10 симптомів бронхопневмонії у дітей і варіанти лікування



Бронхопневмонія у дітей – це запальний процес тканин легкого, який іменується як мелкоочаговая бронхіальна пневмонія. Захворюванню найчастіше схильні діти у віці до 3 років. Запалення вражає один або кілька невеликих ділянок дихального органу. При відсутності адекватного лікування виникає підвищена загроза летального результату, асфіксії.

Причини захворювання

бронхопневмонія

Бронхіальна пневмонія виникає у дитини на тлі поразки вірусами альвеолярних частин легких. Альвеоли відповідають за імунні властивості органу. Вірусні агенти, потрапляючи в організм, дозволяють потрапити в бронхи бактеріям різної етіології.

Причини, що викликають бронхопневмонію:

  1. Бактерії патогенної, умовно-патогенної флори, такі як стафілококи, стрептококи, пневмококи та інші.
  2. Попередній грип, ГРВІ, ГРЗ, парагрип.
  3. Захворювання на кашлюк.
  4. Освіта гіпотрофії.
  5. Патології рахіту.
  6. Природжений або набутий ВІЛ.
  7. Ослаблений імунітет на тлі будь-яких патологій або захворювань.

Найчастіше бронхопневмонія розвивається у дитини під дією проникнення хвороботворних бактерій. Іноді це відбувається ще в пологовому будинку, лікарні, дитячому садку. Головною небезпекою є пневмококової бактерія, яка здатна вражати велику кількість дітей в громадських місцях. Через особливості пристрою дитячого імунітету організм дитини не здатний впоратися з недугою самостійно. Чи підлягає своєчасному лікуванню, ретельному спостереженню у фахівців.

симптоми

Вогнища запалення мають розміри від 2 до 4 мм. Залежно від того, в якому легкому локалізується запальний процес, розрізняються правобічна і лівостороння бронхопневмонія. Обидві однаково небезпечні. Якщо розвивається правобічна вогнищева пневмонія, то є великий ризик ускладнень на внутрішні органи дитини.

Найнебезпечніший симптом – це відсутність температури під час хвороби. В силу свого віку маленький пацієнт не може сказати про своє самопочуття.

Лікар, знімок, дитина



Основні ознаки, які має бронхопневмонія у дітей:

  1. Поява задишки, поверхневого дихання в стані спокою.
  2. Синюшність шкіри навколо носа, губ, посиніння пальчиків.
  3. Поява сиплости, сухого кашлю, що переходить через деякий час у вологий.
  4. Виділення мокротиння гнійного характеру, іноді має неприємний запах.
  5. Найчастіше підвищення температури до 39-40 градусів.
  6. Якщо дитина вміє розмовляти, то може поскаржитися на запаморочення, головний біль.
  7. Навіть у зовсім маленького малюка можна відзначити зниження активності, апатію, дратівливість, плаксивість.
  8. Часті відрижки щойно з’їденої їжі.
  9. Шкіра стає блідою, в деяких ділянках з’являється синюватий відтінок. Викликано це тим, що відбувається сильне кисневе голодування. Дитина страждає від нестачі повітря. Носові проходи можуть бути чистими, але набряклі стінки дихальних шляхів значно перешкоджають надходженню кисню.
  10. На тлі сильного кашлю виникає нудота, блювота.

Розвиваюча бронхопневмонія у дітей і симптоми на першому етапі захворювання дуже схожі на вірусну інфекцію. Такий прояв недуги призводить до пізньої діагностики, ускладнень.

наслідки захворювання

Наслідки, які викликає бронхопневмонія у дітей, мають дуже гнітючий характер. Головною небезпекою є летальний результат. Під час дії бактерій судини дихальних шляхів набрякають, заважають нормальному потоку повітря, в результаті чого може виникнути асфіксія.

Для її запобігання необхідна допомога фахівця, який здатний зняти отечную реакцію, призначити необхідне лікування бронхопневмонії у дітей.

лікар, дитинаТривала відсутність лікування утворює різні захворювання легенів гнійного, хронічного характеру: нефрит, гнійний отит, плеврит та інші. Крім усього, вогнищева пневмонія у дітей призводить до сильної інтоксикації організму.

Хвороботворні бактерії можуть завдати шкоди продуктами своєї життєдіяльності. Через присутність інфекційних і бактеріальних агентів значно порушується газообмін у легенях, це призводить до інтоксикації, кисневого голодування, появи судом.

Неприємний симптом, який супроводжує в основному новонароджених дітей, це судоми. У цей момент дитина відчуває біль, сильну нестачу повітря. З настанням такого симптому потрібно невідкладна допомога. Фахівці проведуть огляд і призначать, як саме лікувати бронхопневмонію у дітей. Запущений недуга з великою ймовірністю викликає серцеву недостатність, яка супроводжується тахікардією.

Великі вогнища запалення призводять до великої кількості рубцювання легеневої тканини. У дитячому віці ця патологія буде особливо зайвою. Зарубцювалися тканина не приносить фізичних незручностей, але захисні функції бронхів можуть бути порушені. З’являється можливість приватних захворювань дихальної системи.

діагностика бронхопневмонії

Перед початком лікувальної діяльності вогнищева пневмонія у дітей вимагає ретельної діагностики. Заходи щодо визначення типу захворювання та його збудника можуть проводитися тільки в стаціонарному режимі. Така вимога обов’язково дотримуватися, так як дитині в будь-який час може знадобитися швидка медична допомога, реанімаційні заходи.

Аналіз крові, дитина

Діагностика може включати:

  • загальні та біохімічні аналізи крові, визначається рівень ШОЕ, лейкоцитів, еритроцитів;
  • виявлення збудника, проведення дослідження його чутливості до антибактеріальної терапії, виведення дозування препарату;
  • рентген-знімок не завжди є інформативним, рідко може знадобитися проведення МРТ, КТ;
  • прослуховування легких і обмацування міжреберних ділянок, ці заходи дозволяють визначити ступінь захворювання і частково його локалізацію.

При зверненні до лікарні лікар оглядає пацієнта, вислуховує наявну симптоматику. Потім направляє в рентген-кабінет для зняття знімка. На рентген-знімку можна виявити розташування вогнища запалення. Визначається правобічна бронхопневмонія, лівостороння або двостороння.

За необхідності проводиться зішкріб з порожнини гортані для визначення типу збудника. Аналогічний аналіз береться з вмістом откашливаемой мокротиння, яку іноді викликають штучним шляхом.

За допомогою спеціальної лопатки натискається прикоренева частина мови і з’являється напад кашлю з мокротинням.

Лікування і профілактика

Після проведення необхідної діагностики лікар визначає, як розвивається вогнищева пневмонія у дітей і лікування. Неминуча медикаментозна терапія, яка, в свою чергу, буде спрямована на усунення запалення, виведення токсинів і знищення збудника.

Дії лікаря відбуваються в наступному напрямку:

  1. Призначення антибіотиків, виведення правильного дозування і часу прийому курсу. Це дозволяє знищити причину захворювання, дати можливість організму почати відновлювати уражені ділянки легеневої тканини.
  2. Проведення зміцнювальних заходів для імунітету малюка. Відновлення імунітету – одна з головних складових лікування.
  3. Складання щадного режиму харчування. Організм пацієнта ослаб і зайнятий боротьбою із захворюванням, тому рекомендується легка, але поживна їжа. Необхідно пити більше рідини, бажано звичайної води.
  4. Призначення курсу полівітамінів. Для кожного пацієнта підбирається в залежності від вікової групи.

Вогнищева пневмонія у дитини переноситься дуже важко. Маленький організм не здатний самостійно лікаря впоратися з настала хворобою. Двостороння бронхопневмонія займає більше часу на лікування і відновлення. Виникає так само часто, як і лівостороння вогнищева пневмонія. У важких випадках дитині призначається проведення штучної вентиляції легенів. Ця процедура призначається вже в реанімаційному відділенні, коли дитина втрачає велику частину дихальної діяльності і переважає недолік кисню.

обтиранняДля профілактики такого недуги існують деякі рекомендації, які легше виконати, ніж лікувати дитину від важкого захворювання:

  1. Заходи по загартовуванню дитини. Проводяться, з огляду на вік пацієнта. Почати варто з звичайного провітрювання кімнати і підтримки там температури на пару градусів нижче звичайної. Потім можна підключити обтирання мокрим рушником. Будь-які подібні маніпуляції проводити тільки після дозволу фахівця.
  2. Своєчасно виявляти запальні процеси, інфекційні захворювання. Такий підхід знизить ймовірність сильного ослаблення імунітету і виключить виникнення або загострення бронхопневмонії.
  3. Підтримувати загальні рекомендації по зміцненню і підтримці імунітету. Стежити за складовою частиною харчування, гігієною і фізичною активністю.

Як тільки лікар визначить всі симптоми, він призначить лікування відповідно до клінічної картині. Після проведення всіх необхідних медикаментозних заходів необхідно строго дотримуватися всіх рекомендацій.

У слабкої організму може виникнути рецидив недуги, який зажадає нового обстеження, прийому більш потужних і важких антибіотиків. Якщо з’явилися якісь підозри на погане самопочуття дитини, необхідно терміново звернутися за медичною допомогою. Рання діагностика дозволяє знизити дозування важких препаратів і швидко позбутися від недуги. Після банального прослуховування малюка лікар визначить, чи є якісь відхилення в диханні і наявність запального процесу.

Часто бронхопневмонія викликана різними аспіраціями, які можуть наздоганяти при невдалому ковтанні їжі або відрижці. Необхідно застерігати можливість відрижки в положенні лежачи.

Ні в якому разі не можна братися за самостійне лікування пневмонії. Застосування трав не допоможе позбутися від недуги, захворювання буде з великою швидкістю прогресувати. Прийом неправильних антибіотиків з невірною дозуванням призводить до отруєнь різного характеру, порушень флори шлунка, слизових. Крім того, до антибактеріальних препаратів легко виробляється у збудників звикання. Для правильного лікування потрібно здача аналізу для того, щоб призначити правильну групу препаратів з ефективною дією.