому етапі лікування використовуються СВЧ-впливу, за допомогою яких не тільки купіруються залишкові запальні процеси, а й регенерують зруйновані в період піку перебігу хвороби тканини.

За допомогою СВЧ можна уникнути рубців і спайок, характерних для звичайного загоєння.

Найбільш поширеними варіантами фізіотерапії під час лікування туберкульозу є застосування лазера і ультразвуку.

Застосування лазерних методик

Використання впливу лазером доцільно в наступних випадках:

  • підготовка до оперативного втручання;
  • активізація процесу відновлення.

Зазвичай лазер показаний після 2-3 місяців терапії туберкульозу, а ступінь його впливу залежить від довжини променів і обсягом зони ураження. Медична практика застосовує хвилі низької частоти, а регенерація тканин відбувається за рахунок поліпшення мікроциркуляції крові під дією лазера.

Фармакотерапія туберкульозу легенів

Найбільш ефективними препаратами, які мають позитивну динаміку під час лікування захворювання, є наступні:

рифампіцин

  1. Рифампіцин.
  2. Ізоніазид.
  3. Етамбутол.
  4. Піразинамід.
  5. Срептоміцін.

Для кожного хворого фтизіатр становить власну схему лікування, яка залежить від особливостей організму хворого, стадії розвитку хвороби, а також лікарської чутливості збудника туберкульозу. Дані препарати є основними для успішної терапії захворювання, однак деякі збудники можуть показувати певну стійкість до медикаментів головною групи.

В цьому випадку для лікування туберкульозу застосовуються додаткові ліки:

  • етіонамід;
  • канаміцин;
  • циклосерин;
  • амікацин;
  • Протіонамід.

Оскільки період лікування туберкульозу умовно ділиться на два етапи, перший, який представляє собою посилену терапію, прийнято проводити до того моменту, поки не з’явиться первинна позитивна динаміка. Потім слід лікування вторинного типу, яке може мати тривалість до року.

Протягом всього періоду терапія проводиться за допомогою трьох і більше найменувань медикаментів з основного або допоміжного списку. Не існує універсальної схеми фармакотерапії при туберкульозі, оскільки кожен випадок є індивідуальним.

Патогенетичне лікування туберкульозу легенів

Даний варіант сучасної терапії є комплекс заходів, спрямований на усунення активності збудника.

До даного комплексу відносяться такі заходи впливу:

  1. Лікувальна дієта з достатньою кількістю білків, жирів, вуглеводів і мікроелементів.
  2. Лікувальна фізкультура і суттєва рухова активність.
  3. При важких формах потрібно постільний режим.
  4. Прийом препаратів для підняття імунітету і підтримки гормонального балансу.
  5. Прийом антиоксидантів.

При важких формах туберкульозу показано також внутрішньовенне харчування організму шляхом введення активних речовин і мікроелементів.

Хірургічне лікування при туберкульозі легенів і коллапсотерапія

Оперативне втручання необхідно при появі наступних новоутворень на легких:

операція

  • каверни одиночного типу;
  • ураження полікаверозние;
  • ураження циротичні;
  • туберкулеми.

Визначити необхідність хірургічного лікування можна по рентгену легень, з цього ж дослідження видно позитивна динаміка. Сучасна методика оперативного втручання передбачає штучне введення в легені пневмотораксу, на тлі якого зменшується еластичність органу. Процеси тканинних розпадів зменшуються. Дана методика носить назву коллапсотерапіі.

Народне лікування при туберкульозі легенів

Прекрасним доповненням до протитуберкульозної терапії є застосування народних засобів, використання яких можливе, навіть якщо медикаментозному лікуванню заважає цукровий діабет.

Вдаються до нетрадиційної медицини і в тому випадку, якщо дитина заразилася туберкульозом, оскільки в дитячому віці деякі лікарські засоби протипоказані.

Найбільш дієві рецепти:

  1. Відвар з вівсяних висівок замість пиття.
  2. Тепле молоко з чайною ложкою ведмежого сала по три рази на день.
  3. Суміш з меду, барсучьего сала і волоських горіхів дуже ефективна на стадії доліковування.

Ці способи нетрадиційної медицини не втратили своєї популярності, однак попередньо слід погодити доцільність їх застосування з лікарем.

Цілі і методи терапії

Головною метою застосування різних методик лікування туберкульозу є його прискорення. Чим швидше патогенні мікроорганізми будуть знищені, тим більша ймовірність настання якнайшвидшого одужання без загального шкоди для організму.

Важливо, щоб вплив проводилося комплексно із застосуванням відразу декількох методів терапії:

ліки

  • медикаментозний;
  • коллапсотерапія;
  • симптоматичне вплив;
  • хірургічне втручання.

Використання комплексного лікування має наступні цілі:

  • отримання стабільно позитивних аналізів;
  • запобігання поширенню хвороби;
  • блокувати клінічні симптоми;
  • відновити систему органів дихання.

Самолікування не дозволить домогтися позитивної динаміки. Важливо, щоб всі складові комплексної терапії підбиралися лікарем.

Профілактичні заходи

Головною профілактикою туберкульозу є щеплення, яке проводиться дитині в пологовому будинку після народження з дозволу батьків.

Людина, що не пройшов своєчасну вакцинацію, автоматично потрапляє в зону ризику і стає небезпечним для оточення.

До решти профілактичних заходів належать такі дії:

  1. Регулярне проходження дослідження за допомогою рентгенівських променів.
  2. Вакцинація перед відвідуванням екзотичних країн, таких як Індія або тропічні держави, де легеневі інфекції дуже поширені.
  3. Вести здоровий спосіб життя: відмовитися від шкідливих звичок, правильно харчуватися і займатися фізкультурою.
  4. Сучасні терапевтичні методики дозволяють безслідно впоратися з туберкульозом, за умови своєчасного звернення до лікаря.

Справитися з туберкульозом можна за допомогою грамотного поєднання сучасних методик лікування. Скласти схему лікування для кожного конкретного випадку може тільки лікар-фтизіатр.