За якими симптомами визначити бронхіт у дорослих і як вилікувати



Гострі респіраторно-вірусні інфекції, сезонні спалахи яких часом здаються чимось досить буденним, здатні мати серйозні наслідки, і одне з таких наслідків – бронхіт симптоми і лікування якого у дорослих багато в чому відрізняються від того, як протікає захворювання і його терапія у дітей. Головне, чим небезпечний бронхіт, як у дитини, так і у дорослої людини, якщо не приділити йому належної уваги, – легкість переходу в хронічну форму, вилікувати яку значно складніше, ніж гостру. Тому при появі симптоматики, що дає привід запідозрити розвиток недуги, слід негайно звернутися до лікаря.

Патогенез і характеристика різновидів

У жінки бронхіт

Що таке бронхіт, і як його лікувати? Таке питання постає перед кожним, кому вперше ставиться такий діагноз. Згідно з визначенням фахівців, хвороба являє собою гостре або хронічне запалення слизової оболонки бронхіальних шляхів, що веде до змін в її структурі і порушень дихального процесу. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, бронхіт займає одне з перших місць в «рейтингу» найбільш поширених хвороб дихальних органів – його щорічно діагностують приблизно в 15% випадків звернення за медичною допомогою при проблемах респіраторного характеру.

Людей, які перебувають поруч із хворим, яким поставлений діагноз бронхіт, цікавить питання, заразний чи бронхіт для оточуючих і наскільки небезпечний заразився в плані поширення хвороби. Однозначно сказати в разі діагностики такої патології, як бронхіт, заразний чи ні дана недуга, не можна – все залежить від етіології.

Вона може бути як інфекційної, так і неінфекційної, і від цього в першу чергу залежить, як лікувати бронхіт і чи можна заразитися бронхітом.

Які основні причини бронхіту?

До виникнення бронхіальної патології у дорослих людей, згідно зі статистичними даними, наводить кілька факторів:

  1. Чи не доведене до кінця лікування ГРВІ.
  2. Ускладнення респіраторно-вірусної інфекції, пневмонії або грипу.
  3. Бактеріальне інфікування.
  4. Забруднення вдихуваного повітря різними хімічними домішками, на мові фахівців званими полютантами.
  5. Алергічна реакція.
  6. Спадкова схильність.

Інфекційні види бронхіту передаються безумовно, але передається чи неінфекційний, і якщо так, то як передається бронхіт, залежить від його різновиду. Дізнатися про бронхіт, заразний чи це вид, можна тільки після уточнення діагнозу.

З респіраторної інфекції розвивається вірусна форма захворювання, яка може передаватися від людини до людини властивим для цього типу повітряно-крапельним шляхом.

Заразний чи бактеріальний вид? Безсумнівно, однак характер передачі інфекції буває як подібним, так і відмінним від вірусного. Зараження передається повітряно-крапельним шляхом, але, крім того, здоровий заражається від хворого бронхітом при користуванні загальним зубною щіткою, посудом, постільною білизною або рушником. Також небезпечний тісний контакт з хворим – наприклад, поцілунки.

Від зараження до того моменту, коли з’являються перші ознаки бронхіту і людина захворює, може пройти від декількох годин до декількох днів, в залежності від того, який збудник викликав бронхіт, причини якого, як уже говорилося, дуже різноманітні.

Алергічний і хімічний види бронхіту, часто зустрічаються у дорослої людини, носять неінфекційний характер, і тому ті, хто захворів ними, не є небезпечними для оточуючих.

Тютюновий дим



При бронхіті у дорослих, викликаному реакцією на хімічні полютантів, перше місце в списку провокуючих чинників займає тютюновий дим. Саме тому курці дорослі хворіють частіше, ніж некурящі.

Якщо раніше подібні наслідки вживання тютюну зустрічалися в основному серед чоловіків, то в наші дні з поширенням цієї шкідливої ​​звички серед багатьох представниць прекрасної половини людства куріння як основна причина розвитку бронхіальних патологій перестала бути чисто чоловічий привілеєм.

Крім того, що дим сигарет забруднює бронхолегочную систему, він значно знижує її здатність до відторгнення інших шкідливих речовин, позбавляючи тканини природного захисної здатності і перешкоджаючи виведенню полютантів з організму. Тому лікарі настійно радять курцям: позбудьтеся від сигарет.

На друге місце в якості причини загострення бронхіальних патологій слід поставити полютантів промислового походження: вихлопні гази автомобілів, шкідливі речовини, що виділяються в процесі роботи заводів і фабрик, кам’яновугільну пил і продукти згоряння вугілля, газу та інших природних енергоносіїв.

Всі ці домішки вкрай негативно впливають на стан слизової оболонки дихальних органів.Якщо вибудувати фактори ризику виникнення бронхіальної патології в порядку їх значимості, список буде виглядати наступним чином:

  1. Часті респіраторно-вірусні інфекції, що свідчать про знижений імунний статус.
  2. Проблеми з вдиханням повітря через ніс, при якому відбувається зігрівання і фільтрація повітряних мас, що надходять в бронхи і легені.
  3. Тютюнопаління – як активна, так і пасивна форма.
  4. Поганий стан навколишнього атмосфери – забруднення її димом, пилом, вихлопними газами і т.д.
  5. Спадкова схильність.

При сукупному впливі всіх цих причин зростає ймовірність переходу хвороби в хронічну стадію.

симптоматичні ознаки

Як визначити бронхіт?

Основні симптоми бронхіту у дорослих, що дозволяють відрізнити хворобу від звичайної застуди, можуть включати певну послідовність:

  • підвищення температури тіла;
  • нападоподібний кашель;
  • періодичну або постійну задишку;
  • виділення мокротинні мас;
  • хрипи, які інколи можна почути неозброєним вухом.

Розглянемо кожен з них більш детально:

  1. Кашель – симптом є одним з основних. Він може бути як сухим, так і вологим. Продуктивна волога форма свідчить про гіперфункції секреторних залоз, розташованих у великих відгалуженнях, і є захисною реакцією організму, позбавлятися від надлишку слизу, що закупорює просвіти. Тут розташовані рецептори, пов’язані з кашльові центром, що знаходиться в довгастому мозку і приводить в рух гладку мускулатуру, скорочення якої виштовхують слиз.

Якщо ж запалення захопило бронхіоли, в яких відсутні такі рецептори, ситуація значно ускладнюється. Діаметр тут дуже малий і вузький, і запалення практично призводить до заростання просвіту. Таким чином, нормального відкашлювання в цьому випадку не може статися, кашель стає сухим, набуваючи надсадний і приступообразность і супроводжуючись свистячими хрипами.

Напади завершуються відходженням мінімальної кількості слизу.

  1. Задишка також входить в число основних ознак хвороби, при різних її видах виявляються по-різному. При необструктивной формі задишка виникає, коли патологію супроводжує швидко розвивається загострення запального процесу. При обструктивної різновиди скарги на задишку у пацієнта з’являються з початком захворювання.
  2. Мокротинні маси в початковій стадії можуть виділятися в дуже невеликих кількостях і виглядають як безбарвна або трохи жовтуватого відтінку слиз. Якщо хвороба пов’язана з професійною діяльністю людини, колір слизу буває іншим – наприклад, у шахтарів він темний, майже чорний. Але в міру прогресування недуги кількість слизу збільшується.
  3. По звуках хрипів, які супроводжують хворобу, лікар може судити про конкретне місце і ступеня тяжкості ураження дихальної системи. Свистячі хрипи, чутні на відстані без застосування фонендоскопа, свідчать про обструктивних процесах в дихальних шляхах.

Температура тіла залежить від того, в якій стадії розвитку знаходиться захворювання. У гострому періоді вона може бути субфебрильною, але потім знижується до нормальних показників.

напад кашлюІноді всі перераховані симптоми починають проявлятися поступово, протягом декількох діб, але часом з’являються і за одну добу. Зазвичай так відбувається гостра фаза, і бронхіт, ознаки якого розвиваються такими темпами, лікують також досить швидко.

Але якщо хвороба проявляється частіше, ніж один раз на рік, а тривалість перебігу недуги становить від декількох тижнів до місяця і довше, можна з упевненістю говорити про перехід захворювання в хронічну форму.

На тлі систематичного запального процесу відбувається поступова перебудова секреторного апарату бронхіальних шляхів. Що виявляється в результаті явище обструкції призводить до того, що слизова оболонка втрачає еластичність, стінки бронхів склерозируются, товщають, зменшуються їх просвіти, утруднюється дихання і порушується нормальне постачання киснем як легеневих тканин, так і всього організму в цілому. Через гіпертрофованості (збільшення) секреторних залоз значно зростає кількість і щільність структури виділяється бронхами слизу в порівнянні з нормою. При цьому сповільнюється процес її відходження і евакуації, що викликано, в тому числі, порушенням узгодженості роботи епітеліальних війок.

Залежно від того, які ознаки бронхіту у дорослого проявляються в міру розвитку недуги, вибудовується класифікаційна характеристика захворювання.За влучним висловом виділяються мокротинні мас бронхіт поділяється на такі види:

  • гнійний – що може мати найбільш небезпечні наслідки з точки зору ймовірних ускладнень;
  • геморагічний, коли при кашлі виділяється мокрота з домішкою крові;
  • фібринозний – простий.

Класифікація залежить і від того, яку ділянку бронхіального дерева (загальної сукупності бронхіальної системи) в більшій мірі вражений недугою. Якщо це великі бронхи, діагностується проксимальная різновид, коли в процес включені бронхіоли (більш дрібні відгалуження), ставиться діагноз дистальної різновиди.

діагностичні методики

Перш ніж починати лікування бронхіту у дорослих, хвороба необхідно точно діагностувати. Як розпізнати бронхіт і диференціювати від інших хвороб, перш ніж симптоматика проявиться в найбільш важкому вигляді, насилу піддається терапії? Встановити вид і характер захворювання дозволяє застосування цілого ряду методик.

Діагностика бронхіту здійснюється наступними способами:

  1. Аускультація (вислуховування). За характером звуків, які супроводжують дихання пацієнта, лікар може визначити приблизне розташування вогнищ патології, а також судити про її характер і стадії (обструктивний, необструктивний, ремісія, загострення). Подальша діагностика обструктивного бронхіту включає методики з використанням спеціального обладнання та лабораторних досліджень.
  2. Рентгенографічне дослідження. Рентген дозволяє диференціювати запалення бронхів від пневмонії, туберкульозу і раку легенів, що мають схожу симптоматику.
  3. Дослідження мокротинні мас на щільність і бактеріологічну активність допомагає встановити різновид збудника і реакцію на різні лікарські препарати. Якщо не вдається отримати достатню для дослідження кількість мокротиння, проводиться процедура промивання бронхіальних шляхів, а потім досліджуються промивні води.
  4. Якщо підозрюється обструктивний бронхіт, діагностика також має на увазі бронхоскопіческое і бронхографічні обстеження, які дозволяють уточнити ступінь обструкції, активність і характер запального процесу.
  5. Дослідження ФЗД (функції зовнішнього дихання) дає можливість визначити рівень дисфункції респіраторно-дихальної системи.

Також діагностика бронхіту у дорослих в обов’язковому порядку включає загальний і біохімічний аналіз крові і визначення її газового складу. Тільки комплексне застосування всіх перерахованих способів дозволяє поставити точний діагноз.

На основі результатів проведеного обстеження пульмонолог (лікар, який лікує бронхіт у дорослих) вирішує, що робити і яке лікування необхідно застосувати.

терапевтичний процес

Скільки часу потрібно, щоб позбутися від бронхіту? Це питання часто доводиться чути медикам від пацієнтів. Лікар лікує бронхіт, виходячи з характеру перебігу захворювання, враховуючи індивідуальні особливості пацієнта. Самолікування і поради друзів і знайомих, а також розповіді про те, як чиясь бабуся за три дні позбулася недуги за допомогою цілющих трав, тут навряд чи допоможуть.

Скільки лікується бронхіт у дорослих, і як вилікувати бронхіт, залежить від багатьох чинників. Велике значення для того, як лікувати бронхіт у дорослих, має фактор часу – лікується він тим краще, ніж раніше був виявлений. Гостра форма при бронхіті, лікування якого розпочато своєчасно і проводиться в точній відповідності з рекомендаціями фахівців, як правило, триває не більше двох-трьох тижнів. Якщо ж запустити бронхіт, скільки триває він в цьому випадку, сказати важко.

На тому, як довго лікується бронхіт, позначаються і застосовуються фармацевтичні препарати. При гострій формі, яка прийняла затяжного перебігу, коли з’являється ризик того, що хвороба перейде в хроніку, антибіотики можуть зіграти позитивну роль, оскільки це означає, що становище ускладнилося і в справу втрутилися бактерії.

Чим лікувати бронхіт у дорослих, і чи потрібно включати в терапевтичний курс антибіотики, залежить від наступних факторів:

  1. Згідно зі спостереженнями фахівців, скільки лікується бронхіт, залежить від віку пацієнта: літні люди переносять його важче, ніж молоді. Як правило, у людей старше 60 років рівень власної імунної захисту починає стабільно знижуватися, що викликане цілком природними причинами. У подібній ситуації високий ризик ускладнень, що можуть призвести до пневмонії, і антибіотики призначають як превентивний захід, що дозволяє цього не допустити.
  2. Скільки триває бронхіт – якщо захворювання триває більше двох-трьох тижнів, це означає, що організму важко самому побороти недугу, і застосування антибіотиків стає необхідним і неминучим.
  3. Куріння також позначається на тому, скільки днів лікується бронхіт. У курців хвороба, як правило, затягується, оскільки тютюновий дим значно ускладнює у дорослих лікування будь-яких бронхолегеневих патологій.
  4. З якої причини виник бронхіт – ще один фактор, що впливає на те, чим лікувати патологію. Вірусний і бактеріологічний види вимагають різної терапії.

Як швидко вилікувати бронхіт? Варто розуміти, що запалення бронхів НЕ діарея, і його не можна зупинити одноразовим прийомом пігулки. Але якщо починати лікування вчасно і строго слідувати рекомендаціям лікаря, впоратися з ним за два-три тижні днів цілком реально.

І нарешті, останнє запитання: як позбутися від бронхіту назавжди? Для остаточного позбавлення від недуги рекомендується змінити спосіб життя.

Перш за все, позбавляємося від шкідливих звичок, таких, як куріння, постараємося більше часу проводити на свіжому повітрі, почнемо загартовуватися.

Непогано пройти курс курортної терапії на узбережжі Криму, клімат якого як не можна краще підходить для лікування органів дихання. Перебування в санаторії – це і профілактика бронхіту у дорослих. Щоб отримати курортну карту, необхідно, крім інших документів, оформити довідку, що дозволяє терапію такого роду. Лікар видасть її в тому випадку, якщо гострий період хвороби залишився позаду.

Все це, разом узяте, допоможе уникнути повернення одного разу вилікуваного запалення бронхів.