Як можна заспокоїти і вилікувати гавкаючий кашель у дитини



Коли з’являється гавкаючий кашель у дитини, батьки починають вживати заходів, щоб якомога раніше малюка від нього позбавити. Однак гавкаючий кашель не є окреме захворювання. Це симптом відбуваються в організмі дитини патологічних процесів. Щоб адекватно лікувати гавкаючий кашель у дитини, слід досконально розібратися, що є його причиною. Але буває і так, що гавкаючий кашель без температури ставить батьків у глухий кут.

Часто термін «гавкаючий кашель» викликає подив і нерозуміння, що це таке. Так зазвичай називається надривний кашлевой напад без виділення мокротиння, по звуку нагадує собачий гавкіт. Чому сухий кашель ще називають «гавкаючий».

<h2>Що викликає кашель у дітей

кашель

Перед прийняттям рішення, як лікувати гавкаючий кашель, треба встановити, що могло викликати його появу. Треба мати на увазі, що гавкаючий сухий кашель можливий навіть у немовляти, починаючи з тримісячного віку.

Зазвичай провокуючими факторами, що викликають у дитини гавкаючий кашель виступають:

  1. Алергія. Різко почався сухий гавкаючий кашель у дитини з’являється як реакція організму при вдиханні алергенів. Такий напад починається зазвичай раптово і може бути тривалим. Температура тіла при цьому залишається нормальною. Іноді сухий кашель доповнюється іншими ознаками подразнення слизових оболонок алергічними агентами. Так, дитина буде скаржитися на свербіж в носі, першіння в горлі. З’явиться чхання. Якщо малюк ще не розмовляє, він при кашлі буде морщити носик і намагатися почухати його. Відкашлювання з’явилася мокротиння також матиме характерні ознаки алергії. Мокрота при цьому буде прозора і без різних включень і домішок.
  2. Мікроклімат в приміщенні. Причини гавкаючого кашлю полягають і в дуже сухому повітрі кімнати.

Причиною також можуть бути запальні явища. Гавкаючий кашель у дітей зазвичай супроводжує простудні захворювання і патологію, викликану різної патогенною мікрофлорою.

В цьому випадку почався кашлевой напад свідчить про розвиток таких захворювань:

фарингіт



  • запалення глотки (фарингіт). При цій патології кашель проявляється на тлі закладеності носа або нежиті. Також будуть сльозитися очі, з’явиться біль при ковтанні;
  • запалення гортані (ларингіт). При цьому також буде спостерігатися осиплість голосу, посиніння губ. У грудях можуть бути чутні хрипи. Підвищується температура;
  • гостра респіраторно-вірусна інфекція. ГРВІ супроводжується підвищенням температури, різними порушеннями носового дихання, слабкістю, відсутністю апетиту. Рідше може бути головний біль;
  • грип. В цьому випадку гавкаючий кашель буде супроводжуватися ознобом, підвищенням температури до високих цифр;
  • коклюш. У дітей з’являється спастичний кашель вночі. Доповнювати клінічну картину будуть респіраторні явища;
  • паракоклюш відрізняється блювотними позивами, що з’являються після кашельних нападів;
  • гостре спастическое звуження гортані, викликане запаленням. Відрізнятися буде утрудненням вдиху або видиху. Незначне підвищення температури супроводжується осиплостью голосу;
  • дифтерія. Сильний гавкаючий кашель буде розвиватися на тлі почервоніння горла і появи на ній специфічних світло-сірих плівок.

Багато хто з перерахованих причин можуть дуже швидко переходити в стану, що представляють небезпеку для життя дитини. Тому при виникненні кашлю слід негайно показати малюка лікаря.

дії батьків

Раптово почався гавкаючий кашель у дитини без температури часто викликає у батьків розгубленість і нерозуміння, що робити в такій ситуації.

лікарНайрозумнішим буде терміново показати дитину лікарю. Варіант звернення слід вибирати по ситуації. У легких випадках можна звернутися в поліклініку. Якщо у дитини важкий стан або він починає «гавкати» на тлі підвищення температури, треба викликати лікаря додому. У нічний час або в разі різкого погіршення самопочуття малюка негайно викликається педіатрична невідкладна бригада.

Чекаючи лікаря, треба тим часом зробити наступні кроки:

  1. Постаратися заспокоїти дитину. Такий стан нерідко викликає у дітей переляк, рефлекторно викликає ще більші спазми дихальної мускулатури, що посилить починаються напади кашлю. Треба взяти малюка на руки, ласкаво поговорити з ним, постаратися відвернути увагу. Також треба розслабити на ньому одяг. Це допоможе трохи згладити кашлеві напади.
  2. Виміряти температуру. Ці дані допоможуть доктору швидше поставити діагноз. Високі або субфебрильна цифри вкажуть на запальний процес.
  3. Огляд слизових оболонок горла. При цьому слід відзначити не тільки колір і стан оболонок, але і характер слизу, що стікає по задній стінці глотки. Якщо слиз прозора, без включень, то причиною кашлю не є запалення.
  4. Створити дитині спокій. Чим менше він буде рухатися, тим рідше будуть виникати напади.
  5. Закапати ніс препаратом, звужують судини. Таке просте засіб дасть можливість дитині дихати носом.
  6. При високій температурі треба дати дитині жарознижуючий засіб.
  7. Забезпечити малюкові приплив свіжого вологого повітря. Для цього треба відкрити кватирку і можна провести зволоження звичайним розприскувачем. Також при гавкаючим кашлі можна зробити інгаляцію або хоча б потримати дитину поруч із ванною, наповненою водою. Вологе повітря пом’якшить кашлеві напади.
  8. Як можна частіше і більше давати пити воду. Такий простий прийом полегшує дихання.

До приїзду лікаря не давайте діткам відхаркувальні ліки! Такі кошти тільки посприяють різкого погіршення стану.

Як полегшити в подальше час стан хворої дитини, докладно розповість педіатр.

Що викликає такий кашель у дорослих

Гавкаючий кашель у дорослихГавкаючий кашель у дорослих може мати ті ж причини, що і у дітей. А саме: алергічна реакція на подразник, пересушене повітря в приміщенні, простудні захворювання, а також хвороби, викликані вірусами, грибками, бактеріями і іншої патогенною мікрофлорою.

Але, крім цих причин, провокувати кашель у дорослого також можуть і інші зовнішні фактори:

  1. Гавкаючий кашель у дорослих може бути спровокований і несприятливими умовами на виробництві. Такими агентами можуть виступати промисловий пил, пари токсичних речовин, різні хімічні сполуки, з якими доводиться контактувати в силу виробничих обов’язків і т.п.
  2. Також гавкаючий кашель у дорослої людини дає така шкідлива звичка, як куріння. Вдихуваний тютюновий дим, а також смоли та інші шкідливі речовини, що містяться в тютюні, пересушують слизові оболонки дихальних шляхів, а також зменшують кількість сурфактанта на альвеолах. Це призводить до посиленого подразнення нервових рецепторів в легенях, на яку організм реагує надривним гавкаючим кашлем.
  3. У рідкісних випадках причиною сухого кашлю стає чужорідне тіло, що потрапило в органи дихання. За допомогою такого захисного рефлексу організм намагається звільнитися від закупорки дихальних шляхів сторонніми предметами.
  4. Доброякісні і злоякісні процеси у верхніх відділах дихальних шляхів.

Загальні принципи лікування

Не слід вирішувати самому, ніж лікувати гавкаючий кашель. Радикально позбутися захворювання можна, тільки провівши терапію, відповідну етіології, під наглядом лікаря.

Щоб вилікувати гавкаючий кашель, слід приймати тільки ті заходи і препарати, які діють безпосередньо на причини, що викликали такий стан:

лікування

  1. Якщо спастическая кашлевая реакція викликана алергічними компонентами, то, перш за все, слід усунути дію алергену на організм. Лікар також призначає препарати антигістамінного дії. Ці ліки можуть бути загальної дії, що знімає аллергизацию всього організму. Зазвичай для цього застосовується таблетована форма препаратів, і тільки в важких випадках засіб може вводитися парентерально. Також застосовуються і речовини місцевої дії, що знімають спазм бронхіальної мускулатури і полегшують дихання. Зазвичай такими ліками роблять інгаляції.
  2. Якщо гавкаючий кашель починається як реакція на сухе повітря в кімнаті, слід вживати заходів щодо нормалізації вологості. Для цього бажано встановити побутової зволожувач. Замінити його можна розвішуванням в кімнаті мокрих простирадл або рушників. Також зменшити сухість повітря можна, періодично розбризкуючи воду з пульверизатора. При цьому щодня повинна проводитися вологе прибирання кімнат і хоча б дворазове протягом доби провітрювання.
  3. Як вилікувати сухий кашель, викликаний різними патогенними мікроорганізмами, повинен вирішувати тільки лікар. Немає універсального засобу, який було б ефективним при збудників різних груп. Часто призначення препарату залежить і від індивідуальних особливостей організму. Якщо почалося інфекційне захворювання, лікар спочатку встановить вид збудника. Лікування при цьому буде підбиратися з препаратів, агресивних до конкретного мікроорганізму. Іноді для успішного лікування знадобиться провести додаткові дослідження мікрофлори. Тому лікування гавкаючого кашлю у дітей і дорослих повинен проводити тільки лікар.

 Призначена лікарем терапія повинна тривати строго відповідно до призначень! Навіть якщо здається, що вже повністю позбулися кашлю, лікування не слід самовільно відміняти!

Особливості лікування дітей

муколитикиЛікування гавкаючого кашлю у дитини починається з полегшення відкашлювання. Для цього призначаються препарати з групи муколітиків. Це призводить до розведення мокротиння і полегшення її виведення з легких. Мокрий кашель сприятиме швидшому вирішенню хвороби. Тоді маленького пацієнта переводять на відхаркувальні засоби.

Лікування гавкаючого кашлю у дітей має свої особливості, що залежать від віку маленького пацієнта:

  1. Перший рік життя. Гавкаючий кашель може початися у дитини і на першому році життя. Найчастіше в цьому віці це стан викликається двома причинами: інфекцією або вродженою патологією дихальних шляхів. Даний вік дуже небезпечний розвитком ускладнень, що призводять до термінальних станів.

Однак слід мати на увазі, що напад сухого кашлю у немовляти може бути спровокований і чисто стресовими факторами, такими, як яскраве світло, різкий звук і т.п.

Якщо малюк починає інтенсивно кашляти, слід поїти його якомога частіше. Для збереження водно-електролітного балансу вода повинна бути трохи подщелочив. Можна поїти дітей мінералізованою водою, однак при цьому вона повинна бути без вмісту газу.

  1. Від року до трьох. Кашель у однорічної дитини і старше вже може купироваться з дозволу дитячого лікаря таким засобом, як гірчичники. Також можна зробити теплі ножні ванни.

З цього віку вже можна робити інгаляції при сухому кашлі із застосуванням небулайзера. З чим проводити інгаляції, підкаже лікуючий лікар. Також потрібно контролювати харчування малюка. При подразненні горла і гортані забороняється вживання гострих, солоних і кислих страв. При кашлі з гавкотом слід виключити напої, які можуть викликати алергічні реакції. До них відносяться чаї з трав, будь питво з медом. Краще дайте дитині компот із сухофруктів.

  1. Старше трьох років. У цьому віці при неправильному лікуванні вже може розпочатися хронічна форма захворювання. Якщо у дитини при застуді кашель як гавкіт у собаки, застосовуються антибактеріальні аерозолі. Також прискорять одужання різні інгаляції з призначеними лікарем медикаментами.

Для забезпечення повноцінного відпочинку в нічний час вже може застосовуватися проти кашлю, підібране лікуючим педіатром. Подальша терапія вже залежить від причини, що викликає кашлеві напади.

Якщо кашлеві симптоми супроводжуються підвищенням температури вище 38о, обов’язково застосовуються жарознижуючі препарати.

При осиплості малюкові слід постаратися забезпечити режим максимального мовчання. Чим менша дитина буде розмовляти, тим швидше голосові зв’язки відновляться.

дозуванняПри лікуванні дітей лікарськими препаратами слід строго дотримуватися призначену лікарем дозування. Також треба обов’язково уважно ознайомитися з інструкцією і при перших ознаках розвитку у дитини побічних ефектів на речовини, що входять до складу препарату, негайно зв’язатися для консультації з педіатром.

Щоб знизити ризик виникнення у дитини нападів спастичного сухого кашлю, слід якомога частіше гуляти з ним на свіжому повітрі, регулярно провітрювати його кімнату і проводити в ній вологе прибирання. Також стежити за тим, щоб щоденний раціон обов’язково містив свіжі фрукти і овочі в достатніх кількостях.