7 перших симптомів запалення легенів у підлітків



Пневмонія у підлітків – захворювання, викликане цілою низкою чинників. Серед специфічних виділяють бурхливе зростання, а також зміна гормонального фону, що позначається на роботі всіх органів і систем організму. Розглянемо основні симптоми запалення легенів у підлітків, природу виникнення патології, типове і нетиповий перебіг хвороби, методи діагностики.

Пневмонія в підлітковому віці

Дитина, лікар

У віці 12-16 років діти починають бурхливо рости. Всі органи і системи стрімко розвиваються, відбувається гормональна перебудова. Робота всіх органів і систем зазнає фізіологічні зміни. Не є винятком і легкі. Фахівці називають цей фактор основоположним серед причин розвитку захворювання саме у підлітка.

Збудником захворювання найчастіше стає бактеріальна флора:

  • стрептококи;
  • мікоплазми;
  • клебсієли;
  • гемофільна паличка.

При зниженому імунітеті викликати розвиток пневмонії можуть також віруси (зокрема, цитомегаловірус), герпес і грибки. Зустрічається також змішана вірусно-бактеріальна форма патології.

Розрізняють позалікарняних (країни, що розвиваються в побутових умовах) і госпітальні (що з’явилися в умовах перебування в стаціонарі) форми пневмонії.

Найчастіше в підлітковому віці у дитини запалення легенів протікає в легкій формі, оскільки уражається лише частина органу (вогнищева або часткова пневмонія). Така форма хвороби не вимагає госпіталізації, а лише адекватного лікування в домашніх умовах з дотриманням постільного режиму.

Якщо ж спостерігається ураження всієї легені або обох, необхідно стаціонарне лікування з використанням ін’єкційних препаратів, іноді у вигляді внутрішньовенних вливань. Адже в таких випадках або при неадекватному лікуванні легких форм можуть розвиватися серйозні ускладнення: плеврити, пневмоторакси, обструктивні зміни в бронхах і легенях і багато інших.

Перші ознаки

Не можна сказати, що ознаки запалення легенів у підлітків значно відрізняються від симптоматики у дорослих.

Серед перших проявів відзначаються:

  1. Гостре початок, що характеризується значним погіршенням загального стану.
  2. Підвищення температури тіла до показників понад 38 ° С, що відбувається різко і не піддається тривалої корекції за допомогою звичних жарознижуючих препаратів.
  3. Спостерігається задишка навіть у стані спокою, озноб особливо при підвищенні температури.
  4. Болі в області грудей, що посилюються при глибокому вдиху, який зазвичай провокує напади кашлю.
  5. Кашель сухий. Якщо і спостерігається мізерне виділення мокроти, вона має колір іржі (іноді навіть з прожилками крові). Такий симптом з’являється внаслідок розриву капілярів на альвеолах від надсадного кашлю.
  6. Занепад сил, втома, млявість і апатія.
  7. Сильне потовиділення вночі або при незначних фізичних навантаженнях.

Виразність симптомів буде залежати від збудника хвороби. При бактеріальному «провокатора» спостерігається сильний кашель, підвищення температури до субфебрильних показників і сильне потовиділення. Атипові форми мають дещо інші прояви.

Безтемпературная форма

легкі



До атипових проявів пневмонії у підлітків відноситься відсутність температури. Ці показники можуть залишатися в межах норми і лише у вечірній час підвищуватися до 37-37,2 ° С, ніяк не вище.

Ознаки пневмонії в такій формі можуть бути змазаними, їх легко пропустити на початку захворювання, що робить лікування більш складним і тривалим. Однак уважні батьки помітять проблеми у дитини і звернуть на них увагу.

Насторожити повинні такі прояви:

  • постійний занепад сил, апатія, відсутність настрою, млявість;
  • відсутність апетиту, іноді супроводжується зміною смакових пристрастей;
  • спостерігаються дискомфортні прояви в грудях, болі при глибокому вдиху, нерівномірне підняття грудної клітини з двох сторін при диханні;
  • задишка, важко зробити вдих;
  • сонливість в денний час і безсоння вночі;
  • кашель може бути як сильним і пріступообразним, так і бути відсутнім взагалі.

Розмиті симптоми і лікування, що проводиться несвоєчасно в таких випадках, погіршують становище і стають причиною розвитку ускладнень. Якщо при звичайних формах пневмонії, вчасно продіагностувати і вилікуваний, для відновлення легеневої тканини в пошкодженому сегменті потрібно не менше місяця, то в таких випадках час збільшується в рази.

Вірусна і атипова пневмонії

пневмоніяГРВІ (гостра респіраторна вірусна інфекція) і вірусна пневмонія – це два різних захворювання, які мають прямий взаємозв’язок. Найчастіше попередником запалення легенів є саме вірус. Відмінності між цими двома станами полягають в особливостях роботи органів дихання. Від цього буде залежати тактика лікування, яка в корені відрізняється.

В основному такий патології схильні підлітки у віці 14-15 років.

Основними симптомами захворювання легенів вірусної природи будуть:

  • раптово виникла слабкість, млявість і швидка стомлюваність;
  • різке підвищення температурних показників до 39-40 ° С;
  • швидко прогресуюча задишка;
  • надсадний, частий кашель з тривалими нападами і виділенням пінистої мокроти з прожилками крові в ній.

Вірусна пневмонія – хвороба, яка потребує неодмінного стаціонарного лікування. У домашніх умовах зробити це вкрай проблематично, адже стан пацієнта може змінюватися протягом години кардинально.

Ще один вид пневмонії, який більш характерний для підлітків – атиповий. Його збудником виступають хламідії, мікоплазми, легіонелли. Розвивається у школярів і студентів, які перебувають в колективах.

Симптоматика наступна:

  1. М’язовий та головний біль достатньої інтенсивності і вираженості.
  2. Ознаки ГРВІ, з ознобом і невисокою температурою, що піднімається переважно у вечірні години.
  3. Загальна слабкість, втома, млявість і апатія.
  4. Втрата апетиту.
  5. Блідість шкіри, особливо на видимих ​​ділянках тіла (обличчя, руки).

Симптоматика може не викликати особливих побоювань, оскільки помилково трактується неправильним чином. Адже є схожість із застудою, банальним сезонним авітамінозом або синдромом хронічної втоми, до якого схильні підлітки.

Саме атипова пневмонія в силу своєї «скритності» і пізнього виявлення вважається найнебезпечнішою формою захворювання легенів. У цьому випадку найбільш часто розвиваються такі ускладнення, як туберкульоз та онкологічні процеси в органах дихання.

діагностичні заходи

При виявленні у підлітка перерахованих вище симптомів батькам потрібно негайно відвести своє чадо до лікаря. Хоч в цьому віці діти вважають себе досить дорослими, але похід в лікарню залишається проблемою (дитячі страхи дають про себе знати).

Зазвичай звертаються до сімейного лікаря, підліткового педіатра, або терапевта, або ж інфекціоніста. Лікар повинен провести обстеження, щоб поставити правильний діагноз і призначити лікування.

Діагностика включає в себе наступні етапи:

  • збір анамнезу шляхом опитування батьків про протікання захворювання, найяскравіших симптомах і часу їх появи;
  • опитування хворого з приводу вираженості дискомфортних відчуттів, прослуховування бронхів і легенів;
  • зазвичай призначається загальний аналіз крові з формулою;
  • навіть при відсутності хрипів, але підозрі доктора на можливе запалення легенів призначається рентгенологічне дослідження грудної клітки, яке покаже вогнище запалення і ступінь поширення процесу в парних органах;
  • серологічні реакції, мікроскопічні дослідження і посів мокротиння для виявлення збудника пневмонії.

Лікування призначається негайно, навіть до отримання результатів бакпосева з виділенням збудника. Прописуються антибіотики широкого спектру дії, нестероїдні протизапальні препарати, відхаркувальні засоби, фізіотерапевтичні процедури.

Проведення лікувальних заходів повинне бути строго регламентоване і виконуватися відповідно до рекомендацій лікаря. Недоліковані запалення може повернутися в більш важкій формі і лікувати його буде значно складніше. Також слід враховувати, що всі наступні випадки пневмонії вимагають застосування більш сильних антибіотиків, оскільки організм адаптується до вже використаним. А бактерії стають нечутливі до препаратів, раніше застосовуваним.

Спровокувати виникнення запалення легенів можуть зовсім нешкідливі фактори. Банальне переохолодження, особливо навесні і восени, коли тепло оманливе. Перенесені «на ногах» застуди, грип, вірусні захворювання накладають свій відбиток на стан імунітету і можуть послужити благодатним грунтом для розвитку пневмонії.