Вогнищева пневмонія розвивається на обмеженій ділянці легені (одному або декількох). Є різновидом гострої пневмонії. Найчастіше першопричиною захворювання є бронхіт. Звідси виникло друга назва патологічного процесу – бронхіальна пневмонія.
Бронхопневмонія у дорослих є найбільш поширеним запальним процесом. У порівнянні з іншими захворюваннями бронхо-легеневої системи, вона зустрічається в 60% випадків виявлених випадків.
<h2>Типи патологічного процесу
Саме по собі захворювання не передається від людини до людини, так як це запальний процес, а не вірусний (заразитися при пневмонії від хворого неможливо). Тому відповіддю на питання про те, заразна чи ні крупозна вогнищева бронхопневмонія у дорослих, можна відповісти негативно.
Але, завжди є невелика частка ймовірності, коли людина заражається бактеріями-збудниками захворювання, які стійкі до терапії антибактеріальними засобами. Відбутися це може, перебуваючи поруч з пацієнтом в приміщенні лікарні (наприклад, пневмококком, гемофільної палички, пневмохламідіозом). Заразна чи крупозна пневмонія вогнищева, буде залежати від конкретних обставин.
Бронхопневмонию можна класифікувати по первинній причини виникнення.
Розрізняють шість типів:
- Інфекційні (наприклад, після перенесеного грипу).
- Пневмонія, що виникає на тлі (якщо є ознаки) порушення вентиляційних процесів протікають в легких, називається гіпостатіческой.
- Якщо в легені потрапило чужорідне тіло – бронхопневмонія носить назву аспіраційної.
- Ателектатическая бронхопневмонія є важким ускладненням іншого патологічного процесу (наприклад, вади серця, злоякісних новоутворень).
- При отриманні будь-якої механічної травми легкого є велика ймовірність розвитку травматичної бронхопневмонії у дорослих і дітей.
- Вогнищева післяопераційна бронхопневмонія.
У медичній практиці існує ще одна класифікація, заснована на локалізації патологічного процесу.
Вид патологічного процесса.Характерістіка воспаленія.Правосторонняя бронхопневмоніяПравосторонняя вогнищева пневмонія є найбільш поширеним варіантом через особливості будови бронхів (правий є коротше і ширше лівого, тому майже всі хвороботворні мікроорганізми потрапляють в легені саме цим шляхом). Симптоми, як правило, неявні і змащені. Прослуховуються сухі хріпи.Левосторонняя вогнищева пневмоніяВ відміну від попереднього виду, симптоми запалення розвиваються дуже характерно. При зовнішньому огляді лікар може візуально виявити відставання при акті дихання лівій частині грудей від правої. Якщо запальний процес з цього боку розташований в нижній або задній частині цього легкого – поставити правильний діагноз на підставі тільки результатів рентгенограми буде дуже важко. Буде потрібно додаткові методи діагностики – наприклад, комп’ютерна томографія.Двусторонняя вогнищева пневмоніяЕтот патологічний процес є грізним ускладненням після того, як пацієнт отримав тривалий наркоз або перебував підключеним до апарату штучної вентиляції легенів. Всі симптоми дуже виражені, хворобливі прояви в області грудної клітини локалізується з двох сторон.Очагово-зливна пневмоніяЕтот тип захворювання характеризується тим, що запалення зачіпає кілька поруч розташованих ділянок легкого, які при певній ситуації мають тенденцію до злиття. Характерними ознаками будуть задишка і помітне не лише лікаря відставання однієї частини грудей від іншої в процесі акту вдиху-видиху. Є найбільш важким з усіх типів.Таке захворювання як двостороння пневмонія і вогнищево-зливну бронхопневмонию лікують тільки в лікарні під безпосереднім контролем лікаря.
Причини виникнення
Бронхіальна пневмонія може бути первинна або вторинна. Вторинний патологічний процес зустрічається набагато частіше (70% від загального числа хворих).
- інфаркт;
- пороки розвитку серця;
- злоякісні і доброякісні новоутворення;
- бронхіти;
- грип та ГРВІ;
- «Дитячі інфекції»;
- менінгіт;
- фурункульоз;
- сепсис;
- захворювання органів дихання, що мають хронічний характер;
- при патологічних процесах мають гнійні вогнища.
Крім того, причина розвитку патологічного такого запального процесу як гостра бронхопневмонія як вторинної захворювання будуть:
- постійні стресові ситуації;
- переохолодження організму (осінньо-зимовий період – пік захворюваності);
- стану після перенесеного оперативного втручання, так як є ослаблення імунної системи;
- попадання в дихальне горло їдких парів отруйних хімічних сполук або токсичних речовин;
- аспірація сторонніх тіл в порожнину легкого.
Для первинного процесу можливий лише в разі один шлях проникнення патологічного агента в легені – бронхогенний. А для вторинного – гостра вогнищева пневмонія – існує ще два: гематогенний і лімфогенний.
Клінічна симптоматика і можливі ускладнення
Безпосередньо саме запалення розвивається досить повільно. При переході з одного ступеня в іншу – симптоми вогнищевої пневмонії практично не зазнає змін.
Спільними клінічними проявами: симптоми бронхопневмонії будуть:
- больові напади в грудях, що з’являються при кашлі та глибокому вдиху (самий інформативний симптом);
- постійне відчуття ознобу;
- біль в голові і області потилиці;
- температура тіла піднімається до 39˚;
- в старечому віці і у пацієнтів, які весь час хвороби вогнищева пневмонія перебувають на постільному режимі, – температура тіла може залишатися в межах вікової норми або триматися на субфебрильних цифрах, не перевищуючи 37,2˚С-37,3˚С;
- сухий кашель поступово в процесі лікування переходить у вологий;
- при появі мокротинні вона має білі або жовтуватий відтінок;
- в мокроті може виявлятися домішка гною;
- задишка;
- носогубний трикутник набуває синюватого відтінку;
- дихання і серцебиття прискорене;
- прослуховуються хрипи в легенях з боку ураження.
Бронхопневмонія симптоми: температура тримається на підвищених або субфебрильних цифрах не більш п’яти днів за умови правильно і вчасно призначеної антибактеріальної терапії.
Всі клінічні прояви даного захворювання повністю зникають до кінця другого тижня, а «чиста» рентгенограма з’являється тільки через 30-35 днів. Вогнищева пневмонія ускладнення проявляються на 2-3 тижні захворювання.
При неефективною або недостатньої терапії лікарськими препаратами патології вогнищева пневмонія симптоми і лікування неправильне – можливий розвиток ускладнень, як з боку легенів, так і з боку інших органів і систем.
Ускладнення, локалізоване безпосередньо в легкому, буде виглядати як:
- Абсцес.
- Гангрена.
- Поява загальної дихальної недостатності.
- Розвиток обструктивного синдрому.
- Плеврит.
- Легенева кровотеча.
Основні ускладнення вогнищевої пневмонії, які базуються поза органу поразки:
- Гломерулонефрити.
- Міокардити і ендокардити.
- Запалення оболонок головного мозку.
- Розвиток токсичного шоку.
- Поява симптомів анемії.
Діагноз крупозна пневмонія можна поставити, виявивши такі симптоми:
- тахікардія;
- тахіпное;
- при аускультації серця – тони приглушені, бронхофония;
- при аускультації легенів і органів грудної клітини – вологі хрипи і жорстке легеневе дихання.
Для достовірності діагнозу, крім візуального огляду, аускультації і перкусії легких, повинні бути проведені додаткові діагностичні заходи.
Діагностика і принципи терапії
Основні рекомендовані діагностичні заходи при вогнищевої пневмонії будуть наступними:
- рентгенологічне дослідження;
- бронхоскопія;
- КТ або МРТ органів дихальної системи;
- дослідження відокремлюваної мокроти;
- клінічне і біохімічне дослідження крові;
- дослідження сечі.
Пацієнт може перебувати як в лікарні, так і вдома. При діагнозі бронхіальна пневмонія лікування і місце, де буде знаходитися пацієнт, визначається тяжкістю перебігу даного патологічного запалення.
Для диференціальної діагностики, щоб зрозуміти, що має місце таке захворювання як пневмонія, її порівнюють з такими захворюваннями:
- туберкульоз;
- альвеолярний рак легені;
- абсцес легені;
- інфаркт легені.
Лікування вогнищевої пневмонії повинно проводитися комплексно. Медикаментозна терапія цього процесу повинна бути призначена якомога раніше.
Найчастіше лівостороння бронхопневмонія і двостороння бронхопневмонія лікується в стаціонарних умовах.
Відповідаючи на питання про те, як лікувати бронхопневмонію, рекомендовано дотримуватися постільного режиму і пити якомога більше рідини. Курс прийому антибактеріальних препаратів не повинен перевищувати двох тижнів.
При діагнозі бронхопневмонія лікування повинно бути призначене строго індивідуально. Крім антибіотиків хворому призначають протизапальні засоби, загальнозміцнюючі препарати, муколітики, Бронхомунал.
Бронхомунал є найбільш ефективним препаратом для лікування даної запальної патології. Відноситься до бактеріальних препаратів, які мають імуномодулюючу властивість.
Бронхомунал випускається в зручній формі у вигляді капсул і при його прийомі імунітет хворого бронхо-легеневих захворюванням відповідає на основні компоненти препарату.
Бронхомунал формує природний захист організму хворого людини від основних патогенних мікроорганізмів, що викликали це захворювання.
Якщо патологічний процес є вторинним захворюванням – лікування бронхопневмонії проводиться, починаючи з основного. При хронічному перебігу даного патологічного процесу добре себе зарекомендувала аутогемотерапия (введення власної очищеної крові без ознак медикаментозних засобів). Серцево-судинні лікарські засоби є підтримуючою терапією
Після того, як були зняті всі ознаки запалення, захворювання бронхіальна пневмонія, то лікування, призначене лікарем, доповнюється фізіотерапевтичними процедурами.
До препаратів антибактеріальної ряду при терапії захворювання бронхолегеневої пневмонія відносять:
- пеніциліновий група: Амоксицилін, Аугментин;
- цефалоспорини другого-третього або четвертого покоління: Цефуроксим, Цефотаксим, Цефпіром;
- фторхінолони;
- макроліди: Азитроміцин, Сумамед;
- імуностимулятори: Бронхомунал.
Сучасні антибактеріальні препарати останнього покоління мають ряд переваг в порівнянні з лікарськими засобами попередніх поколінь:
- Є ефективними для більшості мікроорганізмів.
- Мають широкий спектр послуг, що надаються.
- Мають маленьке токсичний вплив на ЦНС, печінку і нирки.
- Біодоступність.
- Побічні ефекти будуть знижені до мінімуму.
При діагнозі вогнищева пневмонія лікування з дозволу лікаря можна проводити з використанням засобів народної терапії:
- збори і настоянки, приготовані з рослин і трав;
- інгаляції і компреси на рослинній основі;
- розтирання області грудей і легенів;
- на стадії одужання: лікувальний масаж.
Важкий перебіг захворювання, ускладнене різноманітними патологічними процесами, іноді вимагає оперативного втручання.
Воно застосовується в наступних ситуаціях:
- розпад легеневого органу;
- значні рубцеві освіти;
- виявлення порожнин заповнених гнійним ексудатом;
- освіту бронхоектазів.
При скупченні великої кількості рідини в плевральній порожнині показано призначення бронхоскопії.На результат захворювання впливає відразу кілька факторів:
- вік хворого;
- характер збудника;
- хвороби, що супруводжують;
- стан імунітету;
- відповідної реакції організму на проведену лікарську терапію.
Осередкове запалення при правильній і своєчасно призначеної медикаментозної терапії закінчується повним одужанням. У 70% -75% випадків відбувається повна регенерація тканин ураженої легені. У приблизно 20% може виявитися пневмосклероз. Не більше 2% уражених страждає від зменшення частки або сегмента легені.