Що таке астма – відповідь на це запитання хотів би дізнатися багато людей, які зіткнулися із захворюванням і намагаються дізнатися все про даної патології. Бронхіальна астма – це захворювання дихальних органів, що виникає у людини за певною етіології. Головною ознакою, що характеризує хвороба на будь-якому етапі її розвитку, є задуха. Сьогодні лікарі виділяють бронхіальну, диспептичні і серцеву хворобу, які наділені певними симптомами і особливостями течії. Лікування астми проводиться під суворим контролем лікаря, оскільки патологія нерідко призводить до смертельного результату пацієнта в результаті повної закупорки дихальних шляхів. Отже, що таке бронхіальна астма, і як визначити її розвиток в організмі?
Опис захворювання
Поняття бронхіальної астми – це серйозне хронічне захворювання, що розвивається в дихальних органах. Головні ознаки астми, за якими можна визначити розвиток хвороби – задишка, кашель і задуха, які супроводжують астматика весь час лікування. З давньогрецької мови хвороба перекладається як «важкий або утруднене дихання». Хвороба була виявлена дуже давно, ще під час життя Гіппократа, тому сьогодні лікування астми досить ефективне і дієве.
Симптоми захворювання проявляються тоді, коли на клітини здорової людини, а саме еозинофіли, макрофаги і огрядні клітини, відбувається негативний вплив різних негативних факторів. Наприклад, до них можна віднести алергени, які найчастіше викликають появу патології.
При ураженні клітин висока чутливість організму викликає звуження просвіту органів дихання, а саме бронхів. В такому випадку, виходячи з форми бронхіальної астми в органах дихання, починає утворюватися слиз, що закупорює бронхи і веде до поганого надходженню повітря в порожнину легенів. Після цього людина починає відчувати ознаки бронхіальної астми, одним з яких є сильний хрип. Крім того, під час утворення в бронхах слизу хворий починає постійно кашляти і відчувати сильну тяжкість в грудній клітці. Ці симптоми захворювання є основними при перебігу хвороби. Крім цього, вони явно характеризують хвороба, і лікар не зможе сплутати цю хворобу з іншими легеневими захворюваннями.
Причини бронхіальної астми сьогодні бувають найрізноманітнішими – починаючи від звичайної пилу і закінчуючи постійними стресами і неврозами. Крім того, всі причини розвитку патології можна розділити на два види – внутрішні і зовнішні.
Виходячи з їх виду, доктор призначає лікування бронхіальної астми у дорослих, також звертаючи увагу на симптоми і форму хвороби.
Чи можна вилікувати астму? Сьогодні це питання цікавить багатьох астматиків, кого атакував бронхіт.
Насправді повністю побороти захворювання неважко, достатньо лише дотримувати:
- схему лікування хвороби;
- поради лікаря;
- відвідувати фізіотерапевтичні процедури;
- підтримувати стан організму за допомогою народних методів.
Чи можна вилікувати бронхіальну астму хронічного типу? Можна, але для цього знадобиться багато зусиль і часу.
Епідеміологія
Бронхіальна астма, як показують показники ВООЗ (Всесвітньої організації охорони здоров’я), в даний час діагностується у 4-10% населення планети.
Найчастіше захворювання зустрічається у наступних народів:
- кубанців;
- новозеландців;
- іспанців.
Це обумовлено високим вмістом в повітрі алергічних речовин, які швидко викликають астму і не дають з нею повністю «попрощатися». Такі алергени потрапляють в повітря з-за морського повітря, який постійно приносить в населені пункти різні алергени, що викликають серйозну небезпеку для здоров’я. У Росії астма діагностується у 7% дорослих людей і 10% дітей.
Зростання появи даного захворювання почався зовсім недавно, коли стало будуватися багато заводів і фабрик, а всі відходи – викидатися в атмосферу. Сьогодні підхопити астму бронхів може будь-яка людина, незалежно від стану здоров’я і загального самопочуття. Важливо зауважити, що хвороба астма може з’явитися у людей, часто приймають ненатуральні продукти або ж ведуть малорухомий ОЖ (спосіб життя).
Люди, які зазнали розвитку даної патології, хотіли б знати, як вилікувати бронхіальну астму назавжди? Щоб це зробити, необхідно обов’язково виявити причину хвороби, а також повністю усунути її з організму. Тільки тоді вдасться побороти захворювання шляхом прийому лікарських препаратів, за допомогою інгаляцій і фізіотерапевтичних процедур.
На думку лікарів – діагноз бронхіальна астма не є смертельною, проте він може істотно зіпсувати життя будь-якої людини. Тому всім людям важливо знати причини виникнення астми і основна ознака розвитку патології.
Причини виникнення бронхіальної астми
Принципи лікування бронхіальної астми досить різні, так як причин виникнення хвороби сьогодні налічується досить багато. Як згадувалося раніше, розділити їх можна на два види – зовнішні і внутрішні.
До зовнішніх причин появи астми відноситься:
- Пил. Звичайна пил має в собі чимало різних частинок, до яких відносяться частинки шкіри, квітковий пилок, хімічні елементи, шерсть і так далі. Ці речовини вважаються найсильнішими алергенами, здатними розвинути напади захворювання.
- Погана екологія в країні. Люди, що живуть в промислових місцевостях, де все буквально кишить хімією, газами і частою зміною клімату, схильні до хвороб бронхів набагато частіше, на відміну від жителів сіл, де клімат чистий і однаковий. «Побутова» і хімічна астма лікується чи ні? В даному випадку все залежить від правильності лікування – якщо хворий буде дотримуватися всі поради лікаря, а також правильно приймати ліки, подолати хворобу вийде досить просто.
- Робоча діяльність. Лікарями було відмічено, що люди, часто контактують з фарбою, лаками, штукатуркою та іншими речами, необхідними для ремонту, більшою мірою схильні до розвитку алергії. Також це відноситься і до інших хімічних речовин – лакам для нігтів, засобів по догляду за собою і так далі.
- Куріння. Постійне вдихання тютюнового диму і сумішей, з яких зроблені сигарети, веде до порушення цілісності слизової дихальних органів. Як починається астма в такому випадку? Спочатку людина відчуває нездужання і порушення дихання, а після до цього приєднується біль в тяжкість у грудях, а також сильний кашель. Важливо зауважити, що синдроми бронхіальної астми, яка з’явилася в результаті куріння, є найнеприємнішими для людини.
- Стрес. Вилікувати хворобу при частих стресах і нервових зривів не вийде, так як органи дихання і ЦНС (центральної нервової системи) тісно пов’язані між собою. В результаті постійних стресів організму стає важко справлятися з негативною дією алергенів, тому бронхіальна астма здатна розвинутися досить швидко.
- Неправильне харчування. Як це не дивно, але незбалансоване харчування викликає швидку появу астми. Справа в тому, що страви при мінімальній термальній обробці насичують організм великою кількістю корисних речовин, що запобігає астму бронхів. Також, щоб захворювання не спіткало людей, необхідно приймати якомога більше вітамінів і мінералів.
До внутрішніх причин появи хвороби відноситься тільки спадковість. Якщо у одного з батьків спостерігається астма, у дитини в 30% випадків захворювання також проявиться.
Причому неважливо, якою буде його вік, адже патологія може почати свій розвиток як в дитячому, так і в дорослому віці.
При діагнозі астма перші ознаки і симптоми у дорослих показують людині про те, що в організмі почався розвиток небезпечної хвороби, що викликає велику кількість проблем для людини. В першу чергу, до них відноситься порушення нормального і здорового дихання, що значно ускладнює існування в сучасному світі.
Симптоми бронхіальної астми
Як лікувати бронхіальну астму? Для початку хворому потрібно правильно виявити симптоми захворювання і тільки потім приступати до їх негайного усунення.
Часто перші симптоми астми бувають схожими з ВСД (вегето-судинну дистонію) та іншими захворюваннями, тому людина повинна знати напевно про початок перебігу бронхіальної астми. Для початку потрібно відзначити, що вночі та вранці ознаки патології значно посилюються.
До перших симптомів астми, що розвиваються на початковій стадії хвороби, відносяться:
- кропив’янка;
- задишка – особливо часто вона з’являється після виконання фізичного навантаження;
- хрипіння під час здійснення дихання;
- кашель – спочатку сухий, а через пару днів з домішками харкотиння;
- постійне чхання;
- задуха;
- відчуття тяжкості в грудній клітці;
- ортопное.
При наявності таких ознак хворому важливо обов’язково звернутися до лікаря, особливо якщо такі симптоми з’являються і зникають на невеликий проміжок часу. Адже через 1-2 тижні відсутності лікування захворювання перейде в хронічну форму, найбільш небезпечну для здоров’я і стану органів дихання.
Як вилікувати астму назавжди і як її виявити? Для цього потрібно вчасно вжити заходів по лікуванню захворювання, щоб бронхіт вразив мінімальну площу бронхів.
До основних симптомів розвитку астми бронхів відноситься:
- нездужання;
- постійна слабкість;
- дихання при бронхіальній астмі стає важким і переривчастим;
- хрипіння при кожному вдиху;
- сильні болі в голові;
- болю в усіх відділах грудної клітини.
Як позбутися від астми в такому випадку? Для цього слід звернутися до лікаря, який проведе діагностичні заходи і призначить правильне і ефективне лікування.
Як визначити астму при її тяжкому перебігу? Для цього треба виявити у потерпілого певні ознаки.
Серед часто бувають симптомів можна виділити наступні:
- порушення роботи серця;
- зміна пульсу до 90 ударів, а при перебігу нападу до 130 ударів;
- складності з вчиненням дихання;
- посиніння шкірного покриву (особливо сильно це видно у верхній частині тіла);
- сонливість;
- розтріскування нігтів і їх сильне відшаровування;
- збільшення обсягу серця;
- поява шкірних хвороб, а саме – дерматити, риніт, псоріаз, екзема.
Чи лікується бронхіальна астма в такому випадку? Так, але для цього хворому доведеться пройти серйозний терапевтичний курс лікування, який триває не один місяць.
Крім того, бронхіальна астма, лікування якої в першу чергу буде направлено на усунення симптомів хвороби, повинна обов’язково піддаватися всім методам лікування – тільки тоді вдасться уникнути її рецидивів.
Класифікація і діагностика захворювання
Бронхіальна астма, причини виникнення якої залежать від етіології захворювання, ділиться на кілька видів.
До них відносяться:
- Екзогенна патологія. Її розвиток характеризується проникненням в органи дихання певних видів алергенів, до яких відноситься шерсть тварин, пиловий кліщ, цвіль і так далі. В такому випадку астма, ознаки якої будуть добре помітні, вимагає обов’язково виведення алергену і організму, а також швидкого лікування.
- Ендогенна патологія. В даному випадку розвитку ознак сприяє інфекція, що протікає в організмі, холодні потоки повітря, фізичні навантаження, стреси і так далі. Як розпізнати астму ендогенного генезу? Хворому потрібно уважно оцінити стан свого здоров’я, а також стежити за тиском, яке навіть під час відсутності нападу тримається на високій позначці.
- Змішаний генез. В даному випадку напад з’являється в результаті одночасно атаки організму зовнішніми і внутрішніми факторами.
Що за діагноз – астма, і що це таке, тепер стало зрозуміло. Але як визначити перебіг хвороби в організмі, якщо ознаки астми у дорослої людини схожі з іншими захворюваннями дихальних шляхів? Для цього на ранніх стадіях розвитку патології лікар призначає проведення діагностичних процедур, за допомогою яких вдасться визначити ступінь, форму і вид патології, а також виявити загальний стан хворого.
Бронхіальна астма, симптоми і лікування якої грають важливу роль при перебігу патології, вимагає проведення всіх діагностичних процедур.
Астма у дорослих діагностується в такий спосіб:
- лікар враховує анамнез і загальні скарги хворого;
- проводиться фізикальне обстеження організму;
- спірометрія, яка оцінює обсяг легких і швидкість виходу і вдиху при наявності хвороби у дорослої людини;
- рентген грудного відділу, що дозволяє точно виявити бронхіальну астму у дорослих;
- проведення діагностичних методів для виявлення алергену – для цього виконуються шкірні, назальні і інгаляційні проби, а також аллергосорбентний тест);
- дослідження мокротиння і крові на виявлення в них еозинофілів та інших елементів;
- проведення комп’ютерної томографії;
- ЕКГ (електрокардіографія).
Знаючи причини астми, побороти захворювання вийде досить швидко. Тим більше що діагноз бронхіальна астма в більшості випадків вважається повністю виліковні захворюванням.
Чим лікувати бронхіальну астму
Астма – як її подолати, як виявляється захворювання, і якими способами її можна вилікувати? Лікування астматичних проявів будь-якого ступеня тяжкості, які супроводжуються задухою, кашлем та іншими ознаками, має обов’язково проводитися комплексно. Як позбутися від бронхіальної астми?
Для цього необхідно дотримуватися таких терапевтичні методи:
- Медикаментозне лікування, за допомогою якого вилікувати астму бронхів вийде досить швидко. Щоб позбутися від астми назавжди, лікар призначить пацієнтові протизапальну і підтримуючу терапію, за допомогою якого відновиться дихальна активність, а також пропадуть інші симптоми захворювання.
- Виняток з життя хворого алергенів і інших факторів, що викликають розвиток захворювання.
- Дотримання дієти. Лікування у дорослих бронхіальної астми можна легко проводити за допомогою дієти, яка дозволить нормалізувати загальний стан здоров’я, а також наситити організм корисними речовинами і компонентами. Яку саме слід дотримуватися дієти, необхідно дізнатися у лікаря.
- Загальне зміцнення здоров’я. Якщо часто виникає напад бронхіальної астми, необхідно дотримуватися певних методи лікування, які полягають у підтримці здоров’я людини.
Лікування патології варто проводити тільки комплексно, інакше воно не зможе повністю відновити стан бронхів, а також усунути їх спазм.
Якщо хоч один пункт з вищевказаного алгоритму лише буде дотриманий, лікування буде не настільки ефективним, оскільки патологічні процеси будуть продовжувати розвиватися в організмі.Позбавляємося від захворювання за допомогою лікарських препаратів:
- Глюкокортикостероїди.
Такі препарати активно використовують при лікуванні легкого та середнього ступеня хвороби, а також застосовують при проведенні профілактики. Дані гормони знижують кількість лейкоцитарних клітин в організмі, які збільшуються в результаті попадання в організм алергенів. Також глюкокортикоїди уповільнюють перебіг хвороби, знімають побічні ефекти і використовуються в ролі інгаляції. Якщо з’являється патологія, хворому призначають Сингуляр або Аколат.
- Антагоністи лейкотрієнів.
Ці ліки даються будь-яким хворим з проявом патології. Принцип дії даної групи препаратів полягає в створенні потужної блокування зв’язків, що відбуваються між клітинами, які здатні проникнути в порожнину бронхів і викликати набряк їх слизової. Іншими словами, вони не збільшують кількість бронхіального секрету, а навпаки, знижують кількість мокротиння і очищають бронхи від слизу.
- Сьогодні лікарі призначають такі ліки, якщо виявляються симптоми хвороби: Монтелукаст, пранлукаста і Зафірлукаст.
- Кромони.
Такі ліки потрібні при початку розвитку захворювання, однак їх прийом потрібно зовсім небагато часу, оскільки через 7-14 днів хворому призначається терапія глюкокортикостероїдами. До кромони відноситься Тайлед і Интал (лікарі кажуть, що будемо приймати цю групу ліків стільки часу, скільки того вимагає лікування конкретної форми хвороби).
- Ксантини.
Для чого потрібні ксантіни? Ця група ліків використовується для усунення нападів хвороби. В основному ксантіни застосовуються для посилення лікувального ефекту. Особливо часто ці ліки використовуються вночі або вранці, коли напади хвороби можуть проявитися частіше і сильніше за все.
Якщо напади з’являються занадто часто і такі появи слабо піддаються лікуванню, лікарі призначають потерпілому інгаляції на основі глюкокортикостероїдів, АСИТ (аллергенспеціфіческіх імунотерапію), моноклональні антитіла і так далі. Буває, пацієнту можуть призначатися відразу кілька ліків, щоб поліпшити загальний стан хворого і швидше позбутися від захворювання.
Також з’являється напад бронхіту можна побороти за допомогою:
- інгаляторів на основі цілющих рослин і трав або ж просто гарячої води;
- проведення масажу для кращого відходження мокроти;
- прийому народних рецептів, серед яких є легкі варіанти лікування.
В такому випадку хвороба бронхів буде менш часто проявлятися, а також турбувати пацієнта неприємними симптомами хвороби.
Буває, що лікування патології проводиться в стаціонарних умовах – в такому випадку лікарі будуть дивитися за станом пацієнта і давати йому виписані лікарем лікарські препарати.